ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 14/10/2019 08:56

INTERVISTA/ Rama flet për negociatat dhe Shengenin Ballkanik

INTERVISTA/ Rama flet për negociatat dhe Shengenin Ballkanik
Kryeministri Edi Rama flet nga Novi Sadi për marrëdhënien me Serbinë, realitetin e ri në Kosovë dhe sfidat e rajonit por edhe të Shqipërisë. Me shefin e ekzekutivit shqiptar bisedoi gazetari në Beograd Idro Seferi. ...
Lexo | 10-Oct-2019 21:29
Kryeministri Edi Rama flet nga Novi Sadi për marrëdhënien me Serbinë, realitetin e ri në Kosovë dhe sfidat e rajonit por edhe të Shqipërisë. Me shefin e ekzekutivit shqiptar bisedoi gazetari në Beograd Idro Seferi. ...

“Ky është një rajon ku deri dje luftohej…”, analistët flasin për mini-Shengenin ballkanik
Analistë politikë dhe njohës të çështjeve ekonomike në vend kanë ndarë mendimin e tyre në lidhje me idenë e hedhur nga Edi Rama për mini-Shengenin ballkanik, që nënkupton bashkëpunim ekonomik mes shteteve të Ballkanit. ...
BalkanWeb | 10-Oct-2019 21:28
Analistë politikë dhe njohës të çështjeve ekonomike në vend kanë ndarë mendimin e tyre në lidhje me idenë e hedhur nga Edi Rama për mini-Shengenin ballkanik, që nënkupton bashkëpunim ekonomik mes shteteve të Ballkanit. ...

Rama, Vuçiç e Zaev në Novi Sad/ Firmosin Shengenin ballkanik
Liderët e tre vendeve ballkanike, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, Presidenti i Serbisë Aleksandar Vucic dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev ranë dakort gjatë një takimi në Novi Sad, që brenda vitit ...
Top Channel | 10-Oct-2019 20:31
Liderët e tre vendeve ballkanike, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, Presidenti i Serbisë Aleksandar Vucic dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev ranë dakort gjatë një takimi në Novi Sad, që brenda vitit ...

Rama në samitin e Nishit: BE se pranon ‘Shengenin ballkanik’, ne i vëmë emër tjetër
Në takimin e ditës së sotme të ‘trojkës ballkanike’, Serbi-Shqipëri-Maqedoni, ku marrin pjesë krerët e shteteve, ka folur edhe kryeministri Edi Rama. Ai mes të tjerat ka zbuluar se BE nuk është dakord me një ‘Shengen ...
Lajmi i Fundit | 10-Oct-2019 20:09
Në takimin e ditës së sotme të ‘trojkës ballkanike’, Serbi-Shqipëri-Maqedoni, ku marrin pjesë krerët e shteteve, ka folur edhe kryeministri Edi Rama. Ai mes të tjerat ka zbuluar se BE nuk është dakord me një ‘Shengen ...

Berisha: Shengeni Ballkanik, si pakti Tito-Enver per bashkimin doganor!
“Ky akt shënon një përçarje të re dhe atavike nga presidenti serbomadh Vuçiç dhe argati i tij Zografi Bis i Ballkanit!” Të dështuar në perspektivën e tyre europiane për shkak të karrigeve të pushtetit të tyre, që ...
Lajmi i Fundit | 10-Oct-2019 20:09
“Ky akt shënon një përçarje të re dhe atavike nga presidenti serbomadh Vuçiç dhe argati i tij Zografi Bis i Ballkanit!” Të dështuar në perspektivën e tyre europiane për shkak të karrigeve të pushtetit të tyre, që ...

“U mbars mali e polli një mi”, Genc Pollo: Takimi i Novi Sadit nuk solli asgjë të re, u dëmtua Kosova
Ish-ministri i Arsimit Genc Pollo me anë të një reagimi në rrjetet sociale shprehet se takimi i Novi Sadit nuk i ka sjellë asgjë të re. Pollo deklaron se parulla e Ramës për “Shengen ballkanik” është vetëm grotesk ...
BalkanWeb | 10-Oct-2019 19:30
Ish-ministri i Arsimit Genc Pollo me anë të një reagimi në rrjetet sociale shprehet se takimi i Novi Sadit nuk i ka sjellë asgjë të re. Pollo deklaron se parulla e Ramës për “Shengen ballkanik” është vetëm grotesk ...

‘Schengeni ballkanik’, PDIU: Ide për rikthimin e idesë së ish-Jugosllavisë
Deklarata e Kryeministrit Rama në Novi Sad në krah të Presidenti serb dhe Kryeministrit maqedonas për krijimin shengenit rajonal nuk është mirëpritur nga Partia drejtësi për integrim dhe unitet. Përmes një deklarate të ...
Lajmi i Fundit | 10-Oct-2019 20:09
Deklarata e Kryeministrit Rama në Novi Sad në krah të Presidenti serb dhe Kryeministrit maqedonas për krijimin shengenit rajonal nuk është mirëpritur nga Partia drejtësi për integrim dhe unitet. Përmes një deklarate të ...

‘Shengeni Ballkanik’ , Rama takon Vuçiç dhe Zaev
Kryeministri shqiptar Edi Rama ka mbërritur në Serbi, ku ka zhvilluar takime të rëndësishme me liderë rajonalë. Rama darkoi me Brnabiç Vuçiç e Zaev. Kreu i qeverisë të Shqipërisë gjendet në shtetin serb në kuadër të ...
Lajmi i Fundit | 10-Oct-2019 20:08
Kryeministri shqiptar Edi Rama ka mbërritur në Serbi, ku ka zhvilluar takime të rëndësishme me liderë rajonalë. Rama darkoi me Brnabiç Vuçiç e Zaev. Kreu i qeverisë të Shqipërisë gjendet në shtetin serb në kuadër të ...

“I zoti e nxjerr gomarin nga balta”: Rama-Zaev i kundërpërgjigjen Brukselit me “Shengenin e vogël”
Franca, Holanda, por dhe Danimarka, me sa duket do të votojnë që edhe këtë vit të mos çelen negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Para vendimit të 17 tetorit ndërkohë, duket se Edi Rama dhe Zoran Zaev i ...
GazetaTema | 10-Oct-2019 18:06
Franca, Holanda, por dhe Danimarka, me sa duket do të votojnë që edhe këtë vit të mos çelen negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Para vendimit të 17 tetorit ndërkohë, duket se Edi Rama dhe Zoran Zaev i ...

‘Shengeni ballkanik’: Tirana zyrtare hesht, Maqedonia e Veriut kërkon viston e SHBA-BE
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka takuar sot kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe atë të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Sipas njoftimeve nga Zyra për Media e presidentit të Serbisë, takimi trepalësh u ...
Lajmi i Fundit | 10-Oct-2019 20:08
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka takuar sot kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe atë të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Sipas njoftimeve nga Zyra për Media e presidentit të Serbisë, takimi trepalësh u ...

“Shengeni rajonal”, këto janë disa nga përfitimet për ekonominë shqiptare: 50 mln USD më shumë në vit vetëm për fermerët
Shqipëria përfiton shumë më tepër se Serbia për shkak të bilancit tonë tregtar pozitiv. Shqipëria eksporton në Serbi 315 mln USD mallra, serbët vetëm 159 mln USD – Eksportet shqiptare në Serbi për vitin 2018 Hekur dhe ...
GazetaTema | 10-Oct-2019 17:16
Shqipëria përfiton shumë më tepër se Serbia për shkak të bilancit tonë tregtar pozitiv. Shqipëria eksporton në Serbi 315 mln USD mallra, serbët vetëm 159 mln USD – Eksportet shqiptare në Serbi për vitin 2018 Hekur dhe ...

“U mbars mali e polli një mi”, Genc Pollo: Takimi i Novi Sadit nuk solli asgjë të re, u dëmtua Kosova
Ish-ministri i Arsimit Genc Pollo me anë të një reagimi në rrjetet sociale shprehet se takimi i Novi Sadit nuk i ka sjellë asgjë të re. Pollo deklaron se parulla e Ramës për “Shengen ballkanik” është vetëm grotesk ...
Medial | 10-Oct-2019 19:37
Ish-ministri i Arsimit Genc Pollo me anë të një reagimi në rrjetet sociale shprehet se takimi i Novi Sadit nuk i ka sjellë asgjë të re. Pollo deklaron se parulla e Ramës për “Shengen ballkanik” është vetëm grotesk ...

“Shengen për Ballkanin”, reagon Berisha: Si pakti Tito-Enver, ka pasoja të rënda për shqiptarët pakti i dyshes Vuçiç – Zografi Bis
Ish kryeministri Sali Berisha, ka komentuar takimin e zhvilluar mes kryeministrit Edi Rama, homologut maqedonas Zoran Zaev dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç. Sa i përket dakordimit mbi krijimin e një “shengeni ...
GazetaTema | 10-Oct-2019 16:49
Ish kryeministri Sali Berisha, ka komentuar takimin e zhvilluar mes kryeministrit Edi Rama, homologut maqedonas Zoran Zaev dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç. Sa i përket dakordimit mbi krijimin e një “shengeni ...

Historia e shengenit ballkanik/ Ideja e hedhur që në vitet ’90, konkretizimi në samitin e Triestes
Ideja e shengenit ballkanik, qarkullon në fakt prej kohësh. Por, aktorët kanë ndryshuar.
Top Channel | 10-Oct-2019 15:20
Ideja e shengenit ballkanik, qarkullon në fakt prej kohësh. Por, aktorët kanë ndryshuar.

Kujt i shërben mini-Schengen ballkanik
Takimet multilaterale ndërmjet kryeministrave të vendeve ballkanike janë gjithnjë të mirëpritura dhe i shërbejnë ndërtimit të besimit reciprok midis vendeve përkatëse. I tillë mendoj se duhet të jetë edhe takimi që ...
BalkanWeb | 10-Oct-2019 15:20
Takimet multilaterale ndërmjet kryeministrave të vendeve ballkanike janë gjithnjë të mirëpritura dhe i shërbejnë ndërtimit të besimit reciprok midis vendeve përkatëse. I tillë mendoj se duhet të jetë edhe takimi që ...

Berisha: ‘Shengeni Ballkanik’ si pakti Tito-Enver për bashkimin doganor!
Pas propozimit për krijimin e ‘Shengenit të Ballkanit’ nga ana e kryeministrit Edi Rama, i mbështetur nga presidenti Aleksandër Vuçiç dhe Zoran Zaev, vjen një reagim nga Sali Berisha. Përmes një postimi në ‘Facebook’ ...
BalkanWeb | 10-Oct-2019 15:02
Pas propozimit për krijimin e ‘Shengenit të Ballkanit’ nga ana e kryeministrit Edi Rama, i mbështetur nga presidenti Aleksandër Vuçiç dhe Zoran Zaev, vjen një reagim nga Sali Berisha. Përmes një postimi në ‘Facebook’ ...

“Sjell çorientim gjeopolitik” PDIU për shengenin Ballkanik: E papranueshme një nismë Rajonale që lë jashtë Kosovën
“Schengeni Ballkanik Serbi-Mal i Zi-Maqedoni e Veriut, një nismë e panevojshme dhe e dëmshme” – kështu e ka konsideruar PDIU, marrëveshjen e firmosur sot në Beograd. “Është e papranueshme një nismë Rajonale që lë jashtë ...
BalkanWeb | 10-Oct-2019 14:24
“Schengeni Ballkanik Serbi-Mal i Zi-Maqedoni e Veriut, një nismë e panevojshme dhe e dëmshme” – kështu e ka konsideruar PDIU, marrëveshjen e firmosur sot në Beograd. “Është e papranueshme një nismë Rajonale që lë jashtë ...

Takimi i Novi Sadit ose “u mbars mali e polli një mi”!
Nga Genc Pollo “U mbars mali e polli një mi”! Kjo fabulë e Ezopit e përshkruan më së miri takimin e Novi Sadit midis presidentit serb dhe kryeministrave nga Tirana e Shkupi. Ata prodhuan një deklaratë shumëfaqëshe ku ...
Mapo | 10-Oct-2019 19:03
Nga Genc Pollo “U mbars mali e polli një mi”! Kjo fabulë e Ezopit e përshkruan më së miri takimin e Novi Sadit midis presidentit serb dhe kryeministrave nga Tirana e Shkupi. Ata prodhuan një deklaratë shumëfaqëshe ku ...

“U mbars mali e polli një mi”, Genc Pollo tregon prapaskenat e takimit Rama-Vuçiç-Zaev në Novi Sad
Postuar: 10/10/2019 - 19:23 Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo ka komentuar takimin e kryeministri Edi Rama me presidentin serb, Vuçiç dhe kryeministrin maqedonas Zoran Zaev në Novi Sad. Polli shprehet se e ...
Sot.Al | 10-Oct-2019 19:29
Postuar: 10/10/2019 - 19:23 Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo ka komentuar takimin e kryeministri Edi Rama me presidentin serb, Vuçiç dhe kryeministrin maqedonas Zoran Zaev në Novi Sad. Polli shprehet se e ...

FOTOLAJM/ Marrëveshja, Rama ‘lidh besën’ me Vuçiç e Zaev në Novi Sad
SERBI Kryeministri Edi Rama, Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev kanë nëshkruar në Novi Sad marrëveshjen për lëvizjen e lirë të mallrave e njerëzve. Presidenti serb ...
BalkanWeb | 10-Oct-2019 13:44
SERBI Kryeministri Edi Rama, Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev kanë nëshkruar në Novi Sad marrëveshjen për lëvizjen e lirë të mallrave e njerëzve. Presidenti serb ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved