ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 02/06/2020 14:09

Reagimi i parë për Nobelin; Vlora Çitaku: Një vendim i turpshëm!

Reagimi i parë për Nobelin; Vlora Çitaku: Një vendim i turpshëm!
mapo.al Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka qenë zyrtarja e parë shqiptare që ka reaguar publikisht kundër vendimit të Akademisë Suedeze për çmimin Nobel në Letërsi. Ajo e ka ...
Mapo | 10-Oct-2019 15:02
mapo.al Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka qenë zyrtarja e parë shqiptare që ka reaguar publikisht kundër vendimit të Akademisë Suedeze për çmimin Nobel në Letërsi. Ajo e ka ...

Nobel-i për letërsinë shkon për Olga Tokarczuk dhe Peter Handke
Per vitin 2018 fituese eshte shpallur shkrimtarja polake Olga Tokarczuk, lindur ne vitin 1962 dhe autorit austriak Peter Handke, lindur ne vitin 1942 i eshte dhene çmimi Nobel per vitin 2019. Siç dihet, vitin e kaluar ...
ikub.al | 10-Oct-2019 14:36
Per vitin 2018 fituese eshte shpallur shkrimtarja polake Olga Tokarczuk, lindur ne vitin 1962 dhe autorit austriak Peter Handke, lindur ne vitin 1942 i eshte dhene çmimi Nobel per vitin 2019. Siç dihet, vitin e kaluar ...

Fituesi i çmimit Nobel për Letërsi, kundërshtar i sulmeve të NATO-s dhe përkrahës i Millosheviqit – vijnë reagimet e para
Shkrimtari austriak Peter Handke (1942), këtë vit fitues i çmimit Nobel në letërsi është bërë një nga shkrimtarët e njohur evropianë. Megjithatë, sipas mediave serbe, përcjell Telegrafi, ai njihet edhe për vizitat e ...
Telegrafi | 10-Oct-2019 16:04
Shkrimtari austriak Peter Handke (1942), këtë vit fitues i çmimit Nobel në letërsi është bërë një nga shkrimtarët e njohur evropianë. Megjithatë, sipas mediave serbe, përcjell Telegrafi, ai njihet edhe për vizitat e ...

Çmimi Nobel për Letërsi i jepet austriakut Peter Handke
Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2019 iu dha austriakut Peter Handke. Ndërsa për vitin 2018, ky çmim iu dha shkrimtares polake Olga Tokarczuk. Lajmi sapo u njoftua në Twitter nga “Nobel Prize”. Shkrimtarit austriak ...
Telegraf | 10-Oct-2019 15:06
Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2019 iu dha austriakut Peter Handke. Ndërsa për vitin 2018, ky çmim iu dha shkrimtares polake Olga Tokarczuk. Lajmi sapo u njoftua në Twitter nga “Nobel Prize”. Shkrimtarit austriak ...

Ndahen çmimet Nobel në Letërsi, shkojnë në Poloni dhe Austri
mapo.al Shkrimtarja dhe aktivistja polake Olga Tokarczuk u shpall fituese e çmimit Nobel në Letërsi për vitin 2018 me motivin: “Për një imagjinatë narrative që me një pasion enciklopedik paraqet kalimin e kufijve si një ...
Mapo | 10-Oct-2019 14:30
mapo.al Shkrimtarja dhe aktivistja polake Olga Tokarczuk u shpall fituese e çmimit Nobel në Letërsi për vitin 2018 me motivin: “Për një imagjinatë narrative që me një pasion enciklopedik paraqet kalimin e kufijve si një ...

Vlora Çitaku reagon pasi i ndahet çmimi Nobel, Peter Handkes
Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar pasi austriakut, Peter Handke, iu nda çmimi Nobel për Letërsi, shkruan gazeta inFokus. “Komiteti Nobel vendosi që ta shpërblejë Peter ...
InFokusi | 10-Oct-2019 16:07
Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar pasi austriakut, Peter Handke, iu nda çmimi Nobel për Letërsi, shkruan gazeta inFokus. “Komiteti Nobel vendosi që ta shpërblejë Peter ...

Kush është nobelisti austriak që qante për Millosheviçin
mapo.al Shqiptarët nuk patën një mundësi për të gëzuar me dhënien e çmimeve Nobel në Letërsi, pasi shkrimtari shqiptar favorit, Ismail Kadare, nuk e fitoi as këtë vit, por ama shqiptarët kanë një mundësi për t’u ...
Mapo | 10-Oct-2019 14:12
mapo.al Shqiptarët nuk patën një mundësi për të gëzuar me dhënien e çmimeve Nobel në Letërsi, pasi shkrimtari shqiptar favorit, Ismail Kadare, nuk e fitoi as këtë vit, por ama shqiptarët kanë një mundësi për t’u ...

Si reaguan Handke, mediat dhe zyrtarët austriakë pasi shkrimtarit pro-Millosheviq iu dha Nobeli
Gazeta britanike The Guardian dhe ajo austriake Der Standard në shkrimet e tyre, pasi Peter Handke u laureua me cmimin Nobel sot nga Akademia Suedeze, ia kanë përmendur shkrimtarit kontrovers austriak fjalimin në ...
Gazeta Express | 10-Oct-2019 16:04
Gazeta britanike The Guardian dhe ajo austriake Der Standard në shkrimet e tyre, pasi Peter Handke u laureua me cmimin Nobel sot nga Akademia Suedeze, ia kanë përmendur shkrimtarit kontrovers austriak fjalimin në ...

Nobeli a e vlerëson krijimtarinë letrare apo veprimtarinë politike?
Juria e Stockholmit a mori sot vendim skandaloz pasi ja dha çmimin Nobel për letërsi shkrimtari austriak serbomadh Peter Handke? Mendoj se juria as që e ka shikuar këtë anë derisa është përqendruar vetëm te vlerat ...
EkonomiaOnline | 10-Oct-2019 15:57
Juria e Stockholmit a mori sot vendim skandaloz pasi ja dha çmimin Nobel për letërsi shkrimtari austriak serbomadh Peter Handke? Mendoj se juria as që e ka shikuar këtë anë derisa është përqendruar vetëm te vlerat ...

Çmimin Nobel për Letërsi për vitin 2019 e fiton Petre Handkle, shkrimtari që ka mbështetur kriminelin Millosheviq
Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2019 iu dha austriakut Peter Handke. Ndërsa për vitin 2018, ky çmim iu dha shkrimtares polake Olga Tokarczuk. Lajmi sapo u njoftua në Twitter nga “Nobel Prize”. Shkrimtarit austriak ...
Shenja | 10-Oct-2019 15:42
Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2019 iu dha austriakut Peter Handke. Ndërsa për vitin 2018, ky çmim iu dha shkrimtares polake Olga Tokarczuk. Lajmi sapo u njoftua në Twitter nga “Nobel Prize”. Shkrimtarit austriak ...

Blerim Reka: Skandaloze, Nobel për letërsi i ndahet Handkes, shkrimtarit që e mbështeti kriminelin e luftës, Millosheviq
Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2019 iu dha austriakut Peter Handke. Ndërsa për vitin 2018, ky çmim iu dha shkrimtares polake Olga Tokarczuk, lajmi sapo u njoftua në Twitter nga “Nobel Prize”. Handke njihet për ...
Arbresh | 10-Oct-2019 15:41
Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2019 iu dha austriakut Peter Handke. Ndërsa për vitin 2018, ky çmim iu dha shkrimtares polake Olga Tokarczuk, lajmi sapo u njoftua në Twitter nga “Nobel Prize”. Handke njihet për ...

Ndahen çmimet Nobel për Letërsinë për 2018 e 2019, një polak e një austriak fituesit
TIRANE Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë as këtë vit çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në mesin e kandidatëve. Çmimi Nobel për Letërsi sivjet u nda dy herë pasi vitin e kaluar akademia suedeze e kishte ...
BalkanWeb | 10-Oct-2019 13:52
TIRANE Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë as këtë vit çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në mesin e kandidatëve. Çmimi Nobel për Letërsi sivjet u nda dy herë pasi vitin e kaluar akademia suedeze e kishte ...

Jo Kadareja. Një austriak dhe një polake marrin Nobelin e Letërsisë
Akademia Suedeze ka ndarë sot çmimet Nobel për Letërsinë. Këtë vit janë ndarë dy çmime për të kompensuar çmimin e vitit 2018. Nobeli vitin e kaluar nuk u dha, për herë të parë që nga viti 1949, për shkak se Akademia ...
Politiko | 10-Oct-2019 15:34
Akademia Suedeze ka ndarë sot çmimet Nobel për Letërsinë. Këtë vit janë ndarë dy çmime për të kompensuar çmimin e vitit 2018. Nobeli vitin e kaluar nuk u dha, për herë të parë që nga viti 1949, për shkak se Akademia ...

Nobel për folësin kryesor në funeralin e kasapit të fundit të Ballkanit…
Ende me dritëzën e shpresës për një stinë të re pa fantazma të së shkuarës në Ballkan, të sjell mugëtirën ky lajm nga Akademia Suedeze e çmimeve Nobel. Në letërsi për këtë vit janë shpallur dy fitues, njëri prej tyre ...
EkonomiaOnline | 10-Oct-2019 15:34
Ende me dritëzën e shpresës për një stinë të re pa fantazma të së shkuarës në Ballkan, të sjell mugëtirën ky lajm nga Akademia Suedeze e çmimeve Nobel. Në letërsi për këtë vit janë shpallur dy fitues, njëri prej tyre ...

Vlora Çitaku reagon pasi Peter Handkes i ndahet çmimi Nobel
Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar pasi austriakut, Peter Handke, iu nda çmimi Nobel për Letërsi. “Komiteti Nobel vendosi që ta shpërblejë Peter Handke – një njeri që e ...
AlbInfo | 10-Oct-2019 15:28
Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar pasi austriakut, Peter Handke, iu nda çmimi Nobel për Letërsi. “Komiteti Nobel vendosi që ta shpërblejë Peter Handke – një njeri që e ...

Këtë vit Nobelin për Letërsi e kanë fituar dy persona
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual, njofton REL Në mesin e favoritëve janë Anne ...
Portalb | 10-Oct-2019 15:20
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual, njofton REL Në mesin e favoritëve janë Anne ...

Vlora Çitaku reagon pasi Peter Handkes i ndahet çmimi Nobel
Komiteti Nobel vendosi që ta shpërblejë Peter Handke – një njeri që e lavdëroi Millosheviqin (Kasapin e Ballkanit) dhe mbështeti regjimin e tij që kreu gjenocide”. Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të ...
Gazeta Observer | 10-Oct-2019 15:20
Komiteti Nobel vendosi që ta shpërblejë Peter Handke – një njeri që e lavdëroi Millosheviqin (Kasapin e Ballkanit) dhe mbështeti regjimin e tij që kreu gjenocide”. Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të ...

Fituesi i Nobelit për Letërsi dikur përkrahte Sllobodan Millosheviqin
Shkrimtari dhe dramaturgu austriak, Peter Handke, u shpërblye sot me çmimin Nobel për Letërsi. Ndonëse talenti i tij prej letrari duket të jetë i pakontestueshëm, ashtu nuk mund të thuhet edhe për disa qëndrime të tij ...
Koha.mk | 10-Oct-2019 15:20
Shkrimtari dhe dramaturgu austriak, Peter Handke, u shpërblye sot me çmimin Nobel për Letërsi. Ndonëse talenti i tij prej letrari duket të jetë i pakontestueshëm, ashtu nuk mund të thuhet edhe për disa qëndrime të tij ...

Ambasadorja e Kosovës në SHBA reagon pasi Peter Handkes i ndahet çmimi Nobel
Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar pasi austriakut, Peter Handke, iu nda çmimi Nobel për Letërsi. “Komiteti Nobel vendosi që ta shpërblejë Peter Handke – një njeri që e ...
Gazeta Observer | 10-Oct-2019 15:06
Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar pasi austriakut, Peter Handke, iu nda çmimi Nobel për Letërsi. “Komiteti Nobel vendosi që ta shpërblejë Peter Handke – një njeri që e ...

E adhuroi deri në vdekje Sllobodan Millosheviqin – Akademia suedeze sot i dha çmimin Nobel Peter Handkes
Shkrimet e Peter Handke kanë qenë kontroverse. Duke u rritur afër kufirit me Slloveninë, ai ishte një përkrahës i madh i ish-Jugosllavisë, e cila u manifestua më pas me përkrahjen për serbët gjatë luftës në Ballkan në ...
Lajminet | 10-Oct-2019 15:02
Shkrimet e Peter Handke kanë qenë kontroverse. Duke u rritur afër kufirit me Slloveninë, ai ishte një përkrahës i madh i ish-Jugosllavisë, e cila u manifestua më pas me përkrahjen për serbët gjatë luftës në Ballkan në ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved