ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 15/11/2019 02:50

SHBA tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore

SHBA tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore
mapo.al Shtetet e Bashkuara po tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore, pasi Presidenti Donald Trump tha të dielën se ishte një veprim “shumë i zgjuar… ndryshe nga e kaluara” për të mos u përfshirë në ...
Mapo | 14-Oct-2019 11:21
mapo.al Shtetet e Bashkuara po tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore, pasi Presidenti Donald Trump tha të dielën se ishte një veprim “shumë i zgjuar… ndryshe nga e kaluara” për të mos u përfshirë në ...

Shtohet presioni ndërkombëtar kundër Turqisë
Për shkak të ofensivës në Veri të Sirisë, Ankaraja po përballet me kritika të shumta ndërkombëtare. Në shumë qytete europiane janë zhvilluar protesta dhe është treguar solidaritet me kurdët. Liga Arabe e ka dënuar në ...
GazetaTema | 14-Oct-2019 09:52
Për shkak të ofensivës në Veri të Sirisë, Ankaraja po përballet me kritika të shumta ndërkombëtare. Në shumë qytete europiane janë zhvilluar protesta dhe është treguar solidaritet me kurdët. Liga Arabe e ka dënuar në ...

Arabia Saudite miraton hyrjen e trupave amerikane në vend
Qeveria e Arabisë Saudite ka marrë vendimin që të pranojë forcën ushtarake që SHBA-ja ka planifikuar ta dërgojë në këtë vend kundër “rreziqeve rajonale” dhe “kërcënimit iranian”. Agjencia saudite e lajmeve SPA në lajmin ...
BalkanWeb | 14-Oct-2019 06:34
Qeveria e Arabisë Saudite ka marrë vendimin që të pranojë forcën ushtarake që SHBA-ja ka planifikuar ta dërgojë në këtë vend kundër “rreziqeve rajonale” dhe “kërcënimit iranian”. Agjencia saudite e lajmeve SPA në lajmin ...

SHBA, Trump: Shpresoj që kurdët të sprapsen nga kufiri me Turqinë
Presidenti amerikan, Donald Trump deklaroi dje se shpreson që kurdët do të sprapsen nga kufiri turk me Sirinë pasi Turqia ka filluar sulmin. “Shpresoj që ata të sprapsen”, deklaroi Trump duke iu referuar kurdëve. ...
BalkanWeb | 14-Oct-2019 03:39
Presidenti amerikan, Donald Trump deklaroi dje se shpreson që kurdët do të sprapsen nga kufiri turk me Sirinë pasi Turqia ka filluar sulmin. “Shpresoj që ata të sprapsen”, deklaroi Trump duke iu referuar kurdëve. ...

Itali, Conte: BE nuk duhet të pranojë shantazhin e Turqisë
Turqia duhet të ndalojë sulmin kundër kurdëve të Sirisë dhe BE nuk duhet të pranojë shantazhin e presidentit të Turqisë, Recep Tajip Erdogan, i cili kërcënon se do të lejojë 3,6 milionë refugjatë sirianë të hyjnë në ...
BalkanWeb | 14-Oct-2019 02:43
Turqia duhet të ndalojë sulmin kundër kurdëve të Sirisë dhe BE nuk duhet të pranojë shantazhin e presidentit të Turqisë, Recep Tajip Erdogan, i cili kërcënon se do të lejojë 3,6 milionë refugjatë sirianë të hyjnë në ...

Erdogan çorienton Oksidentin
Presidenti turk, Reccep Tayyip Erdogan i ka lënë të gjithë me gisht në gojë me ofensivën e tij në Siri. Për sa i përket, Erdogan ka nxjerrë dy justifikime bazë: së pari krijimi i një hapësire dhe situate për kthimin e ...
GazetaTema | 14-Oct-2019 09:37
Presidenti turk, Reccep Tayyip Erdogan i ka lënë të gjithë me gisht në gojë me ofensivën e tij në Siri. Për sa i përket, Erdogan ka nxjerrë dy justifikime bazë: së pari krijimi i një hapësire dhe situate për kthimin e ...

VIDEO +18/ Militantët e mbështetur nga Erdogan ekzekutojnë kurdët e kapur robër
Ekzekutimi e të burgosurve kurdë nga luftëtarët arabë të mbështetur nga Turqia, të cilët shihen në video, ngjallën spektrin e luftës sektare më të gjerë ndërsa luftimet në veri perëndim të Sirisë përshkallëzohen, ...
BalkanWeb | 13-Oct-2019 21:02
Ekzekutimi e të burgosurve kurdë nga luftëtarët arabë të mbështetur nga Turqia, të cilët shihen në video, ngjallën spektrin e luftës sektare më të gjerë ndërsa luftimet në veri perëndim të Sirisë përshkallëzohen, ...

Ofensiva turke, kurdët marrëveshje me ushtrinë siriane
Kurdët në Siri kanë theksuar se qeveria siriane ka pranuar të dërgojë ushtrinë e saj në kufirin verior, në përpjekje për të ndalur ofensivën e Turqisë kundër tyre. Sipas mediave vendase bëhet me dije se forca të ...
VizionPlus | 14-Oct-2019 10:23
Kurdët në Siri kanë theksuar se qeveria siriane ka pranuar të dërgojë ushtrinë e saj në kufirin verior, në përpjekje për të ndalur ofensivën e Turqisë kundër tyre. Sipas mediave vendase bëhet me dije se forca të ...

Forcat pro turke ekzekutojnë politikanen pro kurde dhe 9 civilë në Siri
Observatori i të Drejtave të Njeriut në Siri bën me dije se forcat ushtarake pro-turke kanë vrarë një politikane kurdë dhe nëntë civilë në një sulm të ndërmarrë. Qytetarët u qëlluan për vdekje në një autostradë pasi u ...
BalkanWeb | 13-Oct-2019 19:43
Observatori i të Drejtave të Njeriut në Siri bën me dije se forcat ushtarake pro-turke kanë vrarë një politikane kurdë dhe nëntë civilë në një sulm të ndërmarrë. Qytetarët u qëlluan për vdekje në një autostradë pasi u ...

Politikania kurde përdhunohet dhe vritet me gurë, si iu bë pritë teksa po shkonte në një takim
Thuajse të gjithë eksponentët kryesorë politikë dhe ushtarakë kurdë shkuan në funeralin e saj në Derek, një fshat përgjatë kufirit me Irakun. Pavarësisht luftës, ishte e pamundur që ata të mos i jepnin lamtumirën e ...
Telegraf | 14-Oct-2019 10:02
Thuajse të gjithë eksponentët kryesorë politikë dhe ushtarakë kurdë shkuan në funeralin e saj në Derek, një fshat përgjatë kufirit me Irakun. Pavarësisht luftës, ishte e pamundur që ata të mos i jepnin lamtumirën e ...

Operacioni ushtarak turk/ Vazhdojnë luftimet në Ras al-Ayn në Sirinë verilindore
Luftimet duket se po vazhdojnë në Ras al-Ayn në Sirinë verilindore të dielën, një ditë pasi Turqia tha se kishte marrë nën kontroll qytetin kufitar. Shtëllunga tymi u panë në qendër të qytetit, ndërsa mund të ...
BalkanWeb | 13-Oct-2019 18:47
Luftimet duket se po vazhdojnë në Ras al-Ayn në Sirinë verilindore të dielën, një ditë pasi Turqia tha se kishte marrë nën kontroll qytetin kufitar. Shtëllunga tymi u panë në qendër të qytetit, ndërsa mund të ...

Mijëra njerëz protestojnë në Evropë kundër ofensivës së Turqisë në Siri
Mijëra njerëz, disa duke bërtitur “Erdogan terrorist”, dolën në rrugët e Parisit dhe qyteteve të tjera evropiane të shtunën në protestë ndaj sulmit turk ndaj kurdëve në Siri, raporton AFP. Protestuesit duke marshuar nën ...
BalkanWeb | 13-Oct-2019 18:47
Mijëra njerëz, disa duke bërtitur “Erdogan terrorist”, dolën në rrugët e Parisit dhe qyteteve të tjera evropiane të shtunën në protestë ndaj sulmit turk ndaj kurdëve në Siri, raporton AFP. Protestuesit duke marshuar nën ...

Trump: Shpresoj që kurdët të sprapsen
Presidenti amerikan, Donald Trump deklaroi dje se shpreson që kurdët do të sprapsen nga kufiri turk me Sirinë pasi Turqia ka filluar sulmin. “Shpresoj që ata të sprapsen”, deklaroi Trump duke iu referuar kurdëve. ...
GazetaTema | 13-Oct-2019 19:03
Presidenti amerikan, Donald Trump deklaroi dje se shpreson që kurdët do të sprapsen nga kufiri turk me Sirinë pasi Turqia ka filluar sulmin. “Shpresoj që ata të sprapsen”, deklaroi Trump duke iu referuar kurdëve. ...

Shtetet e Bashkuara gati për tërheqjen e trupave nga Siria
Shtetet e Bashkuara gati të tërheqin të gjithë trupat e mbetura Siria veriore. Presidenti Donald Trump është shprehur se ky është veprim i zgjuar për të mos u përfshirë në luftimet e nisura nga sulmi i Turqisë kundër ...
VizionPlus | 14-Oct-2019 08:17
Shtetet e Bashkuara gati të tërheqin të gjithë trupat e mbetura Siria veriore. Presidenti Donald Trump është shprehur se ky është veprim i zgjuar për të mos u përfshirë në luftimet e nisura nga sulmi i Turqisë kundër ...

Ofensiva ushtarake e Turqisë në Siri/ Merkel i “tërheq veshin” Erdoganit: Të ndalen luftimet
Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka kërkuar “ndërprerjen e menjëhershme të operacionit ushtarak” të Turqisë në Siri. Këto komente ajo i bëri gjatë një bisede telefonike me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, tha ...
BalkanWeb | 13-Oct-2019 18:47
Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka kërkuar “ndërprerjen e menjëhershme të operacionit ushtarak” të Turqisë në Siri. Këto komente ajo i bëri gjatë një bisede telefonike me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, tha ...

Mattis paralajmëron se ISIS mund të “ringjallet”
Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, i cili kishte dhënë dorëheqje nga ky post për shkak të mospajtimeve me presidentin Donald Trump, ka paralajmëruar se grupit militant Shteti Islamik mund të “ringjallet” ...
VizionPlus | 13-Oct-2019 23:42
Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, i cili kishte dhënë dorëheqje nga ky post për shkak të mospajtimeve me presidentin Donald Trump, ka paralajmëruar se grupit militant Shteti Islamik mund të “ringjallet” ...

“Qindra” familjarë të militantëve të IS-it ikin nga një kamp në Siri
Qindra shtetas të huaj, që kanë lidhje me grupin militant, Shteti Islamik (IS) kanë ikur nga një kamp në veri të Sirisë, teksa ofensiva ushtarake e Turqisë në këtë shtet po vazhdon, thanë zyrtarët kurdë. Ata thanë se të ...
GazetaTema | 13-Oct-2019 19:00
Qindra shtetas të huaj, që kanë lidhje me grupin militant, Shteti Islamik (IS) kanë ikur nga një kamp në veri të Sirisë, teksa ofensiva ushtarake e Turqisë në këtë shtet po vazhdon, thanë zyrtarët kurdë. Ata thanë se të ...

Merkel “ultimatum” Erdoganit: Jepi fund menjëherë sulmeve në Siri
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, gjatë një telefonate me presidentin turk, Recep Tajip Erdogan, kërkoi përfundimin e menjëhershëm të sulmit ushtarak në Siri, deklaroi një zëdhënëse e qeverisë. ”Pavarësisht interesave ...
GazetaTema | 13-Oct-2019 19:00
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, gjatë një telefonate me presidentin turk, Recep Tajip Erdogan, kërkoi përfundimin e menjëhershëm të sulmit ushtarak në Siri, deklaroi një zëdhënëse e qeverisë. ”Pavarësisht interesave ...

“Qindra” familjarë të militantëve të ISIS ikin nga një kamp në Siri
Qindra shtetas të huaj, që kanë lidhje me grupin militant, Shteti Islamik (IS) kanë ikur nga një kamp në veri të Sirisë, teksa ofensiva ushtarake e Turqisë në këtë shtet po vazhdon, thanë zyrtarët kurdë. Ata thanë se të ...
VizionPlus | 13-Oct-2019 22:31
Qindra shtetas të huaj, që kanë lidhje me grupin militant, Shteti Islamik (IS) kanë ikur nga një kamp në veri të Sirisë, teksa ofensiva ushtarake e Turqisë në këtë shtet po vazhdon, thanë zyrtarët kurdë. Ata thanë se të ...

Çfarë do të thotë operacioni ushtarak i Turqisë për botën arabe?
Marshimi i trupave turke në Siri kritikohet ashpër nga qeveritë e vendeve arabe. Por kjo nuk i intereson Turqisë. Ajo i ka hyrë një strategjie, e cila mund t’i ndryshojë forcat në rajon. Sulme të avionëve luftarakë turq ...
GazetaTema | 13-Oct-2019 19:00
Marshimi i trupave turke në Siri kritikohet ashpër nga qeveritë e vendeve arabe. Por kjo nuk i intereson Turqisë. Ajo i ka hyrë një strategjie, e cila mund t’i ndryshojë forcat në rajon. Sulme të avionëve luftarakë turq ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved