ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 02/06/2020 12:56

Shkrimtari austriak fiton Nobelin për Letërsi, Berisha: Adhurues i kasapit të Ballkanit, të shqyrtohet çmimi i dhënë

Shkrimtari austriak fiton Nobelin për Letërsi, Berisha: Adhurues i kasapit të Ballkanit, të shqyrtohet çmimi i dhënë
Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pasi shkrimtari austriak Peter Handke ka fituar çmimin Nobel për Letërsi. Berisha shkruan se Handke është monstër i racizmit, kurse shton se ai është një adhurues i kasapit të ...
BalkanWeb | 10-Oct-2019 21:47
Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pasi shkrimtari austriak Peter Handke ka fituar çmimin Nobel për Letërsi. Berisha shkruan se Handke është monstër i racizmit, kurse shton se ai është një adhurues i kasapit të ...

Thaçi: Vendimi për çmimin Nobel solli dhimbje të madhe te viktimat e panumërta
Peter Handke është nobelisti i ri në letërsi. Sot, Akademia e Nobelit në Suedi ka ndarë çmimin nobel për letërsi shkrimtarit antishqiptar, duke shkaktuar një debat të fortë. Handke, nuk njihet vetëm si shkrimtar, ai ...
BalkanWeb | 10-Oct-2019 21:03
Peter Handke është nobelisti i ri në letërsi. Sot, Akademia e Nobelit në Suedi ka ndarë çmimin nobel për letërsi shkrimtarit antishqiptar, duke shkaktuar një debat të fortë. Handke, nuk njihet vetëm si shkrimtar, ai ...

“Do ta besoja se e fiton Nobelin para se të lavdëronte Millosheviçin”, ja çfarë thonë shkrimtarët e mëdhenj për autorin austriak
Peter Hendke, 20 vjet më herët përpara se të shpallej fitues i Çmimit Nobel për Letërsinë, kishte arritur të fitojë tjetër çmim. Në atë kohë, shkrimtari mjaft i njohur botërisht Selman Ruzhdie kishte deklaruar se ...
BalkanWeb | 10-Oct-2019 20:46
Peter Hendke, 20 vjet më herët përpara se të shpallej fitues i Çmimit Nobel për Letërsinë, kishte arritur të fitojë tjetër çmim. Në atë kohë, shkrimtari mjaft i njohur botërisht Selman Ruzhdie kishte deklaruar se ...

VIDEO/ Fituesi i çmimit “Nobel” për letërsi Peter Handke ju drejtohet të mbijetuarve kosovarë dhe boshnjakë : Shkofshi në ferr, atje ku jeni tashmë!
Peter Handke pritet me protesta në Oslo ku para disa vitesh mori çmimin Ibsen Profesori norvegjez Kenneth Andresen ka shpërndarë një video në rrjetin social Twitter ku shihet fituesi i cmimit “Nobel” për letërsi Peter ...
GazetaTema | 10-Oct-2019 21:00
Peter Handke pritet me protesta në Oslo ku para disa vitesh mori çmimin Ibsen Profesori norvegjez Kenneth Andresen ka shpërndarë një video në rrjetin social Twitter ku shihet fituesi i cmimit “Nobel” për letërsi Peter ...

Ministri polak i Kulturës: Asnjë roman të nobelistes s’kam lexuar deri në fund
Nga Monika Stafa Olga Tokarczuk, një autore polake dhe Peter Handke, një shkrimtar austriak, ishin fituesit e cmimit Nobel në Letërsi. P. Handke fitoi çmimin e këtij viti, ndërsa O.Tokarczuk fitoi çmimin e vitit 2018, i ...
GazetaTema | 10-Oct-2019 20:46
Nga Monika Stafa Olga Tokarczuk, një autore polake dhe Peter Handke, një shkrimtar austriak, ishin fituesit e cmimit Nobel në Letërsi. P. Handke fitoi çmimin e këtij viti, ndërsa O.Tokarczuk fitoi çmimin e vitit 2018, i ...

Nobel në Letërsi për vitin 2018 Olga Tokarczuk, për vitin 2019 Peter Handke, një mbrojtës i Millosheviçit
Akademia Suedeze ka shpallur në orën 13:00 fituesit e çmimit Nobel për Letërsi për vitet 2018 dhe 2019. Fituesit janë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke. Çmimi Nobel 2018 Olga Tokarczuk ([t?'kart??uk]; lindi më 29 janar ...
Telegraf | 10-Oct-2019 21:20
Akademia Suedeze ka shpallur në orën 13:00 fituesit e çmimit Nobel për Letërsi për vitet 2018 dhe 2019. Fituesit janë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke. Çmimi Nobel 2018 Olga Tokarczuk ([t?'kart??uk]; lindi më 29 janar ...

Çmimi Nobel/ Rama: Zgjedhje e turpshme e Akademisë suedeze
Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas dhënies së çmimit Nobel për shkrimtarin austriak Peter Handke, I cili njihet si një nga figurat që ka mbrojtur Slobodan Millosheviç. Në një postim në Twitter, kreu I qeverisë ...
VizionPlus | 10-Oct-2019 21:13
Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas dhënies së çmimit Nobel për shkrimtarin austriak Peter Handke, I cili njihet si një nga figurat që ka mbrojtur Slobodan Millosheviç. Në një postim në Twitter, kreu I qeverisë ...

Nobeli për shkrimtarin që mbrojti Millosheviçin/ Reagon Akademia e Shkencave të Kosovës: Të anulohet çmimi
Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës tha se është e zhgënjyer thellësisht me ndarjen e sivjetshme të Çmimit Nobel për Letërsi për shkrimtarin austriak, Peter Handke. Handke njihet si figurë kundërthënëse, për ...
BalkanWeb | 10-Oct-2019 20:01
Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës tha se është e zhgënjyer thellësisht me ndarjen e sivjetshme të Çmimit Nobel për Letërsi për shkrimtarin austriak, Peter Handke. Handke njihet si figurë kundërthënëse, për ...

Çmimi Nobel për mbrojtësin e Millosheviçit, reagon Rama: Zgjedhje e turpshme e Akademisë Suedeze
Dhënia e Çmimit Nobel për shkrimtarin austriak Peter Handke, që ndër të tjera ka mbrojtur figurën e Slobodan Millosheviç, ka bërë që një shumë politikanësh shqiptarë të reagojnë. Kryeministri shqiptar Edi Rama shprehet ...
BalkanWeb | 10-Oct-2019 19:53
Dhënia e Çmimit Nobel për shkrimtarin austriak Peter Handke, që ndër të tjera ka mbrojtur figurën e Slobodan Millosheviç, ka bërë që një shumë politikanësh shqiptarë të reagojnë. Kryeministri shqiptar Edi Rama shprehet ...

Rama: Nuk e mendoja kurrë se do më vinte për të vjellë nga një çmim Nobel
Pas fitores së çmimit Nobel nga autori austriak Peter Handke ka reaguar kryeministri Edi Rama. Në një postim në twitter, për Ramën dhënia e këtij çmimi autorit Handke është shenjë e vulosjes së turpit si virtyt i ri dhe ...
GazetaTema | 10-Oct-2019 19:53
Pas fitores së çmimit Nobel nga autori austriak Peter Handke ka reaguar kryeministri Edi Rama. Në një postim në twitter, për Ramën dhënia e këtij çmimi autorit Handke është shenjë e vulosjes së turpit si virtyt i ri dhe ...

Çmimi Nobel, Rama: Paturpësia po bëhet pjesë normale e botës ku jetojmë
Kryeministri Edi Rama ka reaguar me anë të një statusi në “Twitter” në lidhje me çmimin Nobël i fituar nga Peter Handke. Ai njihet gjerësisht për mbështetjen e tij ndaj Serbisë në lidhje me gjenocidin e bërë në Kosovë.
Top Channel | 10-Oct-2019 19:44
Kryeministri Edi Rama ka reaguar me anë të një statusi në “Twitter” në lidhje me çmimin Nobël i fituar nga Peter Handke. Ai njihet gjerësisht për mbështetjen e tij ndaj Serbisë në lidhje me gjenocidin e bërë në Kosovë.

Shkrimtari britanik Orlando Figes: I tronditur që një justifikues famëkeq i Slobodan Milosheviçit merr çmimin Nobel në letërsi
Komiteti i Nobelit shkaktoi debate duke i dhënë një nga dy çmimet Nobel në letërsi për vitin 2019 shkrimtarit austriak Peter Handke, i cili ka shprehur simpati për diktatorin e Serbisë Slobodan Milosheviç. Nga Milica ...
GazetaTema | 10-Oct-2019 19:36
Komiteti i Nobelit shkaktoi debate duke i dhënë një nga dy çmimet Nobel në letërsi për vitin 2019 shkrimtarit austriak Peter Handke, i cili ka shprehur simpati për diktatorin e Serbisë Slobodan Milosheviç. Nga Milica ...

Fillon peticioni online kundër fituesit të Nobelit i cili ka fyer shqiptarët, mijëra nënshkrime në orët e para
Pak orë pas ndarjes së çmimit Nobel për Letërsi për shkrimtarin austriak, Peter Handke është nisur një peticion online kundër këtij vendimi. Mijëra nënshkrime janë mbledhur që në orët e para të nisjes së këtij ...
Telegrafi | 10-Oct-2019 20:50
Pak orë pas ndarjes së çmimit Nobel për Letërsi për shkrimtarin austriak, Peter Handke është nisur një peticion online kundër këtij vendimi. Mijëra nënshkrime janë mbledhur që në orët e para të nisjes së këtij ...

Letra/ Mehmet Kraja-Akademisë së Nobelit: Anuloni çmimin për Handke
mapo.al Kryetari i sapozgjedhur i Akademisë së Shkencave të Kosovës, Mehmet Kraja, i ka dërguar në emër të institucionit një letër-protestë Akademisë Nobelit, pas shpalljes së dy Çmimeve, Nobel 2018 dhe Nobel 2019 për ...
Mapo | 10-Oct-2019 19:22
mapo.al Kryetari i sapozgjedhur i Akademisë së Shkencave të Kosovës, Mehmet Kraja, i ka dërguar në emër të institucionit një letër-protestë Akademisë Nobelit, pas shpalljes së dy Çmimeve, Nobel 2018 dhe Nobel 2019 për ...

Çmimi Nobel, Rama: Paturpësia po bëhet pjesë normale e botës ku jetojmë
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar në lidhje me çmimin Nobël i fituar nga Peter Handke. Me anë të një statusi në Twitter, Rama ka thënë se nuk do të besonte kurrë se Komiteti i Nobel-it, do të bënte diçka ...
Telegrafi | 10-Oct-2019 20:15
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar në lidhje me çmimin Nobël i fituar nga Peter Handke. Me anë të një statusi në Twitter, Rama ka thënë se nuk do të besonte kurrë se Komiteti i Nobel-it, do të bënte diçka ...

Rama: Më erdhi për të vjellë me çmimin Nobel
Kryeministri Edi Rama ka reaguar ashpër pas vendimit të Komitetit të Nobelit, për t’i akorduar këtë çmim për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke. Në Twitter, Rama e konsideron si të turpshme zgjedhjen e Handke ...
Lapsi | 10-Oct-2019 20:31
Kryeministri Edi Rama ka reaguar ashpër pas vendimit të Komitetit të Nobelit, për t’i akorduar këtë çmim për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke. Në Twitter, Rama e konsideron si të turpshme zgjedhjen e Handke ...

Akademia e Shkencave të Kosovës kërkon të anulohet Nobeli për Handken
Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës tha se është e zhgënjyer thellësisht me ndarjen e sivjetshme të Çmimit Nobel për Letërsi për shkrimtarin austriak, Peter Handke. Handke njihet si figurë kundërthënëse, për ...
VizionPlus | 10-Oct-2019 19:29
Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës tha se është e zhgënjyer thellësisht me ndarjen e sivjetshme të Çmimit Nobel për Letërsi për shkrimtarin austriak, Peter Handke. Handke njihet si figurë kundërthënëse, për ...

Zemërata kundër nobelistit të ri, Robelli: Jeni pak të vonuar, si shoqëri nuk kemi kujtesë të zhvilluar dhe as sens për reagim në çastet e duhura
Gazetari Enver Robelli ka komentuar reagimet e shumta lidhur me fituesin e çmimit Nobël në letërsi Peter Handke. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ai gjykon se zemërimi i sotëm i shqiptarëve është i vonuar. ...
GazetaTema | 10-Oct-2019 18:21
Gazetari Enver Robelli ka komentuar reagimet e shumta lidhur me fituesin e çmimit Nobël në letërsi Peter Handke. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ai gjykon se zemërimi i sotëm i shqiptarëve është i vonuar. ...

Edhe Pacolli reagon ndaj Komitetit të Nobel-it për çmimin që i dha mbështetësit të Millosheviqit
Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, ka reaguar ashpër pas vendimit të Komitetit të Nobel-it për t’i akorduar këtë çmim për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke. Pacolli përmes një ...
Telegrafi | 10-Oct-2019 20:00
Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, ka reaguar ashpër pas vendimit të Komitetit të Nobel-it për t’i akorduar këtë çmim për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke. Pacolli përmes një ...

E çuditshme: Njeriu që përkrahu Millosheviqin urohet nga ministria e Jashtme e Gjermanisë
Minstria e Jashtme Gjermane e ka uruar, Peter Handken për fitimin e çmimit Nobel, shkruan . Përmes një postimi në Twitter, kjo ministri e ka quajtur “mjeshtër” Handken. “Urime për Olga Tokarczuk dhe Peter Handke për ...
Lajminet | 10-Oct-2019 21:42
Minstria e Jashtme Gjermane e ka uruar, Peter Handken për fitimin e çmimit Nobel, shkruan . Përmes një postimi në Twitter, kjo ministri e ka quajtur “mjeshtër” Handken. “Urime për Olga Tokarczuk dhe Peter Handke për ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved