ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 08/12/2019 17:00

Illyriapress
Pse unë e përkrah Komisionin e 5 tetorit 2019 të Vatrës *
Nga Dr. Gjon Buçaj, ish-kryetar i Vatrës Gjon Buçaj Në mbledhjen e datës 5 Tetor 2019 të gjithë të pranishmit i premtuen Komisionit ndimën dhe përkrahjen e parezervë për kryemjen e detyrës jo të lehtë, por të nji ...
Illyriapress | para 17 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Komisioni i 5 Tetorit: Shkelje të rënda në Federatën Vatra, të largohet Kryetari
Në shqyrtim zgjedhjet e vitit 2017: Kërkohet që një Komision të merret me “mirëvajtjen e Vatrës deri në Kuvendin e ardhshëm” DEKLARATE PER SHTYP E KOMISIONIT VATRA 5 TETOR 2019 Komisioni i VATRËS 5.Tetorit.2019 Email : ...
Illyriapress | para 17 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Largimi i Agron Tufës sjell reagime në Shqipëri
Nga Raimond Kola Këto ditë Drejtori i Institutit për Studime të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit në Shqipëri Agron Tufa kërkoi azil politik në një vend europian për shkak të kërcënimeve për shkak të detyrës. Studiues, ...
Illyriapress | para 20 ore | 29 artikuj te ndërlidhur »

Duke ruajtur asgjënë…!
Endrit Hoxhaj Opininon nga Endrit Hoxhaj Shqiptarët janë shquar për vlera ndër shekuj… Shqiptarët janë një popull me një kulturë dhe histori të lashtë në Ballkan… Aktualisht, në botën Fake News veçohen shembujt dëmtues ...
Illyriapress | para 21 ore |

22 vjet burg për shqiptarin që mbante flamurin e ISIS-it, në shtëpinë e tij, në Bronx
Një emigrant nga Shqipëria që kishte marrë nënshtetësinë amerikane dhe jetonte në Bronx është dënuar dje me 22 vjet burg, pasi pranoi akuzat për terrorizëm, bën të ditur gazeta “Illyria”, në New York. Sajmir Alimehmeti, ...
Illyriapress | para 21 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Vague statement from US Embassy in Kosova condemns historical revisionism and legal measures against it
The Embassy of the United States responded indirectly to President of Serbia recent statement that about OSCE Verification Mission faking the Racak massacre, in January 1999. “The incendiary rhetoric and historical ...
Illyriapress | para 21 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

Bashkëpunimi i studiueses gjermane Marie Amelie Frein von Godin me Atë Shtjefën Gjeçovin në botimin në gjuhën gjermane të Kanunit të Lekë Dukagjinit
Nue Oroshi Veprimtaria shkencore e at Shtjefën Gjeçovit nuk kishte vetëm shtrirje kombëtare por ajo ka pasur rrënjët e shtrira edhe tek studimet me prestigjioze gjermane.Kjo është arritur falë bashkëpunimit profesional ...
Illyriapress | para 22 ore |

Përtej diellit të qelqët apo mallit për fisnikërinë
Nue Oroshi Malli i fisnikërisë përballë jetëngjitjes në timonin e besnikërisë që drejtohët prej mallëngjimit për ecjakët e drejtpeshimit të trupit i cili dirigjohet nga mendja e lëvizjeve përtej diellit të qelqet,sillet ...
Illyriapress | para 22 ore |

Ndërroi jetë Luigj (Louis) Zanga – “Nderi i Kombit”
Nga Frank Shkreli Njëra prej gazetave më të mëdha të Gjermanisë, Suddeutsche Zeiting, e cila botohet në Munich të Bavarisë, njoftoi lajmin për vdekjen e ish-gazetarit dhe analistit të njohur shqiptaro-amerikan, Luigj ...
Illyriapress | para 22 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

SHBA: Retorika nxitëse për ngjarjet e vitit 1999, e papranueshme
Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, i ka cilësuar si të papranueshme deklaratat nxitëse, lidhur me ngjarjet e ndodhura në vitin 1999. Kjo deklaratë e Ambasadës amerikane, vjen pasi presidenti i ...
Illyriapress | para 23 ore | 362 artikuj te ndërlidhur »

Arroganca/ Shqipëria merr Presidencën e OSBE-së me Edi Ramën këmbëpërpjetë
Edi Rama i ngjan Partizanit Meçe që futet në Pallatin e 7 dhe shpall: “Tani Perandari jam unë!” Enkel Demi nga 27.al S hqipëria ka marrë Presidenc ën e OSBE-së mes shumë dyshimesh dhe pikëpyetjesh, por ky zhvillim i ...
Illyriapress | 07-Dec-2019 10:21 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Në 330 vjetorin e vdekjes së personalitetit më të madh shqiptar të shekullit XVII, Pjetër Bogdani!
Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi, Drejtor Ekzekutiv i Institutit të Europës Juglindore Enver Bytyçi Të gjithë serbët, pa përjashtim, gjatë dy shekujve të fundit kanë shkruar se Beteja e Kosovës e vitit 1689-1690 midis ...
Illyriapress | 07-Dec-2019 01:01 |

Mbresa të pashlyeshme nga publicistika e dr. Andon Dedes
Prof Dr Eshref Ymeri Me mikun tim të vjetër Andon Dede jam njohur në mesin e viteve ’60, gjatë kohës që isha student në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë të Universitetit të Tiranës. Asokohe Andoni ishte student ...
Illyriapress | 07-Dec-2019 00:52 | 2 artikuj te ndërlidhur »

KM Rama: 30 persona po mbledhin dokumentacionin për hetimin pas tërmetit
Kryeministri Edi Rama tha në mbledhjen e radhës të jashtëzakonshme që nisi prej orës 7, se duhet të bëhen gati dosjet e pallateve që do të shemben pas tërmetit Denion Ndrenika Qeveria kërkon që brenda të hënës, pra ...
Illyriapress | 06-Dec-2019 16:32 | 44 artikuj te ndërlidhur »

Shqipëria mori zyrtarisht Presidencën e OSBE-së për vitin 2020
Kryeministri Edi Rama tha se marrja e presidencës së OSBE-së është një moment historik dhe inspirim për Shqipërinë Denion Ndrenika Bratislavë, Sllovaki – FJALA E MARRJES SË STAFETËS
Illyriapress | 06-Dec-2019 16:22 | 95 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved