ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 20/01/2020 01:09

ScanTv
Del raporti: Këto janë 10 vendet më të fuqishme në botë për 2020-ën të renditura
SHBA, Rusia dhe Kina mbeten vendet më të fuqishme të planetit, ashtu si vendet e tjera kanë parë që pozicionet e tyre bien, sipas renditjes globale të këtij viti në fuqi. Renditja, botuar nga US News and World Report, ...
ScanTv | para 6 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Kush e zgjat më shumë jetën tonë, paratë apo edukimi i duhur?
Pagat më të larta lejojnë një fuqi blerëse më të madhe, dhe rrjedhimisht edhe për një mënyrë jetese më të shëndetshme: për dekada të tëra kjo ka qenë shpjegimi kryesor i propozuar për zgjatjen e jetëgjatësisë njerëzore. ...
ScanTv | para 6 ore |

Operacioni kundër llotove, policia futet në fshatra! Sërish në Korçë
Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Devoll, filluan procedimin penal në gjendje të lirë ndaj shtetasve A. M., 65 vjeç, B. M., 45 vjeç, E. B., 35 vjeç, O. B., 36 vjeç dhe Xh. M., 22 vjeç, ...
ScanTv | para 8 ore | 65 artikuj te ndërlidhur »

Me fakte: Sa vite zgjatet jeta juaj konkretisht nëse ndiqni këto rregulla të dobishme për shëndetin
Të jetosh për një kohë të gjatë nuk është gjithçka: në mënyrë që jetëgjatësia të mos shndërrohet në një kurs pengesash të lodhshme, është gjithashtu e nevojshme të jesh i aftë të jetosh i shëndetshëm. Për të lejuar që ...
ScanTv | para 8 ore |

Kriza e klimës dhe humbja natyrore/ FEB: Kërcënon më shumë se gjysmën e PBB botërore
Thuajse gjysma e Produktit të Brendshëm Bruto në të gjithë botën është ekspozuar ndaj rreziqeve nga humbja natyrore, sipas një raporti të Forumit Ekonomik Botëror dhe PwC. Kjo vjen pas një periudhe 12 mujore ku u ...
ScanTv | para 9 ore |

Kina raporton raste të reja të virusit/ Ekspertët thonë se e kanë nën kontroll. Shqetëson Viti i Ri kinez
Kina raportoi 17 raste të tjera të pneumonisë në fundjavë, që mendohet se është shkaktuar nga një Koronavirus i ri, duke rritur shqetësimet e përhapjes ndërkohë që vendi përgatitet të festojë Vitin e Ri, një event ku ...
ScanTv | para 9 ore | 50 artikuj te ndërlidhur »

4593 banesa e 739 pallate për inspektim/ Bashkitë zbardhin totalin e objekteve që kanë nevojë për vlerësim të thelluar rreziku
Në total, 10 bashkitë më të prekura në vend kanë kërkuar inspektim të thelluar për 4593 banesa dhe 739 pallate që mund të kenë pësuar dëmë strukturore. Shifra është zbardhur nga Këshilli i Ministrave në Vendimin që ...
ScanTv | para 9 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Investimi në termoizolim e panele diellore/Del raporti i parë për bizneset e Korçës, si reduktohet fatura e energjisë elektrike
Çdo biznes në rajonin e Korçës mund të implementojë masa të eficencës së energjisë, me qëllim reduktimin e faturës mujore të energjisë. Ndërkohë që, për herë të parë është hartuar edhe një raport që jep të dhëna ...
ScanTv | para 9 ore |

Bizneset e Ish-Bllokut gjobiten për duhanin/Inspektorati vendos 11 masa administrative, vlera totale 3.9 mln lekë
Inspektorati Shtetëror Shëndetësor ka vendosur 11 masa asdministrative ndaj subjekteve të gjetura në shkelje të ligjit antiduhan. Gjobat janë vendosur në harkun kohor të një mbrëmjeje, ku dega rajonale e Tiranës të ...
ScanTv | para 9 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Çfarë është fenomeni “njeriu kafshon qenin” në gazetari
Fraza “Njeriu kafshon qenin” është një version i shkurtuar i një aforizme në gazetari që përshkruan një ngjarje të pazakontë (si ajo që një njeri kafshon qenin) që me shumë gjasa do të raportohet si lajm sesa si një ...
ScanTv | para 14 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Kuvendi i rikthehet punës! Çfarë parashikon seanca e parë e 2020
Kuvendi i rikthehet këtë të hënë punimeve. Në orën 17:00 është parashikuar të mbahet seanca plenare e parë e këtij viti dhe që çel sesionin e ri të punimeve. Në rendin e ditës është ceremonia e hapjes së sesionit, ...
ScanTv | para 14 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Shqipëria eksporton 35 miliardë lekë ushqime, por importon 110 miliardë lekë! Shifrat e INSTAT
Gjatë vitit 2019, Shqipëria ka eksportuar 35 miliardë lekë ushqime, pije e duhan. Në listën e grumallrave, ky mund të renditet si më pozitivi për Shqipërinë sa i përket eksporteve pasi në krahasim me vitin 2018, ka ...
ScanTv | para 14 ore | 17 artikuj te ndërlidhur »

Qytetet e Kosovës që janë të pasura me ar dhe argjend
Kosova njihet për pasuritë e saj nëntokësore, e veçanërisht arin dhe argjendin. “Kjo është një nga arsyet pse Serbia bën një luftë kaq të madhe për të marrë veriun e Kosovës” shkruan Radiotelevizioni i Kosovës (RTK). Në ...
ScanTv | para 14 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

“Gropa” e thellë e shkëmbimeve tregtare me Italinë!  Në 2019, eksportet -3.5 miliardë lekë, importet -11 miliardë lekë
Shqipëria ka njohur një largim të fortë nga Italia në tregtinë e jashtme. Referuar të dhënave të publikuara nga INSTAT, gjatë vitit 2019, Shqipëria eksportoi në Itali mallra në vlerë 143 miliardë lekë, duke njohur një ...
ScanTv | para 14 ore | 17 artikuj te ndërlidhur »

VIDEO/Aksi rrugor më problematik i Tiranës! Aty ku, edhe pse humbin patentën, shoferët vijojnë të abuzojnë…
Thuajse çdo javë Policia Rrugore publikon video nga monitorimi i aksit rrugor Sauk-Teg në Tiranë, bllokon patenta e jep mesazhe sensibilizuese e megjithatë sërish konstatohen automjete me shpejtësi tej mase të lartë. ...
ScanTv | para 15 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Shqipëria, rritje të fortë importesh nga Turqia! “Bumi” me 10 herë i mineraleve e lëndëve djegëse
Gjatë viti 2019, Shqipëria ka njohur një rritje të fortë të importeve nga Turqia. Referuar të dhënave të tregtisë së jashtme të publikuara nga INSTAT, gjatë vitit 2019 Shqipëria eksportoi në Turqi mallra më vlerë 2 ...
ScanTv | para 15 ore | 17 artikuj te ndërlidhur »

Kosova jep sërish shembull – Ndalon komisionet për pagesat kombëtare me kartë
Është fakt i njohur që ekonomia shqiptare ka përdorim tejet të lartë të parasë cash dhe 96% e pagesave nga konsumatorët dhe bizneset shlyhen në para fizike. Me alternativat që ofron sot teknologjia e pagesave, është ...
ScanTv | 18-Jan-2020 15:49 |

Monedha shitet për 1.3 milionë dollarë – Britani, 1 nga 6 monedhat e vetme me fytyrën e Edward VIII
Një monedhë e rrallë e mbretërimit të Edward VIII e vitit 1937 është blerë nga një koleksionist privat për 1 milion paund (1,31 milion dollarë), duke e bërë atë monedhën më të shtrenjtë britanike ndonjëherë. Monedha ...
ScanTv | 18-Jan-2020 13:33 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Të rinjtë nuk mund të padisin SHBA – Gjykata vendos: Ndryshimet klimatike, nuk e kanë të drejtën kushtetuese
Fëmijët dhe të rriturit në moshë të re nuk kanë të drejtë të padisin Shtetet e Bashkuara të Amerikës në gjykatë. Këtë vendim e mori një gjykatë federale apeli në Shtetet e Bashkuara, pasi një grup të rinjsh i ishin ...
ScanTv | 18-Jan-2020 13:30 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Ekonomia kanadeze në rimëkëmbje – Ekonomistët besojnë se ka nisur cikli rritës
Rimëkëmbja e ekonomisë kanadeze është një proces që tashmë ka nisur, janë të bindur ekonomistët. Të njëjtët ekonomistë mendojnë se një shkurtim i normave të interesit nga ana e bankës qendrore nuk është i nevojshëm ...
ScanTv | 18-Jan-2020 13:27 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Shqiptarët në kërkim të një punë të re – 5 arsyet kryesore që i detyrojnë të braktisin punëdhënësit aktualë
57 për qind e punonjësve shqiptar, në 12 muajt e fundit kanë rezultuar të jenë vazhdimisht në kërkim të një pune të re. Rezultati është bërë publik nga një sondazh i zhvilluar nga kompania e rekrutimeve dhe trajnimeve ...
ScanTv | 18-Jan-2020 13:27 | 4 artikuj te ndërlidhur »

Fluks ankesash për punëdhënësit – Mosrespektim i kontratave të punës dhe mosderdhje kontributesh
Gjatë vitit që lam pas, në Inspektoratin Shtetëror të Punës janë depozitar 834 ankesa/kërkesa, ose 14% më shumë së numri i ankesave të regjistruara gjatë vitit 2018 dhe 38 % më e lartë se ankesat e ardhura gjatë vitit ...
ScanTv | 18-Jan-2020 13:27 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Pse gratë Mauritaniane festojnë divorcin?
Në një kthesë unike nga norma, gratë Mauritaniane gjithnjë e më shumë po festojnë divorcin e tyre. Rasti shoqërohet edhe me darka festive dhe muzikë për ta mirëpritur ngrohtësisht përsëri në shtëpinë e familjes së saj. ...
ScanTv | 18-Jan-2020 13:18 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Projekti human ‘Screenome’/ Kërkon të zbulojë sa orë shpenzojmë në internet, por jo vetëm.. (VIDEO)
Me rritjen e automatizmit vjen shqetësimi i shtuar për sjelljet digjitale. A ndikon vërtet koha që kalojmë në ekranet e telefonave, në rritjen e ankthit dhe depresionit, në rritjen e vështirësive për marrëdhënie ...
ScanTv | 18-Jan-2020 11:58 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Çfarë duhet të bëni nëse humbni pasaportën ndërsa udhëtoni jashtë vendit
Nëse pasaporta juaj është e humbur ose e vjedhur ndërsa jeni jashtë vendit, nuk do të thotë që keni ngecur në vend përgjithmonë. Janë disa hapa të thjeshtë të cilat funksionojnë në gjithë botën që ju mund të ndërmerrni ...
ScanTv | 18-Jan-2020 11:41 |

Nga egjiptianët e lashtë dhe deri sot – Kush i shpiku karamelet me mente?
Merita e shpikjes së menteve i atribuohet Clarence Crane, kuzhinier ëmbëlsirash nga Garrettsville, Ohio (SHBA) i cili në vitin 1912 shfrytëzoi vetitë e një ilaçi për dhimbje të fytit (Altoids) për të zhvilluar dhe ...
ScanTv | 18-Jan-2020 11:22 |

Facebook po planifikon vendosjen e reklamave në shërbimin e tij të mesazheve WhatsApp
Facebook kohët e fundit ka shpërndarë një ekip që hulumtoi mënyrat më të mira të integrimit të reklamave në WhatsApp, sipas një njoftimi të Wall Street Journal. Masa është befasuese për përpjekjet e reja të Facebook për ...
ScanTv | 18-Jan-2020 10:38 | 7 artikuj te ndërlidhur »

Medellín, ish-kryeqyteti i ‘narkos’ dhe Escobar, është kthyer tashmë në shtëpinë e ‘start up-eve’!
Vetëm disa kilometra larg nga qendra, quhet Ruta N, ka gjashtë kate, dyer xhami, arredim shumë modern dhe prej dhjetë vjetësh tashmë është nxitësi i start up-eve i Medellín, Kolumbi. Duke lënë pas të shkuarën e errët të ...
ScanTv | 18-Jan-2020 10:24 |

Harrojeni iPhone 11 të Apple – Ky është Smartphone që duhet blerë, sipas Forbes!
Ne dimë mjaftueshëm tashmë rreth planeve të Apple për vitin 2020 për të kuptuar se do të jetë një vit plot risi dhe zhvillime për iPhone. Për më tepër, pavarësisht se iPhone 11 Pro është deklaruar si smartphone i vitit ...
ScanTv | 18-Jan-2020 09:52 | 6 artikuj te ndërlidhur »

Ecuria javore e kursit të këmbimit valutor – Çfarë ka ndodhur gjatë kësaj jave me Euron, Paundin, Frangën dhe Dollarin?!
Gjatë periudhës së 13-17 janarit monedha europiane ka ndjekur një linjë progresive të vlerës duke e mbyllur javën në kuotën e 122.14 lekëve. Ndërkaq Dollari amerikan ka pësuar një rënie të vlerës në fillim të kësaj jave ...
ScanTv | 18-Jan-2020 08:47 |

OSSHE zbardh bilancin e saj për 2019-ën. Dy arsyet kryesore pse dërguan në përkeqësimin e financave
Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka publikuar në ditën e sotme një njoftim zyrtar nëpërmjet të cilit tregon bilancin e saj ekonomik përgjatë vitit 2019. Ky vit sipas OSSHE ka qenë ndër më të vështirit për ...
ScanTv | 17-Jan-2020 18:59 | 15 artikuj te ndërlidhur »

Janë simbole dhe ikona që i shohim në përditshmëri – Ja kuptimet e fshehura të tyre
Ka simbole përreth nesh që i konsiderojmë si të njohura. Ne e dimë kuptimin e tyre, i përdorim ato çdo ditë dhe kurrë nuk i vëmë në dyshim. Disa kanë origjinë mjaft të dukshme, të tilla si përdorimi i një rrufeje për të ...
ScanTv | 17-Jan-2020 16:54 |

Si të arrijmë balancën mes punës dhe jetës?! Këshilla nga vendet më të lumtura në botë
Çdo vit, një grup ekspertësh të lumturisë nga e gjithë bota rendisin 156 vende bazuar në përqindjen e lumturisë së qytetarëve dhe studimet e tyre i publikojnë në Raportin Botëror të Lumturisë. Në fakt, lumturia ...
ScanTv | 17-Jan-2020 16:34 |

Shqipëria, më e dobishme për të “furnizuar” me ushqim, pije dhe duhan! Çfarë u eksportua më shumë në 2019?
Ashtu si në vitin 2018, edhe në 2019 Shqipëria ka eksportuar më shumë grupmallra ‘tekstile dhe këpucë’. Referuar raportit më të fundit të Instat mbi tregtinë e jashtme, në 2019, Shqipëria ka eksportuar 118.1 miliardë ...
ScanTv | 17-Jan-2020 16:08 | 17 artikuj te ndërlidhur »

Moti/ Parashikimi: Ikin ditët me diell, rikthehen reshjet e shiut dhe ulja e temperaturave
Pas disa ditëve me me diell tashmë situata atmosferike mbi vendin tonë do të ndryshojë gradualisht duke filluar nga dita e shtune. Shërbimi Meteorologjik njofton se dita e Shtunë do të nisë me mot të kthjellët në të ...
ScanTv | 17-Jan-2020 15:47 | 105 artikuj te ndërlidhur »

Krijohet sistemi i gjurmueshmërisë/ Në fokus problematikat që adresojnë bizneset!
Rrjeti i koordinatorëve të biznesit, së bashku me “ofensivën” e shërbimeve online vijojnë intesivisht punën me rrjetin e koordinatorëve të dedikuar pranë çdo ministrie dhe në agjencitë kryesore shtetërore për të ndjekur ...
ScanTv | 17-Jan-2020 15:47 |

Ngadalësohet ekonomia kineze – Në 2019-ën u rrit me hapin më të dobët që prej vitit 1990
Rritja ekonomike e Kinës u ngadalësua pranë nivelit më të ulët të 30 viteve të fundit, në kushtet e një lufte tregtare me ekonominë më të madhe të botës si dhe ngadalësimin e investimeve. Gjatë këtij viti priten një ...
ScanTv | 17-Jan-2020 13:47 | 7 artikuj te ndërlidhur »

Tryeza zgjedhore, lajm i mirë? – Diskutimi në “Argument”: Për ekonominë, po!
Pas një kohë të gjatë pushim, politika shqiptare ka rimarrë sërish skenën kryesore. Gjatë së enjtes në argument u diskutua pikërisht për aktualitetin politik, me fokus kryesor te tryeza zgjedhore dhe rinisja e dialogut ...
ScanTv | 17-Jan-2020 13:44 |

Nga shefi i panjohur i taksave deri tek kryeministri i Rusisë – Kush është Mikhail Mishustin
Mikhail Mishustin ishte relativisht i panjohur ndërkombëtarisht përpara se të emërohej kryeministër i Rusisë nga Presidenti Vladimir Putin. Emërimi erdhi ndërsa qeveria dha dorëheqjen pas fjalimit të Putinit për ...
ScanTv | 17-Jan-2020 13:44 | 9 artikuj te ndërlidhur »

Tërmeti, lejet emergjente të ndërtimit/ Për zhvilluesit brenda planeve të detyruara miratohen në 10 ditë, vetëm 2 dokumente
Lejet e zhvillimit në zonat e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit do të miratohen përmes një procedure të përshpejtuar e cila nuk do t’i kalojë 10 ditët, ndërkohë që aplikantët do paraqesin vetëm dy dokumente. Këshilli i ...
ScanTv | 17-Jan-2020 13:44 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Kalon Vetting-un Kryegjyqtari i SPAK/ Sandër Simoni konfirmohet në detyrë, shkarkohet Marsela Balili për probleme me pasurinë!
Kreu i Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit e Krimit të Organizuar, Sandër Simoni, ka kaluar me sukses sitën e Vetting-ut. Ai u konfirmua të premten në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit pasi ju nënshtrua ...
ScanTv | 17-Jan-2020 13:41 | 4 artikuj te ndërlidhur »

OKB më pesimiste se BB – Ekonomia shiptare do rritet me 3% këtë vit, inflacioni i dobët për faj të lekut
Organizata e Kombeve të Bashkuara, ashtu si çdo fillim vit, ka publikuar perspektivën dhe situatën ekonomike botërore. Për Shqipërinë, organizmi projekton një rritje ekonomike në 3%, bindshëm nën projeksionet e Bankës ...
ScanTv | 17-Jan-2020 13:41 | 4 artikuj te ndërlidhur »

Eksportet ranë në vitin 2019 – Deficiti tregtar i vendit u thellua me pothuajse 6%
Pas katër vitesh radhazi në rritje, eksportet shqiptare sapo mbyllën një vit pa shkëlqim. Instituti i Statistikave raporton se për vitin 2019 eksportet e mallrave pësuan rënie me 3.8% krahasuar me një vit më parë. ...
ScanTv | 17-Jan-2020 13:38 | 17 artikuj te ndërlidhur »

Biznesi në Shqipëri po investon në prona – Kredia për pasuri të paluajtshme u rrit me 13% vitin e kaluar
Rritja e investimeve në pasuri të paluajtshme në vitet e fundit është një tendencë që ka përfshirë jo vetëm individët, por edhe sipërmarrjet. Statistikat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se kredia për pasuri të ...
ScanTv | 17-Jan-2020 13:38 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Shqipëria do të riorganizojë transportin publik DPSHTRR: Sistem i ri biletimi, rishikim rrjetit të linjave e standardeve të autobusëve
Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ka kërkuar riorganizimin e sektorit të transportit publik të udhëtarëve. Me qëllim rritjen e standardeve dhe sigurisë në këtë sektor, ky dikaster ka propozuar ...
ScanTv | 17-Jan-2020 13:35 | 2 artikuj te ndërlidhur »

2019-ta, rekord i punonjësve informalë / Kapen në të zezë rreth 2900 punonjës, dëm 2 milionë euro në sigurime
Të paktën në 4 vitet e fundit, 2019-ta mban rekord sa i takon numrit të punonjësve informalë të evidentuar në biznese. Sipas raportit të Inspektoriati Shtetëror të Punës për vitin 2019, të siguruar nga “SCAN“, vihet re ...
ScanTv | 17-Jan-2020 13:35 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Biznesi ankohet për gjoba të qëllimshme/ SME Albania: ”Problem janë konkurrenca e pandershme dhe largimi i stafit”
Bizneset e vogla dhe të mesme në Shqipëri përballen me një sërë problematikash të cilat ndikojnë negativisht në veprimtarinë e tyre. Referuar të dhënave të sondazhit të publikuar nga Instituti Shqiptar i SME-ve, “SME ...
ScanTv | 17-Jan-2020 13:32 |

Alphabet, pronari i Google bëhet një kompani triliona dollarëshe
Gjigandi i teknologjisë është firma e katërt amerikane që arrin vlerësimin pas Microsoft, Apple dhe Amazon. Vlera e alfabetit, bazuar në çmimin e aksioneve të tij të renditura në Wall Street, kaloi 1 trilion dollarë ...
ScanTv | 17-Jan-2020 13:14 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Paralajmërohet “Testi i Idiotit” për shoferët shqiptarë! Si aplikohet modeli gjerman që u përmend nga ministri i Brendshëm
Në listën e masave që pritet të merren për të ulur numrin e aksidenteve rrugore në vend do të jetë edhe ai që emërtohet si “Testi i Idiotit”. Kjo u bë e ditur nga ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj në tryezën ku u ...
ScanTv | 17-Jan-2020 13:01 | 15 artikuj te ndërlidhur »

Ushqime të skaduara nga Serbia – AKU bllokon 4 mijë ton marmelatë në PIK të Hanit të Hotit
Sipas njoftimit të publikuar nga Autoriteti i Kontrollit Ushqimor, nga kontrollet e kryera në Pikën e Inspektimit Kufitar Hani i Hotit u konstatua një sasi prej 4.032 ton produkt ushqimor “Marmelatë”(e ambalazhuar në ...
ScanTv | 17-Jan-2020 12:38 | 13 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved