ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 18/01/2020 03:38

PC World
Ligji Evropian për një karikues universal dhe dilema e Apple
Apple rrezikon të detyrohet të braktisë kabllin Lightning nëse ligjvënësit Evropian bëjnë atë që prej kohësh e lobojnë. Kablli përdoret për të karikuar dhe sinkronizuar shumë pajisje Apple si iPhone. Por anëtarët e ...
PC World | para 8 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Ushtria Amerikane gjatë 5 javëve është hakuar nga 52 hakerë
Gjatë pesë javëve, nga 9 Tetori deri më 15 Nëntor, Ushtria Amerikane është hakuar nga një total prej 52 hakerësh. Megjithatë situata nuk është aq e keqe sa tingëllon. Kjo sepse ato ishin hakerë etikë dhe morën pjesë në ...
PC World | para 11 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Bashkimi Evropian do të ndalojë përdorimin e teknologjisë së njohjes së fytyrës në hapësira publike
Komisioni Evropian zbuloi se është duke elaboruar ndalimin e përdorimit të teknologjisë së njohjes së fytyrës në hapësirat publike për 5 vitet e ardhshme. Përmes teknologjisë, fytyrat mund të kontrollohen nga kamerat ...
PC World | para 13 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Një anketë zbulojnë se 75% e njerëzve besojnë se bitcoin do të dyfishojë vlerën në 2020
Në javët e fundit bitcoin ka reaguar me ashpërsi ndaj skeptikëve. Ditën e Marte kriptomonedha arriti në 8,900 dollarë ndërsa shumë investitorë janë përfshirë nga euforia. Atmosfera e entuziazmit e krijuar bëri të Alex ...
PC World | para 14 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Rregullorja e re e BQK lehtëson pagesat në terminale
Banka Qendrore e Kosovës përmes një komunikate për media ka bërë të ditur se ka nxjerrë një Rregullore, e cila iu mundëson klientëve të bankave kryerjen e pagesave përmes terminaleve POS pa ndonjë kosto shtesë, përcjell ...
PC World | para 16 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

Merkel: Evropa duhet të prodhojë vetë çipet e saj dhe bateritë e makinave elektrike
Kancelarja Gjermane Angela Merkel dëshiron që vendet e Bashkimit Evropian të rrisin fuqinë e tyre teknologjike dhe të shtrihen në hapësira si prodhimi i baterive për makinat elektrike dhe kompjuteriken cloud. Merkel, e ...
PC World | para 17 ore | 18 artikuj te ndërlidhur »

Ja kompania e radhës teknologjike që vlerësohet me mbi 1 trilionë dollarë
Klubi i kompanive 1 trilionë dollarësh u shtua me një anëtar të ri. Aksionet e kompanisë mëmë të Google, Alphabet, arritën një rekord të ri ditën e Enjte duke dërguar vlerën e kompanisë në mbi 1 trilionë dollarë. ...
PC World | para 17 ore | 19 artikuj te ndërlidhur »

Si ka kuptoni nëse dikush ju ka bllokuar në WhatsApp
Mbase miqësia juaj me një mik të vjetër mund të jetë shkatërruar ose dëshironi të keni sa më pak kontakt me një person, arsyet janë të shumta pse do të dëshironit ta bllokonit dikë në WhatApp. Por si të dini nëse dikush ...
PC World | 16-Jan-2020 21:36 | 14 artikuj te ndërlidhur »

Samsung dhe Xiaomi nuk kanë asnjë shans përballë Apple në tregun e kufjeve wireless
Kufjet wireless të Apple, AirPods, janë duke dominuar tregun. Sipas një raporti të fundit nga Strategy Analytics, Apple ka shitur afro 60 milionë AirPods në 2019, duke u vendosur shumë përpara çdo rivali tjetër. ...
PC World | 16-Jan-2020 19:30 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Sa telefonë ka shitur Huawei në 2019?
Huawei pati një 2019 plot ngjarje. Prezantoi dy prej telefonëve më të mirë në treg, Huawei P30 Pro dhe Mate 30 Pro përpara se të bëhej peng i luftës tregtare mes Kinës dhe SHBA. Por pavarësisht gjithë telasheve, ...
PC World | 16-Jan-2020 16:03 | 19 artikuj te ndërlidhur »

Rikthehet aksesi i Wikipedia në Turqi
Aksesi në Wikipedia në Turqi është rikthyer pas tre vitesh ndalim i cili shikoi sajtin të bllokohej pasi kishte refuzuar të heqte përmbajtje lidhur me grupe që vendi i konsideron terroriste. Ndalimi u vendos në Prill të ...
PC World | 16-Jan-2020 14:26 | 7 artikuj te ndërlidhur »

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra
Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie. Këto statistika App Annie i publikoi si ...
PC World | 16-Jan-2020 13:38 | 19 artikuj te ndërlidhur »

Zbulohet detaji më interesant i pasardhësit të Huawei Mate X
Huawei pritet të lançojë smartfonin e dytë me ekran me palosje edhe pse i pari nuk arriti kurrë të dilte jashtë Kinës. Kompania do të prezantojë pasardhësin, Mate XS në Kongresin Mobil Botëror muajin e ardhshëm. I vetmi ...
PC World | 16-Jan-2020 11:26 | 5 artikuj te ndërlidhur »

Google u jep lamtumirën aplikacioneve të Chrome
Google lajmëroi se aplikacionet e Chrome do të ndalojnë së funksionuari. Në Qershor të 2022 ato do të largohen përgjithnjë. Në fakt ishim në dijeni që aplikacionet Chrome nuk do të funksionojnë në Windows, macOS dhe ...
PC World | 16-Jan-2020 09:37 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved