ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 24/08/2019 19:51

Zeri Amerikes
Dinjiteti përballë totalitarizmit
Në Shqipëri gjatë kësaj jave po zhvillohen aktivitete përkujtimore për të përcjellë mesazhin e ruajtjes së dinjitetit përballë totalitarizmit. Histori individuale dhe familjare të të internuarve dëshmojnë vuajtjet gjatë ...
Zeri Amerikes | para 33 min |

Kosovë, seminar për gjuhën dhe letërsinë shqipe
Në Prishtinë po zhvillon punimet seminari i 38-të ndërkombëtar për gjuhën, letërsinë dhe kulturën shqiptare, në të cilin po marrin pjesë një numër i konsiderueshëm studiuesish të fushës së albanologjisë. Seminari i ...
Zeri Amerikes | para 33 min | 5 artikuj te ndërlidhur »

Akuzat ndaj kryebashkiakut të Vorës, PD të dhëna të reja
Në Shqipëri Partia Demokratike dha sot disa detaje të tjera me të cilat ajo shoqëroi akuzat ndaj kryebashkiakut socialist të Vorës Agim Kajmaku, i cili sipas saj rezulton të ketë qenë i dënuar dhe më pas i dëbuar nga ...
Zeri Amerikes | para 48 min | 73 artikuj te ndërlidhur »

Presidenti Trump nuk do të shkurtojë ndihmat për vendet e huaja
Presidenti Donald Trump ka hequr dorë nga beteja me Kongresin lidhur me shkurtimin e 4 miliardë dollarëve të ndihmave për vendet e huaja dhe do të lejojë përdorimin e fondeve të caktuara për këtë qëllim. Por, ...
Zeri Amerikes | para 2 ore |

Në samitin e G-7ës, udhëheqësit evropianë përballë Presidentit Trump
Vendet më të industrializuara të botës, të njohura me emërtimin G-7, kanë filluar sot punimet e samitit të tyre të përvitshëm. Punimet do të zgjasin deri ditën e hënë, në qytetin bregdetar francez Biarritz, i mirënjohur ...
Zeri Amerikes | para 4 ore | 78 artikuj te ndërlidhur »

Macron e vë Amazonën në krye të rendit të ditës së G-7-ës
Presidenti francez Emmanuel Macron bëri thirrje për veprim të shpejtë në Amazon ndërsa udhëheqësit botërorë mbërritën në Biarritz për samitin e G7. Macron, e ka vënë zjarrin në pyllin e Amazonës në krye të rendit të ...
Zeri Amerikes | para 4 ore | 78 artikuj te ndërlidhur »

Moska teston raketa balistike në Detin Barenc
Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se Moska testoi me sukses raketa balistike nga një nëndetëse në detet në veri të vendit. Nëndetësja Yuri Dolgoruky ’lëshoi raketat balistike Bul Bulava’ në Detin Barenc dhe goditi me ...
Zeri Amerikes | para 5 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

Dështon ankorimi i anijes Soyuz në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës
Një anije ruse Soyuz nuk arriti të ankorohej sot në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. NASA tha në blogun e saj se sistemi i ankorimit të anijes Soyuz dështoi të mbyllej siç duhet në Stacion. Anija Soyuz është ...
Zeri Amerikes | para 6 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Prova të reja me raketa të Koresë së Veriut
Koreja e Veriut ka kryer një tjetër provë me raketa balistike, duke shkelur një premtim bërë presidentit amerikan, Donald Trump, se do të përmbahet nga provat e tilla pas përfundimit të ushtrimeve ushtarake ...
Zeri Amerikes | para 8 ore | 13 artikuj te ndërlidhur »

Evropa, Perëndimi, Kina dhe Rusia
Kina dhe Rusia besojnë se mund të sillen si të duan dhe të mos ndëshkohen kur shtypin disidencën, sepse vendet perëndimore kanë kontradikta mes tyre, paralajmërojnë disa analistë. Perëndimi, thonë këta analistë, e ka ...
Zeri Amerikes | para 22 ore | 78 artikuj te ndërlidhur »

Pres. Trump premton përgjigje ndaj tarifave të reja kineze
Presidenti Donald Trump sulmoi Kinën në Twitter të premten, duke thënë se ai do t’i përgjigjej shumë shpejt tarifave të vendosura nga Kina ndaj mallrave amerikane me vlerë prej 75 miliardë dollarësh. Kina njoftoi ...
Zeri Amerikes | para 23 ore | 32 artikuj te ndërlidhur »

Vdes miliarderi amerikan David Koch
Miliarderi David Koch, një forcë shtytëse prapa konglomeratit Koch Industries, i cili së bashku me vëllain e tij të madh, Charles, u bë një financier i madh i kauzave dhe kandidatëve politikë konservatorë, ndërroi jetë ...
Zeri Amerikes | para 24 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Shkodra në Ditën Evropiane e Kujtesës së Viktimave të Totalitarizmit
Në Muzeun e Kujtesës së Krimeve të Komunizmit në qytetin e Shkodrës u përkujtua sot Dita Europiane e Kujtesës së Viktimave të Totalitarizmit. Ish të përndjekur politikë të rregjimit komunist dhe qytetarë të Shkodrës, që ...
Zeri Amerikes | para 24 ore | 126 artikuj te ndërlidhur »

Dëshmitë e vuajtjeve në ish Kampin e Interrnimit në Tepelenë
Dëshmi të reja të personave që vuajtën në ish Kampin e Interrnimit në Tepelenë hodhën dritë mbi krimet e komunizmit në Shqipëri. Familjarët shpresojnë se informacionet më të fundit nga banorët e kësaj zone do të ...
Zeri Amerikes | para 24 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Zgjedhjet e reja dhe koalicionet parazgjedhore në Kosovë
Në Kosovë një ditë pas shpërndarjes së parlamentit, Nisma Socialdemokrate e Kosovës dhe Aleanca Kosova e Re, nënshkruan marrëveshje për koalicion parazgjedhor, duke u bërë koalicioni i dytë pas atij që u formua para pak ...
Zeri Amerikes | 23-Aug-2019 19:41 | 126 artikuj te ndërlidhur »

Nevoja për rindërtimin e qytetit Raka në Siri
Dikur i konsideruar si kryeqyteti i Shtetit Islamik, qyteti sirian Raqqa po rimëkëmbet me ngadalë, dy vjet nga spastrimi i grupit terrorist. Siç njofton nga Raqqa korespondenti i Zërit të Amerikës, Sirwan Kajjo, ...
Zeri Amerikes | 23-Aug-2019 18:45 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Shkodër, nisin dorëheqjet e zyrtarëve të bashkisë
Situata e paqartë e ditëve të fundit në drejtimin e Bashkisë së Shkodrës po shoqërohet nga dorëheqjet e zyrtarëve të kësaj bashkie. I pari që dha dorëheqjen është Sekretari i Këshillit të Bashkisë, Suel Hadri. Në ...
Zeri Amerikes | 23-Aug-2019 18:29 | 28 artikuj te ndërlidhur »

Itali, vazhdojnë konsultimet mes forcave politike
Presidenti italian Sergio Mattarella ra dakord për një raund të ri konsultimesh me udhëheqësit politikë, në përpjekje për të zgjidhur krizën politike të Italisë. Duke folur me gazetarët në Romë, dy ditë pas rënies së ...
Zeri Amerikes | 23-Aug-2019 18:16 | 31 artikuj te ndërlidhur »

Udhëheqësit e G-7-ës gati për përballjen me Pres. Trump
Presidenti amerikan Donald Trump dhe udhëheqësit e Britanisë, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Japonisë do të mblidhen në Francë këtë fundjavë për takimin vjetor të Grupit të Shtatë vendeve më të ...
Zeri Amerikes | 23-Aug-2019 18:16 | 78 artikuj te ndërlidhur »

Malta lejon ankorimin e anijes me 356 emigrantë
Malta pranoi të lejojë ankorimin e një anijeje shpëtimi me 356 migrantë kryesisht nga Sudani, mes tyre më shumë se 100 të mitur. Malta i dha leje anijes Ocean Viking me flamur norvegjez të ankorohet në brigjet e saj, ...
Zeri Amerikes | 23-Aug-2019 17:36 | 20 artikuj te ndërlidhur »

Putin: Rusia t’i përgjigjet me masa të ngjashme provave të SHBA me raketa
Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi të premten që Rusia t’i përgjigjet me veprime të ngjashme një prove me raketë të realizuar kohët e fundit nga Pentagoni. Zoti Putin i tha Këshillit të tij të Sigurisë Kombëtare se ...
Zeri Amerikes | 23-Aug-2019 17:21 | 22 artikuj te ndërlidhur »

Kina do të rrisë tarifat ndaj mallrave amerikane
Kina do të rrisë tarifat ndaj mallrave amerikane me vlerë prej 75 miliardë dollarësh dhe do të rifillojë t’u vërë tarifën prej 25 për qind automjeteve amerikane, si shpagim ndaj planit të Presidentit Trump për të ...
Zeri Amerikes | 23-Aug-2019 17:21 | 32 artikuj te ndërlidhur »

Kosnett: Kosova ekstradon një të kërkuar nga Shtetet e Bashkuara
Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, tha se një person nga Kosova është ekstraduar në Shteteve e Bashkuara, duke shënuar kësisoj edhe rastin e parë të zbatimit të marrëveshjes për ekstradim të nënshkruar ...
Zeri Amerikes | 23-Aug-2019 15:53 | 16 artikuj te ndërlidhur »

Polemika mbi hetimin e zgjedhjeve të Dibrës
Hetimet mbi dyshimet për manipulim dhe blerje të votave gjatë zgjedhjeve të pjesshme vendore në Dibër në vitin 2016, janë rikthyer në qendër të debateve, pas vendimit për transferimin e dosjes nga Prokuroria e Krimeve ...
Zeri Amerikes | 23-Aug-2019 01:54 | 96 artikuj te ndërlidhur »

Planet e reja të Boeing-ut
Kompania “Boeing” ka njoftuar furnitorët se do të rifillojë në 2020-n prodhimin e avionëve të modelit të saj më të shitur 737, me një normë prej 52 avionësh në muaj në shkurt duke arritur në një rekord prej 57 avionësh ...
Zeri Amerikes | 22-Aug-2019 21:23 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Itali, Mattarella u jep më shumë kohë partive të zgjidhin krizën
Në Itali, Presidenti Sergio Mattarella njoftoi se disa nga partitë politike i kishin bërë të ditur se kishin nevojë për më shumë kohë për të zgjidhur krizën qeveritare dhe shmangur zgjedhjet e parakohshme dhe se ai u ...
Zeri Amerikes | 22-Aug-2019 20:50 | 31 artikuj te ndërlidhur »

Pentagoni i jep fund programit për interceptimin e raketave
Pentagoni anuloi një projekt prej miliarda dollarësh por me probleme teknike, për ndërtimin e një arme që do të shkatërronte raketat balistike para se ato të godasin. Sipas analistëve, anulimi i programit synon ...
Zeri Amerikes | 22-Aug-2019 20:22 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Ndotja nga makinat nxit astmën tek fëmijët në mbarë botën
Astma e fëmijërisë është sëmundja kronike më serioze mes fëmijëve sipas Organizatës Botërore të Shëndetit. Një raport i ri thotë se ndotja nga trafiku është një shkaktar kryesor i sëmundjes. Kevin Enochs i Zërit të ...
Zeri Amerikes | 22-Aug-2019 19:49 | 22 artikuj te ndërlidhur »

Trump dhe Macron, dakord që Rusia të ftohet në G-7 vitin tjetër
Presidenti i SHBA Donald Trump dhe Presidenti francez Emmanuel Macron kanë rënë dakord se Rusia duhet të ftohet për të marrë pjesë në samitin e G-7s vitin e ardhshëm, megjithëse udhëheqësi francez dëshiron që ftesa të ...
Zeri Amerikes | 22-Aug-2019 19:49 | 78 artikuj te ndërlidhur »

Hong Kong, Protestat tërheqin përfaqësues të shtresave të ndryshme
Në Hong Kong protestat vazhdojnë, herë paqësore, herë të ndezura. Aktivistët po përdorin strategji nga më të ndryshmet për t’i mëshuar mesazhit të tyre pro demokracisë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Mike ...
Zeri Amerikes | 22-Aug-2019 18:53 | 9 artikuj te ndërlidhur »

Britania në samitin e G7-ës
Kryeministri britanik Boris Johnson do të bëjë debutimin e tij të parë në skenën botërore të shtunën në Samitin e G7 në Francë - ku do të takohet me Presidentin amerikan Donald Trump për të diskutuar mbi një marrëveshje ...
Zeri Amerikes | 22-Aug-2019 18:50 | 65 artikuj te ndërlidhur »

PD kërkon verifikimin e kryebashkiakut të Vorës
Në Shqipëri, Partia Demokratike, ju drejtua sot zyrtarisht Prokurorisë duke kërkuar që të nisë verifikimet lidhur me kryebashkiakun socialist të Vorës, Agim Kajmaku. Sipas Sekretarit të Përgjithshëm demokrat Gazmend ...
Zeri Amerikes | 22-Aug-2019 18:03 | 73 artikuj te ndërlidhur »

Irani demonstron një sistem raketash të lëvizshme tokë-ajër
Mediat shtetërore iraniane thanë se qeveria demonstroi të enjten një sistem raketash të lëvizshme tokë ajër me rreze të gjatë veprimi. Përurimi i sistemit të prodhuar në vend bëhet në Ditën e Industrisë Kombëtare të ...
Zeri Amerikes | 22-Aug-2019 16:43 | 23 artikuj te ndërlidhur »

Kryeministri Johnson kërkon marrëveshje para daljes nga BE-ja
Kryeministri britanik Boris Johnson u tha udhëheqësve evropianë se dëshiron një marrëveshje të re për ndarjen e Britanisë nga Bashkimi Evropian, por Presidenti Francez Emmanuel Macron e paralajmëroi se çdo pakt i ri nuk ...
Zeri Amerikes | 22-Aug-2019 16:43 | 65 artikuj te ndërlidhur »

Pompeo shpreh mirënjohje për Danimarkën
Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo shprehu mirënjohje për Danimarkën si aleate e SHBA, pas anulimit të vizitës shtetërore që Presidenti Donald Trump pritej të bënte atje në fillim të shtatorit. Departamenti i ...
Zeri Amerikes | 22-Aug-2019 16:43 | 13 artikuj te ndërlidhur »

Presidenti Trump këmbëngul se demokratët janë të dëmshëm për Izraelin
Presidenti amerikan Donald Trump vazhdoi të këmbënglute të mërkurën që hebrenjtë amerikanë duhet të votojnë për republikanët, sepse votimi për një demokrat do të tregonte injorancën nga ana e tyre ose mungesë ...
Zeri Amerikes | 22-Aug-2019 15:42 | 4 artikuj te ndërlidhur »

Trump dëshiron rikthimin e Rusisë në takimet e G-7-tës
Presidenti amerikan Donald Trump tha se dëshiron që Rusia të kthehet në takimet e Grupit të Shtatë vendeve më të industralizuara të botës, edhe pse ende kontrollon gadishullin e Krimesë. Moska u nxorr nga grupi G-7 për ...
Zeri Amerikes | 22-Aug-2019 15:31 | 78 artikuj te ndërlidhur »

Maqedoni e Veriut, Prokurorja e Posaçme Janeva në paraburgim
Prokurorja e posaçme Katica Janeva u dërgua mbrëmë në paraburgim pasi u arrestua të mërkuren në drekë dhe më pas për disa orë u mor në pyetje në gjykatën themelore të Shkupit. Ajo dyshohet për shpërdorim të detyrës dhe ...
Zeri Amerikes | 22-Aug-2019 14:36 | 66 artikuj te ndërlidhur »

Shpërndahet parlamenti i Kosovës – pritet shpallja e datës së zgjedhjeve
Parlamenti i Kosovës u shpërnda. Deputetët votuan në favor të shpërndarjes duke hapur rrugën që presidenti Hashim Thaçi, të shpallë datën e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme, që sipas kushtetutës, duhet të mbahen jo ...
Zeri Amerikes | 22-Aug-2019 11:23 | 194 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved