ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 16/10/2019 03:57

Respublica
Miqësia shkon e vjen, por investimet në vend numëro
Në vizitën e shkurtër që pati në Tiranë, kryeministri i Italisë Antoni Conte qartësoi qëndrimin e vendit të tij për çështjen e negociatave, duke zbardhur edhe propozimin që Roma ka bërë për hapje formale të negociatave. ...
Respublica | para 9 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Ministrat e Jashtëm të BE pa vendim për negociatat
Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian nuk arritën të marrin një vendim lidhur me negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Pengesë u bë qëndrimi kundër i Francës për të dyja vendet dhe kërkesa e Holandës ...
Respublica | para 9 ore | 311 artikuj te ndërlidhur »

Denaj: Nuk e dijmë a do japim shpërblim për pensionistët
Pensionistët mund të mos e marrin shpërblimin e fundvitit. Qeveria nuk ka ende një pasqyrë të të ardhurave dhe shpenzimeve që do të shoqërojnë periudhën e mbetur të vitit, çka e bën të pasigurtë alokimin e një fondi për ...
Respublica | para 10 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Roli i braktisur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Dhe mbetemi serish ne dilemen e fund-shekullit XIX dhe fillim-shekullit XX, nese nje Turqi e forte myslimane anon nga krahu fanatik e radikal dhe i kundervihet me gjithfare menyrash Europes, apo nje Rusi e forte ...
Respublica | para 11 ore |

Kryeministri: Vendimi i BE-së për negociatat nuk lidhet më me detyrimet e Shqipërisë
Kryeministri Edi Rama është rishfaqur sot me një videomesazh për qytetarët shqiptarë rreth vendimit të Bashkimit Europian për cceljen e negociatave për anëtarësim. Në fjalën e vet, z. Rama ka nënvizuar se vendimi ende i ...
Respublica | para 12 ore |

Roli i braktisur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës
E mbani mend imperializmin amerikan, "luftën e ndyrë të Vietnamit", “Jenki (amerikanë), kthehuni në shtëpi”, e të tjera si këto? Tashmë amerikanët po kthehen vërtet në shtëpi. Dhe, siç shihet në Lindjen e Mesme, është ...
Respublica | para 12 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Oksigjen për "La Repubblica". De Benedetti: Një copëz historie e Italisë. Fëmijët e mi nuk dinë ta bëjnë këtë punë
Sipërmarrësi i njohur italian, Carlo De Benedetti ka njoftuar përmes një interviste në gazetën “Corriere della Sera” se ai ka ndërmend të rigjallërojë grupin mediatik “Gedi” që zotëron ndër të tjera edhe gazetat “La ...
Respublica | para 15 ore |

Veto franceze për negociatat
Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian do të diskutojnë sot nëse Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të lejohen të nisin bisedimet zyrtare për t'u anëtarësuar në Bashkimin Evropian. Një hap i tillë nuk mbështetet ...
Respublica | para 16 ore | 311 artikuj te ndërlidhur »

Rusia ndërmjetëson marrëveshje mes kurdëve dhe Damaskut zyrtar kundër Turqisë
Kurdët kanë arritur një marrëveshje me qeverinë siriane të Bashar al Assad për frenimin dhe kundërvënien e ofensivës turke në veti të Sirisë. Mediat raportojnë se kurdët do të dorëzojnë qytetin e Manbij dhe Kobanes në ...
Respublica | para 17 ore | 229 artikuj te ndërlidhur »

Me kë është Shqipëria në Siri?
U mendua se ishte një rrokadë e organizuar në terren. Amerikanët dilnin jashtë sepse nuk dëshironin më të luftonin në Siri, turqit hynin brenda. Presidenti amerikan Donald Trump e mbrojti tërheqjen me faktin se SHBA nuk ...
Respublica | 15-Oct-2019 02:47 | 229 artikuj te ndërlidhur »

Venecian e lexon si të duash
Komisioni i Venecias nuk i ka lëvizur ndonjë gjë të madhe draftit fillestar të vet për çështjen e opioninit të kërkuar nga Kuvendi i Shqipërisë për shtyrjen e datës së zgjedhjeve. Në opinionin e publikuar, Komisioni ...
Respublica | 14-Oct-2019 18:35 | 119 artikuj te ndërlidhur »

Ambasadori turk në Tiranë: Besojmë se kemi mbështetjen e Shqipërisë për luftën në Siri (Video)
Ambasadori turk në Tiranë: Besojmë se kemi mbështetjen e Shqipërisë për luftën në Siri (Video)
Ambasadori i turqisë në vendin tonë, Murat Ahmet Yoruk doli sot në një konferencë për shtyp për të sqaruar qëllimet e sulmit të ushtrisë turke në Siri. Ai tha se operacioni i quajtur “Burimi i paqes ” do të garantojë ...
Respublica | 14-Oct-2019 18:31 | 229 artikuj te ndërlidhur »

Dhoma e Tregtisë Italiane: Në Shqipëri gjërat nuk funksionojnë
Debati publik në Shqipëri është i dominuar jo rastësisht nga temat politike, duke i dhënë pak hapësirë asaj çfarë ndodh realisht me ekonominë dhe treguesit që publikohen periodikisht lidhur me rritjen ekonomike. Së ...
Respublica | 14-Oct-2019 17:52 | 78 artikuj te ndërlidhur »

Retrospektivë/Nga Macmillan që qante para De Gaulle për të hyrë në TPE te Brexit
Debati i pafundëm për marrëveshjen e Brexit ka detyruar mediat të sjellin në vëmendje episode historike që duan të shpjegojnë drejtësinë e liderëve të dikurshëm. France 24 sjell kështu qëndrimin e ish-presidentit ...
Respublica | 14-Oct-2019 13:20 |

Rrëfimi i John Kiriakou, ish-agjentit të CIA-s që denoncoi torturat në burgjet sekrete
"Shkalla e lirisë së një vendi matet vetëm nga respekti që ai tregon për të drejtat e qytetarëve të tij"- Edward Snowden. Ish-agjenti greko-amerikan, John Kiriakou i konsideruar si Whistleblowrs pasi denoncoi ...
Respublica | 14-Oct-2019 12:51 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Gropa financiare e Shqipërisë, KLSh: Qeveria po fsheh detyrimet reale
Revista “Monitor” shkruan sot se qeveria shqiptare ka fshehur detyrimet e prapambetura që arrijnë në 75 miliardë lekë, me synim ruajtjen formale të parametrave buxhetorë. Revista flet për një skenar të ngjashmë me ...
Respublica | 14-Oct-2019 12:44 | 9 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved