ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 15/11/2019 20:51

Zëri i Amerikës: BE nuk hap negociatat për Tiranën dhe Shkupin, vendimtare këmbëngulja e Francës

Zëri i Amerikës: BE nuk hap negociatat për Tiranën dhe Shkupin, vendimtare këmbëngulja e Francës
Këmbëngulja e Francës, përkundrejt shumicës dërrmuese të vendeve anëtare të Bashkimit europian, bëri që sot Këshilli Europian të mos dalë me një vendim për hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë ...
BalkanWeb | 18-Oct-2019 22:05
Këmbëngulja e Francës, përkundrejt shumicës dërrmuese të vendeve anëtare të Bashkimit europian, bëri që sot Këshilli Europian të mos dalë me një vendim për hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë ...

Si shpjegohet inati i Macron me Shqipërinë dhe si po e lëmon Merkel qimen e tij të egër
Presidenti francez Emmanuel Macron kërkoi ndryshime në sistemin e prurjes së anëtarëve të rinj në Bashkimin Evropian, duke e quajtur sistemin aktual si “të çuditshëm”. Megjithatë, Parisi duket se është i vetmi që po ...
GazetaTema | 18-Oct-2019 20:19
Presidenti francez Emmanuel Macron kërkoi ndryshime në sistemin e prurjes së anëtarëve të rinj në Bashkimin Evropian, duke e quajtur sistemin aktual si “të çuditshëm”. Megjithatë, Parisi duket se është i vetmi që po ...

Macron synon diçka tjetër (dhe shembulli i Turqisë, që presidenti francez duhet ta ketë parasysh)
Nga Bernd Riegert Zhgënjimi në Maqedoninë e Veriut dhe në Shqipëri është i madh. E kjo është e kuptueshme. Sipas Komisionit të BE-së, Parlamentit të BE-së dhe Presidentit të Këshillit të BE-së Donald Tusk të dy vendet ...
GazetaTema | 18-Oct-2019 17:46
Nga Bernd Riegert Zhgënjimi në Maqedoninë e Veriut dhe në Shqipëri është i madh. E kjo është e kuptueshme. Sipas Komisionit të BE-së, Parlamentit të BE-së dhe Presidentit të Këshillit të BE-së Donald Tusk të dy vendet ...

Publikohet vendimi/ Ja kur do t’i rikthehet Brukseli çështjes së zgjerimit
Është publikuar vendimi i Këshillit Evropian sa i përket procesit të hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në dokumentin e publikuar nga Brukseli raportohet se, KE do t’i rikthehet çështjes së ...
Telegraf | 18-Oct-2019 16:18
Është publikuar vendimi i Këshillit Evropian sa i përket procesit të hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në dokumentin e publikuar nga Brukseli raportohet se, KE do t’i rikthehet çështjes së ...

Merkel: Më vjen shumë keq që nuk u hapën negociatat, Shqipëria dhe Maqedonia kanë bërë progres. Do t’i rikthehemi çështjes ne Samitin e Zagrebit
Kaneclarja gjermane Angela Merkel u shpreh e keqardhur për vendimin negativ të dalë nga samiti i krerëve të shteteve të Bashkimit Europian për nisjen e bisedimeve për anëtarësim. “Kur diskutuam hapjen e negociatave, ...
GazetaTema | 18-Oct-2019 14:57
Kaneclarja gjermane Angela Merkel u shpreh e keqardhur për vendimin negativ të dalë nga samiti i krerëve të shteteve të Bashkimit Europian për nisjen e bisedimeve për anëtarësim. “Kur diskutuam hapjen e negociatave, ...

BE nuk hap negociatat/ Merkel: Keqardhje, Shqipëria ka bërë progres të madh
Këshilli i Evropës nuk ka marrë një vendim në lidhje me hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedonine e Veriut. Kancelarja Merkel ishte e para që doli në konference për shtyp pas tryezes së përbashkët të liderve të ...
VizionPlus | 18-Oct-2019 16:05
Këshilli i Evropës nuk ka marrë një vendim në lidhje me hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedonine e Veriut. Kancelarja Merkel ishte e para që doli në konference për shtyp pas tryezes së përbashkët të liderve të ...

Merkel nuk ndryshon mendim, Macron ka gabuar: Bëhet fjalë për hapjen e negociatave dhe jo për anëtarësim
Në një konferencë për shtyp Angela Merkel ka folur për ‘Jo’-në që europa dha për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.
Top Channel | 18-Oct-2019 14:50
Në një konferencë për shtyp Angela Merkel ka folur për ‘Jo’-në që europa dha për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

“Jo-ja” e BE, Merkel në konferencë: Iu kthye shpina Shqipërisë dhe Maqedonisë, në një pikë e mbështes Macron
Kancerlarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka deklaruar në një konferencë për shtyp nga Brukseli, se liderët e Bashkimit Evropian nuk kanë arritur dakordësinë për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e ...
BalkanWeb | 18-Oct-2019 14:47
Kancerlarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka deklaruar në një konferencë për shtyp nga Brukseli, se liderët e Bashkimit Evropian nuk kanë arritur dakordësinë për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e ...

Refuzimi i negociatave/ Merkel: Shqipëria ka bërë shumë, por s’na ka bërë ende që të marrim 1 vendim unanim
Në një konferencë për shtyp, kancelarja gjermane Angela Merkel u pyet ndër të tjera nëse mendon ose jo që Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut u është kthyer shpina sa i takon vendimit për moshapjen e bisedimeve për ...
Top Channel | 18-Oct-2019 14:43
Në një konferencë për shtyp, kancelarja gjermane Angela Merkel u pyet ndër të tjera nëse mendon ose jo që Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut u është kthyer shpina sa i takon vendimit për moshapjen e bisedimeve për ...

Merkel: Më vjen shumë keq që nuk u hapën negociatat, Shqipëria dhe Maqedonia kanë bërë progres. Franca, Holanda dhe Danimarka ishin kundër
Kaneclarja gjermane Angela Merkel u shpreh e keqardhur për vendimin negativ të dalë nga samiti i krerëve të shteteve të Bashkimit Europian për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. “Kur diskutuam hapjen e ...
GazetaTema | 18-Oct-2019 14:47
Kaneclarja gjermane Angela Merkel u shpreh e keqardhur për vendimin negativ të dalë nga samiti i krerëve të shteteve të Bashkimit Europian për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. “Kur diskutuam hapjen e ...

Merkel konfirmon dështimin e negociatave: Nuk pati konsensus
mapo.al Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka konfirmuar dështimin e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian. Gjatë një konference për shtyp pas Samitit të BE në Bruksel, ajo tha se ...
Mapo | 18-Oct-2019 14:43
mapo.al Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka konfirmuar dështimin e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian. Gjatë një konference për shtyp pas Samitit të BE në Bruksel, ajo tha se ...

Bruksel/ “Euractiv”: Dështojnë përfundimisht bisedimet për zgjerimin
Analisti dhe gazetari, Gerardo Fortuna, shkruan për “Euractiv” se “kanë dështuar përfundimisht bisedimet në Bruksel për zgjerimin e Bashkimit Evropian, me hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. ...
BalkanWeb | 18-Oct-2019 12:25
Analisti dhe gazetari, Gerardo Fortuna, shkruan për “Euractiv” se “kanë dështuar përfundimisht bisedimet në Bruksel për zgjerimin e Bashkimit Evropian, me hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. ...

Në rrezik është kredibiliteti i Bashkimit Evropian
Franca ka përmendur arsye proceduriale për bllokimin e dy vendeve, duke argumentuar se i gjithë sistemi i anëtarësimit i BE-së ka nevojë të ribëhet tërësisht. Mbështetësit e futjes së dy vendeve ballkanike në rrugën e ...
GazetaTema | 18-Oct-2019 13:23
Franca ka përmendur arsye proceduriale për bllokimin e dy vendeve, duke argumentuar se i gjithë sistemi i anëtarësimit i BE-së ka nevojë të ribëhet tërësisht. Mbështetësit e futjes së dy vendeve ballkanike në rrugën e ...

Danimarka dhe Holanda lëshuan pe për Maqedoninë e Veriut
Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria ishin tema kryesore e mbledhjes së djeshme të Këshillit Evropian. Aty ku çështja e hapjes së negociatave me të dyja shtetet mori vëmendjen dhe shumica e diskutimeve mbrëmë vonë kishin të ...
Telegrafi | 18-Oct-2019 15:49
Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria ishin tema kryesore e mbledhjes së djeshme të Këshillit Evropian. Aty ku çështja e hapjes së negociatave me të dyja shtetet mori vëmendjen dhe shumica e diskutimeve mbrëmë vonë kishin të ...

Takimi i BE në ngërç/ Debate të  nxehta mes liderëve të BE për Shqipërinë
Duket se aspiratat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për t’u bërë pjesë e BE-së, duhet të presin.
Top Channel | 18-Oct-2019 12:14
Duket se aspiratat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për t’u bërë pjesë e BE-së, duhet të presin.

ZYRTARE/ BE shtyn negociatat për në Samitin e Zagrebit
mapo.al Liderët e BE-së nuk arritën gjatë Samitit dy ditor në Bruksel që të marrin një vendim për çeljen e negociatave me dy vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Sot, në ditën e dytë të ...
Mapo | 18-Oct-2019 12:21
mapo.al Liderët e BE-së nuk arritën gjatë Samitit dy ditor në Bruksel që të marrin një vendim për çeljen e negociatave me dy vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Sot, në ditën e dytë të ...

Merkel: Shqipëria ka bërë progres të rëndësishëm, por nuk patëm votë unanimë
Kancelarja Angela Merkel doli në një konferencë për shtyp pas takimit mes liderve të të BE-së në lidhje me procesin e zgjerimit te unionit duke analizuar edhe debatet e forta mbi hapjen ose jo të negociatave për ...
VizionPlus | 18-Oct-2019 14:44
Kancelarja Angela Merkel doli në një konferencë për shtyp pas takimit mes liderve të të BE-së në lidhje me procesin e zgjerimit te unionit duke analizuar edhe debatet e forta mbi hapjen ose jo të negociatave për ...

Merkel: Gjermania pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por disa vende kanë rezerva
Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel deklaroi sot se nuk është arritur vendim unanim për hapjen e negociatave me Bashkimin Evropian dhe Shqipërinë. “Janë disa vende që kanë rezerva. Ne kemi diskutuar në lidhje me ...
Telegrafi | 18-Oct-2019 14:57
Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel deklaroi sot se nuk është arritur vendim unanim për hapjen e negociatave me Bashkimin Evropian dhe Shqipërinë. “Janë disa vende që kanë rezerva. Ne kemi diskutuar në lidhje me ...

“Jo” për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Merkel: Duhen plotësuar kushtet. Zaev jep dorëheqjen
Jo-ja e Bashkimit Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është cilësuar nga kancelarja gjermane Angela Merkel si një kthim shpine për shkak të rezervave që disa vende brenda komunitetit kanë për hapjen e ...
Monitor | 18-Oct-2019 15:19
Jo-ja e Bashkimit Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është cilësuar nga kancelarja gjermane Angela Merkel si një kthim shpine për shkak të rezervave që disa vende brenda komunitetit kanë për hapjen e ...

Vendimi i BE për negociatat/ Merkel: Premtimet duhen mbajtur, por në një pikë mbështes Macron
Kancelarja gjermane Angela Merkel ka folur për mungesën e konsensusit mes vendeve anëtare të Bashkimit Evropian mbi vendimin për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në një konferencë për shtyp ...
Lapsi | 18-Oct-2019 15:03
Kancelarja gjermane Angela Merkel ka folur për mungesën e konsensusit mes vendeve anëtare të Bashkimit Evropian mbi vendimin për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në një konferencë për shtyp ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved