ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 26/02/2020 23:05

Nobel-i për letërsinë shkon për Olga Tokarczuk dhe Peter Handke

Nobel-i për letërsinë shkon për Olga Tokarczuk dhe Peter Handke
Per vitin 2018 fituese eshte shpallur shkrimtarja polake Olga Tokarczuk, lindur ne vitin 1962 dhe autorit austriak Peter Handke, lindur ne vitin 1942 i eshte dhene çmimi Nobel per vitin 2019. Siç dihet, vitin e kaluar ...
ikub.al | 10-Oct-2019 14:36
Per vitin 2018 fituese eshte shpallur shkrimtarja polake Olga Tokarczuk, lindur ne vitin 1962 dhe autorit austriak Peter Handke, lindur ne vitin 1942 i eshte dhene çmimi Nobel per vitin 2019. Siç dihet, vitin e kaluar ...

Nobel-i për kiminë shkon për shpikësit e baterisë me litium
Keta konsiderohen si shpikes te baterive me jone te litiumit, te cilat sot perdoren ne telefonat celulare, personal kompjuter dhe makinat elektrike. Me shpikjen e tyre ata kane hapur rrugen e shfrytezimit te burimeve ...
ikub.al | 10-Oct-2019 14:05
Keta konsiderohen si shpikes te baterive me jone te litiumit, te cilat sot perdoren ne telefonat celulare, personal kompjuter dhe makinat elektrike. Me shpikjen e tyre ata kane hapur rrugen e shfrytezimit te burimeve ...

Ndahen çmimet Nobel për Letërsinë për 2018 e 2019, një polak e një austriak fituesit
TIRANE Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë as këtë vit çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në mesin e kandidatëve. Çmimi Nobel për Letërsi sivjet u nda dy herë pasi vitin e kaluar akademia suedeze e kishte ...
BalkanWeb | 10-Oct-2019 13:52
TIRANE Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë as këtë vit çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në mesin e kandidatëve. Çmimi Nobel për Letërsi sivjet u nda dy herë pasi vitin e kaluar akademia suedeze e kishte ...

Olga Tokarczuk dhe Peter Handke fitues të Çmimit Nobel për Letërsi
Autorja polake Olga Tokarczuk dhe ai austriak Peter Handke janë fitues të Çmimit Nobel për Letërsi. Akademia suedeze e Shkencave shpërbleu romancierin Handke për vitin 2019, ndërsa polakes Tokarczuk i takoi çmimi për ...
Telegrafi | 10-Oct-2019 14:05
Autorja polake Olga Tokarczuk dhe ai austriak Peter Handke janë fitues të Çmimit Nobel për Letërsi. Akademia suedeze e Shkencave shpërbleu romancierin Handke për vitin 2019, ndërsa polakes Tokarczuk i takoi çmimi për ...

Nobeli për Letërsinë, ja kush janë dy fituesit
Çmimi Nobel për Letërsinë është fituar nga një shkrimtare polake dhe një austriak. Këtë të enjte është janë ndarë dy çmime ai i 2018 që është marrë nga polakja, Olga Tokarczuk dhe Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2019 ...
VizionPlus | 10-Oct-2019 13:33
Çmimi Nobel për Letërsinë është fituar nga një shkrimtare polake dhe një austriak. Këtë të enjte është janë ndarë dy çmime ai i 2018 që është marrë nga polakja, Olga Tokarczuk dhe Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2019 ...

Austriaku Peter Handke fiton çmimin Nobel në Letërsi: Është i famshëm si kundërshtues i pavarësisë së Kosovës dhe adhurues i Milosheviçit
Autorja polake Olga Tokarczuk eshte fituese e çmimit Nobel ne letersi per vitin 2018 ndersa austriaku Peter Handke jane fitues te çmimit Nobel ne Letersi per vitin 2019. Austriaku Peter Handke, njëri ndër kundërshtuesit ...
GazetaTema | 10-Oct-2019 13:10
Autorja polake Olga Tokarczuk eshte fituese e çmimit Nobel ne letersi per vitin 2018 ndersa austriaku Peter Handke jane fitues te çmimit Nobel ne Letersi per vitin 2019. Austriaku Peter Handke, njëri ndër kundërshtuesit ...

Nuk ka sërish çmim për Kadarenë: Shpallen fituesin e Nobelit në Letërsi
Akademia suedeze e Shkencave shpërbleu me Çmimin Nobel për Letrësi autoren polake, Olga Tokarczuk, dhe autorin austriak, Peter Handke. Çmimi për Tokarczukun i takon vitit 2018, ndërsa për Handken u nda ai i këtij viti. ...
ABCNews | 10-Oct-2019 14:15
Akademia suedeze e Shkencave shpërbleu me Çmimin Nobel për Letrësi autoren polake, Olga Tokarczuk, dhe autorin austriak, Peter Handke. Çmimi për Tokarczukun i takon vitit 2018, ndërsa për Handken u nda ai i këtij viti. ...

Fituesi i Nobelit për Letërsi dikur përkrahte Sllobodan Millosheviqin
Shkrimtari dhe dramaturgu austriak, Peter Handke, u shpërblye sot me çmimin Nobel për Letërsi. Ndonëse talenti i tij prej letrari duket të jetë i pakontestueshëm, ashtu nuk mund të thuhet edhe për disa qëndrime të tij ...
Klan Kosova | 10-Oct-2019 14:40
Shkrimtari dhe dramaturgu austriak, Peter Handke, u shpërblye sot me çmimin Nobel për Letërsi. Ndonëse talenti i tij prej letrari duket të jetë i pakontestueshëm, ashtu nuk mund të thuhet edhe për disa qëndrime të tij ...

Vlora Çitaku: Skandaloze, Komiteti i Nobelit vendosi që ta shpërblejë një njeri, që lavdëroi “Kasapin e Ballkanit”
Gjatë ditës së sotme u bë e ditur se shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe shkrimtari austriak Peter Handke, janë fituesit e fundit të çmimit prestigjioz “Nobel” për letërsinë, që u dha sot në Suedi. Lidhur me këtë ka ...
Indeks Online | 10-Oct-2019 14:34
Gjatë ditës së sotme u bë e ditur se shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe shkrimtari austriak Peter Handke, janë fituesit e fundit të çmimit prestigjioz “Nobel” për letërsinë, që u dha sot në Suedi. Lidhur me këtë ka ...

Vlora Çitaku e quan skandaloz dhënien e çmimit Nobel për Letërsi njeriut që e mbështeti 'Kasapin e Ballkanit'
Ambasadorja e Kosovës në ShBA, Vlora Çitaku, përmes një postimi në Facebook e ka quajtur skandaloz çmimin e Nobel për Letërsi që iu dha Peter Handke, njeriu i cili kishte mbështetur dhe lavdëruar Sllobodan ...
Zeri | 10-Oct-2019 14:33
Ambasadorja e Kosovës në ShBA, Vlora Çitaku, përmes një postimi në Facebook e ka quajtur skandaloz çmimin e Nobel për Letërsi që iu dha Peter Handke, njeriu i cili kishte mbështetur dhe lavdëruar Sllobodan ...

Çmimet Nobel për Letërsi i fitojnë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke
Shkrimtarja polake, Olga Tokarczukka fituar çmimin Nobël për Letërsi 2018, ndërsa çmimin për vitin 2019 e ka fituar autori austriak, Peter Handke. Akademia suedeze e ka vlerësuar Tokarczukun për “imagjinatën rrëfyese me ...
ABCNews | 10-Oct-2019 13:43
Shkrimtarja polake, Olga Tokarczukka fituar çmimin Nobël për Letërsi 2018, ndërsa çmimin për vitin 2019 e ka fituar autori austriak, Peter Handke. Akademia suedeze e ka vlerësuar Tokarczukun për “imagjinatën rrëfyese me ...

Dy çmimet Nobel në letërsi shkojnë për Poloninë dhe Austrinë
Akademia Suedeze ka ndarë sot çmimet Nobel për letërsinë. Këtë vit janë ndarë dy çmime për të kompensuar çmimin e vitit 2018. Nobeli vitin e kaluar nuk u dha, për herë të parë që nga viti 1949, për shkak se Akademia ...
Politiko | 10-Oct-2019 14:33
Akademia Suedeze ka ndarë sot çmimet Nobel për letërsinë. Këtë vit janë ndarë dy çmime për të kompensuar çmimin e vitit 2018. Nobeli vitin e kaluar nuk u dha, për herë të parë që nga viti 1949, për shkak se Akademia ...

Humbi sërish Nobel-in, Kadare shfaqet me njeriun e besuar në kafene tek Liqeni
Shkrimtari Ismail Kadare ishte një nga kandidatët për çmimin Nobel , që u shpërnda ditën e sotme. Teksa fitues doli shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe shkrimtari austriak Peter Handke, Kadare nuk e ka prishur ...
Gazeta Express | 10-Oct-2019 14:26
Shkrimtari Ismail Kadare ishte një nga kandidatët për çmimin Nobel , që u shpërnda ditën e sotme. Teksa fitues doli shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe shkrimtari austriak Peter Handke, Kadare nuk e ka prishur ...

E adhuroi deri në vdekje Sllobodan Millosheviqin – Akademia suedeze sot i dha çmimin Nobel Peter Handkes
Peter Hankde, shkrimtari austriak 76-vjeçar sot ka fituar çmimin Nobel për letërsi, nga Akademia suedeze. Shkrimet e Peter Handke kanë qenë kontroverse. Duke u rritur afër kufirit me Slloveninë, ai ishte një përkrahës i ...
Gazeta Express | 10-Oct-2019 14:23
Peter Hankde, shkrimtari austriak 76-vjeçar sot ka fituar çmimin Nobel për letërsi, nga Akademia suedeze. Shkrimet e Peter Handke kanë qenë kontroverse. Duke u rritur afër kufirit me Slloveninë, ai ishte një përkrahës i ...

Këtë vit Nobelin për Letërsi e fitojnë dy persona
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, ...
Aktuale.MK | 10-Oct-2019 14:23
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, ...

Kush janë Tokarczuk e Handke, fituesit e Nobelit për Letërsi?
Vitin e kaluar nuk u nda çmimi Nobel për Letërsi pas skandaleve seksuale, korruptive dhe të konfliktit të interesit që prekën akademinë suedeze. Mirëpo, sivjet për vitin 2018 u shpërblye autorja polake, Olga Tokarczuk, ...
Klan Kosova | 10-Oct-2019 14:01
Vitin e kaluar nuk u nda çmimi Nobel për Letërsi pas skandaleve seksuale, korruptive dhe të konfliktit të interesit që prekën akademinë suedeze. Mirëpo, sivjet për vitin 2018 u shpërblye autorja polake, Olga Tokarczuk, ...

Olga Tokarczuk dhe Peter Handke- Shpallen fituesit e çmimit Nobel në Letërsi
Shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe ai autriak Peter Handke janë fituesit e çmimit “Nobel” në letërsi.
Kosova Press | 10-Oct-2019 14:01
Shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe ai autriak Peter Handke janë fituesit e çmimit “Nobel” në letërsi.

Dy Nobel për letërsinë
Një shkrimtare polake dhe një shkrimtar austriak fituan çmimet Nobel për Letërsinë, përkatësisht për vitin 2018 dhe vitin 2019. Ata janë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke. Në median shqiptare nënvizohet se Handke është ...
RTSH | 10-Oct-2019 13:52
Një shkrimtare polake dhe një shkrimtar austriak fituan çmimet Nobel për Letërsinë, përkatësisht për vitin 2018 dhe vitin 2019. Ata janë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke. Në median shqiptare nënvizohet se Handke është ...

Nobelisti i ri i letërsisë njihet si ‘proserb’ dhe kundërshtar i bombardimeve të NATO-s
Shkrimtari austriak Peter Handke që sapo u shpërblye me çmimin “Nobel për letërsi” njihet për qëndrimet e tij pro-serbe dhe kundër vendimit të NATO-s për ta bombarduar Serbinë, shkruan zeri.info. Handke ka shkruar edhe ...
Zeri | 10-Oct-2019 13:51
Shkrimtari austriak Peter Handke që sapo u shpërblye me çmimin “Nobel për letërsi” njihet për qëndrimet e tij pro-serbe dhe kundër vendimit të NATO-s për ta bombarduar Serbinë, shkruan zeri.info. Handke ka shkruar edhe ...

Këtë vit Nobelin për Letërsi e fitojnë dy persona
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, ...
TetovaSot | 10-Oct-2019 13:44
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved