ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 30/03/2020 18:03

Respublica
Amerika tradhëtoi Amerikën/Liria nuk është një vlerë universale*
J. Rufus Fears ka qenë ndër profesorët më të njohur i historisë klasike në ShBA, i dalluar veçanërisht për pedagogjinë e tij. Leksionet e tij për grekët dhe romakët e famshëm, janë një gjetje gati unike e pasurimit me ...
Respublica | para 45 min |

Novartis konfirmon efektivitetin e hidroksiklorokinës kundër CoVid-19
Hidroksiklorokina aprovohet si medikament i përshtatshëm dhe efektiv në luftën kundër CoVid-19 edhe nga kompania e njohur farmaceutike zvicerane, Novartis. Studimet paraklinike në kafshe si dhe të dhënat e para nga ...
Respublica | para 80 min | 4 artikuj te ndërlidhur »

Një akt që nuk ka pse të banalizohet si zakonisht
Dërgimi i mjekëve dhe infermierëve në Itali ishte një politikë e gjestit, e vullnetit të mirë që në fakt duhet përkrahur. Patjetër që z. Rama diti jo vetëm ta realizojë këtë si shprehje të vullnetit të mirë dhe ...
Respublica | para 4 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Ndërron jetë Manolis Glezos
Ka ndërruar jetë në moshën 98 vjeçare Manolis Glezos, luftëtari i njohur grek i rezistencës ndaj nazizmit. Sipas njoftimeve zyrtare ai vdiq si pasojë e një infarkti në zemër. Anëtar I Syrizas, Glezos u zgjodh deputet në ...
Respublica | para 5 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Një president që sfidon votën e qytetarëve
Hashim Thaçi, president i Republikës së Kosovës njofton se ka zhvilluar sot një takim me ambasadorët e vendeve krysore garanttuese të pavarësisë së Kosovës, njohur si vende të Quintit. Thaçi njofton se “ do të marrë ...
Respublica | para 5 ore | 242 artikuj te ndërlidhur »

Urdhri i infermierit në Itali: Janë 4 mijë infermierë të infektuar
Italia ka numrin më të madh të infermierëve të infektuar. Sipas Barbara Mangiacavalli, presidente e Federatës Kombëtare të Urdhërit të Infermierit janë rreth 4 mijë infermierë të infektuar me Covid-19. Shumë prej tyre ...
Respublica | para 6 ore |

Luftë kundër CoVid -19, por edhe luftë kundër Kinës
Kina po dërgon pajisje të dëmtuara në Europë në luftën kundër pandemisë. Po kështu ndihmat ruse në Itali nuk vlejnë realisht për asgjë Këto lajme dëgjon përditë nga agjenci të ndryshme mediatike në Perëndim, teksa ...
Respublica | 29-Mar-2020 16:48 |

Kurti: Zgjedhje të reja. Presidenti duhet të zbatojë Kushtetutën, jo ta interpretojë atë!
Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka përsëritur sot kërkesën për zgjehdje të rej pas rrëzimit të qeverisë së tij në Parlament. Përmes një statusi në Facebook, Kurti apelon ndaj Presidentit të Republikës, ...
Respublica | 29-Mar-2020 16:04 | 242 artikuj te ndërlidhur »

OSHEE përgatit fatura “afrofe” për qytetarët, Çmim reference sipas konsumit mujor
Në një kohë kur vendin e ka mbërthyer koronavirusi, OSHEE dhe ERE kanë përgatitur faturat afrofe për konsumatorët dhe bizneset. Asgjë nuk është bërë publike më herët, teksa vendimi është marrë në fshehtësi mes këtyre 2 ...
Respublica | 29-Mar-2020 15:50 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Marrëveshje ndërkombëtare për burimet dhe teknologjinë kundër Co Vid -19, ose do të jetë kaos
Përvoja italiane tashmë po shndërrohet në ligjësi e kësaj pandemie. Në fillim si me të lehtë, pastaj përmbysje e spitaleev, infektim personeli mjekësor, mungesë ventilatorësh dhe prag kolapsi. Sot presidenti amerikan, ...
Respublica | 28-Mar-2020 20:36 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Refleksione mbi sëmundjen*
Reflektimet që pasojnë këtu nuk kanë të bëjnë me epideminë, por me atë që mund të kuptojmë nga reagimi i njerëzve ndaj saj. Bëhet fjalë pra, për të reflektuar mbi lehtësinë me të cilën një shoqëri e tërë pranoi të ...
Respublica | 28-Mar-2020 17:42 |

Leximi objektiv i statistikave/Në Itali fataliteti i koronavirusit, 1.14%
Instituti Italian për Studime Politike Ndërkombëtare ka publikuar së fundmi një studim që sqaron sipas tij mortalitetin real të koronavirusit në vendin fqinj. Raportimet e ndryshme mediatike dhe jo vetëm raportojnë se ...
Respublica | 28-Mar-2020 14:53 | 8 artikuj te ndërlidhur »

Conte: Italia ka kapacitetet t'ia dalë e vetme, por ky do të ishte një gabim tragjik i Europës
Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte ka deklaruar në një intervistë për “Il Sole 24 ore” se Italia mund ta përballojë e vetme krizën e tanishme të epidemisë, por sipas tij ky do të ishte një gabim fatal për Europën. ...
Respublica | 28-Mar-2020 14:04 | 143 artikuj te ndërlidhur »

Mesazhi i Fondit Besa: Paguaj këstin ose ke penalitete
Kryeministri shpalli dje një sërë masash në kuadër të paketës së ndihmës ekonomike për përballimin e pandemisë. Një ndër to është edhe shtyrja e pagesës së kësteve të kredisë. Për këtë kryeministri ka firmosur një ...
Respublica | 28-Mar-2020 13:28 |

Jeff Bezos shiti 3.4 miliardë dollarë të aksioneve në Amazon pak para rënies së Covid-19
Miliona njerëz në të gjithë botën kanë humbur punën e tyre, dhe triliona dollarë janë fshirë nga vlera e tregjeve të aksioneve. Por jo të gjithë kanë humbur. Jeff Bezos, personi më i pasur në botë, është 5.5bn $ më i ...
Respublica | 28-Mar-2020 13:25 | 5 artikuj te ndërlidhur »

COVID-19/ Shqipëria ndihmon Italinë, dërgon në Bergamo 30 mjekë për të përballuar situatën emergjente
30 mjekë nga Shqipëria do të shkojnë në Bergamo të Italisë në kuadër të situatës alarmante të Covid-19. Mësohet se ata do të nisen sot në orën 16:00 nga Tirana për në Bergamo, ku do të qendrojnë për një muaj. Sakaq, ...
Respublica | 28-Mar-2020 13:18 | 374 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved