ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 19/11/2019 16:44

Kriza në Siri: Turqia e gjen të boshatisur burgun ku mbaheshin militantët e IS-it

Kriza në Siri: Turqia e gjen të boshatisur burgun ku mbaheshin militantët e IS-it
Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, deklaroi se luftëtarët kurdë në Siri, e kanë boshatisur burgun që mbante militantët e grupit ekstremist Shteti Islamik (IS). Kjo, sipas ministri turk, ka ndodhur në zonën ku ...
BalkanWeb | 14-Oct-2019 16:52
Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, deklaroi se luftëtarët kurdë në Siri, e kanë boshatisur burgun që mbante militantët e grupit ekstremist Shteti Islamik (IS). Kjo, sipas ministri turk, ka ndodhur në zonën ku ...

Sulmi ushtarak i Turqisë në Siri/ Mogherini: Turqia aleati ynë, po bën gjënë e gabuar
Shefja e diplomacisë europiane Federica Mogherini në një konferencë për media ka folur gjerësisht në lidhje me operacionin ushtarak që Turqia ka ndërmarrë në Siri. Mogherini u shpreh se Turqia është aleat i BE-së, vend ...
BalkanWeb | 14-Oct-2019 16:13
Shefja e diplomacisë europiane Federica Mogherini në një konferencë për media ka folur gjerësisht në lidhje me operacionin ushtarak që Turqia ka ndërmarrë në Siri. Mogherini u shpreh se Turqia është aleat i BE-së, vend ...

Macron dhe Merkel: Turqia të ndërpresë operacionet në Siri
Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel lëshuan një apel të përbashkët nga pallati Elize’, ku kancelarja Merkel ishte e ftuara e presidentit Macron. ”Këto sulme rrezikojnë të krijojnë ...
GazetaTema | 14-Oct-2019 12:28
Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel lëshuan një apel të përbashkët nga pallati Elize’, ku kancelarja Merkel ishte e ftuara e presidentit Macron. ”Këto sulme rrezikojnë të krijojnë ...

SHBA tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore
mapo.al Shtetet e Bashkuara po tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore, pasi Presidenti Donald Trump tha të dielën se ishte një veprim “shumë i zgjuar… ndryshe nga e kaluara” për të mos u përfshirë në ...
Mapo | 14-Oct-2019 11:21
mapo.al Shtetet e Bashkuara po tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore, pasi Presidenti Donald Trump tha të dielën se ishte një veprim “shumë i zgjuar… ndryshe nga e kaluara” për të mos u përfshirë në ...

Kreu i NATO-s bën thirrje për unitet në luftën kundër ISIS
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg u bëri thirrje vendeve aleate të qëndrojnë unike në luftën kundër grupit ekstremist Shteti Islamik (IS). Ndarjet në aleancën ushtarake janë shfaqur pasi Turqia, si ...
VizionPlus | 14-Oct-2019 15:51
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg u bëri thirrje vendeve aleate të qëndrojnë unike në luftën kundër grupit ekstremist Shteti Islamik (IS). Ndarjet në aleancën ushtarake janë shfaqur pasi Turqia, si ...

Shtohet presioni ndërkombëtar kundër Turqisë
Për shkak të ofensivës në Veri të Sirisë, Ankaraja po përballet me kritika të shumta ndërkombëtare. Në shumë qytete europiane janë zhvilluar protesta dhe është treguar solidaritet me kurdët. Liga Arabe e ka dënuar në ...
GazetaTema | 14-Oct-2019 09:52
Për shkak të ofensivës në Veri të Sirisë, Ankaraja po përballet me kritika të shumta ndërkombëtare. Në shumë qytete europiane janë zhvilluar protesta dhe është treguar solidaritet me kurdët. Liga Arabe e ka dënuar në ...

Erdogan çorienton Oksidentin
Presidenti turk, Reccep Tayyip Erdogan i ka lënë të gjithë me gisht në gojë me ofensivën e tij në Siri. Për sa i përket, Erdogan ka nxjerrë dy justifikime bazë: së pari krijimi i një hapësire dhe situate për kthimin e ...
GazetaTema | 14-Oct-2019 09:37
Presidenti turk, Reccep Tayyip Erdogan i ka lënë të gjithë me gisht në gojë me ofensivën e tij në Siri. Për sa i përket, Erdogan ka nxjerrë dy justifikime bazë: së pari krijimi i një hapësire dhe situate për kthimin e ...

SHBA, Trump: Shpresoj që kurdët të sprapsen nga kufiri me Turqinë
Presidenti amerikan, Donald Trump deklaroi dje se shpreson që kurdët do të sprapsen nga kufiri turk me Sirinë pasi Turqia ka filluar sulmin. “Shpresoj që ata të sprapsen”, deklaroi Trump duke iu referuar kurdëve. ...
BalkanWeb | 14-Oct-2019 03:39
Presidenti amerikan, Donald Trump deklaroi dje se shpreson që kurdët do të sprapsen nga kufiri turk me Sirinë pasi Turqia ka filluar sulmin. “Shpresoj që ata të sprapsen”, deklaroi Trump duke iu referuar kurdëve. ...

Itali, Conte: BE nuk duhet të pranojë shantazhin e Turqisë
Turqia duhet të ndalojë sulmin kundër kurdëve të Sirisë dhe BE nuk duhet të pranojë shantazhin e presidentit të Turqisë, Recep Tajip Erdogan, i cili kërcënon se do të lejojë 3,6 milionë refugjatë sirianë të hyjnë në ...
BalkanWeb | 14-Oct-2019 02:43
Turqia duhet të ndalojë sulmin kundër kurdëve të Sirisë dhe BE nuk duhet të pranojë shantazhin e presidentit të Turqisë, Recep Tajip Erdogan, i cili kërcënon se do të lejojë 3,6 milionë refugjatë sirianë të hyjnë në ...

VIDEO +18/ Militantët e mbështetur nga Erdogan ekzekutojnë kurdët e kapur robër
Ekzekutimi e të burgosurve kurdë nga luftëtarët arabë të mbështetur nga Turqia, të cilët shihen në video, ngjallën spektrin e luftës sektare më të gjerë ndërsa luftimet në veri perëndim të Sirisë përshkallëzohen, ...
BalkanWeb | 13-Oct-2019 21:02
Ekzekutimi e të burgosurve kurdë nga luftëtarët arabë të mbështetur nga Turqia, të cilët shihen në video, ngjallën spektrin e luftës sektare më të gjerë ndërsa luftimet në veri perëndim të Sirisë përshkallëzohen, ...

Ofensiva turke, kurdët marrëveshje me ushtrinë siriane
Kurdët në Siri kanë theksuar se qeveria siriane ka pranuar të dërgojë ushtrinë e saj në kufirin verior, në përpjekje për të ndalur ofensivën e Turqisë kundër tyre. Sipas mediave vendase bëhet me dije se forca të ...
VizionPlus | 14-Oct-2019 10:23
Kurdët në Siri kanë theksuar se qeveria siriane ka pranuar të dërgojë ushtrinë e saj në kufirin verior, në përpjekje për të ndalur ofensivën e Turqisë kundër tyre. Sipas mediave vendase bëhet me dije se forca të ...

Forcat pro turke ekzekutojnë politikanen pro kurde dhe 9 civilë në Siri
Observatori i të Drejtave të Njeriut në Siri bën me dije se forcat ushtarake pro-turke kanë vrarë një politikane kurdë dhe nëntë civilë në një sulm të ndërmarrë. Qytetarët u qëlluan për vdekje në një autostradë pasi u ...
BalkanWeb | 13-Oct-2019 19:43
Observatori i të Drejtave të Njeriut në Siri bën me dije se forcat ushtarake pro-turke kanë vrarë një politikane kurdë dhe nëntë civilë në një sulm të ndërmarrë. Qytetarët u qëlluan për vdekje në një autostradë pasi u ...

Shtetet e Bashkuara gati për tërheqjen e trupave nga Siria
Shtetet e Bashkuara gati të tërheqin të gjithë trupat e mbetura Siria veriore. Presidenti Donald Trump është shprehur se ky është veprim i zgjuar për të mos u përfshirë në luftimet e nisura nga sulmi i Turqisë kundër ...
VizionPlus | 14-Oct-2019 08:17
Shtetet e Bashkuara gati të tërheqin të gjithë trupat e mbetura Siria veriore. Presidenti Donald Trump është shprehur se ky është veprim i zgjuar për të mos u përfshirë në luftimet e nisura nga sulmi i Turqisë kundër ...

Operacioni ushtarak turk/ Vazhdojnë luftimet në Ras al-Ayn në Sirinë verilindore
Luftimet duket se po vazhdojnë në Ras al-Ayn në Sirinë verilindore të dielën, një ditë pasi Turqia tha se kishte marrë nën kontroll qytetin kufitar. Shtëllunga tymi u panë në qendër të qytetit, ndërsa mund të ...
BalkanWeb | 13-Oct-2019 18:47
Luftimet duket se po vazhdojnë në Ras al-Ayn në Sirinë verilindore të dielën, një ditë pasi Turqia tha se kishte marrë nën kontroll qytetin kufitar. Shtëllunga tymi u panë në qendër të qytetit, ndërsa mund të ...

Trump: Shpresoj që kurdët të sprapsen
Presidenti amerikan, Donald Trump deklaroi dje se shpreson që kurdët do të sprapsen nga kufiri turk me Sirinë pasi Turqia ka filluar sulmin. “Shpresoj që ata të sprapsen”, deklaroi Trump duke iu referuar kurdëve. ...
GazetaTema | 13-Oct-2019 19:03
Presidenti amerikan, Donald Trump deklaroi dje se shpreson që kurdët do të sprapsen nga kufiri turk me Sirinë pasi Turqia ka filluar sulmin. “Shpresoj që ata të sprapsen”, deklaroi Trump duke iu referuar kurdëve. ...

Mijëra njerëz protestojnë në Evropë kundër ofensivës së Turqisë në Siri
Mijëra njerëz, disa duke bërtitur “Erdogan terrorist”, dolën në rrugët e Parisit dhe qyteteve të tjera evropiane të shtunën në protestë ndaj sulmit turk ndaj kurdëve në Siri, raporton AFP. Protestuesit duke marshuar nën ...
BalkanWeb | 13-Oct-2019 18:47
Mijëra njerëz, disa duke bërtitur “Erdogan terrorist”, dolën në rrugët e Parisit dhe qyteteve të tjera evropiane të shtunën në protestë ndaj sulmit turk ndaj kurdëve në Siri, raporton AFP. Protestuesit duke marshuar nën ...

Mattis paralajmëron se ISIS mund të “ringjallet”
Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, i cili kishte dhënë dorëheqje nga ky post për shkak të mospajtimeve me presidentin Donald Trump, ka paralajmëruar se grupit militant Shteti Islamik mund të “ringjallet” ...
VizionPlus | 13-Oct-2019 23:42
Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, i cili kishte dhënë dorëheqje nga ky post për shkak të mospajtimeve me presidentin Donald Trump, ka paralajmëruar se grupit militant Shteti Islamik mund të “ringjallet” ...

Ofensiva ushtarake e Turqisë në Siri/ Merkel i “tërheq veshin” Erdoganit: Të ndalen luftimet
Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka kërkuar “ndërprerjen e menjëhershme të operacionit ushtarak” të Turqisë në Siri. Këto komente ajo i bëri gjatë një bisede telefonike me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, tha ...
BalkanWeb | 13-Oct-2019 18:47
Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka kërkuar “ndërprerjen e menjëhershme të operacionit ushtarak” të Turqisë në Siri. Këto komente ajo i bëri gjatë një bisede telefonike me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, tha ...

“Qindra” familjarë të militantëve të ISIS ikin nga një kamp në Siri
Qindra shtetas të huaj, që kanë lidhje me grupin militant, Shteti Islamik (IS) kanë ikur nga një kamp në veri të Sirisë, teksa ofensiva ushtarake e Turqisë në këtë shtet po vazhdon, thanë zyrtarët kurdë. Ata thanë se të ...
VizionPlus | 13-Oct-2019 22:31
Qindra shtetas të huaj, që kanë lidhje me grupin militant, Shteti Islamik (IS) kanë ikur nga një kamp në veri të Sirisë, teksa ofensiva ushtarake e Turqisë në këtë shtet po vazhdon, thanë zyrtarët kurdë. Ata thanë se të ...

“Qindra” familjarë të militantëve të IS-it ikin nga një kamp në Siri
Qindra shtetas të huaj, që kanë lidhje me grupin militant, Shteti Islamik (IS) kanë ikur nga një kamp në veri të Sirisë, teksa ofensiva ushtarake e Turqisë në këtë shtet po vazhdon, thanë zyrtarët kurdë. Ata thanë se të ...
GazetaTema | 13-Oct-2019 19:00
Qindra shtetas të huaj, që kanë lidhje me grupin militant, Shteti Islamik (IS) kanë ikur nga një kamp në veri të Sirisë, teksa ofensiva ushtarake e Turqisë në këtë shtet po vazhdon, thanë zyrtarët kurdë. Ata thanë se të ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved