ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 18/02/2020 16:11

Adhuroi deri në vdekje Millosheviçin, kush është shkrimtari antishqiptar që fitoi çmimin Nobel

Adhuroi deri në vdekje Millosheviçin, kush është shkrimtari antishqiptar që fitoi çmimin Nobel
Shkrimtari austriak, Peter Handke, ka fituar çmimin Nobel për Letërsi, i shpërndarë sot nga Akademia Suedeze. Por, kush është Peter Handke? Handke është një shkrimtar i urryer për shqiptarët e Shqipërisë dhe të Kosovës, ...
BalkanWeb | 10-Oct-2019 16:11
Shkrimtari austriak, Peter Handke, ka fituar çmimin Nobel për Letërsi, i shpërndarë sot nga Akademia Suedeze. Por, kush është Peter Handke? Handke është një shkrimtar i urryer për shqiptarët e Shqipërisë dhe të Kosovës, ...

Nobel-i për letërsinë shkon për Olga Tokarczuk dhe Peter Handke
Per vitin 2018 fituese eshte shpallur shkrimtarja polake Olga Tokarczuk, lindur ne vitin 1962 dhe autorit austriak Peter Handke, lindur ne vitin 1942 i eshte dhene çmimi Nobel per vitin 2019. Siç dihet, vitin e kaluar ...
ikub.al | 10-Oct-2019 14:36
Per vitin 2018 fituese eshte shpallur shkrimtarja polake Olga Tokarczuk, lindur ne vitin 1962 dhe autorit austriak Peter Handke, lindur ne vitin 1942 i eshte dhene çmimi Nobel per vitin 2019. Siç dihet, vitin e kaluar ...

Çmimi Nobel për Letërsi i jepet austriakut Peter Handke
Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2019 iu dha austriakut Peter Handke. Ndërsa për vitin 2018, ky çmim iu dha shkrimtares polake Olga Tokarczuk. Lajmi sapo u njoftua në Twitter nga “Nobel Prize”. Shkrimtarit austriak ...
Telegraf | 10-Oct-2019 15:06
Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2019 iu dha austriakut Peter Handke. Ndërsa për vitin 2018, ky çmim iu dha shkrimtares polake Olga Tokarczuk. Lajmi sapo u njoftua në Twitter nga “Nobel Prize”. Shkrimtarit austriak ...

Fituesi i çmimit Nobel për Letërsi, kundërshtar i sulmeve të NATO-s dhe përkrahës i Millosheviqit – vijnë reagimet e para
Shkrimtari austriak Peter Handke (1942), këtë vit fitues i çmimit Nobel në letërsi është bërë një nga shkrimtarët e njohur evropianë. Megjithatë, sipas mediave serbe, përcjell Telegrafi, ai njihet edhe për vizitat e ...
Telegrafi | 10-Oct-2019 16:04
Shkrimtari austriak Peter Handke (1942), këtë vit fitues i çmimit Nobel në letërsi është bërë një nga shkrimtarët e njohur evropianë. Megjithatë, sipas mediave serbe, përcjell Telegrafi, ai njihet edhe për vizitat e ...

Olga Tokarczuk dhe Peter Handke fitojnë Nobelin në Letërsi për 2018 dhe 2019
Autores polake Olga Tokarczuk dhe Peter Handke të Austrisë iu dhanë çmimet Nobel në letërsi, për 2018 dhe 2019. Olga Tokarczukiu iu dha çmimi vitin e kaluar, por Akademia Suedeze, e cila mbikëqyr çmimet e pezulloi ...
Dritare | 10-Oct-2019 16:24
Autores polake Olga Tokarczuk dhe Peter Handke të Austrisë iu dhanë çmimet Nobel në letërsi, për 2018 dhe 2019. Olga Tokarczukiu iu dha çmimi vitin e kaluar, por Akademia Suedeze, e cila mbikëqyr çmimet e pezulloi ...

Peter Handke merr çmimin Nobel/ Beti Njuma: Avokati i Millosheviçit
Autori austriak, Peter Handke, fitoi çmimin Nobe l për këtë vit. Ai është i njohur për qëndrimet e tij kundër fushatës së bombardimeve të NATO-s mbi forcat serbe në vitin 1999, që u dhanë fund mizorive të forcave serbe ...
Dritare | 10-Oct-2019 16:24
Autori austriak, Peter Handke, fitoi çmimin Nobe l për këtë vit. Ai është i njohur për qëndrimet e tij kundër fushatës së bombardimeve të NATO-s mbi forcat serbe në vitin 1999, që u dhanë fund mizorive të forcave serbe ...

Nobelisti Handke, mbështetësi i Milosheviçit që deklaronte se muslimanët i bënë vetë masakrat dhe fajësuan serbët padrejtësisht
Akademia e Nobelit ka vite që ngjall reagime të shumta, kur vjen puna tek çmimet në letërsi. Por këtë vit ndoshta do të flitet më shumë në trojet shqiptare rreth kësaj ngjarjeje, pas dhënies së çmimit Nobel në Letërsi ...
Dritare | 10-Oct-2019 16:24
Akademia e Nobelit ka vite që ngjall reagime të shumta, kur vjen puna tek çmimet në letërsi. Por këtë vit ndoshta do të flitet më shumë në trojet shqiptare rreth kësaj ngjarjeje, pas dhënies së çmimit Nobel në Letërsi ...

Blerim Reka e quan skandaloze ndarjen e Nobelit për Letërsi Peter Handkes
Ish-diplomati dhe profesori universitar, Blerim Reka, përmes një statusi në rrjetin social Facebook e ka quajtur skandaloze vendimin e jurisë që Nobeli i sivjetshëm për letërsi t’i jepet një personaliteti që mbështeti ...
Medial | 10-Oct-2019 16:21
Ish-diplomati dhe profesori universitar, Blerim Reka, përmes një statusi në rrjetin social Facebook e ka quajtur skandaloze vendimin e jurisë që Nobeli i sivjetshëm për letërsi t’i jepet një personaliteti që mbështeti ...

Ndahen çmimet Nobel për Letërsinë për 2018 e 2019, një polak e një austriak fituesit
TIRANE Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë as këtë vit çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në mesin e kandidatëve. Çmimi Nobel për Letërsi sivjet u nda dy herë pasi vitin e kaluar akademia suedeze e kishte ...
BalkanWeb | 10-Oct-2019 13:52
TIRANE Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë as këtë vit çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në mesin e kandidatëve. Çmimi Nobel për Letërsi sivjet u nda dy herë pasi vitin e kaluar akademia suedeze e kishte ...

Një Nobel zhgënjyes: Peter Handke, ithtar i Millosheviçit dhe mohues i gjenocidit në Srebrenicë
Peter Hankde, shkrimtari austriak 76-vjeçar, ka fituar çmimin Nobel për letërsi. Por shkrimet e Peter Handke kanë qenë tejet kontroverse. Duke u rritur afër kufirit me Slloveninë, ai ishte një përkrahës i madh i ...
Tesheshi | 10-Oct-2019 16:21
Peter Hankde, shkrimtari austriak 76-vjeçar, ka fituar çmimin Nobel për letërsi. Por shkrimet e Peter Handke kanë qenë tejet kontroverse. Duke u rritur afër kufirit me Slloveninë, ai ishte një përkrahës i madh i ...

Buxhovi: Handke është një prozator i mirë, por më radikal se serbët
Historiani dhe publicisti Jusuf Buxhovi, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë kujton qëndrimet politike të shkrimtarit austriak, Peter Handke, i cili të enjten u shpërblye me Çmimin Nobel për Letërsi. Në takimet ...
Radio Evropa e Lire | 10-Oct-2019 16:20
Historiani dhe publicisti Jusuf Buxhovi, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë kujton qëndrimet politike të shkrimtarit austriak, Peter Handke, i cili të enjten u shpërblye me Çmimin Nobel për Letërsi. Në takimet ...

Gent Cakaj reagon për ndarjen e çmimit Nobel: “Si viktimë e gjenocidit e spastrimit etnik jam i tmerruar me vendimin”
Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj, nëpërmjet një statusi në rrjetin social në Tëitter, ka reaguar pasi çmimi Nobel, ku kandidat ishte edhe shkrimtari i njohur kosovar, Ismail Kadare, të njëjtin e ...
InFokusi | 10-Oct-2019 16:20
Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj, nëpërmjet një statusi në rrjetin social në Tëitter, ka reaguar pasi çmimi Nobel, ku kandidat ishte edhe shkrimtari i njohur kosovar, Ismail Kadare, të njëjtin e ...

Cakaj për dhënien e çmimit ‘Nobel për Letërsi’ për përkrahësin e “Kasapit të Ballkanit”, e quan akt të turpshëm
Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Gent Cakaj ka reaguar për dhënien e çmimit “Nobel për Letërsi”. Ai është shprehur i mërzitur se ky çmimi iu dha një mohuesi të gjenocidit, shkruan Indeksonline. “Si një besimtar i ...
Indeks Online | 10-Oct-2019 16:14
Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Gent Cakaj ka reaguar për dhënien e çmimit “Nobel për Letërsi”. Ai është shprehur i mërzitur se ky çmimi iu dha një mohuesi të gjenocidit, shkruan Indeksonline. “Si një besimtar i ...

Shkrimtari austriak që kundërshtoi bombardimet e NATO’s fiton Nobelin në Letërsi
Peter Handke, shkrimtari austriak, 76 vjeçar, i cili fitoi Nobelin në Letërsi për vitin 2019 njihet për qëndrimet e tij kundër bombardimeve të NATO’s që sollën lirinë e Kosovës. Emri i Handke u bë akoma më tepër i ...
Politiko | 10-Oct-2019 16:14
Peter Handke, shkrimtari austriak, 76 vjeçar, i cili fitoi Nobelin në Letërsi për vitin 2019 njihet për qëndrimet e tij kundër bombardimeve të NATO’s që sollën lirinë e Kosovës. Emri i Handke u bë akoma më tepër i ...

Vlora Çitaku reagon pasi i ndahet çmimi Nobel, Peter Handkes
Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar pasi austriakut, Peter Handke, iu nda çmimi Nobel për Letërsi, shkruan gazeta inFokus. “Komiteti Nobel vendosi që ta shpërblejë Peter ...
InFokusi | 10-Oct-2019 16:07
Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar pasi austriakut, Peter Handke, iu nda çmimi Nobel për Letërsi, shkruan gazeta inFokus. “Komiteti Nobel vendosi që ta shpërblejë Peter ...

Si reaguan Handke, mediat dhe zyrtarët austriakë pasi shkrimtarit pro-Millosheviq iu dha Nobeli
Gazeta britanike The Guardian dhe ajo austriake Der Standard në shkrimet e tyre, pasi Peter Handke u laureua me cmimin Nobel sot nga Akademia Suedeze, ia kanë përmendur shkrimtarit kontrovers austriak fjalimin në ...
Gazeta Express | 10-Oct-2019 16:04
Gazeta britanike The Guardian dhe ajo austriake Der Standard në shkrimet e tyre, pasi Peter Handke u laureua me cmimin Nobel sot nga Akademia Suedeze, ia kanë përmendur shkrimtarit kontrovers austriak fjalimin në ...

Nobeli a e vlerëson krijimtarinë letrare apo veprimtarinë politike?
Juria e Stockholmit a mori sot vendim skandaloz pasi ja dha çmimin Nobel për letërsi shkrimtari austriak serbomadh Peter Handke? Mendoj se juria as që e ka shikuar këtë anë derisa është përqendruar vetëm te vlerat ...
EkonomiaOnline | 10-Oct-2019 15:57
Juria e Stockholmit a mori sot vendim skandaloz pasi ja dha çmimin Nobel për letërsi shkrimtari austriak serbomadh Peter Handke? Mendoj se juria as që e ka shikuar këtë anë derisa është përqendruar vetëm te vlerat ...

Çmimin Nobel për Letërsi për vitin 2019 e fiton Petre Handkle, shkrimtari që ka mbështetur kriminelin Millosheviq
Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2019 iu dha austriakut Peter Handke. Ndërsa për vitin 2018, ky çmim iu dha shkrimtares polake Olga Tokarczuk. Lajmi sapo u njoftua në Twitter nga “Nobel Prize”. Shkrimtarit austriak ...
Shenja | 10-Oct-2019 15:42
Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2019 iu dha austriakut Peter Handke. Ndërsa për vitin 2018, ky çmim iu dha shkrimtares polake Olga Tokarczuk. Lajmi sapo u njoftua në Twitter nga “Nobel Prize”. Shkrimtarit austriak ...

Blerim Reka: Skandaloze, Nobel për letërsi i ndahet Handkes, shkrimtarit që e mbështeti kriminelin e luftës, Millosheviq
Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2019 iu dha austriakut Peter Handke. Ndërsa për vitin 2018, ky çmim iu dha shkrimtares polake Olga Tokarczuk, lajmi sapo u njoftua në Twitter nga “Nobel Prize”. Handke njihet për ...
Arbresh | 10-Oct-2019 15:41
Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2019 iu dha austriakut Peter Handke. Ndërsa për vitin 2018, ky çmim iu dha shkrimtares polake Olga Tokarczuk, lajmi sapo u njoftua në Twitter nga “Nobel Prize”. Handke njihet për ...

Jo Kadareja. Një austriak dhe një polake marrin Nobelin e Letërsisë
Akademia Suedeze ka ndarë sot çmimet Nobel për Letërsinë. Këtë vit janë ndarë dy çmime për të kompensuar çmimin e vitit 2018. Nobeli vitin e kaluar nuk u dha, për herë të parë që nga viti 1949, për shkak se Akademia ...
Politiko | 10-Oct-2019 15:34
Akademia Suedeze ka ndarë sot çmimet Nobel për Letërsinë. Këtë vit janë ndarë dy çmime për të kompensuar çmimin e vitit 2018. Nobeli vitin e kaluar nuk u dha, për herë të parë që nga viti 1949, për shkak se Akademia ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved