ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 30/03/2020 19:04

Shprehja
Spanja njofton vetëm sot 812 vdekje nga COVID 19
Spanja njoftoi të hënën 812 vdekje të reja nga koronavirusi, ndërsa më shumë se 6,000 rastet e reja të konfirmuara të infektimeve e bëjnë atë vendin e tretë, së bashku me Shtetet e Bashkuara dhe Italinë, që tejkalon ...
Shprehja | para 25 min | 86 artikuj te ndërlidhur »

Kryeministri i Izraeli, Benjamin Netanyahu në karantinë
Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu do të futet në karantinë pasi njëri prej ndihmësve të tij rezultoi pozitiv me COVID-19. Një deklaratë e kryeministrisë thotë se ai nuk kishte qenë në të njëjtin mjedis me të ...
Shprehja | para 45 min | 8 artikuj te ndërlidhur »

Një javë pas diagnostikimit me Covid-19, Princi Charles del nga izolimi
Princi Charles i Uellsit është në gjendje të mirë shëndetësore pasi përfundoi izolimin 7 ditor pas diagnostikimit me Covid-19. “Clarence House ka konfirmuar sot se, pasi ishte këshilluar me mjekun e tij, Princi i ...
Shprehja | para 66 min | 19 artikuj te ndërlidhur »

Në Çeki nis zbatimi i “karantinës së mençur”
Në Republikën Çeke ka nisur të hënën testimi i së ashtuquajturës “karantinë e mençur”, e cila parashah që përmes të të dhënave nga ofruesit e telefonisë celulare dhe kartat bankare, të gjurmohen kontaktet e njerëzve të ...
Shprehja | para 88 min | 10 artikuj te ndërlidhur »

Haziri viziton familjen Shaqiri e infektuar me koronavirus – kërkon vetizolim
Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, së bashku me stafin e shëndetësisë primare dhe të Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik, ka vizituar anëtarët e prekur nga virusi Covid-19 në, në Vrapçiq, për t’iu rikonfirmuar ...
Shprehja | para 108 min | 39 artikuj te ndërlidhur »

Cila do të jetë rrugëdalja nga kriza politike në Kosovë?
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ritheksoi të hënën se vendi ka nevojë për një qeveri të stabilitetit, unitetit dhe të jetë gjithëpërfshirëse. Ai i bëri këto komente nëpërmjet një komunikate pas takimit me diplomatët ...
Shprehja | para 108 min | 269 artikuj te ndërlidhur »

Kosoovë, Lëvizja Vetëvendosje refuzon ftesën e Thaçit
Lëvizja Vetëvendosje do të refuzojë çfarëdo ftese të presidentin Hashim Thaçi për konsultime pas shkarkimit të qeverisë Kurti. Paralajmërimet e të parit të shtetit për krijimin e një qeverie gjithëpërfshirëse po i ...
Shprehja | para 2 ore | 269 artikuj te ndërlidhur »

Vidhet një pikturë e Van Goghut në një muze që ishte mbyllur për shkak të koronavirusit
Një tablo e piktorit holandez, Vincent van Gogh u grabit në një muze në Holandë, aktualisht i mbyllur për shkak të pandemisë së COVID-19, njoftoi sot drejtori i muzeut. “Dje në mbrëmje një tablo e Van Gogh është ...
Shprehja | para 3 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Vendim i ri i qeverisë, procedurat penale të mos vjetërsohen
Qeveria, përmes një dekreti që ka fuqi ligjore, ka vendosur, që të mos vjetrohen procedurat e ndjekjes penale, mëson Alsat. Ky dekret do të hyjë në fuqi, nga shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme dhe do të zgjasë deri ...
Shprehja | para 3 ore | 18 artikuj te ndërlidhur »

Koronavirusi, 3 fshatra të Strugës mund të izolohen plotësisht
Pas pesë personave të infektuar me koronavirus në fshatrat Tatesh, Veleshtë dhe Labunishtë, komuna e Strugës nga Qeveria kërkoi që të izolohen këto vendbanime. Zv/ministri i shëndetësisë, Armend Arsllani, tha se nuk ...
Shprehja | para 3 ore | 17 artikuj te ndërlidhur »

Haxhiu: Pasi ta kalojmë situatën me COVID 19, zgjedhjet janë të pashmangshme
Ministrja në detyrë e drejtësisë, Albulena Haxhiu, thotë se zgjedhjet e jashtëzakonshme pasi të tejkalohet situate me COVID 19, janë të pashmangshme. Ajo shkruan; Zgjedhjet e jashtëzakonshme në Republikën e Kosovës janë ...
Shprehja | para 3 ore | 269 artikuj te ndërlidhur »

Taravari: Qëndroni në shtëpi, 2 javët e ardhshme janë kyçe
Bankat dhe Institucionet tjera ku grumbullohen njerëz të caktojnë sigurime speciale, këtë e kërkoi shtabi i krizës i tre komunave, Gostivar, Vrapçisht dhe Rostushë. Kreu i komunës së Gostivarit kërkoi nga banorët të ...
Shprehja | para 4 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Shkon në 285 numri i të prekurve me koronavirus, vdes 79-vjeçari nga Dibra
Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë shënuar 26 raste të reja me koronavirus, ndërsa është shënuar edhe një rast vdekje. Bëhet fjalë për një 79-vjeçar nga Dibra që po ...
Shprehja | para 4 ore | 110 artikuj te ndërlidhur »

Kumanovë, të moshuarit presin në radhë për pensione
Alsat ka siguruar fotografi nga Kumanova ku shihet se si të moshuarit presin në radhë për të marrë pesnionet edhe përkundër gjendjes së jashtëzakonshme në vendin tonë si pasojë e pandemisë së virusit korona. Në ...
Shprehja | para 4 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Mbërrijnë në Shkup shtetasit tanë nga Baseli dhe Vjena, dërgohen në karantinë shtetërore
Me fluturime të organizuara humanitare nga Vjena dhe Baseli sot pritet të arrijnë në vend gjithsej 360 shtetas tanë, të cilët më pas me autobusë do të dërgohen në hotelet e caktuara për karantinë shtetërore. Qeveria e ...
Shprehja | para 5 ore | 60 artikuj te ndërlidhur »

Agim Bahtiri i ndryshon fjalët për vëllavrasje, tash thotë se është njeri i paqes
Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ka thënë se në asnjë rast nuk ka bërë thirrje për vëllavrasje. “Në asnjë kontekst nuk kam bërë thirrje për vëllavrasje. Është e turpshme të thuhet ashtu. Nuk kam ...
Shprehja | para 5 ore | 124 artikuj te ndërlidhur »

Nga e mërkura pritet mot i ftohtë me reshje shiut dhe bore
Nën ndikimin e një vale të lagësht dhe të ftohtë ajrore të mërkurën do të fillojnë reshjet e shiut, ndërsa nëpër male reshje të borës. Në disa vende reshjet do të jenë të mëdha, mbi 25 litra në metër katror. Siç ...
Shprehja | para 5 ore | 73 artikuj te ndërlidhur »

Tetovë, shtetasi i Shqipërisë nuk ka respektuar orën policore
Policia në rrethin e Tetovës ka kapur një shtetas të huaj gjatë orës policore. Sipas Policisë së Tetovës bëhet fjalë për një shtetas të Shqipërisë të moshës 43 vjeçe. SPB-Tetovë njofton se së bashku me personit në fjalë ...
Shprehja | para 5 ore | 20 artikuj te ndërlidhur »

Seancë e Qeverisë, shqyrtohen masa shtesë si pasojë e Covid-19
Qeveria sot do të mbajë seancë në të cilën pritet të shqyrtohen masat lidhur me gjendjen e krijuar të jashtëzakonshme në përballje me koronavirusin. Siç mëson Alsat, në mbledhjen e sotme mes tjerash do të diskutohet për ...
Shprehja | para 6 ore | 18 artikuj te ndërlidhur »

Dënim me nga 2.000 euro për dy shkupjanë, nuk respektuan rregullat gjatë pandemisë
Kundër dy personave, Prokuroria themelore publike Shkup sot parashtroi propozime për dënime për shkak të veprave të kryera penale – mosveprim sipas rregullave shëndetësore gjatë epidemisë, informojnë nga Prokuroria ...
Shprehja | para 6 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

NATO, flamuri i Maqedonisë së Veriut do të valojë në Bruksel dhe Norfolk
Ceremonia e ngritjes së flamurit të Maqedonisë së Veriut do të mbahet pasdite në selinë e NATO-s në Bruksel, me çfarë do të shënohet aderimi i vendit në Aleancën Veriatlantike. Ceremonia e ngritjes së flamurit do të ...
Shprehja | para 6 ore | 85 artikuj te ndërlidhur »

Lajm i mirë nga QKUK: 158 foshnje lindën për një javë në QKUK
Edhe pse në shumicën e institucioneve shëndetësore në vend është reduktuar puna me rastet jo emergjente për shkak të Pandemisë së Covid-19, në Klinikën Gjinekologjike Obstetrike vazhdon të ketë numër të madh të ...
Shprehja | para 6 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Covid-19, Mali i Zi i kërkon ndihmë nga NATO
Qeveria e Malit të Zi i ka dërguar lutje për ndihmë mjekësore NATO-s, përkatësisht Qendrës për Koordinimin e Përgjigjeve ndaj Fatkeqësive. Mali i Zi, sikurse edhe vendet e tjera të botës, po përballet me pandeminë e ...
Shprehja | para 7 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Nuhiu: Pesë të punësuar në MPB janë infektuar me Kovid-19
Nuhiu: Pesë të punësuar në MPB janë infektuar me Kovid-19
Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Agim Nuhiu në profilin e tij në Fejsbuk shkroi se Stacioni Policor Petrovec është në rrezik real nga koronavirusi. “Virusi Kovid-19 filloi të sulmojë edhe në Ministrinë e Punëve ...
Shprehja | para 7 ore | 33 artikuj te ndërlidhur »

KRRE publikon çmimet e reja të derivateve: Shtrenjtohet dizeli, lirohet benzina
Me vendim të Komisionit Rregullator të Energjetikës, çmimi i benzinës EUROSUPER BS-95 do të ulet për 1.00 denarë dhe do të kushtojë në 48.50 denarë / l. Benzina EUROSUPER BS-98 do të lirohet për 1.50 denarë dhe do të ...
Shprehja | para 7 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Covid-19 shkakton vdekjen e 14-vjeçarit, viktima më e re ne Evropë
Një djalë 14-vjeç nga Portugalia besohet se është bërë personi me moshën më të re deri më tani që humb jetën nga virusi korona në Evropë. Adoleshenti nga provinca Ovar, vetëm 30 minuta larg qytetit të Portos, ka humbur ...
Shprehja | para 8 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Mediat italiane më 2015: Shkencëtarët kinezë po krijojnë një supervirus nga lakuriqët dhe minjtë
Mediat italiane më 2015: Shkencëtarët kinezë po krijojnë një supervirus nga lakuriqët dhe minjtë
Një video e transmetuar nga mediet italiane që mban datën 16 nëntor të vitit 2015 ka bërë bujë në mediet sociale, por indiferente nuk kanë qëndruar edhe mediet italiane – dhe jo vetëm. Po sipas medieve italiane, pamjet ...
Shprehja | para 8 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Në Francë mbërrijnë tonelata ndihma mjekësore nga Kina
Një aeroplan mallrash nga Kina zbarkoi në Aeroportin “Charles de Gaulle” të dielën vonë, duke transportuar 100 tonë pajisje mjekësore për të ndihmuar Francën në luftën kundër koronavirusit vdekjeprurës, raporton Anadolu ...
Shprehja | para 8 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

Trump: SHBA nuk do të paguajnë për sigurinë e princit Harry
Presidenti i Amerikës, Donald Tramp kumtoi sot se SHBA-ja nuk do ta paguajë sigurimin e princit britanik Hari dhe bashkëshortes së tij Megan. Sipas mediave amerikane, ata janë zhvendosur në Los-Anxhelos. “Ata tash janë ...
Shprehja | para 8 ore | 31 artikuj te ndërlidhur »

Orën policore nuk e kanë respektuar 263 persona
Në 24 orët e fundit, orën policore nuk e kanë respektuar 263 persona kurse 99 persona janë shoqëruar në polici, mëson Alsat Sipas informacioneve tona, institucionet shtetërore kanë marrë vendimi për izolimin e 180 ...
Shprehja | para 9 ore | 83 artikuj te ndërlidhur »

Kina raporton rënie të numrit të të infektuarve me koronavirus
Kina raportoi për rënie të numrit të rasteve të reja me koronavirus – për të katërtën ditë me radhë. Autoritetet shëndetësore atje thanë se të hënën janë shënuar 31 raste të reja, prej të cilave 30 janë importuar. Sipas ...
Shprehja | para 9 ore | 272 artikuj te ndërlidhur »

Drejtori i spitalit në veri: Numri i serbëve të infektuar në Kosovë pritet të rritet
Në zonat e banuara me serbë në Kosovë, me një popullsi prej rreth 120,000, janë raportuar tre raste të infektimit me koronavirus. Kështu tha drejtori i spitalit në veri të Mitrovicës, Millan Ivanoviq i cili ka shtuar se ...
Shprehja | para 9 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

Kthimi i shtetasve të Maqedonisë së Veriut, priten fluturime nga Vjena dhe Baseli
Shtetas të Republikës së Maqedonisë së Veriut të cilët janë paraqitur për fluturimet humanitare pritet sot të arrijnë në vend me fluturime nga Vjena dhe Baseli. Mbrëmë pas mesnatës pritej aeroplani me 180 shtetas tanë ...
Shprehja | para 10 ore | 60 artikuj te ndërlidhur »

Dhuna në familje, Grenlandi ndalon alkoolin
Grenlandi e ndaloi konsumimin e alkoolit në kryeqytetin Nuuk dhe lagjet e afërta, në tentim që ta ulë dhunën mbi fëmijët në kohën kur njerëzit duhet të qëndrojnë në shtëpi që të ndalohet përhapja e koronavirusit. “Nën ...
Shprehja | para 10 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

16 zyrtarë policorë, pozitiv në korinavirus
Alsat mëson se 16 pjesëtarë të policisë kanë rezultuar pozitiv në koronavirus dhe janë në izolim. 7 prej tyre janë me rrezik të lartë, derisa 7 të tjerët me rrezik të mesëm dhe gjenden në vetizolim. Sipas burimeve të ...
Shprehja | para 10 ore | 33 artikuj te ndërlidhur »

Sot hapet pika për testim ndaj Covid-19 në Çair
Testimi për koronavirusin prej sot në Shkup do të bëhet në Poliklinikën e Çairit, ndërsa deri në fund të javës edhe në Poliklinikën “Mlin Ballkan”. Edhe dy pika do të hapen në qytetet tjera të vendit. Sistemi i caktimit ...
Shprehja | para 11 ore | 136 artikuj te ndërlidhur »

Haliti: Qeveria nuk më konsultoi për vazhdimin e karantinimit
Kryetari i Vitisë, Sokol Haliti, deklaroi se nuk është konsultuar nga Qeveria e Kosovës për vazhdim të karantimit të kësaj komune. Ai ka thënë se nuk duhet të ketë shkëputje të komunikimit nga niveli qendror me atë ...
Shprehja | para 11 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Besonin se do t’i shëronte nga koronavirusi, 300 njerëz vdesin në Iran duke pirë metanol
Numri i vdekjeve nga helmimi me alkool në Iran është rritur në 300 pasi njerëzit filluan të konsumojnë metanol për shkak të thashethemeve se alkooli mund të kurojë koronavirusin. Mediat iraniane raportojnë se më shumë ...
Shprehja | para 13 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Gazetari Dushi tregon se a ka kosovarë të prekur nga koronavirusi në Suedi
Ervin Dushi gazetari nga Suedia ka folur për gjendjen në këtë shtet pas përhaphjes së koronavirusit. Ai ka thënë se çdo gjë në Suedi po funksionon si më herët. “Paniku nuk është që nuk mbizotron edhe këtu por besimi në ...
Shprehja | para 14 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Drejtori Ramadani tregon se a po testohen për koronavirus personat me ndikim pa pasur simptoma
Drejtori i Institutit të Shëndeti Publik, Naser Ramadani, ka folur pas paraqitjes së tre rasteve të reja sot me koronavirus në Kosovës, duke çuar në 94 numrin e të infektuarve më këtë virus. Ramadani ka folur për ...
Shprehja | para 17 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

​Kosovë, vendimet e Qeverisë për parandalimin e koronavirusit mbesin në fuqi deri me 6 prill
Qeveria në detyrë e Kosovës ka mbajtur mbledhjen e radhës, ku ka vendosur tw mbesin në fuqi deri më 6 prill, vendimet që kanë për qëllim parandalimin dhe kontrollit të përhapjes së koronavirusit. Qeveria thotë se me ...
Shprehja | para 19 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

Deri më tani janë shëruar 40 persona nga koronavirusi në Shqipëri
Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka dhënë lajmin e mirë se mes tetë personave të shëruar në 24 orët e fundit janë dhe dy mjekë të spitalit “Shefqet Ndroqi” në Tiranë. Manastirliu tha se numri i personelit ...
Shprehja | para 19 ore | 311 artikuj te ndërlidhur »

Nuk respektojnë orën policore, arrestohen 102 persona
Gjithsejtë 263 persona nuk e kanë respektuar masën për qarkullim të lirë gjatë natës së kaluar, pas çka zyrtarët policorë kanë arrestuar 102 persona, 46 perosna kanë marrë vërejtje, derisa për të tjerët janë përgatitur ...
Shprehja | para 20 ore | 83 artikuj te ndërlidhur »

Covid-19, mjekët e infektuar apel për mbrojtje
Kjo është fotografia e bërë në Klinikën Infektive të Dibrës, para se dy mjekët dhe dy infermieret të infektohen në linjën e parë të frontit. Porosia ndaj qytetarëve “Ne jemi në punë – Ju rrini në shtëpi” nuk vlen më as ...
Shprehja | para 20 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Ferizaj pa makina dhe qytetarë rrugëve gjatë orarit të ndalim qarkullimit
Ferizaj pa makina dhe qytetarë rrugëve gjatë orarit të ndalim qarkullimit
Komuna e Ferizajt i ka falënderuar qytetarët pasi kanë respektuar orarin e ndalimit të qarkullimit. “Faleminderit ferizajas, për kulturën, vetëdijen ta mbroni shëndetin tuaj e të bashkëqytetarëve e respektimin e ...
Shprehja | para 20 ore | 18 artikuj te ndërlidhur »

​Serbia me 24 orë ndalesë të lëvizjes nëse qytetarët shkelin masat kundër COVID-19
Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka paralajmëruar sonte masa drastike për kufizimin e lirisë së lëvizjes në rrugë gjatë pandemisë me koronavirus. Ai gjatë një emisioni televiziv tha se nëse sjellja e qytetarëve të ...
Shprehja | para 20 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

Sllovenia ndan 3 miliardë euro për të shpëtuar ekonominë e saj nga koronavirusi
Lubjana zyrtare miratoi një ligj për të ndihmuar ekonominë vendore që të tejkalojë krizën e shkaktuar nga epidemia e koronavirusit, e cila kap vlerën 3 miliardë euro. Qeveria ka harmonizuar një paketë ligjesh për ...
Shprehja | para 21 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

3 raste të reja me koronavirus në Kosovë, gjithsej 94
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka konifrmuar edhe tri raste të reja me koronavirusin e ri. “Rastet pozitive janë raste kontakti, dy prej të cilave me vendbanim në Prishtinë dhe një me vendbanim në ...
Shprehja | para 21 ore | 120 artikuj te ndërlidhur »

Gjendet i vdekur ministri gjerman Thomas Schäfer
Ministri i Financave i landit gjerman të Hesses është gjetur i vdekur, thotë policia. Trupi i 54-vjeçarit, Thomas Schäfer, u gjet në një linjë hekurudhore afër Frankfurtit të shtunën në mëngjes. Bazuar në rrethanat, ...
Shprehja | para 21 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

Kurti nuk ndalet, thotë se përpjekja e presidentit Thaçit për Qeveri të unitetit është shkelje kushtetuese
Kurti nuk ndalet, thotë se përpjekja e presidentit Thaçit për Qeveri të unitetit është shkelje kushtetuese
Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, në cilësinë e kryetarit të Lëvizjes, ka folur për zgjedhjet e jashtëzakonshme në mbledhjen që ka mbajtur me qendrat e partisë së tij. Kryeministri në detyrë i Kosovës, njëherësh ...
Shprehja | para 22 ore | 269 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved