ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 13/11/2019 12:39

Ndërron jetë Sara Danius, e para sekretare e përjetshme e “Nobelit”

Ndërron jetë Sara Danius, e para sekretare e përjetshme e “Nobelit”
Sara Danius, gruaja e parë që drejtoi Akademinë suedeze të Shkencave, akademi kjo që jep edhe çmimin Nobel në Letërsi, humbi jetën në moshën 57-vjeçare, deklaroi sot akademia dhe familja e saj. Danius u zgjodh pjesë e ...
BalkanWeb | 12-Oct-2019 22:55
Sara Danius, gruaja e parë që drejtoi Akademinë suedeze të Shkencave, akademi kjo që jep edhe çmimin Nobel në Letërsi, humbi jetën në moshën 57-vjeçare, deklaroi sot akademia dhe familja e saj. Danius u zgjodh pjesë e ...

“Ismail Kadare e meriton çmimin “Nobel”, është shkrimtar i tirazheve të mëdha”
Shkrimtari Sadik Bejko deklaroi në emisionin “Kjo Javë” të gazetares Nisida Tufa, në News24 , se shkrimtari Ismail Kadare e meriton çmimin “Nobel”. Sipas Bejkos, veprat e Kadaresë janë të përkthyera në të gjithë botën, ...
BalkanWeb | 12-Oct-2019 19:26
Shkrimtari Sadik Bejko deklaroi në emisionin “Kjo Javë” të gazetares Nisida Tufa, në News24 , se shkrimtari Ismail Kadare e meriton çmimin “Nobel”. Sipas Bejkos, veprat e Kadaresë janë të përkthyera në të gjithë botën, ...

“Peter Handke ka ngjallur neveri ndërkombëtare”, shkrimtari: “Nobel-i” ka një kusht, autori s’duhet të…
Shkrimtari Sadik Bejko i ka cilësuar “të neveritshme” sjelljet e shkrimtarit austriak, Peter Handke, që u vlerësua me çmimin “Nobel” nga Akademia Suedeze. Në emisionin “Kjo Javë” të gazetares Nisida Tufa, në News24 , ...
BalkanWeb | 12-Oct-2019 19:08
Shkrimtari Sadik Bejko i ka cilësuar “të neveritshme” sjelljet e shkrimtarit austriak, Peter Handke, që u vlerësua me çmimin “Nobel” nga Akademia Suedeze. Në emisionin “Kjo Javë” të gazetares Nisida Tufa, në News24 , ...

Zbulohet fjalimi i fituesit të çmimit “Nobel” në varrimin e Millosheviçit
“Bota, e ashtuquajtura botë, di gjithçka mbi Jugosllavinë dhe Serbinë. Bota, e ashtuquajtura botë, di gjithçka për Sllobodan Millosheviçin. E ashtuquajtura botë di gjithçka mbi të vërtetën…Unë nuk e di të vërtetën. Por ...
GazetaTema | 12-Oct-2019 19:48
“Bota, e ashtuquajtura botë, di gjithçka mbi Jugosllavinë dhe Serbinë. Bota, e ashtuquajtura botë, di gjithçka për Sllobodan Millosheviçin. E ashtuquajtura botë di gjithçka mbi të vërtetën…Unë nuk e di të vërtetën. Por ...

“Bota di gjithçka për Millosheviçin”, ja çfarë tha Peter Handke në varrimin e liderit serb
Në varrimin e Sllobodan Millosheviç, me respekt ftohet shkrimtari austriak, Peter Handke, që të mbajë fjalimin. Jo pak e ka vajtuar fituesi i çmimit Nobel për këtë vit në Letërsi. “Bota, e ashtuquajtura botë, di ...
BalkanWeb | 12-Oct-2019 17:31
Në varrimin e Sllobodan Millosheviç, me respekt ftohet shkrimtari austriak, Peter Handke, që të mbajë fjalimin. Jo pak e ka vajtuar fituesi i çmimit Nobel për këtë vit në Letërsi. “Bota, e ashtuquajtura botë, di ...

Mustafa Nano: Akademia suedeze bëri gabim fatal
Ne monologun e tij te njohur, Nano nenvizon nder te tjera: Akademia Suedeze ka bere nje gafe fatale. Une nuk e kam lexuar dhe nuk e ve ne dyshim ate se akademia suedeze ka nje standard te caktuar, por per mua akademia ...
ikub.al | 12-Oct-2019 14:39
Ne monologun e tij te njohur, Nano nenvizon nder te tjera: Akademia Suedeze ka bere nje gafe fatale. Une nuk e kam lexuar dhe nuk e ve ne dyshim ate se akademia suedeze ka nje standard te caktuar, por per mua akademia ...

Kritikat ndaj Nobeli për Handke, reagon Akademia Suedeze: Ne përzgjedhjet i bëjmë mbi baza letrare dhe jo politike
Pas reagimeve të jashtëzakonshme që shkaktoi dhënia e Nobelit të sivjetshëm të letërsisë shkrimtarit Peter Handke, një përkrahës i regjimit të Sllobodan Milloshevicit, foli dhe Akademia Suedeze. Sekretari i përhershëm i ...
GazetaTema | 12-Oct-2019 15:58
Pas reagimeve të jashtëzakonshme që shkaktoi dhënia e Nobelit të sivjetshëm të letërsisë shkrimtarit Peter Handke, një përkrahës i regjimit të Sllobodan Milloshevicit, foli dhe Akademia Suedeze. Sekretari i përhershëm i ...

Drita dhe errësira e Nobelit 2019
Nga: Rafia Zakaria (CNN) Përktheu: David Hudhri “Ju e dini se ishim ne që ju mbrojtëm për shekuj me radhë nga hordhitë aziatike. Dhe pa ne do të hanit ende me duar”. Kështu deklaron një personazh që mbron serbët (dhe ...
Telegrafi | 13-Oct-2019 18:45
Nga: Rafia Zakaria (CNN) Përktheu: David Hudhri “Ju e dini se ishim ne që ju mbrojtëm për shekuj me radhë nga hordhitë aziatike. Dhe pa ne do të hanit ende me duar”. Kështu deklaron një personazh që mbron serbët (dhe ...

Shkrimtarët reagojnë në Beograd: Të zhgënjyer nga Nobeli për Handke
Në varrimin e Sllobodan Millosheviç me respekt u ftua të flasë shkrimtari austriak Peter Handke. “ Bota, e ashtuquajtura botë, di gjithçka mbi Jugosllavinë dhe Serbinë. Bota, e ashtuquajtura botë, di gjithçka për ...
Telegraf | 12-Oct-2019 17:33
Në varrimin e Sllobodan Millosheviç me respekt u ftua të flasë shkrimtari austriak Peter Handke. “ Bota, e ashtuquajtura botë, di gjithçka mbi Jugosllavinë dhe Serbinë. Bota, e ashtuquajtura botë, di gjithçka për ...

Nobeli/ Reagon Akademia Suedeze: Zgjodhëm letersinë, jo politikën
mapo.al Pas zemërimit që shkaktoi dhënia e Nobelit të Letërsisë për shkrimtarin Peter Handke, një përkrahës i regjimit të Sllobodan Milloshevicit, reagoi Akademia Suedeze. Sekretari i përhershëm i saj, Mats Malm, tha ...
Mapo | 12-Oct-2019 15:37
mapo.al Pas zemërimit që shkaktoi dhënia e Nobelit të Letërsisë për shkrimtarin Peter Handke, një përkrahës i regjimit të Sllobodan Milloshevicit, reagoi Akademia Suedeze. Sekretari i përhershëm i saj, Mats Malm, tha ...

“Nuk di ç’grerëz e ka pickuar”! Kur Ismail Kadare rrëfente takimin me Peter Handke: S’më besohet, gjithë ai tërbim
Vlerësimi me çmimin “Nobel” i shkrimtarit austriak, Peter Handke, ka shkaktuar zemëratë të thellë në mbarë botën, pasi ai njihet për mbështetjen e gjerë ndaj Slobodan Millosheviç, liderit serb të akuzuar për gjenocid ...
BalkanWeb | 12-Oct-2019 14:20
Vlerësimi me çmimin “Nobel” i shkrimtarit austriak, Peter Handke, ka shkaktuar zemëratë të thellë në mbarë botën, pasi ai njihet për mbështetjen e gjerë ndaj Slobodan Millosheviç, liderit serb të akuzuar për gjenocid ...

Zija Çela: Juria ka Handken, bota ka Kadarenë
“Me dasht, me besu tek vetja, me fal buzëqeshje”. Kështu u shpreh dje, gjatë klubit të leximit përpara nxënësve të gjimnazit “Petro Nini Luarasi”, autori i mirënjohur Zija Çela, fitues i shumë çmimeve letrare. ...
Telegrafi | 13-Oct-2019 18:44
“Me dasht, me besu tek vetja, me fal buzëqeshje”. Kështu u shpreh dje, gjatë klubit të leximit përpara nxënësve të gjimnazit “Petro Nini Luarasi”, autori i mirënjohur Zija Çela, fitues i shumë çmimeve letrare. ...

Nobeli për Handke, Akademia Suedeze: Përzgjedhjet i bëjmë mbi baza letrare, jo politike
Pas reagimeve të jashtëzakonshme që shkaktoi dhënia e Nobelit të sivjetshëm të letërsisë shkrimtarit Peter Handke, një përkrahës i regjimit të Sllobodan Milloshevicit, foli dhe Akademia Suedeze.
Top Channel | 12-Oct-2019 14:01
Pas reagimeve të jashtëzakonshme që shkaktoi dhënia e Nobelit të sivjetshëm të letërsisë shkrimtarit Peter Handke, një përkrahës i regjimit të Sllobodan Milloshevicit, foli dhe Akademia Suedeze.

“Peter Handke u quajt idiot, gomar”! Mustafa Nano: Akademia suedeze bëri gabim fatal, do i mbetet kjo njollë sa të jetë gjallë!
Vlerësimi i shkrimtarit austriak, Peter Handke, me çmimin “Nobel” nga akademia suedeze ka ngjallur reagime të ashpra dhe zemëratë të thellë për shqiptarët në mbarë botën, por edhe më gjerë, pasi ai njihet si mbështetës ...
BalkanWeb | 12-Oct-2019 12:57
Vlerësimi i shkrimtarit austriak, Peter Handke, me çmimin “Nobel” nga akademia suedeze ka ngjallur reagime të ashpra dhe zemëratë të thellë për shqiptarët në mbarë botën, por edhe më gjerë, pasi ai njihet si mbështetës ...

Çmimi për shkrimtarin që mbrojti Milloshevicin, Akademia e “Nobel”: Nuk analizojmë deklaratat politike, vetëm ato letrare
Vendimi i Akademisë suedeze që t’i japë çmimin “Nobel” për letërsi, austriakut Peter Handke, ka nxitur reagime të jashtëzakonshme, pasi ai ka qenë një përkrahës i regjimit të Slobodan Milloshevicit. Lidhur me një vendim ...
BalkanWeb | 12-Oct-2019 12:05
Vendimi i Akademisë suedeze që t’i japë çmimin “Nobel” për letërsi, austriakut Peter Handke, ka nxitur reagime të jashtëzakonshme, pasi ai ka qenë një përkrahës i regjimit të Slobodan Milloshevicit. Lidhur me një vendim ...

Nobeli/ Ja çfarë ka shkruar Kadare për Handken 20 vite më parë
mapo.al Peter Handke është fituesi i çmimit Nobel në Letersi për vitin 2019. Ky çmim po kontestohet së shumti madje janë nënshkruar peticione ku i kërkohet akademisë suedeze ta anulojë, pasi Handke njihet si një ...
Mapo | 12-Oct-2019 13:23
mapo.al Peter Handke është fituesi i çmimit Nobel në Letersi për vitin 2019. Ky çmim po kontestohet së shumti madje janë nënshkruar peticione ku i kërkohet akademisë suedeze ta anulojë, pasi Handke njihet si një ...

“Juria ka Handken, Bota ka Kadarenë” Zija Çela komenton ndarjen e çmimeve Nobel në Letërsi
“Me dasht, me besu tek vetja, me fal buzëqeshje” -u tha nxënësve të klubit të leximit Gjimnazi Petro Nini Luarasi autori i mirënjohur Zija Çela, fitues në vite i mjaft çmimeve letrare. Gjimnazistët diskutuan me autorin ...
BalkanWeb | 12-Oct-2019 11:49
“Me dasht, me besu tek vetja, me fal buzëqeshje” -u tha nxënësve të klubit të leximit Gjimnazi Petro Nini Luarasi autori i mirënjohur Zija Çela, fitues në vite i mjaft çmimeve letrare. Gjimnazistët diskutuan me autorin ...

“Nobeli”, akademia suedeze: Nuk balancojmë kualitetin letrar me qëndrimet politike
Dhënia e çmimit Nobel në Letërsi austriakut Peter Handke, një mohues i gjenocidit në Kosovë dhe lidhjet e tij Sllobodan Millosheviçin, vijojnë të shkaktojnë reagime të shumta. Vala e kritikave e ka detyruar Akademinë ...
VizionPlus | 12-Oct-2019 15:16
Dhënia e çmimit Nobel në Letërsi austriakut Peter Handke, një mohues i gjenocidit në Kosovë dhe lidhjet e tij Sllobodan Millosheviçin, vijojnë të shkaktojnë reagime të shumta. Vala e kritikave e ka detyruar Akademinë ...

Ministria e Jashtme e Kosovës: Të rishqyrtohet çmimi Nobel për Handke
Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës, përmes një komunikate për media, ka shprehur “shqetësimin e thellë për ndarjen e Çmimit Nobel për shkrimtarit austriak, Peter Handke"
Top Channel | 12-Oct-2019 10:02
Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës, përmes një komunikate për media, ka shprehur “shqetësimin e thellë për ndarjen e Çmimit Nobel për shkrimtarit austriak, Peter Handke"

Ndarja e Çmimit Nobel për Peter Handke, të hënën protestohet në Prishtinë
Akademia Suedeze e Shkencave sivjet shpërbleu me çmimin Nobel për Letërsi, autorin austriak Peter Handke, një mbështetës i gjenocidit dhe luftërave në ish-Jugosllavi nën regjimin e Sllobodan Millosheviqit. Ndarja e ...
Telegrafi | 12-Oct-2019 17:24
Akademia Suedeze e Shkencave sivjet shpërbleu me çmimin Nobel për Letërsi, autorin austriak Peter Handke, një mbështetës i gjenocidit dhe luftërave në ish-Jugosllavi nën regjimin e Sllobodan Millosheviqit. Ndarja e ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved