ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 30/03/2020 18:13

Radio Evropa e Lire
Ushtruesi i detyrës së ministrit të Brendshëm, Xhelal Sveçla padit presidentin Thaçi
Ushtruesi i detyrës së ministrit të Brendshëm, Xhelal Sveçla dorëzoi në Prokurorinë Themelore në Prishtinë, padinë kundër presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, në lidhje me deklarimet e tij të datës 23 mars - për të mos ...
Radio Evropa e Lire | para 31 min | 44 artikuj te ndërlidhur »

Në selinë e NATO-s u ngrit flamuri i Maqedonisë së Veriut
Flamuri i Maqedonisë së Veriut u ngrit të hënën pasdite para ndërtesës së NATO-s në Bruksel, duke shënuar pranimin e saj zyrtar në aleancë si anëtari i 30-të i saj. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i ...
Radio Evropa e Lire | para 42 min | 81 artikuj te ndërlidhur »

Serbët nuk i raportojnë rastet me COVID-19 te institucionet e Kosovës
Institucionet shëndetësore në Kosovë nuk po arrijnë të monitorojnë rastet dhe gjendjen e personave të infektuar me sëmundjen COVID 19, që shkatohet nga koronavirusi i ri, në komunat dhe mjediset e banuara më shumicë ...
Radio Evropa e Lire | para 102 min | 111 artikuj te ndërlidhur »

Vidhet piktura e Van Goghut në një muze që u mbyll për shkak të pandemisë
Hajdutët vodhën një pikturë të Vincent van Goghut nga një muze në Holandë. Muzeu ishte i mbyllur për publikun për shkak të shpërthimit të koronavirusit, tha drejtori i muzeut Singer Laren, Evert van Os. ...
Radio Evropa e Lire | para 113 min | 14 artikuj te ndërlidhur »

Vriten dhjetëra pjesëtarë të sigurisë afgane nga sulmet e militantëve
Në Afganistan militantët kanë vrarë 28 pjesëtarë të forcave afgane të sigurisë, njoftuan zyrtarët policorë, pasi qeveria shtyu lirimin e të burgosurve talibanë. Militantët sulmuan kompleksin e një zyrtari të lartë të ...
Radio Evropa e Lire | para 2 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Në Shkup regjistrohet edhe një viktimë nga koronavirusi
Në Maqedoninë e Veriut është regjistruar edhe një viktimë nga koronavirusi duke e çuar numri e të vdekurve në 7, ka bërë të ditur ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në një postim në rrejtin social Facebook. Ai ka ...
Radio Evropa e Lire | para 3 ore | 189 artikuj te ndërlidhur »

Alo, ende nuk e pastroni telefonin?
Për shumë prej nesh, telefonat e mençur janë bërë pjesë e pandashme. Kalojmë orë të tëra me ta, duke kontaktuar miq, duke lexuar lajme, duke luajtur lojëra dhe duke shikuar video. Në fakt, një sondazh ka treguar se një ...
Radio Evropa e Lire | para 3 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Kundërshtohet projektligji për kompetencat e qeverisë hungareze
Parlamenti hungarez votoi një projektligj që i jep qeverisë kompetenca të reja për të zbatuar gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri. Më shumë se 100,000 njerëz kanë nënshkruar një ...
Radio Evropa e Lire | para 3 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Autoritetet në Kosovë u bëjnë thirrje të moshuarve të mos dalin nga shtëpitë
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) sërish u bëri thirrje qytetarëve të Kosovës t’i përmbahen rekomandimeve, dhe të mos dalin nga shtëpitë, pa ndonjë nevojë urgjente. Me theks të veçantë, aty iu ...
Radio Evropa e Lire | para 3 ore | 31 artikuj te ndërlidhur »

Çka do të thotë kontakti i afërt me një person të infektuar?
1. Si transmetohet koronavirusi i ri nga një person në tjetrin? Koronavirusi i ri është një virus i frymëmarrjes i cili përhapet kryesisht përmes kontaktit me një person të infektuar. Mënyrat kryesore janë përmes: ...
Radio Evropa e Lire | para 4 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Ministrja spanjolle: Kulmi i të infektuarve me koronavirus po rrafshohet
Ministrja e Jashtme e Spanjës, Arancha Gonzales, tha në një intervsitë për BBC-në se shifrat e fundit të të prekurve me koronavirus në këtë vend, tregojnë se “kulmi i sëmundjes po rrafshohet”. Autoritetet spanjolle i ...
Radio Evropa e Lire | para 4 ore | 230 artikuj te ndërlidhur »

Në Çeki nis zbatimi i “karantinës së mençur”
Në Republikën Çeke ka nisur të hënën testimi i së ashtuquajturës “karantinë e mençur”, e cila parashah që përmes të të dhënave nga ofruesit e telefonisë celulare dhe kartat bankare, të gjurmohen kontaktet e njerëzve të ...
Radio Evropa e Lire | para 5 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Çmimi i naftës bie në nivelin më të ulët qysh në vitin 2002
Çmimi i naftës ka rënë në nivele të papara qysh në vitin 2002, pasi kërkesa për naftë të papërpunuar është zvogëluar, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Çmimi i naftës së papërpunuar Brent, e cila përdoret si pikë ...
Radio Evropa e Lire | para 5 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

Thaçi takon ambasadorët e Quint-it; thotë se duhet qeveri gjithëpërfshirëse
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, takoi të hënën ambasadorët e Quint-it dhe atë të Bashkimit Evropian në Prishtinë, për t’i informuar për, siç tha, hapat që do t’i ndërmarrë pas shkarkimit të Qeverisë së kryeministrit ...
Radio Evropa e Lire | para 6 ore | 248 artikuj te ndërlidhur »

Ndërron jetë një 79-vjeçar, viktima e 11 e COVID-19 në Shqipëri
Në Shqipëri ka ndërruar jetë një tjetër pacient, duke e çuar në 11 numrin e viktimave nga koronavirus në vend. Drejtorja e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, gjatë komunikimit të përditshëm, informoi mbi ...
Radio Evropa e Lire | para 6 ore | 302 artikuj te ndërlidhur »

Mali i Zi i kërkon ndihmë NATO-s për luftimin e koronavirusit
Qeveria e Malit të Zi i ka dërguar lutje për ndihmë mjekësore NATO-s, përkatësisht Qendrës për Koordinimin e Përgjigjeve ndaj Fatkeqësive. Mali i Zi, sikurse edhe vendet e tjera të botës, po përballet me pandeminë e ...
Radio Evropa e Lire | para 6 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Gjermania “huazon” modelin jugkorean në luftim të koronavirusit
Në garë kundër koronavirusit, Gjermania duket se varet nga rritja e numrit të testimeve dhe ashpërsimit të masave të karantinës për të thyer zinxhirin e infektimit, një strategji e huazuar nga Koreja Jugore , suksesin e ...
Radio Evropa e Lire | para 7 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Komisionari për Ekonomi i BE-së: Projekti evropian, në rrezik
Bashkimi Evropian tha të hënën se mosmarrëveshjet e vendeve anëtare për politikat ekonomike gjatë pandemisë së koronavirusit, rrezikojnë ta ndajnë projektin evropian. Paralajmërimi u bë nga komisionari për Ekonomi i ...
Radio Evropa e Lire | para 7 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

QKUK: Njëri nga të prekurit me COVID-19, në kujdes intensiv
Qendra Klinike Univeristare e Kosovës (QKUK) tha se pesë pacientë të prekur me koronavirus po trajtohen me oksigjenoterapi, ndërsa njëri prej tyre është në kujdes intensiv në Klinikën Infektive. Sipas njoftimit të ...
Radio Evropa e Lire | para 8 ore | 32 artikuj te ndërlidhur »

Koreja e Veriut kryen teste të reja raketore
Koreja e Veriut tha se ka kryer me sukses një testim të qitësve të raketave, vetëm pak kohë pasi Koreja e Jugut e kritikoi atë për “sjellje të keqe” në kohën e pandemisë së koronavirusit. Seuli tha se Phenjani ka hedhur ...
Radio Evropa e Lire | para 8 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Rusia mbyll kufijtë për të luftuar koronavirusin
Në përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit, Rusia, nga sot, ka mbyllur kufijtë, ndërsa kryeqyteti Moska i ka urdhëruar 12 milionë banorët e tij të qëndrojnë në shtëpi. Ata do të lejohen të dalin vetëm për të ...
Radio Evropa e Lire | para 9 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

Masat kundër koronavirusit në SHBA do të vazhdojnë deri në fund të prillit
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se udhëzimet federale kundër koronavirusit, të tillat si distancimi fizik, do të vazhdojnë në gjithë SHBA-në së paku deri më 30 prill. “Numri më i lartë i vdekjeve ...
Radio Evropa e Lire | para 9 ore | 87 artikuj te ndërlidhur »

Kina raporton rënie të numrit të të infektuarve me koronavirus
Kina raportoi për rënie të numrit të rasteve të reja me koronavirus – për të katërtën ditë me radhë. Autoritetet shëndetësore atje thanë se të hënën janë shënuar 31 raste të reja, prej të cilave 30 janë importuar. Sipas ...
Radio Evropa e Lire | para 10 ore | 230 artikuj te ndërlidhur »

Thaçi për konsultime me partitë politike, Kurti për zgjedhje pas pandemisë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka paralajmëruar nisjen e bisedimeve me partitë politike për formimin e Qeverisë së re të Kosovës. Nisma e tij, pason votimin e mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë së Kosovës , të ...
Radio Evropa e Lire | para 10 ore | 248 artikuj te ndërlidhur »

Kurti: Koronavirusi po e teston shtetin, shoqërinë dhe gjithë njerëzimin
Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, përmes një video-mesazhi i është drejtuar qytetarëve duke u kërkuar respektimin e masave për parandalimin e shpërndarjes së koronavirusit. Ai tha se qëllimi i Qeverisë së ...
Radio Evropa e Lire | para 19 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

Qeveria afgane kritikon talibanët për kundërshtimin e ekipit negociues
Qeveria afgane ka kritikuar talibanët për kundërshtimin e ekipit negociues të Kabulit, për bisedimet e ardhshme të paqes që synojnë t'i japin fund luftës gati 19-vjeçare. Waheed Omar, këshilltari i presidentit Ashraf ...
Radio Evropa e Lire | para 21 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Konfirmohen edhe tri raste me koronavirus në Kosovë
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka konifrmuar edhe tri raste të reja me koronavirusin e ri. “Rastet pozitive janë raste kontakti, dy prej të cilave me vendbanim në Prishtinë dhe një me vendbanim në ...
Radio Evropa e Lire | para 22 ore | 49 artikuj te ndërlidhur »

Ministri i Financave i landit gjerman Hesse është gjetur i vdekur
Ministri i Financave i landit gjerman të Hesses është gjetur i vdekur, thotë policia. Trupi i 54-vjeçarit, Thomas Schäfer, u gjet në një linjë hekurudhore afër Frankfurtit të shtunën në mëngjes. Bazuar në rrethanat, ...
Radio Evropa e Lire | para 23 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

Në Itali konfirmohen edhe 765 vdekje nga koronavirusi
Italia ka shënuar 765 vdekje nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Numri i përgjithshëm i vdekjeve në këtë vend ka arritur në 10,779. Sipas të dhënave të Universitetit, John Hopkins, Italia është vendi i dytë në botë ...
Radio Evropa e Lire | para 24 ore | 230 artikuj te ndërlidhur »

Vitia: Qytetarët të qëndrojnë në shtëpi
Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia u bëri thirrje qytetarëve të mos dalin nga shtëpitë dhe të ndjekin rekomandimet e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike. Në një konferencë për media të mbajtur në ...
Radio Evropa e Lire | 29-Mar-2020 17:17 | 49 artikuj te ndërlidhur »

OJQ-të monitorojnë punën e institucioneve nga distanca
Puna nga shtëpia, në kohën e pandemisë së COVID-19, është bërë tashmë praktikë e funksionimit të shumë kompanive apo edhe institucioneve e organizatave joqeveritare. Punën e tyre nga shtëpia apo distanca aktualisht po e ...
Radio Evropa e Lire | 29-Mar-2020 16:56 | 11 artikuj te ndërlidhur »

Kërkohet ndihma e bashkësive fetare që t’i bindin qytetarët të qëndrojnë në shtëpi
Ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla, ka kërkuar nga Ipeshkvi i Ipeshkvisë së Kosovës, Dodë Gjergji dhe kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, ...
Radio Evropa e Lire | 29-Mar-2020 16:38 | 44 artikuj te ndërlidhur »

Kurti kërkon që zgjedhjet të mbahen pasi të mbarojë pandemia
Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, thotë se Kushtetuta e Kosovës e ka bërë të qartë se një mocion mosbesimi i suksesshëm prodhon zgjedhjet dhe jo një qeveri tjetër. Sipas Kurtit, ka dallim thelbësor ndërmjet ...
Radio Evropa e Lire | 29-Mar-2020 15:26 | 248 artikuj te ndërlidhur »

BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme
Banka Qendrore e Republikës se Kosovës ka njoftuar se në vazhdimësi po dezinfekton ndërtesën dhe paratë e gatshme. Ky proces po ndodh, në kuadër të masave për parandalimin e përhapjes dhe mbrojtjes nga pandemia, thuhet ...
Radio Evropa e Lire | 29-Mar-2020 14:46 | 27 artikuj te ndërlidhur »

Shqipëri: Dyzet persona shërohen nga koronavirusi
Zëvendësministrja e Shëndetësisë në Shqipëri, Mira Rakacolli, ka bërë të ditur se numri i personave që janë shëruar nga COVID-19 ka arritur në 40. “Vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar shtatë persona”, ka thënë ...
Radio Evropa e Lire | 29-Mar-2020 14:35 | 302 artikuj te ndërlidhur »

Mitrovicë e Veriut: Dy persona të infektuar me koronavirus
Dy persona në Mitrovicën e Veriut kanë dalë pozitivë në testet për koronavirus, ka konfirmuar Instituti “Torlak” në Beograd, ndërsa rezultatet janë dorëzuar për shëndet publik në Mitrovicën e Veriut. Epidemiologu, ...
Radio Evropa e Lire | 29-Mar-2020 14:16 | 32 artikuj te ndërlidhur »

Edhe dy të vdekur nga koronavirusi në Maqedoni të Veriut
Dy persona kanë ndërruar jetë nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, duke e çuar në gjashtë numrin e përgjithshëm të të vdekurve nga COVID-19. Bëhet fjalë për dy burra të moshës 31 dhe 91 vjeç, njoftoi ministri i ...
Radio Evropa e Lire | 29-Mar-2020 13:47 | 189 artikuj te ndërlidhur »

Adaptimi me kushtet e jetës mbyllur në shtëpi
Distancimin social përmes mbylljes së njerëzve nëpër shtëpi , duke shmangur kontakte me të tjerët, si masë parandaluese për përhapjen dhe shpërndarjen e koronavirusit, të rinjtë thonë se po e përjetojnë në mënyra të ...
Radio Evropa e Lire | 29-Mar-2020 13:26 | 11 artikuj te ndërlidhur »

Policia arreston 40 persona për mosrespektim të masave për qarkullim
Policia e Kosovës ka arrestuar 40 persona nga qytete të ndryshme të vendit, të cilët nuk kanë respektuar masat e vendosura nga Qeveria e Kosovës, për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, thuhet në raportin ...
Radio Evropa e Lire | 29-Mar-2020 12:28 | 51 artikuj te ndërlidhur »

Koreja e Veriut raportohet se ka lansuar dy raketa balistike
Koreja e Jugut ka kritikuar Phenjanin, pasi ka lansuar dy raketa të dyshuara balistike në det. Koreja e Jugut e ka cilësuar këtë veprim si “shumë të pavend” në kohën kur e gjithë bota po lufton kundër pandemisë së ...
Radio Evropa e Lire | 29-Mar-2020 12:11 | 12 artikuj te ndërlidhur »

Koronavirusi rrezikon shuarjen e zejtarive në Maqedoni të Veriut
Koronavirusi ka zbrazur tërësisht rrugët e Çarshisë së vjetër të Shkupit. Ata pak zejtarë të cilët hapin dyqanet, thonë se gjatë tre javëve të fundit nuk kanë pasur pothuajse asnjë blerës, teksa kërkojnë nga shteti që ...
Radio Evropa e Lire | 29-Mar-2020 11:32 | 8 artikuj te ndërlidhur »

Arabia Saudite thotë se ka shkatërruar një raketë balistike
Arabia Saudite thotë se forcat e saja kanë detektuar dhe më pas shkatërruar një raketë balistike, pasi tre shpërthime u raportuan se kanë ndodhur në kryeqytetin saudit, Riad. Forcat Ajrore saudite thanë se rrëzuan një ...
Radio Evropa e Lire | 29-Mar-2020 11:02 | 6 artikuj te ndërlidhur »

Johnson: Kriza me COVID-19 mund të përkeqësohet përpara se të përmirësohet
Kryeministri britanik, Boris Johnson ka paralajmëruar se kriza me koronavirus mund të përkeqësohet përpara se të përmirësohet, përmes një letre që i është dërguar secilit qytetar në Britani. Johnson, që është vetizoluar ...
Radio Evropa e Lire | 29-Mar-2020 10:10 | 37 artikuj te ndërlidhur »

Trump tërhiqet nga ideja për vendosjen e Nju Jorkut në karantinë
Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë se zbatimi i masës së karantinës për Nju Jorkun “nuk është i domosdoshëm” pasi guvernatori shtetëror ka thënë se marrja e këtij vendimi do të ishte “absurde”. Trump ka thënë se ...
Radio Evropa e Lire | 29-Mar-2020 09:38 | 87 artikuj te ndërlidhur »

Lajmet e rreme si mjet përfitimi në kohën e pandemisë
Që nga shfaqja e rasteve të para të kosovarëve të infektuar me koronavirus, ngjashëm me shumë vende tjera, edhe në Kosovë, në rrjetet sociale është rritur numri i lajmeve të rreme. Këto lajme të rreme “japin këshilla” ...
Radio Evropa e Lire | 29-Mar-2020 09:21 | 8 artikuj te ndërlidhur »

Edhe një person i prekur me koronavirus në Kosovë
Një tjetër person ka rezultuar pozitiv në testimet për koronavirus të shtunën në Kosovë, duke e dërguar në 91 numrin e personave të prekur me këtë sëmundje. “Rasti pozitiv është rast kontakti, me vendbanim në ...
Radio Evropa e Lire | 28-Mar-2020 21:37 | 31 artikuj te ndërlidhur »

Në mungesë të pajisjeve, stafi mjekësor më i rrezikuari nga koronavirusi
Stafi mjekësor, jo vetëm ai në Klinikën Infektive ku trajtohen rastet me koronavirusin e ri, por edhe ai në të gjitha institucionet shëndetësore të Kosovës, konsiderohet se i nënshtrohet rrezikut më të madh për ...
Radio Evropa e Lire | 28-Mar-2020 20:27 | 111 artikuj te ndërlidhur »

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Itali rritet për 889
Numri i personave të vdekur nga koronavirusi në Itali është rritur për 889, ka thënë Agjencia për Mbrojtje Civile të shtunën, duke e dërguar në 10,023 numrin e fataliteteve në këtë shtet. Italia, vendi i prekur më së ...
Radio Evropa e Lire | 28-Mar-2020 19:12 | 230 artikuj te ndërlidhur »

Kosovë: 90 persona të infektuar me koronavirus
Në Kosovë janë regjistruar të shtunën edhe dy raste të të infektuarve me koronavirus, të cilat e çojnë në 90 numrin total të të infektuarve. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) tha se nga 38 ...
Radio Evropa e Lire | 28-Mar-2020 18:57 | 111 artikuj te ndërlidhur »

Shqipëria i del në ndihmë Italisë, i dërgon mjekë e infermierë
Qeveria e Shqipërisë ka marrë vendim për dhënien e ndihmës ndaj Italisë përmes personelit shëndetësor, mjekë dhe infermierë, për të përballuar e luftuar pandeminë e koronavirusit. Përmes këtij vendimi, është miratuar ...
Radio Evropa e Lire | 28-Mar-2020 18:42 | 382 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved