ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 16/12/2019 02:57

Pas refuzimit të Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut, Franca paraqet një dokument me ide për zgjerimin e BE: Asociimin gradual, kushte të rrepta …

Pas refuzimit të Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut, Franca paraqet një dokument me ide për zgjerimin e BE: Asociimin gradual, kushte të rrepta …
Pas bllokimit të nisjes së negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE, Franca ka paraqitur në një dokument ide për reformimin e procesit të anëtarësimit në BE. Fjala është për një qasje të re në procesin e ...
BalkanWeb | 18-Nov-2019 15:07
Pas bllokimit të nisjes së negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE, Franca ka paraqitur në një dokument ide për reformimin e procesit të anëtarësimit në BE. Fjala është për një qasje të re në procesin e ...

Bekteshi: Bashkëpunimi tregtar midis Maqedonisë dhe Holandës është rritur në mënyrë të vazhdueshme
Bashkëpunimi tregtar midis Maqedonisë dhe Holandës është rritur në mënyrë të vazhdueshme në vitet e fundit. Të dhënat tregojnë se vetëm në vitin 2018, tregtia midis dy vendeve u rrit për 28.8 përqind, me eksport prej ...
Telegrafi | 18-Nov-2019 19:58
Bashkëpunimi tregtar midis Maqedonisë dhe Holandës është rritur në mënyrë të vazhdueshme në vitet e fundit. Të dhënat tregojnë se vetëm në vitin 2018, tregtia midis dy vendeve u rrit për 28.8 përqind, me eksport prej ...

Reforma “Macron”, 4 parime të reja për t’u pranuar në BE
mapo.al Pas bllokimit të nisjes së negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE, Franca ka paraqitur në një dokument ide për reformimin e procesit të anëtarësimit në BE. Fjala është për një qasje të re në ...
Mapo | 18-Nov-2019 14:00
mapo.al Pas bllokimit të nisjes së negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE, Franca ka paraqitur në një dokument ide për reformimin e procesit të anëtarësimit në BE. Fjala është për një qasje të re në ...

Këshilli i BE-së diskuton sot për reformën e zgjerimit
Ministrat e BE-së do të diskutojnë situatën në fushën e zgjerimit dhe politikës së pranimit në një takim të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme në Bruksel të martën, më 19 nëntor. Ministrat do të shqyrtojnë për herë ...
Shenja | 19-Nov-2019 08:21
Ministrat e BE-së do të diskutojnë situatën në fushën e zgjerimit dhe politikës së pranimit në një takim të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme në Bruksel të martën, më 19 nëntor. Ministrat do të shqyrtojnë për herë ...

Metodologjia e re nënkupton proces të inkuadrimit me qëllim përfundimtar – anëtarësimin
Shkup, 19 nëntor 2019 (MEDIAL) – Kyçe në metodologjinë e re që e prezanton Franca është që bëhet fjalë për një proces që ka për qëllim përfundimtar – anëtarësimin. Dokumenti e jep vetëm kornizën si duhet të duket qasja ...
Medial | 19-Nov-2019 08:20
Shkup, 19 nëntor 2019 (MEDIAL) – Kyçe në metodologjinë e re që e prezanton Franca është që bëhet fjalë për një proces që ka për qëllim përfundimtar – anëtarësimin. Dokumenti e jep vetëm kornizën si duhet të duket qasja ...

?Këshilli i BE-së diskuton sot për reformën e zgjerimit
Ministrat e BE-së do të diskutojnë situatën në fushën e zgjerimit dhe politikës së pranimit në një takim të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme në Bruksel të martën, më 19 nëntor. Ministrat do të shqyrtojnë për herë ...
Medial | 19-Nov-2019 07:09
Ministrat e BE-së do të diskutojnë situatën në fushën e zgjerimit dhe politikës së pranimit në një takim të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme në Bruksel të martën, më 19 nëntor. Ministrat do të shqyrtojnë për herë ...

Dimitrov për “non-paper”: Duam rreptësi dhe kushte të barabartë në garë
“Non-paper” i Francës për metodologjinë e re të negociatave është ende subjekt i një analize më të hollësishme. Si parime të përgjithshme për ne është thelbësore, dhe ne nuk kemi asgjë për të humbur nëse ka më shumë ...
Telegrafi | 18-Nov-2019 17:48
“Non-paper” i Francës për metodologjinë e re të negociatave është ende subjekt i një analize më të hollësishme. Si parime të përgjithshme për ne është thelbësore, dhe ne nuk kemi asgjë për të humbur nëse ka më shumë ...

?Këshilli i BE-së diskuton sot për reformën e zgjerimit
Ministrat e BE-së do të diskutojnë situatën në fushën e zgjerimit dhe politikës së pranimit në një takim të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme në Bruksel të martën, më 19 nëntor. Ministrat do të shqyrtojnë për herë ...
Arbresh | 19-Nov-2019 06:59
Ministrat e BE-së do të diskutojnë situatën në fushën e zgjerimit dhe politikës së pranimit në një takim të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme në Bruksel të martën, më 19 nëntor. Ministrat do të shqyrtojnë për herë ...

Suedia do te vazhdoje mbeshtetjen per Maqedonine e Veriut
Jam e vetëdijshme për zhgënjimin e Maqedonisë së Veriut që edhe përskaj të gjitha përpjekjeve nuk mori datë për fillim të negociatave, Suedia edhe më tej ofron mbështetje për proceset integruese në rajon. Kështu është ...
Ina-Online | 19-Nov-2019 00:27
Jam e vetëdijshme për zhgënjimin e Maqedonisë së Veriut që edhe përskaj të gjitha përpjekjeve nuk mori datë për fillim të negociatave, Suedia edhe më tej ofron mbështetje për proceset integruese në rajon. Kështu është ...

Dimitrov dhe Osmani deklarohen për “non-paper”-in francez
Non-paper-i francez u është dorëzuar të gjitha vendeve-anëtare, por edhe Maqedonisë së Veriut. Autoritetet e Maqedonisë janë të kënaqura nga përmbajtja e dokumentit, duke thënë se udhëzimet që i dërgon Franca janë ...
Ina-Online | 19-Nov-2019 00:15
Non-paper-i francez u është dorëzuar të gjitha vendeve-anëtare, por edhe Maqedonisë së Veriut. Autoritetet e Maqedonisë janë të kënaqura nga përmbajtja e dokumentit, duke thënë se udhëzimet që i dërgon Franca janë ...

?Franca propozon metodë të re për zgjerimin e BE-së
Propozimi vjen disa javë pasi Parisi, i mbështetur nga Danimarka dhe Holanda, bllokoi hapjen e premtuar të bisedimeve të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ky veprim shkaktoi pakënaqësi në qeverinë e ...
Lajminet | 18-Nov-2019 23:38
Propozimi vjen disa javë pasi Parisi, i mbështetur nga Danimarka dhe Holanda, bllokoi hapjen e premtuar të bisedimeve të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ky veprim shkaktoi pakënaqësi në qeverinë e ...

Romeo: Anulimi i datës për fillimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut me BE-në është gabim historik
Shtyrja e datës për fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian është gabim historik. Italia do të bëjë gjithçka që është në fuqinë e saj që ta përmirësojë këtë gabim dhe vendi juaj të fillojë ...
TetovaSot | 18-Nov-2019 21:53
Shtyrja e datës për fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian është gabim historik. Italia do të bëjë gjithçka që është në fuqinë e saj që ta përmirësojë këtë gabim dhe vendi juaj të fillojë ...

Romeo: Anulimi i datës për fillimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut me BE-në është gabim historik
Shkup, 18 nëntor – Shtyrja e datës për fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian është gabim historik. Italia do të bëjë gjithçka që është në fuqinë e saj që ta përmirësojë këtë gabim dhe ...
Koha.mk | 18-Nov-2019 21:46
Shkup, 18 nëntor – Shtyrja e datës për fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian është gabim historik. Italia do të bëjë gjithçka që është në fuqinë e saj që ta përmirësojë këtë gabim dhe ...

Romeo: Anulimi i datës për fillimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut me BE-në është gabim historik
Shkup, 18 nëntor 2019 (MEDIAL) – Shtyrja e datës për fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian është gabim historik. Italia do të bëjë gjithçka që është në fuqinë e saj që ta përmirësojë këtë ...
Medial | 18-Nov-2019 21:23
Shkup, 18 nëntor 2019 (MEDIAL) – Shtyrja e datës për fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian është gabim historik. Italia do të bëjë gjithçka që është në fuqinë e saj që ta përmirësojë këtë ...

Bashkimi Evropian do të vendos në dhjetor për reformat e propozuara nga Franca
Bashkimi Evropian do të vendos në dhjetor për reformën në procesin e negociatave për periudhën vijuese, pasi Franca ka bllokuar procesin i zgjerimit për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, duke këmbëngulur që fillimisht ...
Flaka | 18-Nov-2019 20:40
Bashkimi Evropian do të vendos në dhjetor për reformën në procesin e negociatave për periudhën vijuese, pasi Franca ka bllokuar procesin i zgjerimit për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, duke këmbëngulur që fillimisht ...

Metodologjia për BE-në, Osmani takoi Timonien
Në prag të diskutimeve në Këshillin e BE-së rreth metodologjisë së re të zgjerimit të propozuar nga Franca, ambasadori francez, Kristijan Timonie dhe zv/kryeministri, Bujar Osmani shkëmbejnë përshtypjet e para. Sipas ...
Aktuale.MK | 18-Nov-2019 20:12
Në prag të diskutimeve në Këshillin e BE-së rreth metodologjisë së re të zgjerimit të propozuar nga Franca, ambasadori francez, Kristijan Timonie dhe zv/kryeministri, Bujar Osmani shkëmbejnë përshtypjet e para. Sipas ...

Parisi dhe metodologjia e re
Me reformat e propozuara brenda BE-së, Franca kërkon që integrimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor në familjen evropiane të bëhet në shtatë faza dhe jo me kapituj siç ishte deri tani. “Non-Paperi” i dorëzuar nga Makron ...
Flaka | 18-Nov-2019 19:58
Me reformat e propozuara brenda BE-së, Franca kërkon që integrimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor në familjen evropiane të bëhet në shtatë faza dhe jo me kapituj siç ishte deri tani. “Non-Paperi” i dorëzuar nga Makron ...

Kushtet e Francës për zgjerimin e BE diskutohen nga Këshilli më 12 dhjetor
Procesi i zgjerimit është vënë në pikëpyetje pas këmbënguljes së Francës për reformim dhe hartimit të një dokumenti që sugjeron katër kushte kyçe për vendet kandidate. Këshilli europian do të mblidhet më 12 dhe 13 ...
VizionPlus | 18-Nov-2019 12:21
Procesi i zgjerimit është vënë në pikëpyetje pas këmbënguljes së Francës për reformim dhe hartimit të një dokumenti që sugjeron katër kushte kyçe për vendet kandidate. Këshilli europian do të mblidhet më 12 dhe 13 ...

Dimitrovi për non pejperin: Duam më shumë ashpërsi në procesin dhe kushtet për garë të barabartë
Non pejperi i Francës për metodologjinë e re të negocimit ende është lëndë e analizave më të hollësishme. Për ne është mënyrë, jo vetëm drejtpërdrejt aq ndaj këtij non pejperi, por si parime të përgjithshme është kyçe ...
TetovaSot | 18-Nov-2019 19:29
Non pejperi i Francës për metodologjinë e re të negocimit ende është lëndë e analizave më të hollësishme. Për ne është mënyrë, jo vetëm drejtpërdrejt aq ndaj këtij non pejperi, por si parime të përgjithshme është kyçe ...

Timonie: I presim reagimet e non-pejperit nga të gjitha vendet-anëtare, por në një pajtohemi me shtetin juridik mbi të gjitha
Franca së pari i pret reagimet e non-pejperit nga vendet-anëtare, por gjithashtu me vëmendje të madhe do t’i dëgjojë edhe vërejtjet e palës së Maqedonisë, potencoi sot ambasadori francez Kristian Timonie, duke u ...
TetovaSot | 18-Nov-2019 19:13
Franca së pari i pret reagimet e non-pejperit nga vendet-anëtare, por gjithashtu me vëmendje të madhe do t’i dëgjojë edhe vërejtjet e palës së Maqedonisë, potencoi sot ambasadori francez Kristian Timonie, duke u ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved