ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 30/03/2020 18:13

ScanTv
Çfarë është “triazhimi”, procesi i Luftës së I Botërore që po aplikojnë mjekët, përfshirë ata shqiptarë, për t’u përballur me COVID-19
Pandemia e COVID-19 ka shkaktuar ndryshimin rrënjësor të themeleve socio-politike në mbarë botën, duke sjellë shumë pasoja në çdo aspekt të përditshmërisë. Por padyshim, barrën më të madhe, të paktën deri tani, e ka ...
ScanTv | para 42 min | 2 artikuj te ndërlidhur »

Raporti i AKU – 98 monitorime në 24 orë dhe 2 gjoba 100.000 lekë, mungesë dezinfektantësh e produkte të pambuluara
Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka njoftuar se kontrollet dhe monitorimet vijojnë normalisht. Sipas njoftimit të bërë, këtë të hënë janë kryer 98 monitorime dhe kontrolle zyrash. Në total janë vendosur 2 masa ...
ScanTv | para 50 min | 101 artikuj te ndërlidhur »

DPSHTRR: Shtohen bizneset që lejohen të ushtrojnë aktivitetin, në listë edhe gomisteritë!
Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ka njoftuar se lista e aktiviteteve të lejuara për të ushtruar biznesin e tyre, përpos masave të marra për COVID – 19, është zgjeruar. Ministria e Shëndetësisë ...
ScanTv | para 83 min | 8 artikuj te ndërlidhur »

Bashkimi Europian jep 5 milion euro për Kosovën në kuardër të luftës kundër koronavirusit
Ministria e Shëndetësisë së Kosovës nëpër mjet një njoftimi ka bërë me dije se Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë/Përfaqësuese e Posaçme e BE-së, do të nënshkruajë sot një kontratë me vlerë 5 milionë ...
ScanTv | para 3 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

Urdhri i Psikologut, 69 psikologë në shërbim të qytetarëve – 200 telefonata në pak ditë, dominon Tirana, Shkodra dhe Vlora
Urdhri i Psikologut, nëpërmjet një njoftimi zyrtar, ka bërë të ditur se platforma e shërbimit “Psikologët shqiptarë online” ka realizuar 200 telefonata dhe konsulta në të gjithë Shqipërinë, në pak ditë. “Numrin më të ...
ScanTv | para 3 ore |

U shtynë për shkak të koronavirusit / Zyrtarizohet data e re e fillimit të Lojërave Olimpike
Lojërat Olimpike në Tokio 2020 janë planifikuar zyrtarisht për të filluar në 23 korrik 2021. Lojërat fillimisht ishin planifikuar të fillonin në 24 korrik të këtij viti, por ato u shtynë për shkak të pandemisë ...
ScanTv | para 3 ore | 37 artikuj te ndërlidhur »

20 dollarë për fuçi / Çmimi i naftës thyen rekordin negativ të 18 viteve – Situata pritet të përkeqësohet
Çmimet globale të naftës së papërpunuar u tkurrën të hënën në mes shqetësimeve të vazhdueshme për ndikimin e pandemisë së koronavirusit mbi kërkesën e energjisë dhe luftën e vazhdueshme të çmimeve midis Rusisë dhe ...
ScanTv | para 4 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

A do të ketë probleme për furnizimin ushqimor Shqipëria? Cila është situata e fabrikave shqiptare dhe sa kapacitet kanë ato? Flet Alban Zusi
“Shqipëria nuk do të ketë probleme të furnizimit me ushqime”. Konfirmimi vjen nga presidenti i qendrës së eksportuesve shqiptarë Alban Zusi, i cili është edhe sipërmarrës në sektorin ushqimor. Duke folur në emisionin ...
ScanTv | para 4 ore |

Depo të reja uji për Rubikun – Aktualisht furnizohet me ujësjellësin e viteve ’60. Fondi 126.8 milionë lekë
Bashkia Mirditë ka shpallur një tender me fond 126.8 milionë lekë për ndërtimin e ujësjellësit të qytetit të Rubikut. Projekti ka për qëllim që për furnizimin me ujë të kësaj zone të ndërtohen 2 depo uji për qytetin e ...
ScanTv | para 4 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Si të fitoni para nga TikTok – Aplikacioni më i përdorur i momentit
TikTok, një aplikacion në trend për krijimin e videove të shkurtra, është bërë një platformë popullore për të fituar para në internet. Arsyeja kryesore prapa tij është marketingu i influencuesve. Përmes kësaj, njerëzit ...
ScanTv | para 4 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Biznesi i rrallë i 13 vjeçares – Një shtëpi e krijuar me printer 3D shitet qindra dollarë
Ndërkohë që njerëzit kanë mbetur të mbyllur në shtëpi, distancimi social ju ka dhënë mundësinë “të improvizojnë” mënyra për të kaluar kohën. Ella Doyle është një 13 vjeçare nga Saint Paul, Minesota, e cila po projekton ...
ScanTv | para 5 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Nga spinaqi deri tek çokollata/ Këto janë të gjitha ushqimet që rrisin lumturinë dhe luftojnë stresin!
Ushqimi është furnizuesi kryesor i trupit por mbi të gjitha dhe i mendjes. Praktikisht, ai lufton ndjeshëm gjendjen e ankthit, depresionit dhe stresit, duke përmirësuar kështu gjendjen shpirtërore dhe cilësinë e gjumit. ...
ScanTv | para 5 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

FSHZH shpall tenderin, fondi 123.8 milionë lekë – Projekti për zhvillimin turistik të Fierit/ FOTO
Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka shpallur një tender me fond 123.8 milionë lekë, për qytetin e Fierit. “Qëllimi kryesor është ripërtëritja urbane e zonës së marrë në studim dhe qëndrueshmëria e zhvillimit mjedisor, ...
ScanTv | para 5 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Sa i lirë është kërkimi shkencor në Shqipëri? Raporti, jemi një prej vendeve më të lira në botë, marrim statusin “A”
Liria akademike është një faktor thelbësor në progresin shkencor. Në një kohë që bota është përfshirë nga një emergjencë e paprecedentë, të paktën gjatë 100 viteve të fundit, kërkimi shkencor është në një garë me kohën. ...
ScanTv | para 6 ore |

Një analizë shifrash/ Çfarë ka ndodhur me COVID-19 në Shqipëri, ditë pas dite, në këto 3 javë? Tendenca e rasteve, shërimet dhe humbjet
Që prej datës 9 mars 2020 e deri në ditën e sotme, numri i personave të konfirmuar me COVID-19 ka pësuar rritje të ndjeshme, megjithatë tendenca rritëse duket në nivele të kontrolluara duke mos pësuar deri më tani ...
ScanTv | para 6 ore | 31 artikuj te ndërlidhur »

OBSH shqyrton masat paraprake të stafit mjeksor pas studimit se koronavirusi mund të mbijetojë në ajër
Organizata Botërore e Shëndetit po shqyrton “masat paraprake të ajrit” për stafin mjekësor pasi një studim i ri tregoi se koronavirusi mund të mbijetojë në ajër në disa ambiente. Koronavirusi mund të qëndrojë në ajër, ...
ScanTv | para 6 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Tentoi të hynte pa leje në urgjencën mjekësore, Policia gjobit me 500 mijë lekë shtetasin – Vazhdojnë masat administrative për ata që shkelin rregullat
Policia ka bërë bilancin për 24 orët e fundit në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19, gjatë të cilave ka evidentuar 8 ...
ScanTv | para 6 ore | 101 artikuj te ndërlidhur »

Lufta me Covid-19/ Këshilltarët ekonomikë: ”Gjermania pritet të përjetojë recesionin më të thellë që nga viti 2009”
Këshilltarët ekonomikë të qeverisë gjermane parashikojnë që pandemia e koronavirusit do të shkaktojë recesionin më të rëndë që ka përjetuar Gjermania, që nga kriza globale financiare. Sipas një raporti të Këshillit ...
ScanTv | para 6 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Kompania e njohur ajrore lowcost, bllokon të gjitha fluturimet për shkak të pandemisë, deri në një datë të pacaktuar!
Linja ajrore me buxhet të ulët, EasyJet thotë se po ndërpret fluturimet e tërë flotës së saj të avionëve për shkak të “kufizimeve të pashembullta të udhëtimit të vendosura nga qeveritë” mes pandemisë koronavirus. ...
ScanTv | para 6 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Testohet vaksina 100 vjeçare për të luftuar Covid-19/ Cili është rezultati që presin studiuesit?
Një vaksinë që është përdorur për të parandaluar tuberkulozin, është duke u testuar tek punonjësit e kujdesit shëndetësor në Melburn për të parë se si do reagojë trupi për të luftuar koronavirusin. Kjo vaksinë është ...
ScanTv | para 7 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Shkon në 223 numri i të prekurve me Covid-19 në vend – 11 raste të reja gjatë 24 orëve të fundit
Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 90 persona të dyshuar prej të cilëve janë konfirmuar 11 persona me Covid-19. Deri në këto momente janë testuar 1526 raste të dyshuara dhe ...
ScanTv | para 7 ore | 302 artikuj te ndërlidhur »

Nafta sot, 30 Mars 2020 – Zhvillimet në tregjet globale dhe tregun lokal. Si kanë ndryshuar çmimet
Gjatë orëve të para të sesionit të sotëm, çmimet e naftës në tregjet ndërkombëtare janë regjistruar në rënie drastike, si pasojë e situatës me pandeminë globale. Rënia e çmimit të naftës në tregjet ndërkombëtare gjatë ...
ScanTv | para 7 ore |

Efekti “pozitiv” i pandemisë/ Kombet e Bashkuara: Më në fund shtresa e ozonit po shërohet!
Shtresa mbrojtëse e ozonit në tokë po shërohet përfundimisht nga dëmtimet e shkaktuara nga spërkatjet e aerosolit dhe ftohësit, thuhet në një raport të ri të Kombeve të Bashkuara. Shtresa e ozonit ishte rralluar që nga ...
ScanTv | para 8 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Finalizohet operacioni “Rrakulli” për vjedhje banesash/ Policia arreston autorët e 12 rasteve
Policia e Shtetit ka njoftuar finalizimin e operaciionit Rrakulli gjatë të cilit ka zbardhur 12 raste të vjedhjes së banesave me thyerje dhe me dhunë. Sipas njoftimit është në pranga 28-vjeçari, si bashkautori i ...
ScanTv | para 8 ore | 143 artikuj te ndërlidhur »

Kursi i këmbimit/ Rritja e “çmendur” e valutave të huaja. Si ka nisur kjo javë për Euron, Paundin dhe Dollarin ?!
Kjo javë vazhdon të ndjek ecurinë e javës së kaluar duke regjistruar sërish një rritje të rëndësishme për valutat e huaja kundrejt monedhës vendase. Euro këtë të Hënë blihet me 129 lekë dhe shitet me 133 lekë sipas ...
ScanTv | para 9 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

756 të vdekur në 24 orët e fundit në Itali, tendenca e infeksioneve mbetet e qëndrueshme. Të shëruarit arrijnë në 13 mijë
Tendenca e rritjes së njerëzve aktualisht pozitive për koronavirusin mbetet e qëndrueshme në Itali. Sot rritja ka qenë në shifrat 3851 njësi, një numër i qëndrueshëm në krahasim me ditët e kaluara. Numri i të vdekurve ...
ScanTv | para 23 ore | 230 artikuj te ndërlidhur »

Ambasada Shqiptare në Itali njoftim: “Kemi përzgjedhur sipas kritereve, qëndroni në gatishmëri për riatdhesimin”
Ambasada shqiptare në Itali thotë se ka pasur një numër jashtëzakonisht të madh email-ash dhe telefonatash nga persona që kërkojnë të rikthehen në Shqipëri, por lista është mbyllur, sikur tha kryeministri. Nga ana ...
ScanTv | 29-Mar-2020 18:02 | 87 artikuj te ndërlidhur »

Spanja arrin numër rekord vdekjesh, ndërsa New Yorku shpallet vendi më i goditur në Amerikë
Autoritetet spanjolle njoftuan të dielën se në vend janë shënuar një numër rekord vdekjesh nga COVID-19, plot 838 viktima për 24 orët e fundit. Numri është pak më i lartë se një ditë më parë, që ishte 832, duke e çuar ...
ScanTv | 29-Mar-2020 16:19 | 230 artikuj te ndërlidhur »

Albin Kurti pas mocionit: “Presidenti Thaçi të mendojë për datën e re të zgjedjeve, jo të kërkojë kandidat nga LVV”
Kryeministri në detyrë, Albin Kurti përmes një postimi në Facebook ka thënë se presidenti Hashim Thaçi duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja Vetëvendosje. Sipas tij ...
ScanTv | 29-Mar-2020 15:46 | 248 artikuj te ndërlidhur »

Një letër drejtuar Britanisë nga Italia: Kjo është ajo që dimë për të ardhmen tuaj
Novelistja e mirënjohur italiane Francesca Melandri, e cila ka qenë nën izolim në Romë për gati tre javë për shkak të shpërthimit të Covid-19, ka shkruar një letër për evropianët e tjerë “nga e ardhmja juaj”, duke ...
ScanTv | 29-Mar-2020 15:26 | 230 artikuj te ndërlidhur »

Sa po i respektojnë shqiptarët rregullat e reja të lëvizjes? Policia bën bilancin sa mjete dhe biznese janë penalizuar në 24 orë
Policia e Shtetit njofton se po vijojnë kontrollet në të gjithë territorin, në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19. “Gjatë 24 ...
ScanTv | 29-Mar-2020 14:27 | 101 artikuj te ndërlidhur »

PD:Të rishikohet paketa financiare. Me paketën aktuale, do të duhen të paktën 10 ditë për përgjigje e shumë kanë mbetur jashtë
Partia Demokratike kërkon rishikimin e paketës financiare të qeverisë për individët dhe bizneset. Në emër të PD-së, Dorian Teliti tha se paketa do t’i shtrijë efektet nga prilli, ndërkohë që marsi është lënë jashtë ...
ScanTv | 29-Mar-2020 14:16 | 26 artikuj te ndërlidhur »

Qeveritë po ndjekin masa drakoniane. Por çfarë do të thotë ‘drakoniane’?
Çfarë do të thotë termi “masa drakoniane”? Për të kuptuar se çfarë do të thotë termi “masa drakoniane”, duhet zbërthyer së pari fjala “drakoniane”. “Drakoniane” vjen nga “Draco”. Draco ishte ligjvënësi i parë i Athinës ...
ScanTv | 29-Mar-2020 13:55 |

Kush hyn në Shqipëri këto kohë do t’i bëhet emri publik nga policia. Kryeministri: S’ka kthime në masë. Po shkelen ligjin, ata që i njohin t’u largohen
Jo të gjithë ata që kanë mbetur jashtë kufijve të vendit si pasojë e bllokimit do të mund të kthehet në Shqipëri. Kryeministi Edi Rama ka shpjeguar se nisma për riatdhesimin e shqiptarëve të mbetur jashtë është një ...
ScanTv | 29-Mar-2020 13:47 | 60 artikuj te ndërlidhur »

Bamirësia goditet nga kriza ekonomike në kohën kur nevojitet më shumë – Si po ndikon COVID-19 tek organizatat bamirëse
Bamirësit janë goditur nga koronavirusi në një kohë kur njerëzit varen shumë prej tyre. Pandemia ka goditur aftësinë e sektorit të bamirësisë për të mbledhur fonde nga korporatat dhe publiku, ndërsa disa filantropë kanë ...
ScanTv | 29-Mar-2020 13:41 |

Studimi i jep fund skepticizmit / Masat e rrepta të distancimit social ulën vdekshmërinë dhe në pandeminë e Gripit Spanjoll
Të dhënat nga pandemia e Gripit Spanjoll sugjerojnë që distancimi i rreptë shoqëror dhe masat e tjera ngadalësuan përhapjen e sëmundjes dhe ulën nivelet e vdekshmërisë deri në 50% në qytetet që i përdorën ato. Ky është ...
ScanTv | 29-Mar-2020 13:14 | 7 artikuj te ndërlidhur »

Shifrat / Sa do t’i rëndonte ekonomisë zbutja e masave për distancim social
Këtë javë, Presidenti Trump shprehu idenë e lehtësimit të masave të distancimit shoqëror me arsyetimin se dëmi i shkaktuar nga mbyllja e ekonomisë mund të jetë më i madh se kostoja e lejimit të virusit të zhvillojë ...
ScanTv | 29-Mar-2020 12:48 |

Studimi / Karantina ndihmon në fuqizimin e ekonomisë – Paralelizmi me gripin e Influenzës të vitit 1918
Masat e kontrollit të koronavirusit që detyrojnë ekonomitë të ngadalësohen ose ndalen, në fund rezultojnë të jenë më të mira për rritjen ekonomike sesa masat më të buta, sipas studiuesve të Rezervës Federale të cilët ...
ScanTv | 29-Mar-2020 12:37 | 7 artikuj te ndërlidhur »

Po prodhohet aq shumë naftë sa nuk ka ku të depozitohet / Ironia e një bote në krizën e pandemisë COVID-19
Bota ka shumë naftë. Por tani nuk ka vend ku ta mbajë atë. Ndërsa sektori i naftës përballet me ulje të kërkesës që rezulton nga koronavirusi, si dhe lufta e çmimit të naftës midis Arabisë Saudite dhe Rusisë, e cila ka ...
ScanTv | 29-Mar-2020 12:11 | 14 artikuj te ndërlidhur »

Bilanci kontabël dhe parapagesa e tatimfitimit, Financat informojnë bizneset dhe individët për afatet
Bilanci kontabël do të dorëzohet brenda datës 31 Korrik 2020, për të gjithë bizneset. Për tatimpaguesit me qarkullim deri në 14 milionë lekë: -Këstet e tatimfitimit të tremujorit të parë dhe të dytë të vitit 2020, ...
ScanTv | 29-Mar-2020 12:08 | 22 artikuj te ndërlidhur »

“Paga e Luftës” nga dita e hënë, Denaj apel bizneseve: Plotësoni me përgjegjësi të dhënat personale të punonjësve dhe llogaritë e tyre bankare
Qeveria ka miratuar një paketë financiare në ndihmë të bizneseve të prekura nga masat parandaluese të pandëmisë dhe për kategoritë në nevojë. Ministrja e Financave Anila Denaj njofton se kanë filluar aplikimet për ...
ScanTv | 29-Mar-2020 11:59 | 22 artikuj te ndërlidhur »

Shkon në 212 numri i të prekurve me COVID-19 në Shqipëri! Në 24 orë shtohen 15 raste të reja. Hartës i bashkohet Mirdita. 40 të shëruar
Numri i personave të evidentuar me COVID-19 është rritur me 15 në 24 orët e fundit. Zëvëndësministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli tha se në total janë kryer 1436 testime dhe numri i personave që kanë rezultuar ...
ScanTv | 29-Mar-2020 11:44 | 302 artikuj te ndërlidhur »

Sqarim i Policisë së Shtetit: Si do të lëvizin këmbësorët në zonat urbane, nga dita e hënë? Leja e daljes zgjat vetëm 1 orë. Kush përjashtohet
Në zbatim të masave kufizuese të shpallura për parandalimin e përhapjes së COVID-19, gjatë periudhës së kufizimeve të lëvizjes së shtetasve në zonat urbane, Policia e Shtetit sqaron se: Nga data 30 mars 2020 e në vijim, ...
ScanTv | 29-Mar-2020 10:59 | 101 artikuj te ndërlidhur »

Fluks i lartë telefonatash-MInistria e Jashtme shton 10 numra të rinj ku shqiptarët që janë bllokuar jashtë mund të kontaktojnë
Ministria e Punëve të Jashtme informon të gjithë qytetarët shqiptarë të cilët janë bllokuar jashtë Shqipërisë, për shkak të mbylljes së kufijve tokësorë dhe ajrorë, dhe që kanë nevojë për ndihmë apo informacion, që të ...
ScanTv | 29-Mar-2020 10:53 | 87 artikuj te ndërlidhur »

Si e ndau paketën 170 mln euro qeveria e Kosovës? Veç pensionistëve e bizneseve, pagë për punonjësit e marketeve e furrave të bukës
Qeveria e Kosovës ka miratuar një paketë financiare prej 170 milionë euro për të ndihmuar bizneset dhe familjet për t’u përballur me emergjencën e krijuar nga COVID-19. Paketa parashikon mbështetje për stafin mjekësor, ...
ScanTv | 29-Mar-2020 10:50 | 9 artikuj te ndërlidhur »

“Kina ka ulur qëllimisht statistikat që tregojnë numrin e njerëzve të infektuar” / Zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar paralajmërojnë shpagim
Qeveria e Boris Johnson raportohet se është e zemëruar me trajtimin që i ka bërë koronavirusit Kina, me zyrtarë të Britanisë së Madhe që janë cituar të dielën duke paralajmëruar se Pekini do të vihet përballë ...
ScanTv | 29-Mar-2020 10:44 | 37 artikuj te ndërlidhur »

Si dhe ku mund të aplikoni / Facebook dhuron 100 milionë dollarë për bizneset e vogla
Bizneset e vogla po shkojnë në prag të kolapsit për shkak të koronavirusit të ri, dhe Facebook është i gatshëm të ndihmojë. Rrjeti social do të shpenzojë 100 milion dollarë në grante për të mbështetur mbi 30,000 biznese ...
ScanTv | 29-Mar-2020 10:31 | 6 artikuj te ndërlidhur »

Deutsche Welle: KE rigrupon fondet – futen edhe 100 milionë eurot për Shqipërinë
Komisioni Europian kërkon të rigrupojë fondet e buxhetit të BE. Miliona euro duhet të përdoren kundër krizës së Coronës. E re në buxhet -100 milionë eurot e premtuara për të ndihmuar rimëkëmbjen e Shqipërisë nga ...
ScanTv | 29-Mar-2020 09:44 | 12 artikuj te ndërlidhur »

Basha: Nga paketa nuk përfitojnë më shumë se 1/3 e njerëzve në nevojë! Duhet vepruar shpejt
Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha evidenton se masat shtrënguese për parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Shqipëri janë të domosdoshme, por ai kërkon që masat mbështesë të jenë më gjithëpërfshirës. Në ...
ScanTv | 28-Mar-2020 20:02 | 26 artikuj te ndërlidhur »

E dhëna që tregon se një vend e ka kaluar COVID-19! Çfarë është indeksi i infektimit dhe kur ndodh këputja e zinxhirit? Flet epidemiologu
Një vend mund të konsiderohet i sigurtë nga COVID-19, dhe nga viruset e tjera, kur indeksi i infektimit, i ashtuquajturi R me zero, do të jetë më pak se 1. Domethënë, kur një person pozitiv do të ketë forcën që të ...
ScanTv | 28-Mar-2020 19:20 |

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved