ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 25/01/2020 09:49

Kosovë: Diplomatët mbështesin moskreditimin e universiteteve

Kosovë: Diplomatët mbështesin moskreditimin e universiteteve
Diplomatët amerikan dhe britanik në Kosovë, bënë thirrje të premten kundër ndërhyrjeve politike në vendimet e agjencive të pavarura në Kosovë. Këshilli Shtetëror i Cilësisë në Kosovë në fillim të kësaj jave u tërhoqi ...
Zeri Amerikes | 19-Jul-2019 16:17
Diplomatët amerikan dhe britanik në Kosovë, bënë thirrje të premten kundër ndërhyrjeve politike në vendimet e agjencive të pavarura në Kosovë. Këshilli Shtetëror i Cilësisë në Kosovë në fillim të kësaj jave u tërhoqi ...

Kosnett: Universitetet nuk janë vende pune për të pakualifikuarit
“Vendimi i Agjencisë së Akreditimit për të tërhequr akreditimin disa prej institucioneve të arsimit të lartë ishte i vështirë, por i saktë”. Ambasadori i SHBA-së në vendin tonë, Philip S. Kosnett, deklaroi se ...
Gazeta Monitor | 19-Jul-2019 15:57
“Vendimi i Agjencisë së Akreditimit për të tërhequr akreditimin disa prej institucioneve të arsimit të lartë ishte i vështirë, por i saktë”. Ambasadori i SHBA-së në vendin tonë, Philip S. Kosnett, deklaroi se ...

Kosnett “godet” Haradinajn: Vendimi për mosakreditimin tri e universiteteve ishte korrekt
Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Philip Kosnett ka reaguar për vendimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë për mos akreditimin e Universiteteve të Pejës, Prizrenit, e Mitrovicës. Përmes dy postumëve në Twitter, Kosnett ka ...
Arbresh | 19-Jul-2019 15:42
Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Philip Kosnett ka reaguar për vendimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë për mos akreditimin e Universiteteve të Pejës, Prizrenit, e Mitrovicës. Përmes dy postumëve në Twitter, Kosnett ka ...

Pas SHBA-ve reagon edhe Britania për ndërhyrjet politike në Agjencinë e Akreditimit
Ambasadori britanik, Ruairi O’Connell ka thënë se për të ardhmen e Kosovës është jetike edukimi i të rinjve që njihet ndërkombëtarisht. O’Connell përmes një postimi në Facebook, ka thënë se vendimi i Këshillit Shtetëror ...
Telegrafi | 19-Jul-2019 14:27
Ambasadori britanik, Ruairi O’Connell ka thënë se për të ardhmen e Kosovës është jetike edukimi i të rinjve që njihet ndërkombëtarisht. O’Connell përmes një postimi në Facebook, ka thënë se vendimi i Këshillit Shtetëror ...

Ambasadori i Turqisë shkon në UPZ, pas vendimit të KSHC’së për të mos e akredituar
Ambasadori i Turqisë në Kosovë, Çagri Sakar, ka vizituar sot Universitetin e Prizrenit, pak ditë pas vendimit të Këshillit Shtetëror të Cilësisë për të mos e akredituar për vitin e ardhshëm akademik 2019/2020, shkruan ...
Gazeta Express | 19-Jul-2019 15:30
Ambasadori i Turqisë në Kosovë, Çagri Sakar, ka vizituar sot Universitetin e Prizrenit, pak ditë pas vendimit të Këshillit Shtetëror të Cilësisë për të mos e akredituar për vitin e ardhshëm akademik 2019/2020, shkruan ...

Kosnett mbështet KSHC-në: Universitetet nuk janë vende pune për të pakualifikuarit
Ambasadori i SHBA-së në vendin tonë, Philip S. Kosnett, deklaroi se universitetet publike janë për të edukuar studentët dhe jo për të ofruar vende pune për individë të pakualifikuar që kanë lidhje politike.
Kosova Press | 19-Jul-2019 15:17
Ambasadori i SHBA-së në vendin tonë, Philip S. Kosnett, deklaroi se universitetet publike janë për të edukuar studentët dhe jo për të ofruar vende pune për individë të pakualifikuar që kanë lidhje politike.

Prorektori Yildirim takoi ambasadorin turk Sakar
Prorektori për bashkëpunim ndërkombëtar dhe ngritje të cilësisë në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren, Prof. Ass. Dr. Soner Yildirim i shoqëruar nga shefja e degës të gjuhës turke në Fakultetin e Edukimit, Prof. ...
Arbresh | 19-Jul-2019 15:15
Prorektori për bashkëpunim ndërkombëtar dhe ngritje të cilësisë në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren, Prof. Ass. Dr. Soner Yildirim i shoqëruar nga shefja e degës të gjuhës turke në Fakultetin e Edukimit, Prof. ...

Ambasadori amerikan: Pse kjo ndërhyje politike te Agjencia e Akreditimit? Universitetet nuk kanë vend për individ të pakualifikuar
Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Philip Kosnett ka reaguar lidhur me ndërhyrjet që po bëhen për vendimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë për mos akreditimin e disa universiteteve. Përmes një postimi në Twitter, Kosnett ...
Telegrafi | 19-Jul-2019 14:11
Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Philip Kosnett ka reaguar lidhur me ndërhyrjet që po bëhen për vendimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë për mos akreditimin e disa universiteteve. Përmes një postimi në Twitter, Kosnett ...

Reagon edhe O’ Connell; S’ka faj KSHC që nuk janë akredituar universitetet
Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell ka reaguar në Facebook rreth vendimit të Këshillit Shtetëror të Cilësisë për mos akreditimin e tri universiteteve publike. O’Connell ka thënë se KShC-ja duhet ...
Arbresh | 19-Jul-2019 15:10
Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell ka reaguar në Facebook rreth vendimit të Këshillit Shtetëror të Cilësisë për mos akreditimin e tri universiteteve publike. O’Connell ka thënë se KShC-ja duhet ...

Kosnett 'godet' Haradinajn: Vendimi për mosakreditimin tri e universiteteve ishte korrekt
Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Philip Kosnett ka reaguar për vendimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë për mosakreditimin e Universiteteve të Pejës, Prizrenit, e Mitrovicës. Përmes dy postimeve në Twitter, Kosnett ka ...
Zeri | 19-Jul-2019 15:07
Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Philip Kosnett ka reaguar për vendimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë për mosakreditimin e Universiteteve të Pejës, Prizrenit, e Mitrovicës. Përmes dy postimeve në Twitter, Kosnett ka ...

Kosnett e quan korrekt vendimin për mosakreditimin e universiteteve
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philipp Kosnett, tha se vendimi i Agjencisë së Akreditimit të Kosovës për t'iu tërhequr akreditimin disa institucioneve të arsimit të lartë "ka qenë i vështirë, por ...
Radio Evropa e Lire | 19-Jul-2019 15:07
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philipp Kosnett, tha se vendimi i Agjencisë së Akreditimit të Kosovës për t'iu tërhequr akreditimin disa institucioneve të arsimit të lartë "ka qenë i vështirë, por ...

Rektori i universitetit të Pejës: Vendimi i KShC-së, i padrejtë dhe i ndikuar nga politika
Rektori i Universitetit Publik të Pejës “Haxhi Zeka”, Fadil Millaku, e ka quajtur të padrejtë dhe të ndikuar nga politika vendimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë (KShC) për mosakreditimin e këtij universiteti. Ai ka ...
Telegrafi | 19-Jul-2019 08:46
Rektori i Universitetit Publik të Pejës “Haxhi Zeka”, Fadil Millaku, e ka quajtur të padrejtë dhe të ndikuar nga politika vendimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë (KShC) për mosakreditimin e këtij universiteti. Ai ka ...

O’Conell reagon për vendimin e KSHC-së
Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë Ruari O’Conell ka komentuar vendimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë në lidhje me mos akreditimin e tri universiteteve publike në Kosovë.
Kosova Press | 19-Jul-2019 15:03
Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë Ruari O’Conell ka komentuar vendimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë në lidhje me mos akreditimin e tri universiteteve publike në Kosovë.

Pas vendimit të KSHC-së për tërheqjen e akreditimeve të universiteteve, reagon ambasadori O’Connell
Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell, ka reaguar pas vendimit të Këshillit Shtetëror të Cilësisë (KSHC) për tërheqjen e akreditimit të Universiteti Publik të Mitrovicës, Universiteti të Pejës dhe ...
Zeri | 19-Jul-2019 15:01
Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell, ka reaguar pas vendimit të Këshillit Shtetëror të Cilësisë (KSHC) për tërheqjen e akreditimit të Universiteti Publik të Mitrovicës, Universiteti të Pejës dhe ...

Shumica e premtimeve në fushën e arsimit nuk u realizuan
Këshilli Shtetëror i Cilësisë, ditë më parë nuk akreditoj tri universitete publike në Kosovë, të Mitrovicës, të Prizrenit dhe Universitetin e Pejës. Sipas platformës qeverisja tani, e cila merret me monitorim me ...
Telegrafi | 18-Jul-2019 22:55
Këshilli Shtetëror i Cilësisë, ditë më parë nuk akreditoj tri universitete publike në Kosovë, të Mitrovicës, të Prizrenit dhe Universitetin e Pejës. Sipas platformës qeverisja tani, e cila merret me monitorim me ...

Haradinaj i quajti anëtarët e Agjencisë së Akreditimit ‘mafi’, por në mbrojtje atyre u del ambasada e Amerikës
Pas mos-akreditimit të universitetit të Prizrenit, Pejës e Mitrovicës, Agjencia e Akreditimit morri kritika të forta nga shumë zyrtarë shtetërorë. Madje, kryeministri Ramush Haradinaj i quajti ‘mafi’ anëtarët e këtij ...
InFokusi | 19-Jul-2019 14:55
Pas mos-akreditimit të universitetit të Prizrenit, Pejës e Mitrovicës, Agjencia e Akreditimit morri kritika të forta nga shumë zyrtarë shtetërorë. Madje, kryeministri Ramush Haradinaj i quajti ‘mafi’ anëtarët e këtij ...

Kosnett “godet” Haradinajn: Vendimi për mosakreditimin tri e universiteteve ishte korrekt
Përmes dy postimeve në Twitter, Kosnett ka thënë se vendimi i Agjencisë së Akreditimit ka qenë i vështirë por korrekt, shkruan . “Vendimi i Agjencisë së Akreditimit për mosakreditimin e disa Kolegjeve ishte i vështirë ...
Lajminet | 19-Jul-2019 14:51
Përmes dy postimeve në Twitter, Kosnett ka thënë se vendimi i Agjencisë së Akreditimit ka qenë i vështirë por korrekt, shkruan . “Vendimi i Agjencisë së Akreditimit për mosakreditimin e disa Kolegjeve ishte i vështirë ...

O’Connell: Vendimi i KSHC-së i vështirë, universitetet duhet të përmbushin kriteret e cilësisë
Sipas tij, të rinjtë e Kosovës meritojnë edukim të mirë që njihet ndërkombëtarisht dhe institucionet e pavarura duhet të lejohen të veprojë në mënyrë të pavarur, shkruan . Ai këto komente i ka bërë duke iu referuar ...
Lajminet | 19-Jul-2019 14:48
Sipas tij, të rinjtë e Kosovës meritojnë edukim të mirë që njihet ndërkombëtarisht dhe institucionet e pavarura duhet të lejohen të veprojë në mënyrë të pavarur, shkruan . Ai këto komente i ka bërë duke iu referuar ...

Kosnett me reagime të njëpasnjëshme për cilësinë e arsimit: Vendim korrekt mosakreditimi i universiteteve
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett, ka vlerësuar se vendimi për të tërhequr akreditimin institucional ndaj disa universiteteve publike dhe private në Kosovë, është i drejtë. Kosnett në një ...
Klan Kosova | 19-Jul-2019 14:48
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett, ka vlerësuar se vendimi për të tërhequr akreditimin institucional ndaj disa universiteteve publike dhe private në Kosovë, është i drejtë. Kosnett në një ...

O’Connell: Nëse universitetet dështuan të përmbushin kërkesat minimale të cilësisë është faji i tyre, jo i KSHC-së
Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairí O’Connell, e ka mbështetur vendimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë për mosakreditimin e Universitetit të Mitrovicës, Pejës dhe atij të Prizrenit. Ai ka thënë se vendimi i KSHC-së ...
Klan Kosova | 19-Jul-2019 14:48
Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairí O’Connell, e ka mbështetur vendimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë për mosakreditimin e Universitetit të Mitrovicës, Pejës dhe atij të Prizrenit. Ai ka thënë se vendimi i KSHC-së ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved