ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 20/08/2019 12:00

Cilësia e arsimit në Kosovë/ Nuk akreditohen 3 Universitete

Cilësia e arsimit në Kosovë/ Nuk akreditohen 3 Universitete
Tri universitete publike të Kosovës: ai i Mitrovicës, Prizrenit dhe Pejës, pritet të jenë të mbyllura për vitin e ri akademik 2019-2020, me vendim të Këshillit Shtetëror Cilësor, me gjithë kundërshtimin e kryeministrit, ...
Top Channel | 18-Jul-2019 12:39
Tri universitete publike të Kosovës: ai i Mitrovicës, Prizrenit dhe Pejës, pritet të jenë të mbyllura për vitin e ri akademik 2019-2020, me vendim të Këshillit Shtetëror Cilësor, me gjithë kundërshtimin e kryeministrit, ...

27 organizata dhe shoqëria civile në mbështetje të KShC-së, kërkojnë heqjen e presionit publik
27 organizata dhe 6 individë të shoqërisë civile kanë dalë në mbështetje të Këshillit Shtetëror të Cilësisë, lidhur me vendimin e marrë ditë më parë për mos akreditimin e disa universiteteve. Përmes një deklarata të ...
Telegrafi | 18-Jul-2019 10:17
27 organizata dhe 6 individë të shoqërisë civile kanë dalë në mbështetje të Këshillit Shtetëror të Cilësisë, lidhur me vendimin e marrë ditë më parë për mos akreditimin e disa universiteteve. Përmes një deklarata të ...

Vendimi për mos akreditim të universiteteve publike, mblidhet Komisioni për Arsim
Komisioni për Arsim sot do të mblidhet për të diskutuar lidhur me situatën e krijuar pas vendimit të Komisionit Shtetëror të Cilësisë. Vendimi i Këshillit Shtetëror të Cilësisë që të mos akreditojë për këtë vit tri ...
Telegrafi | 18-Jul-2019 08:15
Komisioni për Arsim sot do të mblidhet për të diskutuar lidhur me situatën e krijuar pas vendimit të Komisionit Shtetëror të Cilësisë. Vendimi i Këshillit Shtetëror të Cilësisë që të mos akreditojë për këtë vit tri ...

ORCA proteston kundër ndërhyrjeve politike në Këshillin Shtetëror të Cilësisë
Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim (ORCA) organizon sot një aksion para objektit të qeverisë përmes të cilit do protestojë kundër ndërhyrjeve politike në pavarësinë e Këshillit Shtetëror të Cilësisë (KShC) dhe ...
Telegrafi | 18-Jul-2019 07:45
Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim (ORCA) organizon sot një aksion para objektit të qeverisë përmes të cilit do protestojë kundër ndërhyrjeve politike në pavarësinë e Këshillit Shtetëror të Cilësisë (KShC) dhe ...

ORCA nesër proteston kundër ndërhyrjeve politike në pavarësinë e Këshillit Shtetëror të Cilësisë
Organizata për Cilësinë në Arsim (ORCA), nesër do të mbajë një protestë para objektit të Qeverisë së Kosovës. Në njoftimin e bërë nga ORCA, thuhet se protesta do të fillojë nga ora 12:00. Tutje në njoftim thuhet se ...
Telegrafi | 17-Jul-2019 15:46
Organizata për Cilësinë në Arsim (ORCA), nesër do të mbajë një protestë para objektit të Qeverisë së Kosovës. Në njoftimin e bërë nga ORCA, thuhet se protesta do të fillojë nga ora 12:00. Tutje në njoftim thuhet se ...

“Nëse kryeministri dhe ministri ndërhyjnë në punën e KSHC-së do ta padisim’
Organizata për Cilësi në Arsim (ORCA) ka protestuar kundër ndërhyrjeve politike në pavarësinë e Këshillit Shtetëror të Cilësisë (KShC) dhe Bordit të Agjencisë së Kosovës për Akreditim.
Kosova Press | 18-Jul-2019 12:36
Organizata për Cilësi në Arsim (ORCA) ka protestuar kundër ndërhyrjeve politike në pavarësinë e Këshillit Shtetëror të Cilësisë (KShC) dhe Bordit të Agjencisë së Kosovës për Akreditim.

Organizata ORCA paralajmëron padi ndaj kryeministrit dhe ministrit të Arsimit nëse ndërhyjnë në vendimin e Këshillit Shtetëror për Cilësi
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi do të ballafaqohen jo vetëm më protesta por edhe më padi në rast se ndërhyjnë ashtu siç kanë paralajmëruar në rastin e vendimit për mos ...
Arbresh | 18-Jul-2019 12:32
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi do të ballafaqohen jo vetëm më protesta por edhe më padi në rast se ndërhyjnë ashtu siç kanë paralajmëruar në rastin e vendimit për mos ...

PSD: E dënojmë ndërhyrjen brutale të kryeministrit ndaj Këshillit Shtetëror të Cilësisë
Deputeti nga radhët e PSD-së, Dirton Çaushi, në një konferencë për media ka thënë se reagimet kundër vendimit të Këshillit Shtetëror për Cilësi lidhur me heqjen e akreditimeve të tri universiteteve publike dhe disa ...
Telegrafi | 17-Jul-2019 12:09
Deputeti nga radhët e PSD-së, Dirton Çaushi, në një konferencë për media ka thënë se reagimet kundër vendimit të Këshillit Shtetëror për Cilësi lidhur me heqjen e akreditimeve të tri universiteteve publike dhe disa ...

Vendimi për mosakreditim të universiteteve publike, mblidhet Komisioni për Arsim
Komisioni për Arsim sot do të mblidhet për të diskutuar lidhur me situatën e krijuar pas vendimit të Komisionit Shtetëror të Cilësisë. Vendimi i Këshillit Shtetëror të Cilësisë që të mosakreditojë për këtë vit tri ...
Gazeta Observer | 18-Jul-2019 11:57
Komisioni për Arsim sot do të mblidhet për të diskutuar lidhur me situatën e krijuar pas vendimit të Komisionit Shtetëror të Cilësisë. Vendimi i Këshillit Shtetëror të Cilësisë që të mosakreditojë për këtë vit tri ...

Shoqëria civile kërkon nga Qeveria të tërhiqet nga presioni ndaj AKA-së
Po ashtu siç thuhet në njoftimin për media, ata kanë kërkuar të mos marrin asnjë veprim për çështjet e akreditimit, pasi kjo do të ishte në kundërshtim me ligjet në fuqi, me parimin e funksionimit të pavarur të ...
Lajminet | 18-Jul-2019 11:19
Po ashtu siç thuhet në njoftimin për media, ata kanë kërkuar të mos marrin asnjë veprim për çështjet e akreditimit, pasi kjo do të ishte në kundërshtim me ligjet në fuqi, me parimin e funksionimit të pavarur të ...

27 organizata dhe shoqëria civile kërkojnë heqjen e presionit publik në KShC
27 organizata dhe 6 individë të shoqërisë civile kanë dalë në mbështetje të Këshillit Shtetëror të Cilësisë, lidhur me vendimin e marrë ditë më parë për mos akreditimin e disa universiteteve. Përmes një deklarata të ...
Gazeta Monitor | 18-Jul-2019 11:14
27 organizata dhe 6 individë të shoqërisë civile kanë dalë në mbështetje të Këshillit Shtetëror të Cilësisë, lidhur me vendimin e marrë ditë më parë për mos akreditimin e disa universiteteve. Përmes një deklarata të ...

Shoqëria civile: Qeveria të tërhiqet nga presioni ndaj AKA-së
?Organizatat të shumta dhe iniciativa nëpërmjet një deklarate të përbashkët kanë kërkuar nga kryeministri, ministri i arsimit, dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë, të tërhiqen nga presioni publik që po i bëjnë Agjencisë së ...
Kosova Press | 18-Jul-2019 10:45
?Organizatat të shumta dhe iniciativa nëpërmjet një deklarate të përbashkët kanë kërkuar nga kryeministri, ministri i arsimit, dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë, të tërhiqen nga presioni publik që po i bëjnë Agjencisë së ...

27 organizata dhe shoqëria civile mbwshtesin Këshillit Shtetërore të Cilësisë
Lidhur me vendimin e marrë ditë më parë për mos akreditimin e disa universiteteve, 27 organizata dhe 6 individ të shoqërisë civile kanë dalë në mbështetje të Këshillit Shtetërore të Cilësisë. Vendosmërinë tyre për ...
Arbresh | 18-Jul-2019 10:41
Lidhur me vendimin e marrë ditë më parë për mos akreditimin e disa universiteteve, 27 organizata dhe 6 individ të shoqërisë civile kanë dalë në mbështetje të Këshillit Shtetërore të Cilësisë. Vendosmërinë tyre për ...

27 organizata dhe shoqëria civile kërkojnë heqjen e presionit publik
27 organizata dhe 6 individë të shoqërisë civile kanë dalë në mbështetje të Këshillit Shtetëror të Cilësisë, lidhur me vendimin e marrë ditë më parë për mos akreditimin e disa universiteteve. Përmes një deklarata të ...
Gazeta Express | 18-Jul-2019 10:31
27 organizata dhe 6 individë të shoqërisë civile kanë dalë në mbështetje të Këshillit Shtetëror të Cilësisë, lidhur me vendimin e marrë ditë më parë për mos akreditimin e disa universiteteve. Përmes një deklarata të ...

27 organizata dhe 6 individë të shoqërisë civile mbështesin Këshillin Shtetëror të Cilësisë
27 organizata dhe 6 individë të shoqërisë cilive kanë nënshkruar deklaratë të përbashkët për mbështjetjen e Agjensisë së Kosovës për Akreditim. Përmes kësaj deklarate ata kanë kërkuar nga kryeministrit, ministri i ...
EkonomiaOnline | 18-Jul-2019 10:23
27 organizata dhe 6 individë të shoqërisë cilive kanë nënshkruar deklaratë të përbashkët për mbështjetjen e Agjensisë së Kosovës për Akreditim. Përmes kësaj deklarate ata kanë kërkuar nga kryeministrit, ministri i ...

Vërtetohet akreditimi i Universitetit Internacional të Novi Pazarit si institucion kërkimor- shkencorë
Vërtetohet akreditimi i Universitetit Internacional të Novi Pazarit si institucion kërkimor- shkencorë. Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Zhvillimit Teknologjik të Republikës së Serbisë, Komisioni për Akreditimin e ...
Ina-Online | 18-Jul-2019 10:21
Vërtetohet akreditimi i Universitetit Internacional të Novi Pazarit si institucion kërkimor- shkencorë. Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Zhvillimit Teknologjik të Republikës së Serbisë, Komisioni për Akreditimin e ...

ORCA proteston kundër ndërhyrjeve politike në pavarësinë e KShC-së
Organizata për Cilësinë në Arsim (ORCA) me fillim nga ora 12:00 do të mbajë një protestë në sheshin “Skendërbe” në Prishtinë. Protesta vjen kundër ndërhyrjeve politike në pavarësinë e Këshillit Shtetëror të Cilësisë ...
InFokusi | 18-Jul-2019 09:46
Organizata për Cilësinë në Arsim (ORCA) me fillim nga ora 12:00 do të mbajë një protestë në sheshin “Skendërbe” në Prishtinë. Protesta vjen kundër ndërhyrjeve politike në pavarësinë e Këshillit Shtetëror të Cilësisë ...

Ndërhyrja e politikës po ulë cilësinë në arsim, vendimi i KSHC i drejtë
Këshilli Shtetëror i Cilësisë ua ka hequr akreditimit Universitetit publik të Pejës, Prizrenit dhe Mitrovicës si dhe 4 kolegjeve private. Ky vendim i KSHC ka ngjallur reagime të shumta dhe përçarje mes krerëve të vendit ...
Arbresh | 18-Jul-2019 09:38
Këshilli Shtetëror i Cilësisë ua ka hequr akreditimit Universitetit publik të Pejës, Prizrenit dhe Mitrovicës si dhe 4 kolegjeve private. Ky vendim i KSHC ka ngjallur reagime të shumta dhe përçarje mes krerëve të vendit ...

Vendimi për mos akreditim të universiteteve publike, mblidhet Komisioni për Arsim
Komisioni për Arsim sot do të mblidhet për të diskutuar lidhur me situatën e krijuar pas vendimit të Komisionit Shtetëror të Cilësisë. Vendimi i Këshillit Shtetëror të Cilësisë që të mos akreditojë për këtë vit tri ...
Gazeta Express | 18-Jul-2019 09:31
Komisioni për Arsim sot do të mblidhet për të diskutuar lidhur me situatën e krijuar pas vendimit të Komisionit Shtetëror të Cilësisë. Vendimi i Këshillit Shtetëror të Cilësisë që të mos akreditojë për këtë vit tri ...

Rektori i Universitetit të Pejës: KSHC bëri shkelje procedurale
Fadil Millaku, rektor i Universitetit “Haxhi Zeka” në Pejë, ka vlerësuar se Këshilli Shtetëror i Cilësisë ka bërë shkelje procedurale, mbi bazën e së cilës do të paraqesin edhe ankesë. Millaku në Sytë 7 të Klan Kosovës ...
EkonomiaOnline | 18-Jul-2019 09:20
Fadil Millaku, rektor i Universitetit “Haxhi Zeka” në Pejë, ka vlerësuar se Këshilli Shtetëror i Cilësisë ka bërë shkelje procedurale, mbi bazën e së cilës do të paraqesin edhe ankesë. Millaku në Sytë 7 të Klan Kosovës ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved