ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 16/12/2019 07:56

Nexhmedin Spahiu: Ne do izolohemi nëse nuk e pranojmë Mini Shengenin Ballkanik

Nexhmedin Spahiu: Ne do izolohemi nëse nuk e pranojmë Mini Shengenin Ballkanik
Analisti, Nexhmedin Spahiu ka thënë se Kosova do të mbetet e izoluar nëse nuk pranon të futet në Mini Shengenin Ballkanik. Sipas Spahiut, kjo ide është vjedhur nga Serbia dhe se Kosova po izolohet nëse nuk merr pjesë.
Top Channel | 11-Nov-2019 22:11
Analisti, Nexhmedin Spahiu ka thënë se Kosova do të mbetet e izoluar nëse nuk pranon të futet në Mini Shengenin Ballkanik. Sipas Spahiut, kjo ide është vjedhur nga Serbia dhe se Kosova po izolohet nëse nuk merr pjesë.

LDK kundër Shengenit Ballkanik, VV kërkon reciprocitet
Dy partneret e ardhshëm të koalicionit për Qeverinë e re kanë qëndrime të ndryshme për iniciativën rajonale për krijimin e Shengenit Ballkanik.
Top Channel | 11-Nov-2019 19:38
Dy partneret e ardhshëm të koalicionit për Qeverinë e re kanë qëndrime të ndryshme për iniciativën rajonale për krijimin e Shengenit Ballkanik.

Në Kosovë kundërshtohet ashpër “mini-Shengeni ballkanik”
Reagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa Mustafa.
Top Channel | 11-Nov-2019 12:48
Reagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa Mustafa.

Kush po e pengon heqjen e kufirit Shqipëri-Kosovë?
Ideja e lëvizjes së lirë të njerëzve dhe mallrave mes Shqipërisë dhe Kosovës është e hershme. Diskutimet e para mes dy qeverive kanë filluar që kur Hashim Thaçi ishte kryeministër e më pas kanë vijuar me Isa Mustafën ...
Top Channel | 11-Nov-2019 10:56
Ideja e lëvizjes së lirë të njerëzve dhe mallrave mes Shqipërisë dhe Kosovës është e hershme. Diskutimet e para mes dy qeverive kanë filluar që kur Hashim Thaçi ishte kryeministër e më pas kanë vijuar me Isa Mustafën ...

“Rama ia dha Kosovës goditjen më të madhe politike në pesë vitet e fundit”
Analisti politik, Dastid Pallaska, në televizionin “T7” në Prishtinë ka komentuar iniciativën dhe bashkëpunimin ndërmjet kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, dhe presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiç, për krijimin ...
Telegraf | 11-Nov-2019 22:47
Analisti politik, Dastid Pallaska, në televizionin “T7” në Prishtinë ka komentuar iniciativën dhe bashkëpunimin ndërmjet kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, dhe presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiç, për krijimin ...

“Po krijojmë një Ballkan të ri, jo Jugosllavi të re”, DW: Ekonomistët kanë rezerva për mini-Shengenin
Liderët e Ballkanit Perëndimor në Ohër të Maqedonisë së Veriut diskutuan iniciativat për thellimin e bashkëpunimit ekonomik përmes lëvizjes së lirë të njerëzve e mallrave. Por ekonomistët kanë rezerva për ...
BalkanWeb | 11-Nov-2019 09:26
Liderët e Ballkanit Perëndimor në Ohër të Maqedonisë së Veriut diskutuan iniciativat për thellimin e bashkëpunimit ekonomik përmes lëvizjes së lirë të njerëzve e mallrave. Por ekonomistët kanë rezerva për ...

Në Kosovë kundërshtohet ashpër “mini-Shengeni ballkanik”
mapo.al Reagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa ...
Mapo | 11-Nov-2019 12:36
mapo.al Reagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa ...

Samiti i Ohrit, reagon BE: Nuk duhet përjashtuar asnjë vend i Ballkanit Perëndimor
Vjen reagimi i parë i Bashkimit Europian për Samitin e Ohrit ku krerët e 3 shteteve vendosën të shtyjnë më tej iniciativën për Shengenin Ballkanik. Në një përgjigje për Gazetën Express, zëdhënësja Maja Koçijançiç ,tha ...
Telegraf | 11-Nov-2019 21:30
Vjen reagimi i parë i Bashkimit Europian për Samitin e Ohrit ku krerët e 3 shteteve vendosën të shtyjnë më tej iniciativën për Shengenin Ballkanik. Në një përgjigje për Gazetën Express, zëdhënësja Maja Koçijançiç ,tha ...

Kush po e pengon heqjen e kufirit Shqipëri-Kosovë?
Ideja e lëvizjes së lirë të njerëzve dhe mallrave mes Shqipërisë dhe Kosovës është e hershme. Diskutimet e para mes dy qeverive kanë filluar që kur Hashim Thaçi ishte kryeministër e më pas kanë vijuar me Isa Mustafën ...
GazetaTema | 11-Nov-2019 10:31
Ideja e lëvizjes së lirë të njerëzve dhe mallrave mes Shqipërisë dhe Kosovës është e hershme. Diskutimet e para mes dy qeverive kanë filluar që kur Hashim Thaçi ishte kryeministër e më pas kanë vijuar me Isa Mustafën ...

“Po krijojmë një Ballkan të ri, jo Jugosllavi të re”
Liderët e Ballkanit Perëndimor në Ohër të Maqedonisë së Veriut diskutuan iniciativat për thellimin e bashkëpunimit ekonomik përmes lëvizjes së lirë të njerëzve e mallrave. Por ekonomistët kanë rezerva për ...
GazetaTema | 11-Nov-2019 09:43
Liderët e Ballkanit Perëndimor në Ohër të Maqedonisë së Veriut diskutuan iniciativat për thellimin e bashkëpunimit ekonomik përmes lëvizjes së lirë të njerëzve e mallrave. Por ekonomistët kanë rezerva për ...

Mustafa i përgjigjet Ramës: Nuk ta uroj ta provosh Jugosllavinë
Lideri i LDK-së, Isa Mustafa u është përgjigjur deklaratave të kryeministrit Rama në Ohër për krijimin e shengetit ballkanik. Mustafa thotë se s’dëshiron ta shohë më askënd duke përjetuar edhe një herë Jugosllavinë. “Ne ...
BalkanWeb | 10-Nov-2019 18:52
Lideri i LDK-së, Isa Mustafa u është përgjigjur deklaratave të kryeministrit Rama në Ohër për krijimin e shengetit ballkanik. Mustafa thotë se s’dëshiron ta shohë më askënd duke përjetuar edhe një herë Jugosllavinë. “Ne ...

Shala: Kosova gabon që refuzon iniciativat rajonale, interes strategjik i Serbisë është të bisedoj me Shqipërinë për punë të Kosovës
Analisti Krenar Shala ka thënë se është gabim mospjesëmarrja e Kosovës në iniciativat rajonale. Shala, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se është interes strategjik i Serbisë që Kosova të mos ...
Telegrafi | 11-Nov-2019 23:59
Analisti Krenar Shala ka thënë se është gabim mospjesëmarrja e Kosovës në iniciativat rajonale. Shala, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se është interes strategjik i Serbisë që Kosova të mos ...

Në Kosovë kundërshtohet ashpër “mini-Shengeni ballkanik”
Reagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa ...
Telegraf | 11-Nov-2019 14:18
Reagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa ...

DW: Në Kosovë kundërshtohet ashpër “mini-Shengeni ballkanik”
Reagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa ...
VizionPlus | 11-Nov-2019 14:11
Reagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa ...

KASH për “Shengenin ballkanik”: Çdo marrëveshje pa Kosovën, në shpërputhje me interesat kombëtare
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë kërkon një analizë më të thelluar për iniciativën e “Shengenit ballkanik”. Në një deklaratë për mediat, Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë (KASH) thotë se ka ndjekur me vëmendje ...
Telegrafi | 11-Nov-2019 23:28
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë kërkon një analizë më të thelluar për iniciativën e “Shengenit ballkanik”. Në një deklaratë për mediat, Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë (KASH) thotë se ka ndjekur me vëmendje ...

Minishengeni, ekspertët e ekonomisë: Nuk funksionon nëse nuk përfshihen 6 shtetet
Ekspertët e ekonomisë janë në një mëndje kur thonë se projekti për një “minishengen ballkanik” është një nisëm pozitive, por efektiviteti i tij do të varet vetëm nga përfshirja e të 6 vendeve të rajonit. “Përfitimi i ...
VizionPlus | 11-Nov-2019 13:49
Ekspertët e ekonomisë janë në një mëndje kur thonë se projekti për një “minishengen ballkanik” është një nisëm pozitive, por efektiviteti i tij do të varet vetëm nga përfshirja e të 6 vendeve të rajonit. “Përfitimi i ...

Mediat serbe publikojnë hartën e “Mini-Shengenit” për të cilin po angazhohet Rama, ku Kosova është brenda kufijve të Serbisë
Mediat serbe shkruajnë se deri në fund të këtij viti, shtetasit serbë do të mund të udhëtojnë në Shqipëri dhe Maqedoninë Veriore pa pasaportë, vetëm me letërnjoftim, dhe atje të punësohen me leje ekzistuese të punës, ...
Telegrafi | 11-Nov-2019 23:00
Mediat serbe shkruajnë se deri në fund të këtij viti, shtetasit serbë do të mund të udhëtojnë në Shqipëri dhe Maqedoninë Veriore pa pasaportë, vetëm me letërnjoftim, dhe atje të punësohen me leje ekzistuese të punës, ...

BeH dhe Mali i Zi pa qëndrim të prerë për “Mini-Shengenin”
Kryetari i Këshillit të Ministrave të Bosnje dhe Herzegovinës, Denis Zvizdiq pas takimit të sotëm të liderëve të Ballkanit Perëndimor tha se BeH nuk ka qëndrim përfundimtar për të nismën e liderëve të Ballkanit ...
Top Channel | 10-Nov-2019 17:58
Kryetari i Këshillit të Ministrave të Bosnje dhe Herzegovinës, Denis Zvizdiq pas takimit të sotëm të liderëve të Ballkanit Perëndimor tha se BeH nuk ka qëndrim përfundimtar për të nismën e liderëve të Ballkanit ...

Isa Mustafa: E kemi provuar njëherë Jugosllavinë
Isa Mustafa për “mini-Schengenin”: E kemi provuar njëherë Jugosllavinë Lideri i LDK-së, Isa Mustafa iu është përgjigjur deklaratave të kryeministrit Rama në Ohër për krijimin e “Shengenit Ballkanik”, ndërsa ka deklaruar ...
Telegraf | 11-Nov-2019 10:45
Isa Mustafa për “mini-Schengenin”: E kemi provuar njëherë Jugosllavinë Lideri i LDK-së, Isa Mustafa iu është përgjigjur deklaratave të kryeministrit Rama në Ohër për krijimin e “Shengenit Ballkanik”, ndërsa ka deklaruar ...

Pse Kosova ia ka drojën “Shengenit ballkanik”?
Pjesëmarrja apo bojkotimi i nismave rajonale, siç është rasti me Mini-“Shengenin ballkanik”, është çështje që i ndanë në dy anë, për dhe kundër, edhe njohësit e çështjeve ekonomike në Prishtinë. Disa nga ekspertët e ...
Telegrafi | 11-Nov-2019 19:11
Pjesëmarrja apo bojkotimi i nismave rajonale, siç është rasti me Mini-“Shengenin ballkanik”, është çështje që i ndanë në dy anë, për dhe kundër, edhe njohësit e çështjeve ekonomike në Prishtinë. Disa nga ekspertët e ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved