ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 17/02/2020 14:26

Zjarret në Amazona, digjet pylli më i madh tropikal në botë

Zjarret në Amazona, digjet pylli më i madh tropikal në botë
“Mushkëria e gjelbër e botës”, sikurse quhet territori i Amazonës, është përfshirë nga flakët: Tani në grindjen me Brazilin për djegiet e pyjeve në territorin e Amazonës krahas Francës, Irlandës dhe Finlandës tani edhe ...
BalkanWeb | 24-Aug-2019 08:04
“Mushkëria e gjelbër e botës”, sikurse quhet territori i Amazonës, është përfshirë nga flakët: Tani në grindjen me Brazilin për djegiet e pyjeve në territorin e Amazonës krahas Francës, Irlandës dhe Finlandës tani edhe ...

Amazona digjet,Brazili kërkesë diplomatëve të rregullojnë imazhin
I trullosur nga një zhurmë globale mediatike mbi shpyllëzimet dhe zjarret në pyjet e Amazonës, Brazili ka filluar një ofensivë diplomatike për të bindur bashkësinë ndërkombëtare për burimet e saj mjedisore. Administrata ...
BalkanWeb | 24-Aug-2019 06:39
I trullosur nga një zhurmë globale mediatike mbi shpyllëzimet dhe zjarret në pyjet e Amazonës, Brazili ka filluar një ofensivë diplomatike për të bindur bashkësinë ndërkombëtare për burimet e saj mjedisore. Administrata ...

Brazili dërgon ushtrinë për të shuar zjarrin në Amazonë
Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, ka urdhëruar ushtrinë për të ndihmuar në luftimin e zjarrit të madh që ka përfshirë hapësirat pyjore dhe zonat tropikale të Amazonës. Një dekret i lëshuar nga presidenti Bolsonaro, ...
VizionPlus | 24-Aug-2019 10:41
Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, ka urdhëruar ushtrinë për të ndihmuar në luftimin e zjarrit të madh që ka përfshirë hapësirat pyjore dhe zonat tropikale të Amazonës. Një dekret i lëshuar nga presidenti Bolsonaro, ...

Amazona në flakë: Pyjet po digjen sepse bota po ha më shumë mish. Fraznca dhe Irlanda kërcënojnë Bolsonaron
Zjarret që po shkrumbojnë pyllin e shiut në Amazonë mund të përbëjnë një krizë ndërkombëtare, por e vërteta është se ato nuk janë as aksidentale. Pjesa më e madhe e zjarreve janë vendosur nga druvarët apo fermerët që ...
GazetaTema | 23-Aug-2019 21:36
Zjarret që po shkrumbojnë pyllin e shiut në Amazonë mund të përbëjnë një krizë ndërkombëtare, por e vërteta është se ato nuk janë as aksidentale. Pjesa më e madhe e zjarreve janë vendosur nga druvarët apo fermerët që ...

Bolsonaro dërgon ushtrinë në Amazonë për situatën e zjarreve
Presidenti Brazilian Bolsonaro me anë të një fjalimi të transmetuar drejt për drejt në television konfirmoi dërgimin e ushtrisë në Amazonë për shkak të situatës së zjarreve. Ai u shpreh se kjo situatë nuk mund të ...
ABCNews | 24-Aug-2019 13:20
Presidenti Brazilian Bolsonaro me anë të një fjalimi të transmetuar drejt për drejt në television konfirmoi dërgimin e ushtrisë në Amazonë për shkak të situatës së zjarreve. Ai u shpreh se kjo situatë nuk mund të ...

Zjarret “pushtojnë” Amazonën, Europa kundër Bolsonaros
Bota s’është në gjendje të reagojë ndaj zjarreve në pyjet e Amazonës në Brazil. Por në BE po krijohet rezistencë. Leva mund të jetë Marrëveshja e Tregtisë së Lirë arritur së fundi si dhe biftekët brazilianë të viçit. ...
Standard | 24-Aug-2019 21:43
Bota s’është në gjendje të reagojë ndaj zjarreve në pyjet e Amazonës në Brazil. Por në BE po krijohet rezistencë. Leva mund të jetë Marrëveshja e Tregtisë së Lirë arritur së fundi si dhe biftekët brazilianë të viçit. ...

Ushtria braziliane dërgon 44,000 trupa në Amazonë
Ushtria braziliane ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...
TetovaSot | 24-Aug-2019 20:43
Ushtria braziliane ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...

Ushtria braziliane dërgon 44,000 trupa në Amazonë
Ushtria braziliane ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...
Alsat-M | 24-Aug-2019 20:43
Ushtria braziliane ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...

BRAZIL – Ushtria dërgon 44 000 trupa në Amazonë
BRAZILIA, 24 gusht /MEDIAL-ANSA/ – Ushtria brazilian ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur ...
Medial | 24-Aug-2019 20:35
BRAZILIA, 24 gusht /MEDIAL-ANSA/ – Ushtria brazilian ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur ...

Protestë në Londër për shpëtimin e Amazonës, mushkërisë së planetit
Rreth 300 persona u mblodhën sot para ambasadës së Brazilit duke kërkuar shpëtimin e Amazonës, shkatërruar nga zjarret duke nxitur një sërë manifestimesh të parashikuara në mbarë botën në mbështje të “mushkërisë në ...
GazetaTema | 23-Aug-2019 16:49
Rreth 300 persona u mblodhën sot para ambasadës së Brazilit duke kërkuar shpëtimin e Amazonës, shkatërruar nga zjarret duke nxitur një sërë manifestimesh të parashikuara në mbarë botën në mbështje të “mushkërisë në ...

Ushtria braziliane dërgon 44,000 trupa në Amazonë
Ushtria braziliane ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat.
Kosova Press | 24-Aug-2019 20:23
Ushtria braziliane ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat.

Brazil, dërgohen 44 000 trupa në Amazonë
Ushtria brazilian ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...
Lexo | 24-Aug-2019 19:07
Ushtria brazilian ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...

Djegia e Amazonës/ Njihuni me fisin Mura, që po shpëton mushkëritë e botës
Prej ditësh tanimë bota është e alarmuar, pasi pyjet e Amazonës janë duke u djegur me shpejtësi të madhe. Amazona, është konsideruar si “mushkëritë e botës” pasi ky pyll prodhon 20% të oksigjenit të botës, dhe ...
Dritare | 24-Aug-2019 18:17
Prej ditësh tanimë bota është e alarmuar, pasi pyjet e Amazonës janë duke u djegur me shpejtësi të madhe. Amazona, është konsideruar si “mushkëritë e botës” pasi ky pyll prodhon 20% të oksigjenit të botës, dhe ...

Pas presionit nga liderët europianë, Brazili çon forca për zjarret në Amazonë
Presidenti i Brazilit ka urdhëruar Forcat e Armatosura të ndihmojnë në shuarjen e zjarreve që po shtohen me shpejtësi në pyjet e Amazonës. Një dekret i lëshuar nga Presidenti Jair Bolsonaro autorizon vendosjen e ...
Arbresh | 24-Aug-2019 16:33
Presidenti i Brazilit ka urdhëruar Forcat e Armatosura të ndihmojnë në shuarjen e zjarreve që po shtohen me shpejtësi në pyjet e Amazonës. Një dekret i lëshuar nga Presidenti Jair Bolsonaro autorizon vendosjen e ...

Trump: SHBA, e gatshme të japë ndihmën për zjarret në Amazonë
Presidenti amerikan, Doanald Trump, njoftoi sot se i kishte propozuar homologut brazilian, Jair Bolsonaro, ndihmën e SHBA-së për të luftuar kundër zjarreve në Amazonë. “Do të flas me presidentin Jair Bolsonaro”, theksoi ...
AlbInfo | 24-Aug-2019 16:23
Presidenti amerikan, Doanald Trump, njoftoi sot se i kishte propozuar homologut brazilian, Jair Bolsonaro, ndihmën e SHBA-së për të luftuar kundër zjarreve në Amazonë. “Do të flas me presidentin Jair Bolsonaro”, theksoi ...

Flakët e Amazonës në Brazil “shkrumbojnë” edhe ekonominë: Ja pse priten sanksione
Brazili ende nuk po e merr veten nga zjarret e mëdha që kanë përfshirë pyjet e Amazonës. Kjo ka bërë që vendi të detyrohet të kërkoj ndihmën e ushtrisë për të shuar flakët e pakontrollueshme. Presidenti i vendit Jair ...
Tesheshi | 24-Aug-2019 16:19
Brazili ende nuk po e merr veten nga zjarret e mëdha që kanë përfshirë pyjet e Amazonës. Kjo ka bërë që vendi të detyrohet të kërkoj ndihmën e ushtrisë për të shuar flakët e pakontrollueshme. Presidenti i vendit Jair ...

Presidenti i Brazilit nis ushtrinë për të luftuar flakët në Amazonë
Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, ka urdhëruar ushtrinë për të ndihmuar në luftimin e zjarreve që kanë përfshirë hapësirat pyjore dhe zonat tropikale të Amazonës. Një dekret i lëshuar nga presidenti Bolsonaro, ...
TetovaSot | 24-Aug-2019 15:49
Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, ka urdhëruar ushtrinë për të ndihmuar në luftimin e zjarreve që kanë përfshirë hapësirat pyjore dhe zonat tropikale të Amazonës. Një dekret i lëshuar nga presidenti Bolsonaro, ...

Pyjet tropikalë të Amazonës, që mirë që i përkthejmë keq, por edhe po bëhemi merak tepër
Ka një shqetësim për pyjet tropikalë të Amazonës. Patjetër, Elisabetta Franchi, stilistja italiane me super masa të vogla, ka ditë që vuan në Instagram dhe poston foto me kafshët e trishtuara, me këlyshët e ngordhur. ...
Lexo | 24-Aug-2019 15:47
Ka një shqetësim për pyjet tropikalë të Amazonës. Patjetër, Elisabetta Franchi, stilistja italiane me super masa të vogla, ka ditë që vuan në Instagram dhe poston foto me kafshët e trishtuara, me këlyshët e ngordhur. ...

SHBA përgatiten për t’u nisur drejt Amazonës
Presidenti amerikan, Doanald Trump njoftoi sot se i kishte propozuar homologut brazilian, Jair Bolsonaro ndihmën e SHBA-së për të luftuar kundër zjarreve në Amazonë. “Do të flas me presidentin, Jair Bolsonaro”, theksoi ...
InFokusi | 24-Aug-2019 15:07
Presidenti amerikan, Doanald Trump njoftoi sot se i kishte propozuar homologut brazilian, Jair Bolsonaro ndihmën e SHBA-së për të luftuar kundër zjarreve në Amazonë. “Do të flas me presidentin, Jair Bolsonaro”, theksoi ...

Zjarret në Amazona – Europa kundër Bolsonaros
Bota s’është në gjendje të reagojë ndaj zjarrreve në pyjet e Amazonës në Brazil. Por në BE po krijohet rezistencë. Leva mund të jetë Marrëveshja e Tregtisë së Lirë arritur së fundi si dhe biftekët brazilianë të viçit. ...
ABCNews | 24-Aug-2019 09:56
Bota s’është në gjendje të reagojë ndaj zjarrreve në pyjet e Amazonës në Brazil. Por në BE po krijohet rezistencë. Leva mund të jetë Marrëveshja e Tregtisë së Lirë arritur së fundi si dhe biftekët brazilianë të viçit. ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved