ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 29/01/2020 09:42

Erdogan: Turp ndarja e Çmimit Nobel për një person që mbron vrasësin e dhjetëra mijëra muslimanëve”

Erdogan: Turp ndarja e Çmimit Nobel për një person që mbron vrasësin e dhjetëra mijëra muslimanëve”
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan e konsideruar një turp, ndarjen e Çmimit Nobel për Letërsinë shkrimtarit të diskutueshëm austriak Peter Handke. “Është turp ndarja e Çmimit Nobel një personi që mbron dhe lavdëron ...
BalkanWeb | 11-Dec-2019 07:59
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan e konsideruar një turp, ndarjen e Çmimit Nobel për Letërsinë shkrimtarit të diskutueshëm austriak Peter Handke. “Është turp ndarja e Çmimit Nobel një personi që mbron dhe lavdëron ...

Handke merr zyrtarisht çmimin Nobel, protesta në vendin ku mbahej ceremonia
Dhjetëra protestues sfiduan temperaturat e ulëta në Suedi për të shprehur kundërshtinë e tyre për dhënien e Çmimit Nobel për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke, për shkak të mbështetjes së tij për liderin serb, ...
GazetaTema | 10-Dec-2019 21:36
Dhjetëra protestues sfiduan temperaturat e ulëta në Suedi për të shprehur kundërshtinë e tyre për dhënien e Çmimit Nobel për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke, për shkak të mbështetjes së tij për liderin serb, ...

Vuçiç uron Peter Handke: Urime për Nobelin, Serbia ju konsideron mik
Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, nuk ka zhgënjyer për rastin “Handke”, duke e uruar shkrimtarin kontravers austriak për marrjen e Nobelit në Letërsi. “I dashur mik, pranoni urimet e mia të sinqerta. Si laureat i Çmimit ...
GazetaTema | 10-Dec-2019 20:34
Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, nuk ka zhgënjyer për rastin “Handke”, duke e uruar shkrimtarin kontravers austriak për marrjen e Nobelit në Letërsi. “I dashur mik, pranoni urimet e mia të sinqerta. Si laureat i Çmimit ...

Zyrtarisht, jepet çmimi Nobel në Letërsi: Protesta të ashpra përfshijnë Europën
Ceremonia e dhënies së çmimeve Nobel në Letërsi për vitin 2018 (Olga Tokarczuk) dhe 2019 (Peter Handke) është shoqëruar nga reagime tepër të ashpra. Turqia iu bashkua Shqipërisë dhe Kosovës dhe njoftoi se do të ...
ABCNews | 11-Dec-2019 08:27
Ceremonia e dhënies së çmimeve Nobel në Letërsi për vitin 2018 (Olga Tokarczuk) dhe 2019 (Peter Handke) është shoqëruar nga reagime tepër të ashpra. Turqia iu bashkua Shqipërisë dhe Kosovës dhe njoftoi se do të ...

Serbët e nderojnë Handken në Graçanicë
Për shkak të qëndrimit të tij pro serb gjatë bombardimeve të NATO-s mbi caqet serbe në vitin 1999 dhe vizitave të shpeshta në komunitetet serbe në Kosovë, shkrimtari austriak Peter Handke, që mori çmimin Nobel në ...
Telegrafi | 10-Dec-2019 22:22
Për shkak të qëndrimit të tij pro serb gjatë bombardimeve të NATO-s mbi caqet serbe në vitin 1999 dhe vizitave të shpeshta në komunitetet serbe në Kosovë, shkrimtari austriak Peter Handke, që mori çmimin Nobel në ...

Maqedonia bojkotoi ndarjen e Çmimit Nobel për literaturë
Maqedonia iu bashkua bojkotit të ndarjes së Çmimit Nobel për literaturë, shkrimtarit kontravers Peter Handke. Shumica e vendeve nga Ballkani e bojkotuan ndarjen e Çmimit nobel për shkak se Handke, gjatë viteve e ...
Telegrafi | 10-Dec-2019 22:13
Maqedonia iu bashkua bojkotit të ndarjes së Çmimit Nobel për literaturë, shkrimtarit kontravers Peter Handke. Shumica e vendeve nga Ballkani e bojkotuan ndarjen e Çmimit nobel për shkak se Handke, gjatë viteve e ...

“Lumë” refuzimesh! Pas Shqipërisë, Maqedonia e Veriut bojkoton ceremoninë e“Nobelit” për Peter Handke
MAQEDONI E VERIUT Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka falënderuar homologun e tij nga Maqedonia e Veriut Nikolla Dimitrov, për bojkotimin e ceremonisë së ndarjes së çmimit “Nobel” në letërsi për Peter ...
BalkanWeb | 10-Dec-2019 15:28
MAQEDONI E VERIUT Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka falënderuar homologun e tij nga Maqedonia e Veriut Nikolla Dimitrov, për bojkotimin e ceremonisë së ndarjes së çmimit “Nobel” në letërsi për Peter ...

Suedi, protesta për Peter Handke, Christina Doctare dorëzon Nobel-in për Paqe për shkak të austriakut
Disa dhjetra protestues sfiduan temperaturat e ulëta në Suedi për të shprehur zemërimin dhe kundërshtimin e tyre për dhënien e Çmimit Nobel për Letërsinë shkrimtarit Peter Handke, i anatemuar për shkak të mbështetjes së ...
Lexo | 11-Dec-2019 08:35
Disa dhjetra protestues sfiduan temperaturat e ulëta në Suedi për të shprehur zemërimin dhe kundërshtimin e tyre për dhënien e Çmimit Nobel për Letërsinë shkrimtarit Peter Handke, i anatemuar për shkak të mbështetjes së ...

Zyrtarisht, jepet çmimi Nobel në Letërsi: Protesta të ashpra përfshijnë Europën
Ceremonia e dhënies së çmimeve Nobel në Letërsi për vitin 2018 (Olga Tokarczuk) dhe 2019 (Peter Handke) është shoqëruar nga reagime tepër të ashpra. Turqia iu bashkua Shqipërisë dhe Kosovës dhe njoftoi se do të ...
Medial | 11-Dec-2019 08:35
Ceremonia e dhënies së çmimeve Nobel në Letërsi për vitin 2018 (Olga Tokarczuk) dhe 2019 (Peter Handke) është shoqëruar nga reagime tepër të ashpra. Turqia iu bashkua Shqipërisë dhe Kosovës dhe njoftoi se do të ...

Serbët në Graçanicë e cilësojnë shkrimtarin austriak apostull të së vërtetës
Aty ku një dekadë më parë i ishte dorëzuar “Kryqi i Princ Llazarit”, çmimi tradicional i ngjarjes poetike për Vidovdan, shkrimtari austriak Peter Handke është cilësuar apostull i së vërtetës për serbët e për Serbinë. Të ...
Koha.net | 11-Dec-2019 08:34
Aty ku një dekadë më parë i ishte dorëzuar “Kryqi i Princ Llazarit”, çmimi tradicional i ngjarjes poetike për Vidovdan, shkrimtari austriak Peter Handke është cilësuar apostull i së vërtetës për serbët e për Serbinë. Të ...

Vuçiq e çon në qiell Handken
Presidenti serb Aleksandër Vuçiq ka uruar shkrimtarin austriak Peter Handke për pranimin e Çmimit Nobel në Letërsi. “Serbia ju konsideron një mik të vërtetë dhe unë do të jem i lirë të them se ne e përjetojmë çmimin ...
Klan Kosova | 11-Dec-2019 08:34
Presidenti serb Aleksandër Vuçiq ka uruar shkrimtarin austriak Peter Handke për pranimin e Çmimit Nobel në Letërsi. “Serbia ju konsideron një mik të vërtetë dhe unë do të jem i lirë të them se ne e përjetojmë çmimin ...

Austriaku Handke merr çmimin Nobel mes protestave
Në Stokhom të Suedisë janë dhënë çmimet Nobel. Ndërsa janë shoqëruar me protesta nga qyetatarët. Demonstruesit sfiduan temperaturat e ulëta të martën, duke protestuar kundër dhënies së çmimit Nobel për Letërsi për ...
RTSH | 11-Dec-2019 08:11
Në Stokhom të Suedisë janë dhënë çmimet Nobel. Ndërsa janë shoqëruar me protesta nga qyetatarët. Demonstruesit sfiduan temperaturat e ulëta të martën, duke protestuar kundër dhënies së çmimit Nobel për Letërsi për ...

Fitoi Nobel-in për paqe, mjekja suedeze heq dorë nga çmimi për shkak të Peter Handke
Çmimi Nobel për letërsinë i këtij viti për shkrimtarin austriak Peter Handke, i cili njihet edhe si mbështetës i Slobodan Millosheviç gjatë luftërave në ish-Jugosllavi ka shkaktuar polemika dhe zemërim në publik. Për ...
Politiko | 11-Dec-2019 08:05
Çmimi Nobel për letërsinë i këtij viti për shkrimtarin austriak Peter Handke, i cili njihet edhe si mbështetës i Slobodan Millosheviç gjatë luftërave në ish-Jugosllavi ka shkaktuar polemika dhe zemërim në publik. Për ...

Ja cilat shtetet po bojkotojnë ndarjen e çmimit Nobël për literaturë
Meqedonia, Turqia, Kroacia, Bosnja dhe Hercegovina do t’i bashkohen Shqipërisë dhe Kosovës në bojkotimin e ceremonisë së ndarjes së Çmimit Nobel për Letërsi për lauretatin e këtij viti, Peter Handke. Së fundi, edhe ...
AlbInfo | 11-Dec-2019 08:02
Meqedonia, Turqia, Kroacia, Bosnja dhe Hercegovina do t’i bashkohen Shqipërisë dhe Kosovës në bojkotimin e ceremonisë së ndarjes së Çmimit Nobel për Letërsi për lauretatin e këtij viti, Peter Handke. Së fundi, edhe ...

Çfarë kemi bërë për të përçuar të vërtetën tonë historike përpara botës?
Akademia Suedeze duke laureuar me Çmimin Nobel për Letërsi Peter Handken – një mbështetës të gjenocidit serb në Ballkan – ka përçmuar dhe pashtruar shqiptarët dhe jo vetëm ata. Dhe ky poshtërim e përçmim i pashembullt, ...
Medial | 11-Dec-2019 01:41
Akademia Suedeze duke laureuar me Çmimin Nobel për Letërsi Peter Handken – një mbështetës të gjenocidit serb në Ballkan – ka përçmuar dhe pashtruar shqiptarët dhe jo vetëm ata. Dhe ky poshtërim e përçmim i pashembullt, ...

Irritimi me Peter Handke, suedezja Christina Doctare kthen çmimin Nobelin për Paqe marrë në 88-ën
Christina Doctare, një gazetare suedeze që mori çmimin Nobel për Paqen në vitin 1988 si anëtar i Forcës së Paqësimit të Kombeve të Bashkauara, e ktheu këtë njohje prestigjioze në shenjë proteste ndaj Nobelit në Letërsi ...
Tesheshi | 11-Dec-2019 00:20
Christina Doctare, një gazetare suedeze që mori çmimin Nobel për Paqen në vitin 1988 si anëtar i Forcës së Paqësimit të Kombeve të Bashkauara, e ktheu këtë njohje prestigjioze në shenjë proteste ndaj Nobelit në Letërsi ...

Protesta në Stokholm kundër çmimit Nobel për Handke
Rrugët e Stokholmit të Suedisë u mbushën me protestues. Shumë njerëz kanë dalë të shprehin zemërimin e tyre për dhënien e çmimit Nobel për Letërsinë autorit Peter Handke, transmeton gazeta KOHA. Shkrimtari austriak që e ...
Koha.mk | 11-Dec-2019 00:05
Rrugët e Stokholmit të Suedisë u mbushën me protestues. Shumë njerëz kanë dalë të shprehin zemërimin e tyre për dhënien e çmimit Nobel për Letërsinë autorit Peter Handke, transmeton gazeta KOHA. Shkrimtari austriak që e ...

Poeti kosovar që jeton në Suedi, kundër çmimit për Handken: Më vjen turp
Disa shtete bojkotuan këtë ceremoni pikërisht në mbështetje të Kosovës, ndërsa në kryeqendrën suedeze pati edhe protesta ku në fokus ishte flamuri kuq e zi. Përveç kësaj mjekja suedeze Christina Doctare e kthen prapa ...
Lajminet | 10-Dec-2019 23:57
Disa shtete bojkotuan këtë ceremoni pikërisht në mbështetje të Kosovës, ndërsa në kryeqendrën suedeze pati edhe protesta ku në fokus ishte flamuri kuq e zi. Përveç kësaj mjekja suedeze Christina Doctare e kthen prapa ...

Vuçiq uron Handken për Nobelin: Ky çmim është edhe për cilësitë morale që ke
Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka uruar shkrimtarin austriak Peter Handke për Nobelin e fituar në letërsi, i cili ka mbrojtur gjenocidin që kreh Sllobodon Millosheviqi në Kosovë dhe Bosnje e Hercegovinë. Vuçiq për më ...
Klan Kosova | 10-Dec-2019 23:47
Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka uruar shkrimtarin austriak Peter Handke për Nobelin e fituar në letërsi, i cili ka mbrojtur gjenocidin që kreh Sllobodon Millosheviqi në Kosovë dhe Bosnje e Hercegovinë. Vuçiq për më ...

Fituesja e Nobelit për Paqe heq dorë nga çmimi shkaku i Handkes
Fizikanja suedeze, Christina Doctare, ka njoftuar të martën se do të kthejë çmimin Nobel për Paqe të fituar më 1988 për shkak të laureatit të sivjetmë të Nobelit për Letërsi, Peter Handke, i cili mohon gjenocidin në ...
Koha.net | 10-Dec-2019 23:38
Fizikanja suedeze, Christina Doctare, ka njoftuar të martën se do të kthejë çmimin Nobel për Paqe të fituar më 1988 për shkak të laureatit të sivjetmë të Nobelit për Letërsi, Peter Handke, i cili mohon gjenocidin në ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved