ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 05/12/2019 22:41

Kongresi i Manastirit/ Kurti: Lërini samitet, të punojmë për interesat kombëtare Kosovë-Shqipëri

Kongresi i Manastirit/ Kurti: Lërini samitet, të punojmë për interesat kombëtare Kosovë-Shqipëri
Kongresin e Manastirit e kanë kujtur sot edhe liderët në kosovë. Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti duke marrë shkas nga 111 vjetori i Kongresit te Manastirit, bëri apel që ai Kongres të bëjë jehonë edhe sot. ...
VizionPlus | 14-Nov-2019 14:28
Kongresin e Manastirit e kanë kujtur sot edhe liderët në kosovë. Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti duke marrë shkas nga 111 vjetori i Kongresit te Manastirit, bëri apel që ai Kongres të bëjë jehonë edhe sot. ...

111 vjet nga Kongresi i Manastirit, një gjuhë, një komb, një alfabet
Më 14 nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njehsuar që do të ishte edhe fillimi i letërsisë mbarëshqiptare. Në këtë kongres ishin të ...
Aktuale.MK | 14-Nov-2019 16:31
Më 14 nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njehsuar që do të ishte edhe fillimi i letërsisë mbarëshqiptare. Në këtë kongres ishin të ...

Alfabeti dhe shkrimi shqip themel i përjetshëm i kombëtar
Shkruan : Afrim Tahiri Këtu e 111 vite më parë, burrat e dheut, të kombit e të fesë, vendosën që ta jetësojnë angazhimin e shenjtë të rilindasëve tanë – një komb, një gjuhë dhe një alfabet e shkrim shqip! Rreth kësaj ...
TetovaSot | 14-Nov-2019 15:54
Shkruan : Afrim Tahiri Këtu e 111 vite më parë, burrat e dheut, të kombit e të fesë, vendosën që ta jetësojnë angazhimin e shenjtë të rilindasëve tanë – një komb, një gjuhë dhe një alfabet e shkrim shqip! Rreth kësaj ...

Duraki: Kongresi i Manastirit shtyllë kryesore e mbijetesës kombëtare
Zëvendës Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, Sadulla Duraki dhe Sekretari shtetëror Lirim Shabani, sot morën pjesë në hapjen e ...
Ina-Online | 14-Nov-2019 15:51
Zëvendës Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, Sadulla Duraki dhe Sekretari shtetëror Lirim Shabani, sot morën pjesë në hapjen e ...

Alfabeti dhe shkrimi shqip themel i përjetshëm i kombëtar
Këtu e 111 vite më parë, burrat e dheut, të kombit e të fesë, vendosën që ta jetësojnë angazhimin e shenjtë të rilindasëve tanë – një komb, një gjuhë dhe një alfabet e shkrim shqip! Rreth kësaj ideje pati shumë lëvizje, ...
Portalb | 14-Nov-2019 15:49
Këtu e 111 vite më parë, burrat e dheut, të kombit e të fesë, vendosën që ta jetësojnë angazhimin e shenjtë të rilindasëve tanë – një komb, një gjuhë dhe një alfabet e shkrim shqip! Rreth kësaj ideje pati shumë lëvizje, ...

Sadulla Duraki dhe Lirim Shabani në hapjen e manifestimit “ Ditët e Alfabetit”-Manastir
Zëvendës Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z. Sadulla Duraki dhe Sekretari shtetëror z. Lirim Shabani, sot morën pjesë në ...
TetovaSot | 14-Nov-2019 15:34
Zëvendës Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z. Sadulla Duraki dhe Sekretari shtetëror z. Lirim Shabani, sot morën pjesë në ...

Kurti flet për Kongresin e Manastirit: Ndërveprimi mes shqiptarëve mëse i nevojshëm
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur për Kongresin e Manastirit në 111 vjetorin e mbajtjes së tij. Kurti ka shkruar në profilin e tij në Facebook se, Kongresi u zhvillua pranë shoqërisë “Bashkimi”, në ...
Telegrafi | 14-Nov-2019 11:51
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur për Kongresin e Manastirit në 111 vjetorin e mbajtjes së tij. Kurti ka shkruar në profilin e tij në Facebook se, Kongresi u zhvillua pranë shoqërisë “Bashkimi”, në ...

Nis manifestimi me rastin e 22 nëntorit – Dita e Alfabetit
Zëvendës Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z. Sadulla Duraki dhe Sekretari shtetëror z. Lirim Shabani, sot morën pjesë në ...
Flaka | 14-Nov-2019 15:13
Zëvendës Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z. Sadulla Duraki dhe Sekretari shtetëror z. Lirim Shabani, sot morën pjesë në ...

Kongresi i Manastirit/ Kurti: Lërini samitet, të punojmë për interesat kombëtare Kosovë-Shqipëri
Kongresin e Manastirit e kanë kujtur sot edhe liderët në kosovë. Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti duke marrë shkas nga 111 vjetori i Kongresit te Manastirit, bëri apel që ai Kongres të bëjë jehonë edhe sot. ...
Medial | 14-Nov-2019 14:42
Kongresin e Manastirit e kanë kujtur sot edhe liderët në kosovë. Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti duke marrë shkas nga 111 vjetori i Kongresit te Manastirit, bëri apel që ai Kongres të bëjë jehonë edhe sot. ...

111 vjet nga Kongresi i Manastirit: Vendimet për çështjen shqiptare dhe alfabeti
Data 14 nëntor është datë es hënuar për mbarë kombin shqiptar, pasi më 14 nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit, ose ndryshe ose Kongresi i Alfabetit i cili kishte qëllim krijimin e një alfabeti ...
GazetaTema | 14-Nov-2019 10:28
Data 14 nëntor është datë es hënuar për mbarë kombin shqiptar, pasi më 14 nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit, ose ndryshe ose Kongresi i Alfabetit i cili kishte qëllim krijimin e një alfabeti ...

Kongresi i alfabetit
Kujtim 14 – 20 nëntori në historinë e shkrimit shqip, janë ditë të rëndësishme, që do të mbesim përgjithmonë në kujtesën e popullit shqiptar: janë ditë të Kongresit të Manastirit, ditët e Kuvendit të gjuhës shqipe ...
Kosova Press | 14-Nov-2019 14:21
Kujtim 14 – 20 nëntori në historinë e shkrimit shqip, janë ditë të rëndësishme, që do të mbesim përgjithmonë në kujtesën e popullit shqiptar: janë ditë të Kongresit të Manastirit, ditët e Kuvendit të gjuhës shqipe ...

111 vjet nga Kongresi i Manastirit
Më 14 nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njehsuar që do të ishte edhe fillimi i letërsisë mbarë shqiptare. Në këtë kongres ishin ...
Koha.mk | 14-Nov-2019 13:49
Më 14 nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njehsuar që do të ishte edhe fillimi i letërsisë mbarë shqiptare. Në këtë kongres ishin ...

(VIDEO) Deklaratë historike: “SHQIPTAR, EJANI E BLINI SHTËPI NË MANASTIR…”
“SHQIPTAR, EJANI E BLINI SHTËPI NË MANASTIR”, t’ia kthejmë shkëlqimin që ka pasur dikur. Medial.mk: Ju bëni ftesë shqiptarëve anembanë ku jetojnë që të vijnë të vizitojnë e frekuentojnë MANASTIRIN, jo vetëm në Nëntor ...
Medial | 14-Nov-2019 13:39
“SHQIPTAR, EJANI E BLINI SHTËPI NË MANASTIR”, t’ia kthejmë shkëlqimin që ka pasur dikur. Medial.mk: Ju bëni ftesë shqiptarëve anembanë ku jetojnë që të vijnë të vizitojnë e frekuentojnë MANASTIRIN, jo vetëm në Nëntor ...

111 vite nga Kongresi i Alfabetit
Më 14 nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njehsuar që do të ishte edhe fillimi i letërsisë mbarë shqiptare. Në këtë kongres ishin ...
Gazeta Express | 14-Nov-2019 12:19
Më 14 nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njehsuar që do të ishte edhe fillimi i letërsisë mbarë shqiptare. Në këtë kongres ishin ...

Kurti flet për Kongresin e Manastirit: Ndërveprimi mes shqiptarëve mëse i nevojshëm
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur për Kongresin e Manastirit në 111 vjetorin e mbajtjes së tij. Kurti ka shkruar në profilin e tij në Facebook se, Kongresi u zhvillua pranë shoqërisë “Bashkimi”, në ...
Medial | 14-Nov-2019 12:03
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur për Kongresin e Manastirit në 111 vjetorin e mbajtjes së tij. Kurti ka shkruar në profilin e tij në Facebook se, Kongresi u zhvillua pranë shoqërisë “Bashkimi”, në ...

Duraku në Manastir shënon fillimin e manifestimeve me rastin e 22 nëntorit-Ditës së Alfabetit
Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Sadulla Duraki, sot do të qëndrojë në qytetin e Manastirit ku do të marrë pjesë ...
TetovaSot | 14-Nov-2019 11:58
Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Sadulla Duraki, sot do të qëndrojë në qytetin e Manastirit ku do të marrë pjesë ...

Kurti flet për Kongresin e Manastirit: Ndërveprimi mes shqiptarëve mëse i nevojshëm
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur për Kongresin e Manastirit në 111 vjetorin e mbajtjes së tij. Kurti ka shkruar në profilin e tij në Facebook se, Kongresi u zhvillua pranë shoqërisë “Bashkimi”, në ...
Arbresh | 14-Nov-2019 11:57
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur për Kongresin e Manastirit në 111 vjetorin e mbajtjes së tij. Kurti ka shkruar në profilin e tij në Facebook se, Kongresi u zhvillua pranë shoqërisë “Bashkimi”, në ...

Kurti: Kumti i Kongresit të Manastirit të bëjë jehonë edhe sot
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka folur për Kongresin e Manastirit në 111 vjetorin e mbajtjes së tij. Ai përmes Facebook-ut, është shprehur se më 1908, u njoh rëndësia e Kongresit të Alfabetit, pasi si ...
Medial | 14-Nov-2019 11:26
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka folur për Kongresin e Manastirit në 111 vjetorin e mbajtjes së tij. Ai përmes Facebook-ut, është shprehur se më 1908, u njoh rëndësia e Kongresit të Alfabetit, pasi si ...

Kurti: Kumti i Kongresit të Manastirit të bëjë jehonë edhe sot
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka folur për Kongresin e Manastirit në 111 vjetorin e mbajtjes së tij. Ai përmes Facebook-ut, është shprehur se më 1908, u njoh rëndësia e Kongresit të Alfabetit, pasi si ...
Arbresh | 14-Nov-2019 11:14
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka folur për Kongresin e Manastirit në 111 vjetorin e mbajtjes së tij. Ai përmes Facebook-ut, është shprehur se më 1908, u njoh rëndësia e Kongresit të Alfabetit, pasi si ...

Kurti: Kongresi i Manastirit të bëjë jehonë edhe sot, ndërveprimi ndërmjet shqiptarëve i nevojshëm
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka folur për Kongresin e Manastirit në 111 vjetorin e mbajtjes së tij. Ai përmes Facebook-ut, është shprehur se më 1908, u njoh rëndësia e Kongresit të Alfabetit, pasi si ...
EkonomiaOnline | 14-Nov-2019 11:09
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka folur për Kongresin e Manastirit në 111 vjetorin e mbajtjes së tij. Ai përmes Facebook-ut, është shprehur se më 1908, u njoh rëndësia e Kongresit të Alfabetit, pasi si ...

123
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved