ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 23/01/2020 04:08

Greva për pagat në Kosovë, kërkohet anulimi, gjykata e rrëzoi ligjin

Greva për pagat në Kosovë, kërkohet anulimi, gjykata e rrëzoi ligjin
Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut në Kosovë i ka ftuar të gjithë sindikalistët që të pezullojnë grevat për aq kohe sa zgjat dhe pezullimi i Ligjit për Paga nga ana e Gjykatës Kushtetuese. Ky ...
Top Channel | 13-Dec-2019 15:55
Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut në Kosovë i ka ftuar të gjithë sindikalistët që të pezullojnë grevat për aq kohe sa zgjat dhe pezullimi i Ligjit për Paga nga ana e Gjykatës Kushtetuese. Ky ...

Shkollat në Prishtinë nuk i përgjigjen grevës, drejtoresha Dida thotë se nuk duhet të pësojnë nxënësit
Disa shkolla fillore në kryeqytet nuk i janë përgjigjur ftesës së Sindikatës së Bashkuar të Arsimit dhe Shkencës për grevë dy orëshe, pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për suspendimin e Ligjit për paga.
Top Channel | 13-Dec-2019 11:42
Disa shkolla fillore në kryeqytet nuk i janë përgjigjur ftesës së Sindikatës së Bashkuar të Arsimit dhe Shkencës për grevë dy orëshe, pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për suspendimin e Ligjit për paga.

Policët presin Kushtetuesen, kërkojnë që Ligji i Pagave të trajtohet me prioritet
Sindikata e Policisë së Kosovës, ka bërë të ditur se më datën 13.12.2019 në selinë e Sindikatës në Prishtinë, është mbajt takimi i jashtëzakonshëm i Këshillit Drejtues. Sipas një njoftimi, temë e këtij takimi ishte ...
Telegrafi | 13-Dec-2019 15:07
Sindikata e Policisë së Kosovës, ka bërë të ditur se më datën 13.12.2019 në selinë e Sindikatës në Prishtinë, është mbajt takimi i jashtëzakonshëm i Këshillit Drejtues. Sipas një njoftimi, temë e këtij takimi ishte ...

Haradinaj: Kushtetuesja ta përshpejtojë marrjen e një vendimi për Ligjin për Pagat
Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj beson se Ligji për Paga, i pezulluar nga Gjykata Kushtetuese një ditë më parë, është kushtetues dhe i drejtë. Haradinaj këto komente i bëri pas homazheve që bëri te shtatorja e ...
Telegrafi | 13-Dec-2019 14:43
Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj beson se Ligji për Paga, i pezulluar nga Gjykata Kushtetuese një ditë më parë, është kushtetues dhe i drejtë. Haradinaj këto komente i bëri pas homazheve që bëri te shtatorja e ...

Gjykata Kushtetuese e Kosovës bllokon ligjin e pagave, Shëndetësia dhe Policia futen në grevë
Këshilli Drejtues i SBASHK-ut, Federata e Sindikatës së Shëndetësisë dhe ajo Policisë së Kosovës kanë planifikuar të mbajnë grevë. Mediat kosovare raportojnë se greva mbahet për të kundërshtuar vendimin e Gjykatës ...
BalkanWeb | 13-Dec-2019 07:29
Këshilli Drejtues i SBASHK-ut, Federata e Sindikatës së Shëndetësisë dhe ajo Policisë së Kosovës kanë planifikuar të mbajnë grevë. Mediat kosovare raportojnë se greva mbahet për të kundërshtuar vendimin e Gjykatës ...

Këshilli i prindërve: Bashkëndjejmë hidhërimin e mësimdhënësve, por fëmijët nuk duhet të pësojnë
Këshilli i Prindërve të Kosovës ka reaguar lidhur me grevën në arsim duke thënë se bashkëndjejnë hidhërimin e mësimdhënësve, por greva në arsim ku pësojnë nxënësit nuk mund të arsyetohet. KPK thekson se duhet të pritet ...
Telegrafi | 13-Dec-2019 12:31
Këshilli i Prindërve të Kosovës ka reaguar lidhur me grevën në arsim duke thënë se bashkëndjejnë hidhërimin e mësimdhënësve, por greva në arsim ku pësojnë nxënësit nuk mund të arsyetohet. KPK thekson se duhet të pritet ...

Mjekët i japin “ultimatum” Gjykatës Kushtetuese
Blerim Syla, kryetar i Federatës Sindikale të Shëndetësisë së Kosovës, në Interaktiv të KTV-së ka thënë se Gjykata Kushtetuese duhet të marrë një vendim përfundimtar për Ligjin për pagat të paktën deri në fund të ...
Medial | 14-Dec-2019 00:40
Blerim Syla, kryetar i Federatës Sindikale të Shëndetësisë së Kosovës, në Interaktiv të KTV-së ka thënë se Gjykata Kushtetuese duhet të marrë një vendim përfundimtar për Ligjin për pagat të paktën deri në fund të ...

Mjekët i japin “ultimatum” Gjykatës Kushtetuese
Blerim Syla, kryetar i Federatës Sindikale të Shëndetësisë së Kosovës, në Interaktiv të KTV-së ka thënë se Gjykata Kushtetuese duhet të marrë një vendim përfundimtar për Ligjin për pagat të paktën deri në fund të ...
Arbresh | 14-Dec-2019 00:37
Blerim Syla, kryetar i Federatës Sindikale të Shëndetësisë së Kosovës, në Interaktiv të KTV-së ka thënë se Gjykata Kushtetuese duhet të marrë një vendim përfundimtar për Ligjin për pagat të paktën deri në fund të ...

Syla: Kushtetuesja të marrë vendim për Ligjin për paga më së largu në fund të janarit
Blerim Syla, kryetar i Federatës Sindikale të Shëndetësisë së Kosovës, në Interaktiv të KTV-së ka thënë se Gjykata Kushtetuese duhet të marrë një vendim përfundimtar për Ligjin për pagat të paktën deri në fund të ...
Koha.net | 13-Dec-2019 23:58
Blerim Syla, kryetar i Federatës Sindikale të Shëndetësisë së Kosovës, në Interaktiv të KTV-së ka thënë se Gjykata Kushtetuese duhet të marrë një vendim përfundimtar për Ligjin për pagat të paktën deri në fund të ...

Shala nga SBASHK’u: Gjykata Kushtetuese u tregua e paarsyeshme
Sipas Shalës, pjesa dërrmuese e mësimdhënësve kanë qenë për implementim të ligjit të pagave dhe Gjykata Kushtetuese u tregua e paarsyeshme. Nënkryetarja e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, ...
InFokusi | 13-Dec-2019 23:16
Sipas Shalës, pjesa dërrmuese e mësimdhënësve kanë qenë për implementim të ligjit të pagave dhe Gjykata Kushtetuese u tregua e paarsyeshme. Nënkryetarja e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, ...

Shala nga SBASHK’u: Gjykata Kushtetuese u tregua e paarsyeshme
Sipas Shalës, pjesa dërrmuese e mësimdhënësve kanë qenë për implementim të ligjit të pagave dhe Gjykata Kushtetuese u tregua e paarsyeshme. Nënkryetarja e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, ...
Gazeta Express | 13-Dec-2019 23:07
Sipas Shalës, pjesa dërrmuese e mësimdhënësve kanë qenë për implementim të ligjit të pagave dhe Gjykata Kushtetuese u tregua e paarsyeshme. Nënkryetarja e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, ...

Syla: Vendimi për pezullimin e Ligjit për Paga shkel të drejtat e punëtorëve
Kryetari i Federatës së Sindikatave në Shëndetësi, Blerim Syla ka deklaruar se vendimi për pezullimin e Ligjit për Paga shkel të drejtat e punëtorëve. Në emisionin Info Magazine, Syla ka komentuar edhe grevën e mbajtur ...
Arbresh | 13-Dec-2019 20:34
Kryetari i Federatës së Sindikatave në Shëndetësi, Blerim Syla ka deklaruar se vendimi për pezullimin e Ligjit për Paga shkel të drejtat e punëtorëve. Në emisionin Info Magazine, Syla ka komentuar edhe grevën e mbajtur ...

Mjekët të ndarë në grevë (VIDEO)
Ndasi për grevë pati në sektorin e shëndetësisë. Aty përveç shërbimeve emergjente, edhe kirurgët e Qendrës Kryesore Spitalore nuk iu përgjigjën thirrjes së sindikatës për grevë. Kronikë e zgjeruar nga Agan Hajdarhoxha.
Klan Kosova | 13-Dec-2019 20:22
Ndasi për grevë pati në sektorin e shëndetësisë. Aty përveç shërbimeve emergjente, edhe kirurgët e Qendrës Kryesore Spitalore nuk iu përgjigjën thirrjes së sindikatës për grevë. Kronikë e zgjeruar nga Agan Hajdarhoxha.

Shkollat vazhdojnë me nga dy orë grevë
Në institucionet arsimore të premten është mbajtur grevë dy orëshe. Si çdo ditë tjetër edhe të premten prindërit sollën fëmijët në çerdhen ‘’Xixëllonjat’’ në kryeqytet. Por ata u detyruan të presin jashtë në këtë ...
Gazeta Express | 13-Dec-2019 20:19
Në institucionet arsimore të premten është mbajtur grevë dy orëshe. Si çdo ditë tjetër edhe të premten prindërit sollën fëmijët në çerdhen ‘’Xixëllonjat’’ në kryeqytet. Por ata u detyruan të presin jashtë në këtë ...

Vetëm 15 shkolla nuk mbajnë grevë (VIDEO)
Vetëm 15 shkolla si edhe universitetet nuk i janë bashkangjitur sot grevës në sektorin e arsimit. Drejtuesit e Sindikatës e konfirmuan këtë sot në mesditë kur e bënë bilancin e bojkotimit të dy orëve të para të mësimit ...
Klan Kosova | 13-Dec-2019 20:16
Vetëm 15 shkolla si edhe universitetet nuk i janë bashkangjitur sot grevës në sektorin e arsimit. Drejtuesit e Sindikatës e konfirmuan këtë sot në mesditë kur e bënë bilancin e bojkotimit të dy orëve të para të mësimit ...

Syla: Vendimi për pezullimin e Ligjit për Paga shkel të drejtat e punëtorëve
Në emisionin Info Magazine, Syla ka komentuar edhe grevën e mbajtur sot nga punonjësit e Shëndetësisë, i cili ka thënë se të do të mbahet një takim ku do të vendoset për vendimet e tjera. “Vendimit për pezullimin e ...
Lajminet | 13-Dec-2019 19:28
Në emisionin Info Magazine, Syla ka komentuar edhe grevën e mbajtur sot nga punonjësit e Shëndetësisë, i cili ka thënë se të do të mbahet një takim ku do të vendoset për vendimet e tjera. “Vendimit për pezullimin e ...

Jo të gjitha shkollat pajtohen për grevë, disa nuk e përfillin vendimin sindikal
Ilir Krasniqi, profesor i Gjeografisë në gjimnazin “Sami Frashëri” në kryeqytet, po bëhet gati për të shkuar në klasën e XI/6 për ta mbajtur orën e parë të mësimit me nxënësit sikurse çdo ditë tjetër. Ai, bashkë me ...
Koha.net | 13-Dec-2019 19:12
Ilir Krasniqi, profesor i Gjeografisë në gjimnazin “Sami Frashëri” në kryeqytet, po bëhet gati për të shkuar në klasën e XI/6 për ta mbajtur orën e parë të mësimit me nxënësit sikurse çdo ditë tjetër. Ai, bashkë me ...

Ligji për Paga rikthen grevat në Kosovë
Rreth 82 mijë persona që paguhen nga buxheti i shtetit të Kosovës do të marrin pagën e njëjtë, pa rritje, deri në muajin mars të vitit të ardhshëm. Shumë nga ta kanë pritur t’i marrin rrogat me rritje, por një gjë e ...
Gazeta Ekonomia | 13-Dec-2019 19:06
Rreth 82 mijë persona që paguhen nga buxheti i shtetit të Kosovës do të marrin pagën e njëjtë, pa rritje, deri në muajin mars të vitit të ardhshëm. Shumë nga ta kanë pritur t’i marrin rrogat me rritje, por një gjë e ...

Blerim Syla: Vendimi për pezullimin e Ligjit për Paga shkel të drejtat e punëtorëve
Kryetari i Federatës së Sindikatave në Shëndetësi, Blerim Syla, ka thënë se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e Ligjit për Paga, shkel të drejtat e punëtorëve në përgjithësi. Në emisionin Info Magazine në ...
Medial | 13-Dec-2019 18:57
Kryetari i Federatës së Sindikatave në Shëndetësi, Blerim Syla, ka thënë se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e Ligjit për Paga, shkel të drejtat e punëtorëve në përgjithësi. Në emisionin Info Magazine në ...

Blerim Syla: Vendimi për pezullimin e Ligjit për Paga shkel të drejtat e punëtorëve
Kryetari i Federatës së Sindikatave në Shëndetësi, Blerim Syla, ka thënë se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e Ligjit për Paga, shkel të drejtat e punëtorëve në përgjithësi. Në emisionin Info Magazine në ...
Klan Kosova | 13-Dec-2019 18:48
Kryetari i Federatës së Sindikatave në Shëndetësi, Blerim Syla, ka thënë se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e Ligjit për Paga, shkel të drejtat e punëtorëve në përgjithësi. Në emisionin Info Magazine në ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved