ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 16/12/2019 14:24

Mediat serbe publikojnë hartën e “Mini-Shengenit”, Kosova brenda kufijve të Serbisë. Union me 16,5 mln banorë

Mediat serbe publikojnë hartën e “Mini-Shengenit”, Kosova brenda kufijve të Serbisë. Union me 16,5 mln banorë
Mediat serbe shkruajnë se deri në fund të këtij viti, shtetasit serbë do të mund të udhëtojnë në Shqipëri dhe Maqedoninë Veriore pa pasaportë, vetëm me letërnjoftim, dhe atje të punësohen me leje ekzistuese të punës, ...
BalkanWeb | 12-Nov-2019 07:58
Mediat serbe shkruajnë se deri në fund të këtij viti, shtetasit serbë do të mund të udhëtojnë në Shqipëri dhe Maqedoninë Veriore pa pasaportë, vetëm me letërnjoftim, dhe atje të punësohen me leje ekzistuese të punës, ...

LDK kundër Shengenit Ballkanik, VV kërkon reciprocitet
Dy partneret e ardhshëm të koalicionit për Qeverinë e re kanë qëndrime të ndryshme për iniciativën rajonale për krijimin e Shengenit Ballkanik.
Top Channel | 11-Nov-2019 19:38
Dy partneret e ardhshëm të koalicionit për Qeverinë e re kanë qëndrime të ndryshme për iniciativën rajonale për krijimin e Shengenit Ballkanik.

Në Kosovë kundërshtohet ashpër “mini-Shengeni ballkanik”
Reagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa Mustafa.
Top Channel | 11-Nov-2019 12:48
Reagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa Mustafa.

“Po krijojmë një Ballkan të ri, jo Jugosllavi të re”, DW: Ekonomistët kanë rezerva për mini-Shengenin
Liderët e Ballkanit Perëndimor në Ohër të Maqedonisë së Veriut diskutuan iniciativat për thellimin e bashkëpunimit ekonomik përmes lëvizjes së lirë të njerëzve e mallrave. Por ekonomistët kanë rezerva për ...
BalkanWeb | 11-Nov-2019 09:26
Liderët e Ballkanit Perëndimor në Ohër të Maqedonisë së Veriut diskutuan iniciativat për thellimin e bashkëpunimit ekonomik përmes lëvizjes së lirë të njerëzve e mallrave. Por ekonomistët kanë rezerva për ...

Në Kosovë kundërshtohet ashpër “mini-Shengeni ballkanik”
mapo.al Reagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa ...
Mapo | 11-Nov-2019 12:36
mapo.al Reagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa ...

Samiti i Ohrit, reagon BE: Nuk duhet përjashtuar asnjë vend i Ballkanit Perëndimor
Vjen reagimi i parë i Bashkimit Europian për Samitin e Ohrit ku krerët e 3 shteteve vendosën të shtyjnë më tej iniciativën për Shengenin Ballkanik. Në një përgjigje për Gazetën Express, zëdhënësja Maja Koçijançiç ,tha ...
Telegraf | 11-Nov-2019 21:30
Vjen reagimi i parë i Bashkimit Europian për Samitin e Ohrit ku krerët e 3 shteteve vendosën të shtyjnë më tej iniciativën për Shengenin Ballkanik. Në një përgjigje për Gazetën Express, zëdhënësja Maja Koçijançiç ,tha ...

Kush po e pengon heqjen e kufirit Shqipëri-Kosovë?
Ideja e lëvizjes së lirë të njerëzve dhe mallrave mes Shqipërisë dhe Kosovës është e hershme. Diskutimet e para mes dy qeverive kanë filluar që kur Hashim Thaçi ishte kryeministër e më pas kanë vijuar me Isa Mustafën ...
GazetaTema | 11-Nov-2019 10:31
Ideja e lëvizjes së lirë të njerëzve dhe mallrave mes Shqipërisë dhe Kosovës është e hershme. Diskutimet e para mes dy qeverive kanë filluar që kur Hashim Thaçi ishte kryeministër e më pas kanë vijuar me Isa Mustafën ...

“Po krijojmë një Ballkan të ri, jo Jugosllavi të re”
Liderët e Ballkanit Perëndimor në Ohër të Maqedonisë së Veriut diskutuan iniciativat për thellimin e bashkëpunimit ekonomik përmes lëvizjes së lirë të njerëzve e mallrave. Por ekonomistët kanë rezerva për ...
GazetaTema | 11-Nov-2019 09:43
Liderët e Ballkanit Perëndimor në Ohër të Maqedonisë së Veriut diskutuan iniciativat për thellimin e bashkëpunimit ekonomik përmes lëvizjes së lirë të njerëzve e mallrave. Por ekonomistët kanë rezerva për ...

Bizneset kosovare kundër “Mini Shengenit” ballkanik
Më 10 nëntor gjatë një takimi në Ohër, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ai i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiq, pa pjesëmarrjen e Kosovës kanë miratuar një deklaratë me një listë ...
Telegrafi | 12-Nov-2019 08:55
Më 10 nëntor gjatë një takimi në Ohër, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ai i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiq, pa pjesëmarrjen e Kosovës kanë miratuar një deklaratë me një listë ...

“Mini Shengeni” ballkanik, i dëmshëm për Kosovën
Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare dhe të integrimeve evropiane e kanë kundërshtuar nismën e Shengenit Ballkanik. Blerim Reka, Lisen Bashkurti, Sabri Kiçmari dhe Vigan Qorolli kanë vlerësuar se kjo iniciativë ...
Telegrafi | 12-Nov-2019 08:02
Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare dhe të integrimeve evropiane e kanë kundërshtuar nismën e Shengenit Ballkanik. Blerim Reka, Lisen Bashkurti, Sabri Kiçmari dhe Vigan Qorolli kanë vlerësuar se kjo iniciativë ...

BeH dhe Mali i Zi pa qëndrim të prerë për “Mini-Shengenin”
Kryetari i Këshillit të Ministrave të Bosnje dhe Herzegovinës, Denis Zvizdiq pas takimit të sotëm të liderëve të Ballkanit Perëndimor tha se BeH nuk ka qëndrim përfundimtar për të nismën e liderëve të Ballkanit ...
Top Channel | 10-Nov-2019 17:58
Kryetari i Këshillit të Ministrave të Bosnje dhe Herzegovinës, Denis Zvizdiq pas takimit të sotëm të liderëve të Ballkanit Perëndimor tha se BeH nuk ka qëndrim përfundimtar për të nismën e liderëve të Ballkanit ...

KASH për “Shengenin ballkanik”: Çdo marrëveshje pa Kosovën, në shpërputhje me interesat kombëtare
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë kërkon një analizë më të thelluar për iniciativën e “Shengenit ballkanik”. Në një deklaratë për mediat, Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë (KASH) thotë se ka ndjekur me vëmendje ...
Telegrafi | 11-Nov-2019 23:28
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë kërkon një analizë më të thelluar për iniciativën e “Shengenit ballkanik”. Në një deklaratë për mediat, Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë (KASH) thotë se ka ndjekur me vëmendje ...

Në Kosovë kundërshtohet ashpër “mini-Shengeni ballkanik”
Reagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa ...
Telegraf | 11-Nov-2019 14:18
Reagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa ...

Mediat serbe publikojnë hartën e “Mini-Shengenit” për të cilin po angazhohet Rama, ku Kosova është brenda kufijve të Serbisë
Mediat serbe shkruajnë se deri në fund të këtij viti, shtetasit serbë do të mund të udhëtojnë në Shqipëri dhe Maqedoninë Veriore pa pasaportë, vetëm me letërnjoftim, dhe atje të punësohen me leje ekzistuese të punës, ...
Telegrafi | 11-Nov-2019 23:00
Mediat serbe shkruajnë se deri në fund të këtij viti, shtetasit serbë do të mund të udhëtojnë në Shqipëri dhe Maqedoninë Veriore pa pasaportë, vetëm me letërnjoftim, dhe atje të punësohen me leje ekzistuese të punës, ...

DW: Në Kosovë kundërshtohet ashpër “mini-Shengeni ballkanik”
Reagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa ...
VizionPlus | 11-Nov-2019 14:11
Reagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa ...

Minishengeni, ekspertët e ekonomisë: Nuk funksionon nëse nuk përfshihen 6 shtetet
Ekspertët e ekonomisë janë në një mëndje kur thonë se projekti për një “minishengen ballkanik” është një nisëm pozitive, por efektiviteti i tij do të varet vetëm nga përfshirja e të 6 vendeve të rajonit. “Përfitimi i ...
VizionPlus | 11-Nov-2019 13:49
Ekspertët e ekonomisë janë në një mëndje kur thonë se projekti për një “minishengen ballkanik” është një nisëm pozitive, por efektiviteti i tij do të varet vetëm nga përfshirja e të 6 vendeve të rajonit. “Përfitimi i ...

Isa Mustafa: E kemi provuar njëherë Jugosllavinë
Isa Mustafa për “mini-Schengenin”: E kemi provuar njëherë Jugosllavinë Lideri i LDK-së, Isa Mustafa iu është përgjigjur deklaratave të kryeministrit Rama në Ohër për krijimin e “Shengenit Ballkanik”, ndërsa ka deklaruar ...
Telegraf | 11-Nov-2019 10:45
Isa Mustafa për “mini-Schengenin”: E kemi provuar njëherë Jugosllavinë Lideri i LDK-së, Isa Mustafa iu është përgjigjur deklaratave të kryeministrit Rama në Ohër për krijimin e “Shengenit Ballkanik”, ndërsa ka deklaruar ...

Pse Kosova ia ka drojën “Shengenit ballkanik”?
Pjesëmarrja apo bojkotimi i nismave rajonale, siç është rasti me Mini-“Shengenin ballkanik”, është çështje që i ndanë në dy anë, për dhe kundër, edhe njohësit e çështjeve ekonomike në Prishtinë. Disa nga ekspertët e ...
Telegrafi | 11-Nov-2019 19:11
Pjesëmarrja apo bojkotimi i nismave rajonale, siç është rasti me Mini-“Shengenin ballkanik”, është çështje që i ndanë në dy anë, për dhe kundër, edhe njohësit e çështjeve ekonomike në Prishtinë. Disa nga ekspertët e ...

Kosova pjesë e Serbisë/ Si shihet në Beograd mini-shengeni Rama – Vuçiç
Bashkëpunimi për mini-shengenin ballkanik, iniciativë e nisur nga presidenti serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama duket se pas takimeve në Novi-Sad dhe në Ohër do të finalizohet më 21 dhjetor në ...
Lapsi | 11-Nov-2019 23:54
Bashkëpunimi për mini-shengenin ballkanik, iniciativë e nisur nga presidenti serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama duket se pas takimeve në Novi-Sad dhe në Ohër do të finalizohet më 21 dhjetor në ...

Reagon edhe Kurti: Samiti i Ohrit nuk është dashur të mbahej
Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti e ka quajtur të gabueshme dhe të pashpjegueshme ngutinë për ta mbajtur Samitin e Ohrit. Samiti i Ohrit, apo i quajtur ndryshe mini ...
Telegrafi | 11-Nov-2019 17:43
Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti e ka quajtur të gabueshme dhe të pashpjegueshme ngutinë për ta mbajtur Samitin e Ohrit. Samiti i Ohrit, apo i quajtur ndryshe mini ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved