ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 30/03/2020 18:24

Televizioni Koha
26 raste të reja me coronavirus, humb jetën një pacient në Maqedoni
Nga Ministria e Shëndetësisë informojnë se dje janë regjistruar 26 raste të reja me coronaviurs, me çka numri i të infektuarve ka arritur në 285 persona njofton Telegrafi Maqedoni Nga atje thonë se në Klinikën për ...
Televizioni Koha | para 3 ore |

Punonjësi shëndetësor ka bërë shkelje në rastin e pacientes nga Struga e cila ndërroi jetë nga coronavirusi
Ka pasur shkelje në rastin e vdekjes së struganes nga coronavirusi, edhe pse ka pasur udhëzim nga mjeku amë nuk është pranuar në spitalin e Ohrit, tha sot Irinka Sotirova-Bukova, drejtore e Inspektoratit Shtetëror ...
Televizioni Koha | para 4 ore | 190 artikuj te ndërlidhur »

Gjendja me Kovid-19 në botë deri në orën 10
Sipas të dhënave më të reja, në botë deri më tani janë regjistruar 723.732 persona të infektuar me koronavirusin e ri. Prej tyre kanë vdekur 34.000, ndërsa janë shëruar 151.833 persona. – Mali i Zi informon për gjashtë ...
Televizioni Koha | para 4 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

KE lëshon ndihmë urgjente për Ballkanin Perëndimor në luftën kundër Kovid-19, për Maqedoninë e Veriut 66 milion
Komisioni Evropian paralajmëroi se menjëherë janë dorëzuar 38 milion euro ndihmë për Ballkanin Perëndimor për ballafaqim me krizën shëndetësore dhe rialokim të 374 milion eurove për ndihmë në ballafaqimin me pasojat ...
Televizioni Koha | para 4 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

AUV për katër ditë ka zbatuar 367 kontrolle, janë shqiptuar 19 masa
Agjencia për ushqim dhe veterina nga data 23 deri më 27 mars të këtij viti ka kryer 367 kontrolle dhe ka shqiptuar 19 masa. Siç kumtoi sot kryetarja e Këshillit inspektues, Magdalena Filipovska Grashkoska, AUV-ja ka ...
Televizioni Koha | para 4 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Zaev: Prej masave ekonomike për ballafaqim me krizën, së pari u kërkuan 200 milionë euro për mbështetjen e punëtorëve, ekonomisë dhe firmave
Shumë është e rëndësishme që qytetarët ta dinë se nga paketa e masave ekonomike për ballafaqim me krizën, fillimisht u realizua paketa e parë prej 200 milionë eurosh për t’i mbështetur punonjësit, ekonominë dhe firmat, ...
Televizioni Koha | para 4 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

Zejtarët kërkojnë ndihmë nga shteti, rrezikohen mbi 9.000 vende pune
Për masat për mbështetjen e sektorit të biznesit të mund të aplikojnë edhe zejtarët. Kriza në këtë sektor ndjehet nga dita e parë. Pa ndihmën e shtetit për shkak të kërkesës së ulur të shërbimeve të pandemisë vihet nën ...
Televizioni Koha | para 4 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Shtabi i krizës: Në Gostivar nuk ka të infektuar të rinj, gjendja është nën kontroll
Në rajonin e Gostivarit nuk ka raste të reja të të infektuarve me Kovid-19, ndërsa gjendja në tre komunat është nën kontroll, kjo është vlerësimi i Shtabit të Krizës, në të cilin përveç përfaqësuesve të institucioneve, ...
Televizioni Koha | para 4 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Me dy fluturime nga Vjena dhe Baseli arrijnë 360 qytetarë, do të dërgohen në karantinë shtetërore
Me fluturime të organizuara humanitare nga Vjena dhe Baseli sot pritet të arrijnë në vend gjithsej 360 shtetas tanë, të cilët më pas me autobusë do të dërgohen në hotelet e caktuara për karantinë shtetërore. Qeveria e ...
Televizioni Koha | para 4 ore | 60 artikuj te ndërlidhur »

Çmimi mesatar i energjisë për amvisëri në gjysmën e dytë të vitit të kaluar 4.859 denarë
Çmimi mesatar i shitjes me pakicë të energjisë elektrike për amvisëri në gjysmën e dytë të vitit të vitit të kaluar ka qenë 4.859 denarë për KWh, që paraqet rritje prej 1,9 për qind në krahasim me gjysmën e dytë të ...
Televizioni Koha | para 4 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Filloi instalimi i spitalit mobil në Central Park në Nju-Jork
Punimet me vendosjen e spitalit të madh mobil në Central Park në Nju-Jork, ku tashmë ekzistojnë rreth 50.000 shtretër, filloi sot. Pritet që prej nesër spitali të jetë gati për të pranuar pacientë të rinj të prekur me ...
Televizioni Koha | para 4 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Ferguson: Epidemia në Britani të Madhe po ngadalësohet, së shpejti priten edhe teste për antitrupa
Epidemia e koronavirusit të ri në Britani të Madhe tregon shenja të ngadalësimit, ndërsa testet e antitrupave mund të jenë gati për disa ditë, deklaroi sot profesori i biologjisë matematikore në Imperial kolexhin, Nill ...
Televizioni Koha | para 4 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Nga e mërkura ftohje dhe reshje të mëdha të shiut dhe borës
Nën ndikimin e një vale të lagësht dhe të ftohtë ajrore të mërkurën do të ketë reshje të shiut, ndërsa nëpër male reshje të borës. Në disa vende reshjet do të jenë të mëdha, mbi 25 litra në metër katror. Siç informon ...
Televizioni Koha | para 4 ore | 73 artikuj te ndërlidhur »

Në Shqipëri numri i të infektuarve me Kovid-19 është rritur në 223 persona, janë shëruar 44, ndërsa kanë vdekur 11
Në Shqipëri numri i të infektuarve nga koronavirusi është rritur në 223 persona. Deri më tani kanë vdekur 11, ndërsa janë shëruar 44 persona. “Në 24 orët e fundit janë testuar 90 raste të dyshimta me ç’ rast te 11 prej ...
Televizioni Koha | para 5 ore | 289 artikuj te ndërlidhur »

Gjermania fillon me pagesën e drejtpërdrejtë të vetëpunësuarve dhe kompanive të vogla
Shtetet federale gjermane prej sot fillojnë të transferojnë para në llogaritë e kompanive të vogla, vetëpunësuarve, honorarëve dhe bujqve, të cilët janë prekur nga kriza e koronavirusit. Qeveria e Berlinit dhe krahinat ...
Televizioni Koha | para 5 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Nuhiu: Infektohen pesë të punësuar në MPB, rrezik real nga koronavirusi në Stacionin Policor Petrovec
Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Agim Nuhiu në profilin e tij në Fejsbuk shkroi se Stacioni Policor Petrovec është në rrezik real nga koronavirusi. “Virusi Kovid-19 filloi të sulmojë edhe në Ministrinë e Punëve ...
Televizioni Koha | para 5 ore | 33 artikuj te ndërlidhur »

Seancë e Qeverisë
Qeveria sot do të mbajë seancë në të cilën pritet të shqyrtohen masat lidhur me gjendjen e krijuar të jashtëzakonshme në përballje me koronavirusin. Për konkluzat e seancës, Qeveria do të informojë përmes kumtesës pasi ...
Televizioni Koha | para 5 ore | 18 artikuj te ndërlidhur »

PDSH-ja kërkon orë policore 24 orëshe dhe vetëm një orë kohë për furnizime
Orë të mundshme maksimale të vendosen si orë policore në dy javët e ardhshme, kërkoi Menduh Thaçi kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH). Në konferencën për shtyp në selinë partiake ai theksoi se me këtë do t’u ...
Televizioni Koha | para 6 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Konkurs për pranimin e nxënësve të shkollave të mesme në Konviktet publike për vitin 2020/2021
Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) sot ka publikuar Konkurs për pranimin e nxënësve në 18 konvikte publike në vitin shkollor 2020/2021, në të cilat nxënësit e arsimit të mesëm do të vendosen dhe do të kenë ushqim. ...
Televizioni Koha | para 6 ore | 33 artikuj te ndërlidhur »

Flamuri i Maqedonisë së Veriut sot do të ngritet para selisë së NATO-s
Ceremonia e ngritjes së flamurit të Maqedonisë së Veriut do të zhvillohet në mesditë (15:00) para selisë së NATO-s në Bruksel, duke shënuar pranimin e vendit në Aleancën e Veriatlantikut. Ceremonia e ngritjes së ...
Televizioni Koha | para 6 ore | 82 artikuj te ndërlidhur »

Publikohen çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
Komisioni për Energjetik në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë vendim për uljen e çmimeve të derivateve të naftës mesatarisht për 0.031%. Benzina lirohet për 1.00 denarë, ndërsa dizeli shtrenjtohet për 0.50 ...
Televizioni Koha | para 6 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Bllokimi për shkak të koronavirusit e pastroi ajrin në Evropë
Me vendosjen e kufizimeve për lëvizje dhe aktivitete për shkak të koronavirusit, ndotja e ajrit është zvogëluar në zonat urbane në të gjithë Evropën, tregojnë sot imazhet më të fundit satelitorë. Imazhet satelitore ...
Televizioni Koha | para 7 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Detektori: Mbi 40 për qind e qytetarëve presin të infektohen, pjesa më e madhe të kënaqur nga masat e mjekëve
Më shumë se 40 për qind e qytetarëve presin të infektohen me koronavirus, tregon sondazhi i fundit i opinionit i realizuar nga Instituti për hulumtime politike për emisionin “Detektor”. Hulumtimi tregon se 24,1 për qind ...
Televizioni Koha | para 7 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Merkeli ka dashur t’u shprehë falënderim për kontributin, zjarrfikësit ia kanë mbyllur receptorin duke menduar se është shaka
Kancelarja gjermane Angela Merkel ka tentuar me telefon t’u shprehë falënderim zjarrfikësve për kontributin e tyre gjatë krizës me pandeminë e koronavirusit, por komandanti i shërbimit zjarrfikës ia ka mbyllur ...
Televizioni Koha | para 7 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Capak: Në fillim të qershorit mund të pritet normalizim i jetës në Kroaci
Kroacia nuk ka projeksion derisa mund të zgjas epidemia e koronavirusit, ndërsa anëtari i Shtabit nacional për mbrojtje civile Krunoslav Capak thotë se personalisht vlerëson së në rast më të keq në këtë vend mund të ...
Televizioni Koha | para 7 ore |

MPB: Gjithsej 242 persona nuk e kanë respektuar orën policore, 95 prej tyre janë arrestuar
Gjatë 24 orëve të fundit në territorin e vendin 109 personave u janë dhënë vendime për vetizolim, ndërsa 112 persona kanë nënshkruar deklarata për vetizolim, kumtoi MPB. Sipas statistikave të MPB-së, nga ana e ...
Televizioni Koha | para 7 ore | 93 artikuj te ndërlidhur »

Qytetarët me simptoma të koronavirusit së pari të lajmërohen te mjeku amë
Qeveria në Fejsbuk ju bëri thirrje qytetarëve nëse kanë simptoma tipike të koronavirusit, si temperaturë, ethe, kollë, vështirësi në frymëmarrje, të lajmërohen te mjeku i tyre amë. “Lajmërohuni në telefon, mos shkoni ...
Televizioni Koha | para 7 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Gjatë ditës fluturime nga Vjena dhe Baseli për kthim të shtetasve të Maqedonisë së Veriut
Shtetas të Republikës së Maqedonisë së Veriut të cilët janë paraqitur për fluturimet humanitare pritet sot të arrijnë në vend me fluturime nga Vjena dhe Baseli. Mbrëmë pas mesnatës pritej aeroplani me 180 shtetas tanë ...
Televizioni Koha | para 7 ore | 60 artikuj te ndërlidhur »

Mbi një muaj me rastin e parë me Kovid-19 në vend, numri i të infektuarve po rritet në mënyrë lineare
Kaloi mbi një muaj kur në vend u regjistrua rasti i parë pozitiv me koronavirus. Prej atëherë numri çdo ditë po rritet, ashtu që sipas të dhënave të fundit, janë konfirmuar 259 raste me koronavirus në vend, gjashtë ...
Televizioni Koha | para 7 ore | 190 artikuj te ndërlidhur »

Italianët në protesta, djegin flamujt e BE: Jeni bukëshkalë, ne do t’ia dalim vetë!
Zhgënjimi i italianëve nga Bashkimi Europian ka zbritur nga rrjetet sociale drejt e në terren, pasi disa njerëz janë mbledhur në rrugë duke djegur publikisht flamurin e BE. Në protesta që po zhvillohen thirrjet po ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 17:49 | 6 artikuj te ndërlidhur »

Hekuran Duka falënderon qytetarët e Dibrës për sjelljen e tyre gjatë krizës
Kryetari i Komunë së Dibrës, Hekuran Duka i cili udhëheq me Shtabin operativ komunal falëneroi qytetarët për sjelljen e tyre duke thënë se vetëm me respektim të rreptë të masave dhe rekomandimeve mund të tejkalohet kjo ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 17:42 | 17 artikuj te ndërlidhur »

ASH: Neglizhenca e mjekëve të Ohrit, i kushtoi me jetë pacientes nga Struga
Aleanca për Shqiptarët nëpërmjet një njoftimi ka reaguar “për sjelljen joprofesionale të personelit mjekësor të Repartit Infektiv në spitalin e Ohrit”. “Bëhet fjalë për pacienten 66 vjeçare nga Struga, të cilën në natën ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 17:39 | 190 artikuj te ndërlidhur »

Filipce: Të sëmurët kronikë veçanërisht duhet të jenë të kujdesshëm
Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe informoi se personat me sëmundje të caktuara kronike janë me rrezik më të madh nga komplikimet tipike për koronavirusin., përcjell GazetaExpress nga in7. “U bëj apel atyre të jenë ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 17:33 | 33 artikuj te ndërlidhur »

Filipçe paralajmëroi shkarkimin e drejtoreshës së Spitalit të Ohrit
Drejtoresha e Spitalit të Ohrit nesër do të shkarkohet për shkak të rastit me gruan 66 vjeçare nga Struga, e cila ndërroi jetë nga koronavirusi, informon sot në konferencë për shtyp ministri i Shëndetësisë Venko ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 17:33 | 190 artikuj te ndërlidhur »

Tetovë, shkon në 5 numri i të infektuarëve, Struga edhe me dy raste të reja të prekura nga virusi korona
Nga të dhënat e shpalosura nga Ministria e Shëndetësisë raste të reja ka në Shkup 6, në Veles 3, Strugë 2, Strumicë 1, Dibër 1, Tetovë 1 dhe Gjevgjeli 1, përcjell GazetaExpress nga In7. Nga të dhënat e shpalosura nga ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 17:29 | 33 artikuj te ndërlidhur »

Filipçe: 16 raste të reja dhe dy viktima nga coronavirusi
Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencë për shtyp tha se në “Klinikën Infektive në Shkup për fat të keq kanë humbur dy persona”. “Njëri ishte 91 vjeçar që u hospitalizuar para tetë ditëve dhe sot në mëngjes ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 13:05 | 190 artikuj te ndërlidhur »

Angellovska: Të ruhen vendet e punës që të rifillojë ekonomia
Ta ruajmë çdo vend pune, secili të ketë mjete që ta mbijetojë dhe tejkalojë këtë periudhë. Ta ruajmë likuiditetin e buxhetit që t’i servisojmë detyrimet dhe ta mbrojmë likuiditetin e ekonomisë i cili pastaj duhet të ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 12:43 | 22 artikuj te ndërlidhur »

Gjendja me Kovid-19 në botë deri në orën 10:00
Sipas të dhënave më të reja, në botë deri tani janë regjistruar 664,746 njerëz të infektuar me koronavirusin e ri. Prej tyre 30,892 kanë vdekur, ndërsa 142,429 persona janë shëruar. – Në shtetin federal amerikan Ilinois ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 12:43 | 8 artikuj te ndërlidhur »

Komunikim i jashtëzakonshëm, përdorim racional për arritje dhe cilësi
Pandemia me Kovid-19 tërësisht e ndryshoi mënyrën e jetës dhe punës, ndërsa aktivitetet e përditshme në masë të madhe zhvillohen onlajn. Operatorët shënojnë nivel të rritur të trafikut të internetit. Theksojnë se rrjeti ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 12:40 | 16 artikuj te ndërlidhur »

Maqedoni, 263 persona nuk kanë respektuar masën për ndalimin e lëvizjes, arrestohen 102 persona
Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoni në total 263 persona nuk kanë respektuar masën për ndalim të lëvizjes, me çka policët kanë arrestuar 102 persona, ndërsa 46 personave të tjerë u është tërhequr vërejtja. Për persona ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 12:40 | 93 artikuj te ndërlidhur »

Maqedoni, sot përsëri orë policore prej orës 16:00 deri në orën 5 të mëngjesit
Ndalimi i lëvizjes në të gjithë territorin e shtetit edhe sot nisën nga ora 16:00 dhe do të zgjasë deri në ora 5:00 e mëngjesit. Të gjitha kompanitë private që punojnë gjatë fundjavës duhet t’i përshtaten kufizimeve të ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 12:37 | 39 artikuj te ndërlidhur »

Kryeministri Kurti reagon ndaj deklaratës së tre zyrtarëve amerikanë
Qeveria në detyrë e Kosovës ka reaguar pas deklaratës së zyrtarëve amerikanë, në të cilët thuhet se s’ka plan sekret për shkëmbim territoresh. Përmes një komunikate drejtuar mediave, ZKM’ja thotë se kjo paraqet një ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 11:20 | 6 artikuj te ndërlidhur »

Lul Raka bën thirrje: Rrini në shtëpi, fitorja është e sigurt
Mikrobiologu Lul Raka është shprehur se Kosova dje ka marrë një lajm fantastik. Atë të ardhjes së 7 mijë testeve të reja për koronavirusin. Raka, ka thënë se tashmë në laboratorët e IKSHPK’së, brenda ditës mund të ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 11:17 | 15 artikuj te ndërlidhur »

Prokuroria do të hetojë vdekjen e gruas nga Struga që humbi jetën nga coronavirusi e që nuk u pranua nga spitali
Prokuroria Themelore Publike e Ohrit pas informacioneve në opinion, hapë lëndë për vdekjen e gruas nga Struga, 66 vjeçarja e cila ka qenë e infektuar me virusin Covid-19. Sipas të dhënave të para, për shkak të gjendjes ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 10:56 | 190 artikuj te ndërlidhur »

Moti sot në Maqedoninë e Veriut
Moti sot pritet të jetë me diel dhe me vranësira mesatare. Në pjesët jugore të vendit do të ketë kushte për reshje të shiut. Do të fryjë erë e dobët në drejtim veri-perëndimor. Temperatura gjatë mëngjesit do të lëvizë ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 10:53 | 73 artikuj te ndërlidhur »

Vdes princesha e Spanjës nga koronavirusi
Vdes princesha e Spanjës nga koronavirusi
Ka humbur jetën nga koronavirusi princesha e Spanjës Maria Teresa në moshën 86-vjeçare. Lajmin e hidhur e ka dhënë vetë vëllai i saj më i vogël pa dhënë asnjë detaj. Maria Teresa ka qenë princesha e familjes mbretërore ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 01:46 | 24 artikuj te ndërlidhur »

Mbi 30 mijë të vdekur nga koronavirusi në gjithë botën, 658 672 të infektuar
Numri i të vdekurve në të gjithë botën si pasojë e koronavirusit i ka tejkaluar 30,000, ka shkuar ne 30,471. Ndërsa numri i të infektuarve ka shkuar 658 672 dhe të shëruar 141 419. Italia ka regjistruar numrin më të ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 01:37 | 244 artikuj te ndërlidhur »

Konfirmohet edhe një rast me Covid-19 në Kosovë, tani 91 të infektuar
Një tjetër person ka rezultuar pozitiv në testimet për coronavirus të shtunën në Kosovë, duke e dërguar në 91 numrin e personave të prekur me COVID-19. “Rasti pozitiv është rast kontakti, me vendbanim në Prishtinë”, ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 01:35 | 124 artikuj te ndërlidhur »

Greqia i kalon 1 mijë të infektuar me koronavirus, 32 të vdekur
Greqia ka shkuar në 1061 persona të infektuar nga koronavirusi. Autoritetet shëndetësore thanë se në 24 orët e fundit u identifikuan 95 raste të reja me virusin e ri. Nga të infektuarit 69 janë terai intensive dhe kanë ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 01:35 | 32 artikuj te ndërlidhur »

Kina dhe ShBA-ja duhet të bashkohen kundër COVID-19
Në gjendjen e tanishme, Kina dhe ShBA-ja duhet të bashkohen për të luftuar epideminë,” vuri në dukje Xi Jinping në një bisedë telefonike me presidentin amerikan Donald Trump të premten. Kjo bisedë telefonike është bërë ...
Televizioni Koha | 29-Mar-2020 01:32 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved