ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 20/07/2019 07:00

Monitor
Bosnja, “fushëbeteja e re” midis NATO-s dhe Rusisë
Bosnja, “fushëbeteja e re” midis NATO-s dhe Rusisë
Rusia vë në rrezik stabilitetin e Bosnjës, me synimin që ta mbajë këtë shtet larg NATO-s, shkruajnë analistët Mersiha Gadzo dhe Harun Karcic. Edhe pse kanë kaluar nëntë muaj që nga zhvillimi i zgjedhjeve të përgjithshme ...
Monitor | para 9 ore |

Call center, sa profesion i vështirë, operatorët te psikologu
Call center, sa profesion i vështirë, operatorët te psikologu
Zhurmë, stres, dhimbje koke, humbje e dëgjimit, depresion, operatorët e call center po vuajnë pasojat e një profesioni të vështirë. Shumica e tyre shkojnë te psikologu. Krahas vështirësive profesionale ata po përballen ...
Monitor | para 9 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Fillon tkurrja e call center, ulet me 11% numri i të punësuarve, perspektiva e zymtë
Fillon tkurrja e call center, ulet me 11% numri i të punësuarve, perspektiva e zymtë
Për shumë vite, kompanitë që operojnë si qendra të thirrjeve telefonike, ishin burimi kryesor i punësimit të të rinjve. Sot, sektori ka hyrë në një fazë tkurrjeje. Kompanitë kryesore, me peshë në punësim, kanë ulur ...
Monitor | para 9 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Kriza globale e konservatorizmit
Kriza globale e konservatorizmit
Partitë e reja të krahut të djathtë nuk janë një evolucion i mëtejshëm i konservatorizmit, ato janë më shumë një shpërfillje e ideve të saj kryesore Vladimir Putin, Presidenti i Rusisë, i ka cilësuar idetë liberale si ...
Monitor | para 9 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Paaftësia për të tërhequr projektet e BE-së dhe “hiletë” me PPP-të
Paaftësia për të tërhequr projektet e BE-së dhe “hiletë” me PPP-të
Pse Shqipëria ka arritur të tërheqë vetëm 7.3% të projekteve të axhendës së ndërlidhjes së Ballkanit Perëndimor në 4 vjet, më pak se të gjithë. “Hileja” e qeverisë me Partneritetin Publik-Privat (PPP-të) për të fshehur ...
Monitor | para 9 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Një shefe e re në krye të BQE-së
Një shefe e re në krye të BQE-së
Një ndryshim drejtimi nën udhëheqjen e Christine Lagarde ka pak gjasa të ndodhë Kur Christine Lagarde u pyet vitin e kaluar nëse ishte e interesuar për një pozicion pune në Europë, liderja e FMN-së, u shpreh e ...
Monitor | para 9 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Mali i Zi, qendra e energjisë për Ballkanin
Mali i Zi, qendra e energjisë për Ballkanin
Projekti i ndërtimit të interkonjeksionit nënujor për transportin e energjisë do ta promovojë Malin e Zi si qendrën e energjisë për Ballkanin. Interkonjeksioni i energjisë nënujore ndërmjet Italisë dhe Malit të Zi, do ...
Monitor | para 9 ore |

Fjalimi i plotë i dorëheqjes i Haradinaj: Qeveritë dhe pushtetet janë të ndërrueshme, jetojmë në demokraci
Fjalimi i plotë i dorëheqjes i Haradinaj: Qeveritë dhe pushtetet janë të ndërrueshme, jetojmë në demokraci
Kryeministri i Kosoves, Ramush Haradinaj, ka dhënë dorëheqjen me arsyetimin se është thirrur nga Prokuroria e Dhomave të Specializuara si i dyshuar. Ky është fjalimi i plotë i dorëheqjes se Haradinajt: Të nderuar ...
Monitor | para 14 ore | 597 artikuj te ndërlidhur »

“Italianët po hapin biznese turistike në Vlorë”
“Italianët po hapin biznese turistike në Vlorë”
Flet Enrik Mehmeti, Gazetar Ndërkohë që numri i turistëve italianë në Vlorë po rritet nga viti në vit, duket se nga shteti fqinj po vijnë në Shqipëri edhe për të bërë biznes në qytetin bregdetar. Enrik Mehmeti, gazetar ...
Monitor | para 15 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Sa kushton të pushosh në Shqipëri
Sa kushton të pushosh në Shqipëri
Durrësi është sot për sot bregdeti më i frekuentuar, kjo falë kontratave të parapaguara që agjencitë e huaja kanë me disa struktura akomoduese. Hyrja në treg e disa hoteleve të reja ka rritur mesatarisht çmimet me 1-2 ...
Monitor | para 15 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

“Punëmarrësit më problematikë për respektim kontrate janë bar-restorantet”
“Punëmarrësit më problematikë për respektim kontrate janë bar-restorantet”
Flet Arben Seferaj, kreu i Inspektoratit Shtetëror të Punës dhe Shërbimeve Shoqërore Si ka qenë aktiviteti i Inspektoratit në vitin e fundit? Inspektorati i Punës, gjatë këtij viti, në aktivitetin e tij, është fokusuar ...
Monitor | para 15 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Dilema Hamletiane e kontratave të punës
Dilema Hamletiane e kontratave të punës
Sa respektohen të drejtat e punonjësve shqiptarë dhe kush i mbron ato? Cilët janë sektorët problematikë në Shqipëri dhe për çfarë ankohen më së shumti punonjësit? Flet Arben Seferaj, kreu i Inspektoratit Shtetëror të ...
Monitor | para 15 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Ndërlidhja e Ballkanit
Ndërlidhja e Ballkanit
Bashkimi Europian është angazhuar prej kohësh në Ballkanin Perëndimor. Që në Samitin e Selanikut në 2003, ai ka mbështetur të ardhmen e rajonit si një pjesë e cila po integrohet në BE, thuhet në raportin e fundit të ...
Monitor | para 15 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Shqipëria ka marrë 649,4 milionë euro nga fondet IPA, çfarë ndikimi kanë pasur
Shqipëria ka marrë 649,4 milionë euro nga fondet IPA, çfarë ndikimi kanë pasur
Për të mos mbetur pa projekte, qeveria shqiptare duhet urgjentisht të identifikojë hallkat problematike të institucioneve shqiptare në identifikimin, përgatitjen, financimin, kontraktimin, prokurimin, implementimin dhe ...
Monitor | para 15 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Paaftësia për të tërhequr projektet e BE-së dhe “hiletë” me PPP-të
Paaftësia për të tërhequr projektet e BE-së dhe “hiletë” me PPP-të
Pse Shqipëria ka arritur të tërheqë vetëm 7.3% të projekteve të axhendës së ndërlidhjes së Ballkanit Perëndimor në 4 vjet, më pak se të gjithë. “Hileja” e qeverisë me Partneritetin Publik-Privat (PPP-të) për të fshehur ...
Monitor | para 15 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Shkëlqimi dhe rënia e call center
Shkëlqimi dhe rënia e call center
Për shumë vite, kompanitë që operojnë si qendra të thirrjeve telefonike, ishin burimi kryesor i punësimit të të rinjve. Sot, sektori ka hyrë në një fazë tkurrjeje. Kompanitë kryesore, me peshë në punësim, kanë ulur ...
Monitor | para 15 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Si po zbatohen 20 reformat që do të nxisnin ekonominë
Si po zbatohen 20 reformat që do të nxisnin ekonominë
Komisioni Europian ka publikuar rishikimin e tij për Programin e pestë të Reformave Ekonomike (ERP) që mbulon periudhën 2019-2021, i hartuar nga qeveria shqiptare. Komisioni ka vlerësuar 20 masat kryesore të reformës ...
Monitor | para 15 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Trekëndëshi i sigurisë kërkon masa dhe qëndrime të përbashkëta
Trekëndëshi i sigurisë kërkon masa dhe qëndrime të përbashkëta
Të gjitha institucionet që administrojnë vlera monetare dhe veprojnë me sportele, të kenë të njëjtin standard, të zbatohet një politikë e përbashkët sigurie, duke respektuar padyshim edhe kushtet specifike të tyre Nga ...
Monitor | para 15 ore |

Çuçi: Shqipëria rrit eksportet e prodhimeve bujqësore, zgjerohet harta në vendet e BE-së
Çuçi: Shqipëria rrit eksportet e prodhimeve bujqësore, zgjerohet harta në vendet e BE-së
Raporti import-eksport i prodhimeve bujqësore, për herë të parë, është ulur nën 3. Kështu është shprehur Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, z.Bledi Çuçi gjatë një deklarate për mediat. “Shifrat për 6-mujorin e ...
Monitor | para 16 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Bizneset e mëdha po investojnë më pak, ulet kërkesa për kredi; Bankat: Po shtohet rreziku
Bizneset e mëdha po investojnë më pak, ulet kërkesa për kredi; Bankat: Po shtohet rreziku
Bizneset e mëdha po marrin më pak kredi për investime, dhe kjo tendencë pritet të vijojë dhe në të ardhmen afatshkurtër. Rënia e besimit të biznesit dhe nga situata e perceptuar ekonomike dhe perspektiva e saj citohen ...
Monitor | para 16 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Edhe Banka Botërore jep “alarmin” për PPP-të: Po shtohen shumë, duhet të forcohet menaxhimi
Edhe Banka Botërore jep “alarmin” për PPP-të: Po shtohen shumë, duhet të forcohet menaxhimi
Pas FMN-së, Komisionit Europian, edhe Banka Botërore ka paralajmëruar për rreziqet fiskale të koncesioneve të formës së partneritetit publik privat (PPP) dhe ka kërkuar forcimin e menaxhimit të tyre, për të cilën ajo ...
Monitor | para 17 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Si të menaxhoni 5 situata që ju krijojnë stres në ambientin e punës
Si të menaxhoni 5 situata që ju krijojnë stres në ambientin e punës
Stresi në ambientin e punës ndikon si në shëndetin tuaj mendor ashtu edhe në atë fizik. Më poshtë do të njiheni me 5 situata apo me 5 faktorë që mund t’ju krijojnë stres dhe me mënyrën më të mirë për t’i përballuar ato. ...
Monitor | para 17 ore |

Në Kosovë u kurorëzuan mbi 16 mijë çifte, mosha mesatare 30 vjet
Në Kosovë u kurorëzuan mbi 16 mijë çifte, mosha mesatare 30 vjet
Në Kosovë gjatë vitit 2018 janë kurorëzuar 16 mijë e 871 çifte-bashkëshortore, ndërsa në Prizren numri i kurorëzimeve ishte 1 mijë e 589 raste, pastaj Prishtina me 1 mijë e 285 kurorëzime dhe Ferizaj ishin 1.067 ...
Monitor | para 18 ore | 33 artikuj te ndërlidhur »

Investimet milonëshe në Kosovë: Pas Amerikës, edhe Gjermania me Ambasadë të re
Investimet milonëshe në Kosovë: Pas Amerikës, edhe Gjermania me Ambasadë të re
Rreth 5 vite më parë në Kosovë kishte filluar ndërtimi i Ambasadës më të madhe në Ballkan, e që është ajo e SHBA-së. Kjo ambasadë është përuruar ditë më parë. Ndërtimi i objektit gjigant, kushtoi plotë 250 milionë ...
Monitor | para 18 ore |

Inflacioni i qershorit sipas EUROSTAT 1,4%, gati 70% e rritjes erdhi nga ushqimet
Inflacioni i qershorit sipas EUROSTAT 1,4%, gati 70% e rritjes erdhi nga ushqimet
Sipas metodologjisë së Eurostat ndryshimi vjetor i matur nga Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit në muajin qershor është 2.8 %. Rritja më e madhe e çmimeve prej 2,8 %, vërehet në grupin “Hotele, kafene dhe ...
Monitor | para 19 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Situata hidrike, edhe KESH ble energji, për korrikun mbi 500 mijë euro
Situata hidrike, edhe KESH ble energji, për korrikun mbi 500 mijë euro
Korporata Elektronenergjetike Shqiptare që është prodhuesi më i madh i energjisë në vend përmes kaskadës së Drinit, në korrik është detyruar që të blejë edhe vetë energji nga tregu i lirë. Në një njoftim të bërë më ...
Monitor | para 19 ore |

Programet e strehimit, sistem i ri për aplikimet, si do administrohen kërkesat
Programet e strehimit, sistem i ri për aplikimet, si do administrohen kërkesat
Ligji “Për strehimin social” e miratuar një vit më parë parashikonte përfshirjen në programet e strehimit një seri grupesh ku ndër të tjera çiftet e reja, nënat me një fëmijë apo famijlet me një nivel të caktuar të ...
Monitor | para 20 ore |

Frontex: Rrjedha migratore përmes Shqipërisë u dyfishua
Frontex: Rrjedha migratore përmes Shqipërisë u dyfishua
Në qershor, numri i zbulimeve të kalimeve të paligjshme kufitare në rrugët kryesore të migracionit në Europë u rrit 6% nga muaji i kaluar, duke tejkaluar 8000 kalime. Kjo shifër e bërë publike në raportimin më të fundit ...
Monitor | para 21 ore | 13 artikuj te ndërlidhur »

Hulumtimi i EPIK: Kosova, vendi i fundit në Ballkan në sundimin e ligjit
Hulumtimi i EPIK: Kosova, vendi i fundit në Ballkan në sundimin e ligjit
Raporti i fundit për Kosovën, dhe vende të tjera të Ballkanit, nga ana e Komisionit Evropian u publikua me 29 maj 2019. Instituti EPIK, përmes një kumtese për media thonë se nga hulumtimi që bënë, ky raport ka dy ...
Monitor | para 21 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Turqi/ Rritet interesi i të huajve për të blerë banesa
Turqi/ Rritet interesi i të huajve për të blerë banesa
Shitja e banesave ndaj të huajve në muajin qershor, krahasuar me një vit më parë shënoi një rritje prej 30,5% dhe arriti në 2 mijë e 689. Instituti i Statistikave të Turqisë publikoi të dhënat në lidhje me shitjen e ...
Monitor | para 21 ore |

Vdekjet foshnjore, Malta dhe Rumania me normën më të lartë në BE
Vdekjet foshnjore, Malta dhe Rumania me normën më të lartë në BE
Në 28 shtetet e Bashkimit Europian, në vitin 2017, rreth 18 200 fëmijë vdiqën para se të arrinin vitin e parë. Kjo ishte ekuivalente me një vdekshmëri të foshnjave prej 3.6 vdekje për 1 000 lindje të gjalla, raporton ...
Monitor | para 21 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Shtyhet për në shtator votimi i kreut të AMF
Shtyhet për në shtator votimi i kreut të AMF
Kuvendi ka shtyrë për në vjeshtë votimin e kryetarit të Bordit të Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare (AMF). Në momentin kur kryetari Kuvendit ftoi për votim, ndërhyri deputeti demokrat Valter Haliti i cili u shpreh ...
Monitor | para 22 ore |

Raporti global, Shqipëria, me vrasjet më të larta në Europë (pa shtetet baltike)
Raporti global, Shqipëria, me vrasjet më të larta në Europë (pa shtetet baltike)
Shqipëria raportohet të ketë pasur vrasjet më të larta në Europë, me përjashtim të vendeve të ish Bashkimit Sovjetik për periudhën 2012-2016. Të dhënat janë botuar nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për Krimet dhe Drogën, ...
Monitor | 18-Jul-2019 23:04 | 6 artikuj te ndërlidhur »

Vetëprodhuesit e energjisë me panele fotovoltaike do kalojnë tepricat falas në rrjet
Vetëprodhuesit e energjisë me panele fotovoltaike do kalojnë tepricat falas në rrjet
Udhëzimi i shumëpritur që autorizon prodhuesit e energjisë elektrike nga panelet fotovoltaike për vetëkonsum tashmë ka hyrë në fuqi. Kjo mundëson që të gjithë ata që kanë bërë instalimet të ndjekin procedurat e ...
Monitor | 18-Jul-2019 23:04 |

Gropa në buxhet u krijua nga Doganat, por nga detyra u largua drejtori i Tatimeve
Gropa në buxhet u krijua nga Doganat, por nga detyra u largua drejtori i Tatimeve
Para disa ditësh qeveria e shkarkoi nga detyra Drejtorin e Përgjithshëm të Tatimeve, Enton Duro për shkak se, ai nuk i kishte përmirësuar rezultatin e grumbullimit te të ardhurave buxhetore në raport me programin. ...
Monitor | 18-Jul-2019 23:00 | 10 artikuj te ndërlidhur »

Kuvendi miraton PPP e rrugës Milot-Balldren, taksapaguesit do të paguajnë 256 mln euro për 17 km
Kuvendi miraton PPP e rrugës Milot-Balldren, taksapaguesit do të paguajnë 256 mln euro për 17 km
Teksa ka miratuar ndalimin e PPP-ve me oferta të pakërkuara për rrugët, Kuvendi i Shqipërisë ka nxituar që të miratojë dhe dy kontrata të tjera, që e kishin zanafillën pikërisht te ofertat e pakërkuara. Kuvendi ka ...
Monitor | 18-Jul-2019 20:44 | 70 artikuj te ndërlidhur »

PPP-të, ndalohen me ligj ofertat e pakërkuara për rrugët (por shumica janë dhënë tashmë)
PPP-të, ndalohen me ligj ofertat e pakërkuara për rrugët (por shumica janë dhënë tashmë)
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, paraqiti para deputetëve në seancë plenare projektligjin “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 125/2013, “Për koncesionet dhe partneritetin publik privat”, të ...
Monitor | 18-Jul-2019 15:39 | 11 artikuj te ndërlidhur »

7 profesione që mund t’i bëni lehtësisht nga celulari
7 profesione që mund t’i bëni lehtësisht nga celulari
Telefonët celularë kanë revulucionarizuar atë që do të thotë të punosh nga shtëpia. Duke qenë se teknologjia po avancon me hapa shumë të shpejtë, ajo po i krijon mundësinë punonjësve të ndryshëm të shmangin mënyrën ...
Monitor | 18-Jul-2019 14:28 |

Paguajmë 370 milionë euro në vit taksa për mjedisin, por…
Paguajmë 370 milionë euro në vit taksa për mjedisin, por…
Shqipëria nuk shquhet si ndonjë vend i pastër, përkundrazi plehrat i gjen lehtësisht kudo, sidomos në bregdet, ndërsa në rrugë shpesh herë të merret fryma kur pranë të kalon ndonjë makinë që nxjerr tym të zi, çka po ...
Monitor | 18-Jul-2019 13:20 | 10 artikuj te ndërlidhur »

Pak të pasur shumë të varfër, Shqipëria ndër vendet me pabarazinë më të madhe në Europë, sipas Eurostat
Pak të pasur shumë të varfër, Shqipëria ndër vendet me pabarazinë më të madhe në Europë, sipas Eurostat
Polarizimi i shoqërisë pas viteve 1990 është rritur me ritme të shpejta, aq sa sot Shqipëria renditet me pabarazinë sociale më të lartë në Europë sipas matjeve të Eurostat për vitin 2017. Në hartën bashkëngjitur, ...
Monitor | 18-Jul-2019 11:12 | 8 artikuj te ndërlidhur »

Taksa 100 për qind, për herë të parë bilanci tregtar me Serbisë kthehet në favor të Kosovës
Taksa 100 për qind, për herë të parë bilanci tregtar me Serbisë kthehet në favor të Kosovës
Për herë të parë thuajse pas dy dekadash ka ndryshuar krejtësisht bilanci tregtar mes Kosovës dhe Serbisë. Tashmë Kosova ka kaluar me eksport Serbinë. Brenda pesë muajve të këtij viti Kosova ka eksportuar 28 milionë ...
Monitor | 18-Jul-2019 11:06 | 10 artikuj te ndërlidhur »

Shqipëria, në librin e pushimeve të zviceranëve
Shqipëria, në librin e pushimeve të zviceranëve
“E gjithë bota” i ka kthyer sytë nga Shqipëria turistike, kështu nis një kronikë e televizionit zviceran, Telezüri. Sipas tyre, Shqipëria po troket me të madhe në ndarjen e “kulaçit” turistik të rajonit. Vendpushimeve ...
Monitor | 18-Jul-2019 11:00 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Pas Brexit, Johnson sytë nga tregtia me SHBA
Pas Brexit, Johnson sytë nga tregtia me SHBA
Boris Johnson, kandidat favorit për të pasuar Theresa May, si kryeministër i Britanisë, tha se një marrëveshje tregtare nuk do të arrihet me SHBA menjëherë pas Brexit, duke parashikuar që diskutimet do të jenë “të ...
Monitor | 18-Jul-2019 09:32 | 6 artikuj te ndërlidhur »

VIP-at dynden në Gjykatë kundër Tatimeve, nuk bien dakord me vlerësimin e detyrimeve
VIP-at dynden në Gjykatë kundër Tatimeve, nuk bien dakord me vlerësimin e detyrimeve
Kompani private dhe publike që kategorizohen tek tatimpaguesit e mëdhenj kanë regjistruar në seri, padi kundër Drejtorisë së Tatimpaguesve të Mëdhenj duke kundërshtuar vlerësimet tatimore të bëra nga kjo administratë. ...
Monitor | 17-Jul-2019 23:15 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Të rinjtë drejt Gjermanisë, në 2018-n numri i lejeve të qëndrimit për studentët u rrit me 45%
Të rinjtë drejt Gjermanisë, në 2018-n numri i lejeve të qëndrimit për studentët u rrit me 45%
Trendi i studentëve shqiptarë që po zgjedhin të studiojnë jashtë ka qenë në rritje së fundmi. Pjesa më e madhe e tyre i janë drejtuar universiteteve europiane. Të dhënat e publikuara nga Eurostat treguan se vendet e ...
Monitor | 17-Jul-2019 23:15 | 7 artikuj te ndërlidhur »

Qeveria para zgjedhjeve rriti shpenzimet për paga e koncesione i uli për investimet kapitale
Qeveria para zgjedhjeve rriti shpenzimet për paga e koncesione i uli për investimet kapitale
Performanca e shpenzimeve buxhetore është përkeqësuar më tej ketë gjashtëmujor teksa nga të dhënat zyrtarë të Ministrisë së Financave shihet se, janë ulur shpenzimet për investime dhe janë rritur shpenzimet për ...
Monitor | 17-Jul-2019 23:15 | 10 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved