ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 25/05/2020 14:42

Tërmetet në Shqipëri/ Këto janë zonat më të rrezikuara në vend

Tërmetet në Shqipëri/ Këto janë zonat më të rrezikuara në vend
Sizmiologu Ervin Kasaj, pas lëkundjeve të tokës një ditë më parë, analizon se në vendin tonë gjithsesi nuk është përjetuar një tërmet i madh, pasi i fundit i këtyre përmasave ka ndodhur më 15 prill 1979 në Shkodër. ...
Lapsi | 22-Sep-2019 17:27
Sizmiologu Ervin Kasaj, pas lëkundjeve të tokës një ditë më parë, analizon se në vendin tonë gjithsesi nuk është përjetuar një tërmet i madh, pasi i fundit i këtyre përmasave ka ndodhur më 15 prill 1979 në Shkodër. ...

Mustafa pas tërmeteve në Shqipëri: Në Kosovë asnjë kompani ndërtimore nuk sjell studim mikrosizmik
Drejtori i Institutit Sizmik të Kosovës, Shemsi Mustafa, ka thënë se rreziku i madh që Shqipëria të goditet edhe nga një tërmet i fuqishëm tjetër ka kaluar. Sipas tij dridhjet që pasojnë pas tërmetit të parë gjithmonë ...
Klan Kosova | 22-Sep-2019 17:52
Drejtori i Institutit Sizmik të Kosovës, Shemsi Mustafa, ka thënë se rreziku i madh që Shqipëria të goditet edhe nga një tërmet i fuqishëm tjetër ka kaluar. Sipas tij dridhjet që pasojnë pas tërmetit të parë gjithmonë ...

Pse ndodhin tërmetet në Shqipëri/ Jemi në vendin e 43 në botë për rrezikun nga tërmetet
Zona e bregdetit shqiptar, ajo Leskovik-Korçë-Pogradec dhe zona e Lushnje-Elbasan-Peshkopi janë më të rrezikuara nga tërmetet në Shqipëri.
Top Channel | 22-Sep-2019 15:32
Zona e bregdetit shqiptar, ajo Leskovik-Korçë-Pogradec dhe zona e Lushnje-Elbasan-Peshkopi janë më të rrezikuara nga tërmetet në Shqipëri.

Pse ndodhin tërmetet në Shqipëri?
Kasaj thotë në një analizë se në shkallë botërore, Shqipëria zë vendin e 43-të për rrezikshmërinë nga tërmetet. Në hartën globale të rrezikut, Shqipëria ndodhet në zonën e kuqe, duke e klasifikuar në mesin e vendeve me ...
Lajminet | 22-Sep-2019 17:48
Kasaj thotë në një analizë se në shkallë botërore, Shqipëria zë vendin e 43-të për rrezikshmërinë nga tërmetet. Në hartën globale të rrezikut, Shqipëria ndodhet në zonën e kuqe, duke e klasifikuar në mesin e vendeve me ...

Sizmologu Koçi për tërmetin: Lëkundjet e forta kaluan, situata në përmirësim
Nga dita e djeshme ku vendi përjetoi lëkundje të forta tërmeti, tendenca ka qene në përmirësim. Sizmologu Rexhep Koçi në një intervistë për Agjencinë Telegrafike Shqiptare u shpreh se vendi jonë është goditur nga një ...
Telegrafi | 22-Sep-2019 16:15
Nga dita e djeshme ku vendi përjetoi lëkundje të forta tërmeti, tendenca ka qene në përmirësim. Sizmologu Rexhep Koçi në një intervistë për Agjencinë Telegrafike Shqiptare u shpreh se vendi jonë është goditur nga një ...

Pse ndodhin tërmetet në Shqipëri?
Sizmologu Ervin Kasaj, pas lëkundjeve të tokës një ditë më parë, analizon se në Shqipëri gjithsesi nuk është përjetuar një tërmet i madh, pasi i fundit i këtyre përmasave ka ndodhur më 15 prill 1979 në Shkodër. Kasaj ...
InFokusi | 22-Sep-2019 17:00
Sizmologu Ervin Kasaj, pas lëkundjeve të tokës një ditë më parë, analizon se në Shqipëri gjithsesi nuk është përjetuar një tërmet i madh, pasi i fundit i këtyre përmasave ka ndodhur më 15 prill 1979 në Shkodër. Kasaj ...

Pse ndodhin tërmetet në Shqipëri? - video
Sizmologu Ervin Kasaj, pas lëkundjeve të tokës një ditë më parë, analizon se në Shqipëri gjithsesi nuk është përjetuar një tërmet i madh, pasi i fundit i këtyre përmasave ka ndodhur më 15 prill 1979 në Shkodër.
Kosova Press | 22-Sep-2019 16:48
Sizmologu Ervin Kasaj, pas lëkundjeve të tokës një ditë më parë, analizon se në Shqipëri gjithsesi nuk është përjetuar një tërmet i madh, pasi i fundit i këtyre përmasave ka ndodhur më 15 prill 1979 në Shkodër.

A do të ketë përsëri tërmet të fuqishëm në Shqipëri?
Sizmologu Rexhep Koçi në një intervistë për Agjencinë Telegrafike Shqiptare (ATSH), u shpreh se vendi jonë është goditur nga një tërmet me magnitude 5.8. “Tendenca nga dje deri në këto momente që flasim ka qenë ...
Lajminet | 22-Sep-2019 16:46
Sizmologu Rexhep Koçi në një intervistë për Agjencinë Telegrafike Shqiptare (ATSH), u shpreh se vendi jonë është goditur nga një tërmet me magnitude 5.8. “Tendenca nga dje deri në këto momente që flasim ka qenë ...

Pse ndodhin tërmetet në Shqipëri
Nga Ervin Kasaj – Gjatë trajnimit në Gjermani kam përjetuar at? se çfarë do të thotë një tërmet vërtet i madh. Një nga hapat e trajnimit në Berlin ishte koha që duhet të kalonim në një dhomë specifike për tërmetet, ku ...
GazetaTema | 22-Sep-2019 14:59
Nga Ervin Kasaj – Gjatë trajnimit në Gjermani kam përjetuar at? se çfarë do të thotë një tërmet vërtet i madh. Një nga hapat e trajnimit në Berlin ishte koha që duhet të kalonim në një dhomë specifike për tërmetet, ku ...

Shqipëria në vendin e 43-të në botë për rrezikun nga tërmetet
Zona e bregdetit shqiptar, ajo Leskovik-Korçë-Pogradec dhe zona e Lushnje-Elbasan-Peshkopi janë më të rrezikuara nga tërmetet në Shqipëri. Sizmiologu shqiptar në Lajpcig të Gjermanisë, Ervin Kasaj pas lëkundjeve të ...
Medial | 22-Sep-2019 16:20
Zona e bregdetit shqiptar, ajo Leskovik-Korçë-Pogradec dhe zona e Lushnje-Elbasan-Peshkopi janë më të rrezikuara nga tërmetet në Shqipëri. Sizmiologu shqiptar në Lajpcig të Gjermanisë, Ervin Kasaj pas lëkundjeve të ...

Shqipëria në vendin e 43-të në botë për rrezikun nga tërmetet
Zona e bregdetit shqiptar, ajo Leskovik-Korçë-Pogradec dhe zona e Lushnje-Elbasan-Peshkopi janë më të rrezikuara nga tërmetet në Shqipëri. Sizmiologu shqiptar në Lajpcig të Gjermanisë, Ervin Kasaj pas lëkundjeve të ...
Telegrafi | 22-Sep-2019 15:49
Zona e bregdetit shqiptar, ajo Leskovik-Korçë-Pogradec dhe zona e Lushnje-Elbasan-Peshkopi janë më të rrezikuara nga tërmetet në Shqipëri. Sizmiologu shqiptar në Lajpcig të Gjermanisë, Ervin Kasaj pas lëkundjeve të ...

Shqipëria në vendin e 43-të në botë për rrezikun nga tërmetet
Zona e bregdetit shqiptar, ajo Leskovik-Korçë-Pogradec dhe zona e Lushnje-Elbasan-Peshkopi janë më të rrezikuara nga tërmetet në Shqipëri. Sizmiologu shqiptar në Lajpcig të Gjermanisë, Ervin Kasaj pas lëkundjeve të ...
Arbresh | 22-Sep-2019 16:18
Zona e bregdetit shqiptar, ajo Leskovik-Korçë-Pogradec dhe zona e Lushnje-Elbasan-Peshkopi janë më të rrezikuara nga tërmetet në Shqipëri. Sizmiologu shqiptar në Lajpcig të Gjermanisë, Ervin Kasaj pas lëkundjeve të ...

Edhe Kosova rrezikohet nga tërmetet
Gjatë ditës së djeshme një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5,8 e ka goditur Shqipërinë. Si pasojë qindra persona janë lënduar dhe mijëra të tjerë janë zhvendosur në rrugë nga shtëpitë e tyre. Por, a parashihet që edhe në ...
AlbInfo | 22-Sep-2019 16:01
Gjatë ditës së djeshme një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5,8 e ka goditur Shqipërinë. Si pasojë qindra persona janë lënduar dhe mijëra të tjerë janë zhvendosur në rrugë nga shtëpitë e tyre. Por, a parashihet që edhe në ...

Edhe Kosova mund të goditet nga një tërmet i fuqishëm sikurse Shqipëria në 50 vitet e ardhshme
Gjatë ditës së djeshme Shqipëria u godit nga disa tërmete, ku më i fuqishmi ishte ai 5.8 shkallë me epiqendër në Durrës. Përveç dëmeve materiale, mbi 100 persona kërkuan ndihmë mjekësore për shkak të lëndimeve që kishin ...
Indeks Online | 22-Sep-2019 16:01
Gjatë ditës së djeshme Shqipëria u godit nga disa tërmete, ku më i fuqishmi ishte ai 5.8 shkallë me epiqendër në Durrës. Përveç dëmeve materiale, mbi 100 persona kërkuan ndihmë mjekësore për shkak të lëndimeve që kishin ...

Sizmologu parashikon: Në 50 vitet e ardhshme Kosova mund të goditet nga një tërmet i fuqishëm
Gjatë ditës së djeshme një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5,8 e ka goditur Shqipërinë. Si pasojë qindra persona janë lënduar dhe mijëra të tjerë janë zhvendosur në rrugë nga shtëpitë e tyre si pasojë e rrezikut. Por a ...
Telegrafi | 22-Sep-2019 15:06
Gjatë ditës së djeshme një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5,8 e ka goditur Shqipërinë. Si pasojë qindra persona janë lënduar dhe mijëra të tjerë janë zhvendosur në rrugë nga shtëpitë e tyre si pasojë e rrezikut. Por a ...

Ja ku renditen Maqedonia e Veriut, Shqipëria e Kosova në listën e rrezikut të tërmeteve
hqipëria është në zonën e rrezikut për sa i përket rrezikut nga aktiviteti sizmik. Sipas një raporti të fundit nga dy shkencëtarë amerikanë, vendi vlerësohet me një normë risku prej 10 për qind, më e larta në të gjithë ...
TetovaSot | 22-Sep-2019 15:52
hqipëria është në zonën e rrezikut për sa i përket rrezikut nga aktiviteti sizmik. Sipas një raporti të fundit nga dy shkencëtarë amerikanë, vendi vlerësohet me një normë risku prej 10 për qind, më e larta në të gjithë ...

Sizmologu: Në 50 vitet e ardhshme Kosovën mund ta godasë një tërmet më i fuqishëm sesa në Shqipëri
Gjatë ditës së djeshme një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5,8 e ka goditur Shqipërinë. Si pasojë rreth 105 persona janë lënduar dhe mijëra të tjerë janë zhvendosur në rrugë nga shtëpitë e tyre si pasojë e rrezikut. ...
Gazeta Observer | 22-Sep-2019 15:39
Gjatë ditës së djeshme një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5,8 e ka goditur Shqipërinë. Si pasojë rreth 105 persona janë lënduar dhe mijëra të tjerë janë zhvendosur në rrugë nga shtëpitë e tyre si pasojë e rrezikut. ...

Sizmologu: Në 50 vitet e ardhshme Kosovën mund ta godasë një tërmet më i fuqishëm sesa në Shqipëri
Gjatë ditës së djeshme një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5,8 e ka goditur Shqipërinë. Si pasojë qindra persona janë lënduar dhe mijëra të tjerë janë zhvendosur në rrugë nga shtëpitë e tyre si pasojë e rrezikut. Por a ...
Gazeta Express | 22-Sep-2019 14:54
Gjatë ditës së djeshme një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5,8 e ka goditur Shqipërinë. Si pasojë qindra persona janë lënduar dhe mijëra të tjerë janë zhvendosur në rrugë nga shtëpitë e tyre si pasojë e rrezikut. Por a ...

Sizmologu: Në 50 vitet e ardhshme Kosovën mund ta godasë një tërmet më i fuqishëm sesa në Shqipëri
Gjatë ditës së djeshme një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5,8 e ka goditur Shqipërinë. Si pasojë qindra persona janë lënduar dhe mijëra të tjerë janë zhvendosur në rrugë nga shtëpitë e tyre si pasojë e rrezikut. Por a ...
Gazeta Express | 22-Sep-2019 14:52
Gjatë ditës së djeshme një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5,8 e ka goditur Shqipërinë. Si pasojë qindra persona janë lënduar dhe mijëra të tjerë janë zhvendosur në rrugë nga shtëpitë e tyre si pasojë e rrezikut. Por a ...

Sizmologu: Kosovën mund ta godasë një tërmet më i fuqishëm sesa në Shqipëri
Lëkundjet e tokës dje dhe sot në Shqipëri dhe Kosovë kanë një shpjegim dhe janë normale. Kështu thotë udhëheqësi i Sektorit të Gjeofizikës dhe Gjeologjisë Inxhinierike në Shërbimin Gjeologjik të Kosovës, sizmologu ...
IliriaNews | 22-Sep-2019 13:46
Lëkundjet e tokës dje dhe sot në Shqipëri dhe Kosovë kanë një shpjegim dhe janë normale. Kështu thotë udhëheqësi i Sektorit të Gjeofizikës dhe Gjeologjisë Inxhinierike në Shërbimin Gjeologjik të Kosovës, sizmologu ...

12
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved