ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 31/05/2020 02:58

Ndahen çmimet Nobel për Letërsinë për 2018 e 2019, një polak e një austriak fituesit

Ndahen çmimet Nobel për Letërsinë për 2018 e 2019, një polak e një austriak fituesit
TIRANE Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë as këtë vit çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në mesin e kandidatëve. Çmimi Nobel për Letërsi sivjet u nda dy herë pasi vitin e kaluar akademia suedeze e kishte ...
BalkanWeb | 10-Oct-2019 13:52
TIRANE Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë as këtë vit çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në mesin e kandidatëve. Çmimi Nobel për Letërsi sivjet u nda dy herë pasi vitin e kaluar akademia suedeze e kishte ...

Nobeli për Letërsinë, ja kush janë dy fituesit
Çmimi Nobel për Letërsinë është fituar nga një shkrimtare polake dhe një austriak. Këtë të enjte është janë ndarë dy çmime ai i 2018 që është marrë nga polakja, Olga Tokarczuk dhe Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2019 ...
VizionPlus | 10-Oct-2019 13:33
Çmimi Nobel për Letërsinë është fituar nga një shkrimtare polake dhe një austriak. Këtë të enjte është janë ndarë dy çmime ai i 2018 që është marrë nga polakja, Olga Tokarczuk dhe Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2019 ...

Austriaku Peter Handke fiton çmimin Nobel në Letërsi: Është i famshëm si kundërshtues i pavarësisë së Kosovës dhe adhurues i Milosheviçit
Autorja polake Olga Tokarczuk eshte fituese e çmimit Nobel ne letersi per vitin 2018 ndersa austriaku Peter Handke jane fitues te çmimit Nobel ne Letersi per vitin 2019. Austriaku Peter Handke, njëri ndër kundërshtuesit ...
GazetaTema | 10-Oct-2019 13:10
Autorja polake Olga Tokarczuk eshte fituese e çmimit Nobel ne letersi per vitin 2018 ndersa austriaku Peter Handke jane fitues te çmimit Nobel ne Letersi per vitin 2019. Austriaku Peter Handke, njëri ndër kundërshtuesit ...

Çmimet Nobel për Letërsi i fitojnë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke
Shkrimtarja polake, Olga Tokarczukka fituar çmimin Nobël për Letërsi 2018, ndërsa çmimin për vitin 2019 e ka fituar autori austriak, Peter Handke. Akademia suedeze e ka vlerësuar Tokarczukun për “imagjinatën rrëfyese me ...
ABCNews | 10-Oct-2019 13:43
Shkrimtarja polake, Olga Tokarczukka fituar çmimin Nobël për Letërsi 2018, ndërsa çmimin për vitin 2019 e ka fituar autori austriak, Peter Handke. Akademia suedeze e ka vlerësuar Tokarczukun për “imagjinatën rrëfyese me ...

Kush janë Tokarczuk e Handke, fituesit e Nobelit për Letërsi?
Vitin e kaluar nuk u nda çmimi Nobel për Letërsi pas skandaleve seksuale, korruptive dhe të konfliktit të interesit që prekën akademinë suedeze. Mirëpo, sivjet për vitin 2018 u shpërblye autorja polake, Olga Tokarczuk, ...
Klan Kosova | 10-Oct-2019 14:01
Vitin e kaluar nuk u nda çmimi Nobel për Letërsi pas skandaleve seksuale, korruptive dhe të konfliktit të interesit që prekën akademinë suedeze. Mirëpo, sivjet për vitin 2018 u shpërblye autorja polake, Olga Tokarczuk, ...

Olga Tokarczuk dhe Peter Handke- Shpallen fituesit e çmimit Nobel në Letërsi
Shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe ai autriak Peter Handke janë fituesit e çmimit “Nobel” në letërsi.
Kosova Press | 10-Oct-2019 14:01
Shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe ai autriak Peter Handke janë fituesit e çmimit “Nobel” në letërsi.

Dy Nobel për letërsinë
Një shkrimtare polake dhe një shkrimtar austriak fituan çmimet Nobel për Letërsinë, përkatësisht për vitin 2018 dhe vitin 2019. Ata janë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke. Në median shqiptare nënvizohet se Handke është ...
RTSH | 10-Oct-2019 13:52
Një shkrimtare polake dhe një shkrimtar austriak fituan çmimet Nobel për Letërsinë, përkatësisht për vitin 2018 dhe vitin 2019. Ata janë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke. Në median shqiptare nënvizohet se Handke është ...

Nobelisti i ri i letërsisë njihet si ‘proserb’ dhe kundërshtar i bombardimeve të NATO-s
Shkrimtari austriak Peter Handke që sapo u shpërblye me çmimin “Nobel për letërsi” njihet për qëndrimet e tij pro-serbe dhe kundër vendimit të NATO-s për ta bombarduar Serbinë, shkruan zeri.info. Handke ka shkruar edhe ...
Zeri | 10-Oct-2019 13:51
Shkrimtari austriak Peter Handke që sapo u shpërblye me çmimin “Nobel për letërsi” njihet për qëndrimet e tij pro-serbe dhe kundër vendimit të NATO-s për ta bombarduar Serbinë, shkruan zeri.info. Handke ka shkruar edhe ...

Sot ndahet çmimi “Nobel” për letërsinë, Ismail Kadare sërish mes pretendentëve
Sot akademia e “Nobelit” shpall fituesit e çmimit “Nobel” për letërsinë. Edhe këtë here shkrimtari ynë Ismail Kadare pretendent mes shkrimtarëve te njohur si Haruki Murakami, Milan Kundera, Olga Tokarczuks, Anne Carson, ...
VizionPlus | 10-Oct-2019 10:52
Sot akademia e “Nobelit” shpall fituesit e çmimit “Nobel” për letërsinë. Edhe këtë here shkrimtari ynë Ismail Kadare pretendent mes shkrimtarëve te njohur si Haruki Murakami, Milan Kundera, Olga Tokarczuks, Anne Carson, ...

Këtë vit Nobelin për Letërsi e fitojnë dy persona
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, ...
TetovaSot | 10-Oct-2019 13:44
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, ...

Peter Handke dhe Olga Tokarczuk – fitues të çmimit Nobel për letërsi
Austriaku Peter Handke është fitues u çmimit Nobel për letërsi për vitin 2019, ndërsa autorja polake Olga Tokarczuk për vitin 2018. Çmimi Nobel për letërsi nuk ishte dhënë vitin e kaluar, pas akuzave për abuzim seksual ...
Zeri Amerikes | 10-Oct-2019 13:43
Austriaku Peter Handke është fitues u çmimit Nobel për letërsi për vitin 2019, ndërsa autorja polake Olga Tokarczuk për vitin 2018. Çmimi Nobel për letërsi nuk ishte dhënë vitin e kaluar, pas akuzave për abuzim seksual ...

Kumbaro: Kadare “Nobeli” ynë, ambasadori më i mirë që ne prezantohemi ne botë
Këtë të enjte do të zbulohet emri fitues i Çmimit Nobel në Letërsi,kun ë mesin e favoritëve është dhe shkrimtari shqiptar Ismail Kadare. Ish ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro nga emisioni 7 pa 5 në Vizion Plus është ...
VizionPlus | 10-Oct-2019 09:43
Këtë të enjte do të zbulohet emri fitues i Çmimit Nobel në Letërsi,kun ë mesin e favoritëve është dhe shkrimtari shqiptar Ismail Kadare. Ish ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro nga emisioni 7 pa 5 në Vizion Plus është ...

Olga Tokarczuk dhe Peter Handke fitojnë Nobel për Letërsi
Akademia suedeze e Shkencave shpërbleu me Çmimin Nobel për Letrësi autoren polake, Olga Tokarczuk, dhe autorin austriak, Peter Handke. Çmimi për Tokarczukun i takon vitit 2018, ndërsa për Handken këtij viti. Akademia ...
Radio Evropa e Lire | 10-Oct-2019 13:43
Akademia suedeze e Shkencave shpërbleu me Çmimin Nobel për Letrësi autoren polake, Olga Tokarczuk, dhe autorin austriak, Peter Handke. Çmimi për Tokarczukun i takon vitit 2018, ndërsa për Handken këtij viti. Akademia ...

Çmimet Nobel për Letërsi i fitojnë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke
Lexime: 1 Shkrimtarja polake, Olga Tokarczukka fituar çmimin Nobël për Letërsi 2018, ndërsa çmimin për vitin 2019 e ka fituar autori austriak, Peter Handke. Akademia suedeze e ka vlerësuar Tokarczukun për “imagjinatën ...
Medial | 10-Oct-2019 13:43
Lexime: 1 Shkrimtarja polake, Olga Tokarczukka fituar çmimin Nobël për Letërsi 2018, ndërsa çmimin për vitin 2019 e ka fituar autori austriak, Peter Handke. Akademia suedeze e ka vlerësuar Tokarczukun për “imagjinatën ...

Peter Handke që kundërshtoi bombardimet e NATO’s fitues i çmimit Nobel për Letërsi
Shkrimtari austriak, Peter Handke, i njohur për qëndrimet e tij kundër bombardimeve të NATO’s që sollën lirinë e Kosovës, është shpallur fitues i çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2019. Emri i tij dhe polakes Olga ...
IliriaNews | 10-Oct-2019 13:32
Shkrimtari austriak, Peter Handke, i njohur për qëndrimet e tij kundër bombardimeve të NATO’s që sollën lirinë e Kosovës, është shpallur fitues i çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2019. Emri i tij dhe polakes Olga ...

Kadare mbetet pa ”Nobelin”, çmimin e parë e merr shkrimtari austriak Handke
Shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe shkrimtari austriak Peter Handke, janë fituesit e fundit të çmimit prestigjioz “Nobel” për letërsinë, që u dha sot në Suedi. Edhe njëherë shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ka mbetur ...
Indeks Online | 10-Oct-2019 13:29
Shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe shkrimtari austriak Peter Handke, janë fituesit e fundit të çmimit prestigjioz “Nobel” për letërsinë, që u dha sot në Suedi. Edhe njëherë shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ka mbetur ...

Kadare nuk e fiton as këtë herë Çmimin Nobel
Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në mesin e favoritëve. Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2018 ka shkuar për shkrimtaren polake, Olga Tokarczuk. Ndërkaq, çmimin për vitin ...
Gazeta Express | 10-Oct-2019 13:28
Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në mesin e favoritëve. Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2018 ka shkuar për shkrimtaren polake, Olga Tokarczuk. Ndërkaq, çmimin për vitin ...

Ismail Kadare edhe këtë herë s’e fiton Nobelin për Letërsi
Shkrimtari shqiptar me famë botërore, Ismail Kadare, nuk e fitoi çmimin Nobel as këtë vit. Ai sot iu nda autores polake Olga Tokarczuk për vitin 2018 dhe austriakut Peter Handke për vitin 2019. Për shkak të skandalit ...
EkonomiaOnline | 10-Oct-2019 13:20
Shkrimtari shqiptar me famë botërore, Ismail Kadare, nuk e fitoi çmimin Nobel as këtë vit. Ai sot iu nda autores polake Olga Tokarczuk për vitin 2018 dhe austriakut Peter Handke për vitin 2019. Për shkak të skandalit ...

Peter Handke që kundërshtoi bombardimet e NATO’s fitues i çmimit Nobel për Letërsi
Shkrimtari austriak, Peter Handke, i njohur për qëndrimet e tij kundër bombardimeve të NATO’s që sollën lirinë e Kosovës, është shpallur fitues i çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2019. Emri i tij dhe polakes Olga ...
Gazeta Express | 10-Oct-2019 13:20
Shkrimtari austriak, Peter Handke, i njohur për qëndrimet e tij kundër bombardimeve të NATO’s që sollën lirinë e Kosovës, është shpallur fitues i çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2019. Emri i tij dhe polakes Olga ...

LIVE: Ndarja e Nobelit për Letërsi
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, pasiqë vitin e kaluar kjo ceremoni ishte anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë: Anne Carson, ...
Medial | 10-Oct-2019 13:17
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, pasiqë vitin e kaluar kjo ceremoni ishte anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë: Anne Carson, ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved