ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 27/05/2020 07:07

Sizmiologu: Tirana nuk rrezikohet, nuk është zonë sizmike

Sizmiologu: Tirana nuk rrezikohet, nuk është zonë sizmike
Shqipëria është zonë sizmike, dhe me tërmete, me magnitudë 2 deri në 4, sipas shkallës rihter ndodhin pothuajse çdo dy apo tre ditë thonë sizmiologët.
Top Channel | 23-Sep-2019 15:16
Shqipëria është zonë sizmike, dhe me tërmete, me magnitudë 2 deri në 4, sipas shkallës rihter ndodhin pothuajse çdo dy apo tre ditë thonë sizmiologët.

Tërmeti/Dalin shifrat e para, u shkatërruan plotësisht 50 banesa, 34 shkolla e 13 universitete publike të dëmtuar
Kreu i Emergjencave Civile, Haki Çako, ka publikuar shifrat e para të dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i fuqishëm i pasdites së të shtunës me magnitudë 5.8. I ftuar në rubrikën “Opinion”, në News24 , Çako zbuloi të ...
BalkanWeb | 23-Sep-2019 14:35
Kreu i Emergjencave Civile, Haki Çako, ka publikuar shifrat e para të dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i fuqishëm i pasdites së të shtunës me magnitudë 5.8. I ftuar në rubrikën “Opinion”, në News24 , Çako zbuloi të ...

Tirana në panik! Banorët dalin në rrugë, braktisin shtëpitë
Tërmeti i orës 22:08 minuta, me magnitudë 4.4 ballë ka alarmuar banorët e kryeqytetit, të cilët "kanë gjetur shpëtim" në rrugë.
Top Channel | 22-Sep-2019 22:55
Tërmeti i orës 22:08 minuta, me magnitudë 4.4 ballë ka alarmuar banorët e kryeqytetit, të cilët "kanë gjetur shpëtim" në rrugë.

Tërmet me magnitudë 4,4/ Ku ishte epiqendra?
Një tjetër tërmet me magnitudë 4,4 goditi vendin rreth orës 22.08 minuta. Epiqendra ishte 10 kilometra në veri të qytetit bregdetar të Durrësit dhe 25 kilometra nga Tirana.
Top Channel | 22-Sep-2019 22:47
Një tjetër tërmet me magnitudë 4,4 goditi vendin rreth orës 22.08 minuta. Epiqendra ishte 10 kilometra në veri të qytetit bregdetar të Durrësit dhe 25 kilometra nga Tirana.

U shkatërruan 50 banesa, 34 shkolla e 13 universitete të dëmtuara
mapo.al Kreu i Emergjencave Civile, Haki Çako, ka publikuar shifrat e para të dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i pasdites së të shtunës me magnitudë 5.8 ballë. Çako zbuloi për mediat të dhënat e raportit të fundit ...
Mapo | 23-Sep-2019 14:42
mapo.al Kreu i Emergjencave Civile, Haki Çako, ka publikuar shifrat e para të dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i pasdites së të shtunës me magnitudë 5.8 ballë. Çako zbuloi për mediat të dhënat e raportit të fundit ...

Dokumenti: Rreth tërmetit në Durrës (korrik 1273)
Nga Gjergj Pahimeri* Pas njëfarë kohe, në Durrës ndodhi një gjëmë e rëndë dhe tragjike. Gjatë muajit korrik, ushtima të pazakonta bënë që toka të dridhej vazhdimisht, ushtima, të cilat normalisht do t’i quanim ofshamë. ...
GazetaTema | 23-Sep-2019 10:28
Nga Gjergj Pahimeri* Pas njëfarë kohe, në Durrës ndodhi një gjëmë e rëndë dhe tragjike. Gjatë muajit korrik, ushtima të pazakonta bënë që toka të dridhej vazhdimisht, ushtima, të cilat normalisht do t’i quanim ofshamë. ...

Qytetet shqiptare që u rrafshuan nga tërmetet
Nëse ju ka qëlluar të notoni ndonjëherë pranë Currilave në Durrës, mund të keni prekur aty këtu më këmbë disa themele të shkatërruara që prehen në fund të detit Adriatik. Janë muret vjetra të qytetit të Durrësit, i ...
GazetaTema | 23-Sep-2019 09:19
Nëse ju ka qëlluar të notoni ndonjëherë pranë Currilave në Durrës, mund të keni prekur aty këtu më këmbë disa themele të shkatërruara që prehen në fund të detit Adriatik. Janë muret vjetra të qytetit të Durrësit, i ...

FOTO/ Tjetër tërmet trondit Shqipërinë, ja ku ishte epiqendra
Një tjetër tërmet ka tronditur Shqipërinë. Lëkundjet sizmike u regjistruan rreth orës 22.08 minuta. Tërmeti i shënuar sonte ka një magnitudë prej 4 ballë. Epiqendra e tërmetit ka qenë 5 kilometra larg qytetit të Vorës e ...
BalkanWeb | 22-Sep-2019 22:17
Një tjetër tërmet ka tronditur Shqipërinë. Lëkundjet sizmike u regjistruan rreth orës 22.08 minuta. Tërmeti i shënuar sonte ka një magnitudë prej 4 ballë. Epiqendra e tërmetit ka qenë 5 kilometra larg qytetit të Vorës e ...

Toka vazhdon të dridhet/ Tërmete deri në 3 të shkallës Rihter
Në një kohë kur të gjithë jemi sy e veshë ndaj çdo zhvillimi të fundit të aktivitetit sizmik në vend, duket se toka vazhdon ende të dridhet.
Top Channel | 22-Sep-2019 22:00
Në një kohë kur të gjithë jemi sy e veshë ndaj çdo zhvillimi të fundit të aktivitetit sizmik në vend, duket se toka vazhdon ende të dridhet.

Tërmetet/ Dëme edhe në fshatrat e Lushnjes, rrezikohet shembja
Lëkundjet e tërmetit pasditen e së shtunës shkaktuan dëme dhe panik te qytetaret në rrethin e Lushnjes.
Top Channel | 22-Sep-2019 19:43
Lëkundjet e tërmetit pasditen e së shtunës shkaktuan dëme dhe panik te qytetaret në rrethin e Lushnjes.

(VIDEO) Pasojat e tërmeteve, banesa në Ndroq dëmtohet nga lëkundjet
Tërmetet e djeshme në vend sollën dëme të shumta materiale.
Top Channel | 22-Sep-2019 16:28
Tërmetet e djeshme në vend sollën dëme të shumta materiale.

VIDEO/ Ja si tërmeti ka shkatërruar shtëpitë në Zhurje të Ndroqit
TIRANË Një tërmet 5.8 ballë Righter ka goditur Shqipërinë, duke shkaktuar pasoja të mëdha në ndërtesa. Pamjet që shihni vijnë nga fshati Zhurje e Ndroqit në kryeqytet. Siç mund të shihet, tërmeti ka shkaktuar dëme të ...
BalkanWeb | 22-Sep-2019 16:23
TIRANË Një tërmet 5.8 ballë Righter ka goditur Shqipërinë, duke shkaktuar pasoja të mëdha në ndërtesa. Pamjet që shihni vijnë nga fshati Zhurje e Ndroqit në kryeqytet. Siç mund të shihet, tërmeti ka shkaktuar dëme të ...

Shqipëria nuk gjen paqe, një tjetër tërmet trondit vendin
Një tjetër tërmet ka tronditur Shqipërinë. Lëkundjet sizmike u regjistruan rreth orës 22.08 minuta. Tërmeti i shënuar ka një magnitudë prej 4 ballë. Epiqendra e tërmetit ka qenë në Durrës. Pikërisht në qytetin e ...
GazetaTema | 22-Sep-2019 22:30
Një tjetër tërmet ka tronditur Shqipërinë. Lëkundjet sizmike u regjistruan rreth orës 22.08 minuta. Tërmeti i shënuar ka një magnitudë prej 4 ballë. Epiqendra e tërmetit ka qenë në Durrës. Pikërisht në qytetin e ...

Si të mbrohemi nga tërmetet/ Çfarë duhet të bëni dhe çfarë nuk duhet të bëni kur lëkundet toka
Ekspertët thonë se në rastet e tërmeteve me magnitudë mbi 5 ballë, mundësia e pasgoditjeve është 99%. Lëkundjet janë me intensitet më të ulët, por rrezikshmëria mbetet.
Top Channel | 22-Sep-2019 15:19
Ekspertët thonë se në rastet e tërmeteve me magnitudë mbi 5 ballë, mundësia e pasgoditjeve është 99%. Lëkundjet janë me intensitet më të ulët, por rrezikshmëria mbetet.

Shkrimi i rrallë i vitit 1267: Tërmeti që shkatërroi Durrësin
mapo.al Një tërmet i rëndë shkatërroi Durrësin në vitin 1267. Për këtë ngjarje apokaliptike, albanologu i ndjerë Robert Elsie na ka lënë pas një rrëfim interesant. Bëhet fjalë për rrëfimin e historianit dhe studiuesit ...
Mapo | 22-Sep-2019 19:43
mapo.al Një tërmet i rëndë shkatërroi Durrësin në vitin 1267. Për këtë ngjarje apokaliptike, albanologu i ndjerë Robert Elsie na ka lënë pas një rrëfim interesant. Bëhet fjalë për rrëfimin e historianit dhe studiuesit ...

Ekspertët: Ja si të mbroheni nga tërmetet
Ekspertët thonë se në rastet e tërmeteve me magnitudë mbi 5 ballë, mundësia e pasgoditjeve është 99%. Lëkundjet janë me intensitet më të ulët, por rrezikshmëria mbetet. I rëndësishëm është reagimi njerëzor gjatë dhe pas ...
GazetaTema | 22-Sep-2019 16:01
Ekspertët thonë se në rastet e tërmeteve me magnitudë mbi 5 ballë, mundësia e pasgoditjeve është 99%. Lëkundjet janë me intensitet më të ulët, por rrezikshmëria mbetet. I rëndësishëm është reagimi njerëzor gjatë dhe pas ...

10 tërmetet më të fuqishme në historinë e Shqipërisë
Profesor doktor Eduard Sulstarova është një prej hartuesve të hartës më të fundit sizmike të Shqipërisë, e cila në vitin 2013 u bë për herë të parë pas 34 vjetësh me vulë të Akademisë së Shkencave. Kjo hartë është ...
GazetaTema | 22-Sep-2019 15:24
Profesor doktor Eduard Sulstarova është një prej hartuesve të hartës më të fundit sizmike të Shqipërisë, e cila në vitin 2013 u bë për herë të parë pas 34 vjetësh me vulë të Akademisë së Shkencave. Kjo hartë është ...

Fotot/ Shikoni çfarë pësoi godina e Kryesisë së Kuvendit pas tërmetit 5.8 ballësh
Tërmeti 5.8 ballë i shkallës Rihter, që goditi pasditen e djeshme Shqipërinë, ka shkaktuar dëme të mëdha në Tiranë dhe Durrës. Ky tërmet i tmerrshëm, i cili goditi vendin pas tri dekadash, lëndoi mbi 100 njerëz, ndërsa ...
BalkanWeb | 22-Sep-2019 12:23
Tërmeti 5.8 ballë i shkallës Rihter, që goditi pasditen e djeshme Shqipërinë, ka shkaktuar dëme të mëdha në Tiranë dhe Durrës. Ky tërmet i tmerrshëm, i cili goditi vendin pas tri dekadash, lëndoi mbi 100 njerëz, ndërsa ...

Rreziku kaloi, shkenca siguron: Shanset për një tërmet të dytë janë fare të pakëta
Tërmeti i fortë që goditi Shqipërinë ditën e shtunë, u shoqërua nga disa pasgoditje që siç deklaruan sizmiologët në vend kanë ardhur duke u shuar. Sizmiologët theksuan gjithashtu se rreziku kryesor ka kaluar dhe se nuk ...
GazetaTema | 22-Sep-2019 14:22
Tërmeti i fortë që goditi Shqipërinë ditën e shtunë, u shoqërua nga disa pasgoditje që siç deklaruan sizmiologët në vend kanë ardhur duke u shuar. Sizmiologët theksuan gjithashtu se rreziku kryesor ka kaluar dhe se nuk ...

Video/ Shikoni pasojat e tmerrshme të tërmetit në Durrës, si u ndanë tërësisht pallati i ri me të vjetrin
Tërmeti i fuqishëm 5.8 ballë ka tronditur mbarë shqiptarët, duke shkaktuar dëme të mëdha, kryesisht në Tiranë dhe Durrës. Gazetari i “BalkanWeb” , Osman Stafa, ishte këtë mëngjes në një pallat të dëmtuar në Durrës, prej ...
BalkanWeb | 22-Sep-2019 10:20
Tërmeti i fuqishëm 5.8 ballë ka tronditur mbarë shqiptarët, duke shkaktuar dëme të mëdha, kryesisht në Tiranë dhe Durrës. Gazetari i “BalkanWeb” , Osman Stafa, ishte këtë mëngjes në një pallat të dëmtuar në Durrës, prej ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved