ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 29/02/2020 14:11

Brazili dërgon 44 000 trupa në Amazonë, për shuarjen e zjarreve

Brazili dërgon 44 000 trupa në Amazonë, për shuarjen e zjarreve
Ushtria brazilian ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...
BalkanWeb | 25-Aug-2019 06:23
Ushtria brazilian ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...

Samite G7 në Francë, presidenti Trump shoqërohet nga Melania
FRANCE Drejtuesit e G7-s do të mblidhen sot nën sytë e opinionit botëror që pret prej tyre zgjidhje konkrete për krizat që kanë goditur planetin, lufta tregtare, Irani apo zjarri në Amazonë. Një nga një, drejtuesit e ...
BalkanWeb | 24-Aug-2019 15:36
FRANCE Drejtuesit e G7-s do të mblidhen sot nën sytë e opinionit botëror që pret prej tyre zgjidhje konkrete për krizat që kanë goditur planetin, lufta tregtare, Irani apo zjarri në Amazonë. Një nga një, drejtuesit e ...

Pamje apokaliptike në Amazonë, pyje të shkatërruara e kafshë të djegura
Pas 3 javësh në luftë me zjarret, këto janë pamjet e tmerrëshme që vijnë nga pyjet e shiut në amazonë. Autoritetet vendase bëjnë të ditur se janë gjetur një numër i madh kafshësh të përvëluara nga flakët . Pylli i ...
VizionPlus | 24-Aug-2019 21:43
Pas 3 javësh në luftë me zjarret, këto janë pamjet e tmerrëshme që vijnë nga pyjet e shiut në amazonë. Autoritetet vendase bëjnë të ditur se janë gjetur një numër i madh kafshësh të përvëluara nga flakët . Pylli i ...

Një G7 potencialisht “eksplozive” fillon në Biarritz
Drejtuesit e G7-s do të mblidhen sot nën sytë e opinionit botëror që pret prej tyre zgjidhje konkrete për krizat që kanë goditur planetin, lufta tregtare, Irani apo zjarri në Amazonë. Një nga një, drejtuesit e klubit të ...
GazetaTema | 24-Aug-2019 14:49
Drejtuesit e G7-s do të mblidhen sot nën sytë e opinionit botëror që pret prej tyre zgjidhje konkrete për krizat që kanë goditur planetin, lufta tregtare, Irani apo zjarri në Amazonë. Një nga një, drejtuesit e klubit të ...

Zjarret në Amazona, digjet pylli më i madh tropikal në botë
“Mushkëria e gjelbër e botës”, sikurse quhet territori i Amazonës, është përfshirë nga flakët: Tani në grindjen me Brazilin për djegiet e pyjeve në territorin e Amazonës krahas Francës, Irlandës dhe Finlandës tani edhe ...
BalkanWeb | 24-Aug-2019 08:04
“Mushkëria e gjelbër e botës”, sikurse quhet territori i Amazonës, është përfshirë nga flakët: Tani në grindjen me Brazilin për djegiet e pyjeve në territorin e Amazonës krahas Francës, Irlandës dhe Finlandës tani edhe ...

Amazona digjet,Brazili kërkesë diplomatëve të rregullojnë imazhin
I trullosur nga një zhurmë globale mediatike mbi shpyllëzimet dhe zjarret në pyjet e Amazonës, Brazili ka filluar një ofensivë diplomatike për të bindur bashkësinë ndërkombëtare për burimet e saj mjedisore. Administrata ...
BalkanWeb | 24-Aug-2019 06:39
I trullosur nga një zhurmë globale mediatike mbi shpyllëzimet dhe zjarret në pyjet e Amazonës, Brazili ka filluar një ofensivë diplomatike për të bindur bashkësinë ndërkombëtare për burimet e saj mjedisore. Administrata ...

Brazili dërgon ushtrinë për të shuar zjarrin në Amazonë
Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, ka urdhëruar ushtrinë për të ndihmuar në luftimin e zjarrit të madh që ka përfshirë hapësirat pyjore dhe zonat tropikale të Amazonës. Një dekret i lëshuar nga presidenti Bolsonaro, ...
VizionPlus | 24-Aug-2019 10:41
Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, ka urdhëruar ushtrinë për të ndihmuar në luftimin e zjarrit të madh që ka përfshirë hapësirat pyjore dhe zonat tropikale të Amazonës. Një dekret i lëshuar nga presidenti Bolsonaro, ...

Ushtria braziliane dërgon 44 mijë trupa në Amzonë
Ushtria braziliane ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...
RTSH | 25-Aug-2019 10:39
Ushtria braziliane ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...

Brazil, ushtria nis operacionet për shuarjen e Zja.rreve në Amazon
Ministria e Mbrojtjes dhe ajo e Mjedisit të Brazilit njoftuan se në dispozicion për luftën kundër zjarreve në Amazon do të jenë avionët ushtarakë dhe 44 mijë ushtarë, transmeton Anadolu Agency (AA). Ministritë të ...
Medial | 25-Aug-2019 10:02
Ministria e Mbrojtjes dhe ajo e Mjedisit të Brazilit njoftuan se në dispozicion për luftën kundër zjarreve në Amazon do të jenë avionët ushtarakë dhe 44 mijë ushtarë, transmeton Anadolu Agency (AA). Ministritë të ...

Brazili dërgon trupa dhe avionë ushtarakë për të luftuar zjarret në Amazon
Ushtria braziliane po vendos trupa në Amazon për të luftuar zjarret masive që kanë përfshirë rajonin dhe kanë shkaktuar një zhurmë ndërkombëtare. Ministri i mbrojtjes i Brazilit ka thënë se rreth 44,000 trupa do të jenë ...
Shenja | 25-Aug-2019 09:21
Ushtria braziliane po vendos trupa në Amazon për të luftuar zjarret masive që kanë përfshirë rajonin dhe kanë shkaktuar një zhurmë ndërkombëtare. Ministri i mbrojtjes i Brazilit ka thënë se rreth 44,000 trupa do të jenë ...

Zjarret në Amazonë shkaktuan rritje të monoksidit të karbonit në atmosferë
Një satelit i NASA-s kapi imazhe shqetësuese të monoksidit të karbonit në atmosferë për shkak të zjarreve në Amazonë. Prej datës 8 deri në 22 gusht, NASA mblodhi të dhëna nga instrumenti i tyre Atmospheric Infrared ...
Indeks Online | 25-Aug-2019 08:01
Një satelit i NASA-s kapi imazhe shqetësuese të monoksidit të karbonit në atmosferë për shkak të zjarreve në Amazonë. Prej datës 8 deri në 22 gusht, NASA mblodhi të dhëna nga instrumenti i tyre Atmospheric Infrared ...

Brazili nis 44 mijë trupa ushtarake në Amazonë
Ushtria braziliane ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...
Arbresh | 24-Aug-2019 23:50
Ushtria braziliane ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...

Brazili dërgon 44 mijë trupa ushtarake në Amazonë
Në terren do të jenë 44 000 ushtarë të cilët do të ndihmohen nga avionë ushtarakë. Presidenti brazilian, Jair Bolsonaro, nga ana tjetër në një fjalim të shkurtër për median, tha se “zjarret në pyllin e Amazonës, që nuk ...
AlbInfo | 24-Aug-2019 23:26
Në terren do të jenë 44 000 ushtarë të cilët do të ndihmohen nga avionë ushtarakë. Presidenti brazilian, Jair Bolsonaro, nga ana tjetër në një fjalim të shkurtër për median, tha se “zjarret në pyllin e Amazonës, që nuk ...

Brazil, gjobat për krime mjedisore ranë ndjeshëm me ardhjen e Bolsonaros
Numri rekord i zjarreve në pyjet Amazonës në Brazil ka përkuar me një rënie të ndjeshme të gjobave për shkelje mjedisore, ka zbuluar analiza e BBC-së. Të dhënat zyrtare nga agjencia e mjedisit në Brazil tregojnë se ...
Gazeta Observer | 24-Aug-2019 23:19
Numri rekord i zjarreve në pyjet Amazonës në Brazil ka përkuar me një rënie të ndjeshme të gjobave për shkelje mjedisore, ka zbuluar analiza e BBC-së. Të dhënat zyrtare nga agjencia e mjedisit në Brazil tregojnë se ...

Brazili nis 44 mijë trupa ushtarake në Amazonë
Ushtria braziliane ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...
Gazeta Express | 24-Aug-2019 23:03
Ushtria braziliane ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...

Amazona në flakë: Pyjet po digjen sepse bota po ha më shumë mish. Fraznca dhe Irlanda kërcënojnë Bolsonaron
Zjarret që po shkrumbojnë pyllin e shiut në Amazonë mund të përbëjnë një krizë ndërkombëtare, por e vërteta është se ato nuk janë as aksidentale. Pjesa më e madhe e zjarreve janë vendosur nga druvarët apo fermerët që ...
GazetaTema | 23-Aug-2019 21:36
Zjarret që po shkrumbojnë pyllin e shiut në Amazonë mund të përbëjnë një krizë ndërkombëtare, por e vërteta është se ato nuk janë as aksidentale. Pjesa më e madhe e zjarreve janë vendosur nga druvarët apo fermerët që ...

Cila është e vërteta për djegien e Amazonës
Instituti Kombëtar i Kërkimit Hapësinor në Brazil tha se në Amazon ka pasur rreth 74,155 zjarre, sipas të dhënave të tij satelitore, një rritje prej 84% nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Amazona, që quhet edhe ...
Arbresh | 24-Aug-2019 22:52
Instituti Kombëtar i Kërkimit Hapësinor në Brazil tha se në Amazon ka pasur rreth 74,155 zjarre, sipas të dhënave të tij satelitore, një rritje prej 84% nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Amazona, që quhet edhe ...

Brazili nis 44 mijë trupa ushtarake në Amazonë
Ushtria braziliane ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...
Klan Kosova | 24-Aug-2019 22:46
Ushtria braziliane ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...

Brazil, gjobat për krime mjedisore ranë ndjeshëm me ardhjen e Bolsonaros
Numri rekord i zjarreve në pyjet Amazonës në Brazil ka përkuar me një rënie të ndjeshme të gjobave për shkelje mjedisore, ka zbuluar analiza e BBC-së.
Kosova Press | 24-Aug-2019 22:44
Numri rekord i zjarreve në pyjet Amazonës në Brazil ka përkuar me një rënie të ndjeshme të gjobave për shkelje mjedisore, ka zbuluar analiza e BBC-së.

Pamje apokaliptike në Amazonë, pyje të shkatërruara e kafshë të djegura
Pas 3 javësh në luftë me zjarret, këto janë pamjet e tmerrëshme që vijnë nga pyjet e shiut në amazonë. Autoritetet vendase bëjnë të ditur se janë gjetur një numër i madh kafshësh të përvëluara nga flakët . Pylli i ...
Shenja | 24-Aug-2019 22:08
Pas 3 javësh në luftë me zjarret, këto janë pamjet e tmerrëshme që vijnë nga pyjet e shiut në amazonë. Autoritetet vendase bëjnë të ditur se janë gjetur një numër i madh kafshësh të përvëluara nga flakët . Pylli i ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved