ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 20/11/2019 19:44

Vajza e Kadaresë kujton rënien e murit të Berlinit: Jetoja nën një regjim shtypës komunist

Vajza e Kadaresë kujton rënien e murit të Berlinit: Jetoja nën një regjim shtypës komunist
Në ditën përkujtimore të rënies së murit të Berlinit, që i dha fund epokës komuniste në Evropë, Besiana Kadare, vajza e shkrimtarit Ismail Kadare, tregon emocionet që përjetonte në Tiranë në atë periudhë.
Top Channel | 09-Nov-2019 17:49
Në ditën përkujtimore të rënies së murit të Berlinit, që i dha fund epokës komuniste në Evropë, Besiana Kadare, vajza e shkrimtarit Ismail Kadare, tregon emocionet që përjetonte në Tiranë në atë periudhë.

Basha: Rama kundër Perëndimit, sheh ëndrra me aleanca orientale
mapo.al Lideri i Partisë Demokratike, Lulzim Basha duke kujtuar 30 vjetorin e shembjes së Murit të Berlinit, ndryshe rrëzimit të diktaturës, shprehet se në kohët e sotme “muret e reja të izolimit janë edhe më të ...
Mapo | 09-Nov-2019 15:18
mapo.al Lideri i Partisë Demokratike, Lulzim Basha duke kujtuar 30 vjetorin e shembjes së Murit të Berlinit, ndryshe rrëzimit të diktaturës, shprehet se në kohët e sotme “muret e reja të izolimit janë edhe më të ...

Rënia e murit të Berlinit/ Basha: Shqiptarëve dhe Shqipërisë rrezikojnë tu ngrihen mure prej keqqeverisjes
"Në 30-vjetorin e shembjes së Murit të Berlinit, fatkeqësisht shqiptarët po kuptojnë e po provojnë përditë se muret nuk janë vetëm fizike. Muret e reja të izolimit janë edhe më të vështirat për t’u shembur. Shqiptarëve ...
Top Channel | 09-Nov-2019 14:21
"Në 30-vjetorin e shembjes së Murit të Berlinit, fatkeqësisht shqiptarët po kuptojnë e po provojnë përditë se muret nuk janë vetëm fizike. Muret e reja të izolimit janë edhe më të vështirat për t’u shembur. Shqiptarëve ...

Merkel: Europa të mbrojë lirinë dhe demokracinë
Kancelarja gjermane, Angela Merkel i kërkoi sot Europës të mbronte lirinë dhe demokracinë, gjithnjë e më shumë e kontestuar, me rastin e festimet të 30-vjetorit të shëmbjes së Murit të Berlinit. “Vlerat që mbajnë ...
GazetaTema | 09-Nov-2019 14:22
Kancelarja gjermane, Angela Merkel i kërkoi sot Europës të mbronte lirinë dhe demokracinë, gjithnjë e më shumë e kontestuar, me rastin e festimet të 30-vjetorit të shëmbjes së Murit të Berlinit. “Vlerat që mbajnë ...

‘Triumfi i Lirisë’, Basha përkujton 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit: Ditë refleksioni, përbashkimi kundër autokracisë, populizmit e racizmit
Përmes një postimi të gjatë në rrjetet sociale, kryedemokrati Lulzim Basha përkujton sot 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. “Në 30-vjetorin e shembjes së Murit të Berlinit, fatkeqësisht shqiptarët po kuptojnë e ...
BalkanWeb | 09-Nov-2019 13:39
Përmes një postimi të gjatë në rrjetet sociale, kryedemokrati Lulzim Basha përkujton sot 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. “Në 30-vjetorin e shembjes së Murit të Berlinit, fatkeqësisht shqiptarët po kuptojnë e ...

Koreografia e Herthas dhe tifozëve të tyre për 30-vjetorin e rënies së “Murit të Berlinit” ishte thjeshtë brilante
Organizimi i klubit gjerman, Hertha Berlin, për ndeshjen e javës së 11-të ndaj RB Leipzig ishte brilant dhe me shumë domethënie. Klubi kryeqytetas ishte nikoqir i RB Leipzigut në ndeshjen e vlefshme për javën e 11-të ...
Telegrafi | 09-Nov-2019 17:23
Organizimi i klubit gjerman, Hertha Berlin, për ndeshjen e javës së 11-të ndaj RB Leipzig ishte brilant dhe me shumë domethënie. Klubi kryeqytetas ishte nikoqir i RB Leipzigut në ndeshjen e vlefshme për javën e 11-të ...

Basha: Rënia e Murit te Berlinit shënon Triumfin e Lirisë
Lulzim Basha ka bërë një postim të gjatë në profilin e tij në facebook me rastin e 30 vjetorit të rëniës së Murit të Berlinit. Kreu I PD në këtë koment e quan rrëzimin e murit, si momentin e Triumfit të Lirisë. Më ...
VizionPlus | 09-Nov-2019 14:22
Lulzim Basha ka bërë një postim të gjatë në profilin e tij në facebook me rastin e 30 vjetorit të rëniës së Murit të Berlinit. Kreu I PD në këtë koment e quan rrëzimin e murit, si momentin e Triumfit të Lirisë. Më ...

Kryemadhi kujton rënien e murit të Berlinit: Demokracia false është më e rrezikshme se diktatura
Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi kujton 30-vjetorin e rënies së murit të Berlinit. Teksa e cilëosn këtë ngjarje si “flladin e lirisë dhe dritën e shpresës” në një koment të gjatë në profilin e saj, Kryemadhi ndalet ...
ABCNews | 09-Nov-2019 17:31
Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi kujton 30-vjetorin e rënies së murit të Berlinit. Teksa e cilëosn këtë ngjarje si “flladin e lirisë dhe dritën e shpresës” në një koment të gjatë në profilin e saj, Kryemadhi ndalet ...

FOTOT më pikante nga rrëzimi i Murit të Berlinit më 9 nëntor 1989
30 vjet më parë, m? 9 n?ntor të vitit 1989 ra muri i Berlinit, perdja e hekurt që ndante Gjermaninë Perëndimore nga ajo lindore. Një moment historik që shënon fundin e luftës së Ftoht? globale mes diktaturave dhe ...
VizionPlus | 09-Nov-2019 14:09
30 vjet më parë, m? 9 n?ntor të vitit 1989 ra muri i Berlinit, perdja e hekurt që ndante Gjermaninë Perëndimore nga ajo lindore. Një moment historik që shënon fundin e luftës së Ftoht? globale mes diktaturave dhe ...

‘Ujku’ i Betejës së Koshares, i jashtëzakonshëm në përdorimin e të gjitha armëve të UÇK-së
Në Kosharen legjendare, aty ku u zhvillua beteja më e përgjakshme dhe më heroike e luftës së Ushtrisë Çliritmare të Kosovës, tani pushojnë të qetë 114 dëshmorë. Shokët që e deshën lirinë më shumë se asgjë tjetër, sot i ...
Albportali | 09-Nov-2019 22:15
Në Kosharen legjendare, aty ku u zhvillua beteja më e përgjakshme dhe më heroike e luftës së Ushtrisë Çliritmare të Kosovës, tani pushojnë të qetë 114 dëshmorë. Shokët që e deshën lirinë më shumë se asgjë tjetër, sot i ...

DOSSIER: 30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit: si u ngrit, si u rrëzua, sa e kaluan e sa vdiqën mbi të
Në të gjithë Gjermaninë, 9 nëntori shënon 30-vjetorin e rrënimit të Murit të Berlinit, një simbol i Luftës së Ftohtë që ndau Gjermaninë Lindore dhe Perëndimore për më shumë se dy dekada. Pas rënies së Gjermanisë ...
GazetaTema | 09-Nov-2019 12:31
Në të gjithë Gjermaninë, 9 nëntori shënon 30-vjetorin e rrënimit të Murit të Berlinit, një simbol i Luftës së Ftohtë që ndau Gjermaninë Lindore dhe Perëndimore për më shumë se dy dekada. Pas rënies së Gjermanisë ...

Apeli i Merkelit për liderët e BE
Në 30-vjetorin e rënies së murit të Berlinit, kancelarja Angela Merkel i kërkoi Evropës të mbrojë ‘demokracinë dhe lirinë, të drejtat e njeriut dhe tolerancën’. Teksa iu drejtua lidërvë politike dhe të personaliteteve ...
Lexo | 09-Nov-2019 22:03
Në 30-vjetorin e rënies së murit të Berlinit, kancelarja Angela Merkel i kërkoi Evropës të mbrojë ‘demokracinë dhe lirinë, të drejtat e njeriut dhe tolerancën’. Teksa iu drejtua lidërvë politike dhe të personaliteteve ...

Në Gjermani, përkujtohet, pas 30 vjetëve, rënia e Murit të Berlinit
Në kryeqytetin gjerman përkujtohet sot rënia e Murit të Berlinit para 30 vjetësh. Në një ceremoni në memorialin e Murit mori pjesë presidenti gjerman, Steinmeier, kancelarja Merkel e krerë shtetesh nga vende të ...
Illyriapress | 09-Nov-2019 22:02
Në kryeqytetin gjerman përkujtohet sot rënia e Murit të Berlinit para 30 vjetësh. Në një ceremoni në memorialin e Murit mori pjesë presidenti gjerman, Steinmeier, kancelarja Merkel e krerë shtetesh nga vende të ...

Koreografia e Herthas për 30-vjetorin e rënies së “Murit të Berlinit”
Organizimi i klubit gjerman, Hertha Berlin, për ndeshjen e javës së 11-të ndaj RB Leipzig ishte brilant dhe me shumë domethënie. Klubi kryeqytetas ishte nikoqir i RB Leipzigut në ndeshjen e vlefshme për javën e 11-të në ...
Lexo | 09-Nov-2019 21:43
Organizimi i klubit gjerman, Hertha Berlin, për ndeshjen e javës së 11-të ndaj RB Leipzig ishte brilant dhe me shumë domethënie. Klubi kryeqytetas ishte nikoqir i RB Leipzigut në ndeshjen e vlefshme për javën e 11-të në ...

‘Ujku’ i Betejës së Koshares, i jashtëzakonshëm në përdorimin e të gjitha armëve të UÇK-së
Në Kosharen legjendare, aty ku u zhvillua beteja më e përgjakshme dhe më heroike e luftës së Ushtrisë Çliritmare të Kosovës, tani pushojnë të qetë 114 dëshmorë. Shokët që e deshën lirinë më shumë se asgjë tjetër, sot i ...
Gazeta Observer | 09-Nov-2019 21:35
Në Kosharen legjendare, aty ku u zhvillua beteja më e përgjakshme dhe më heroike e luftës së Ushtrisë Çliritmare të Kosovës, tani pushojnë të qetë 114 dëshmorë. Shokët që e deshën lirinë më shumë se asgjë tjetër, sot i ...

‘Ujku’ i Betejës së Koshares, i jashtëzakonshëm në përdorimin e të gjitha armëve të UÇK-së
Shokët që e deshën lirinë më shumë se asgjë tjetër, sot i vizitoi bashkëluftëtari, Shkelzen Mataj. Me dhimbje në shpirt dhe plagë në gjoks, ai përkulet pranë varrit të komandantit Agim Ramadani. I ftohti i kësaj dite, ...
Lajminet | 09-Nov-2019 21:22
Shokët që e deshën lirinë më shumë se asgjë tjetër, sot i vizitoi bashkëluftëtari, Shkelzen Mataj. Me dhimbje në shpirt dhe plagë në gjoks, ai përkulet pranë varrit të komandantit Agim Ramadani. I ftohti i kësaj dite, ...

Drejtuesit evropianë kujtojnë rënien e Murit të Berlinit, Merkel: e kujt i besohej…
Drejtuesit e vendeve, familjeve, miqve dhe qytetarëve evropianë shënuan spërvjetorin e rënies së Murit të Berlinit në Muzeun Përkujtimor të kryeqytetit gjerman. Drejtuesit nga Gjermania, Polonia, Hungaria, Sllovakia dhe ...
Tesheshi | 09-Nov-2019 21:21
Drejtuesit e vendeve, familjeve, miqve dhe qytetarëve evropianë shënuan spërvjetorin e rënies së Murit të Berlinit në Muzeun Përkujtimor të kryeqytetit gjerman. Drejtuesit nga Gjermania, Polonia, Hungaria, Sllovakia dhe ...

Arti dhe rruga e ribashkimit të qytetit të Berlinit
Në 30 vitet që nga koha e rrëzimit Muri i Berlinit, që i dha fund ndarjes dhjetra vjeçare mes pjesës lindore dhe asaj perëndimore të qytetit, artistët janë ata që i kanë dhënë jetë të re ndërtesave të braktisura të ...
Zeri Amerikes | 09-Nov-2019 20:55
Në 30 vitet që nga koha e rrëzimit Muri i Berlinit, që i dha fund ndarjes dhjetra vjeçare mes pjesës lindore dhe asaj perëndimore të qytetit, artistët janë ata që i kanë dhënë jetë të re ndërtesave të braktisura të ...

Trump: Le të jetë fati i Murit të Berlinit një mësim për regjimet shtypëse
Me rastin e 30-vjetorit të rënies së Murit të Berlinit, presidenti amerikan, Donald Trump përgëzoi sot gjermanët, duke i uruar për hapat e jashtëzakonshëm në ribashkimin e vendit të tyre dhe në rindërtimin e ...
Flaka | 09-Nov-2019 19:52
Me rastin e 30-vjetorit të rënies së Murit të Berlinit, presidenti amerikan, Donald Trump përgëzoi sot gjermanët, duke i uruar për hapat e jashtëzakonshëm në ribashkimin e vendit të tyre dhe në rindërtimin e ...

Gjermania feston 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit
Gjermania kujton sot një ditë historike – rënien e Murit të Berlinit. Në ceremoninë kryesore merr pjesë presidenti gjerman, Steinmeier, kancelarja Merkel dhe personalitete të rëndësishme nga bota. Ka një javë që ...
Telegraf | 09-Nov-2019 12:44
Gjermania kujton sot një ditë historike – rënien e Murit të Berlinit. Në ceremoninë kryesore merr pjesë presidenti gjerman, Steinmeier, kancelarja Merkel dhe personalitete të rëndësishme nga bota. Ka një javë që ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved