ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 30/03/2020 18:34

Illyriapress
Ministria e Brendshme bën kallëzim penal ndaj presidentit Thaçi
Prishtinë, 30 mars 2020 – Ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla, dorëzoi sot në Prokurorinë Themelore në Prishtinë kallëzim penal kundër presidentit të vendit, ...
Illyriapress | para 23 min | 26 artikuj te ndërlidhur »

Estimates Show Wuhan Death Toll Far Higher Than Official Figure
By Radio Free Asia As authorities lifted a two-month coronavirus lockdown in the central Chinese city of Wuhan, residents said they were growing increasingly skeptical that the figure of some 2,500 deaths in the city to ...
Illyriapress | para 44 min | 116 artikuj te ndërlidhur »

Në Maqedoninë e Veriut, edhe një viktimë dhe 26 raste të reja me COVID-19
Shkup, 30 mars 2020 – Në Maqedoninë e Veriut është regjistruar edhe një viktimë nga koronavirusi, duke e çuar në 7 numrin e përgjithshëm të viktimave. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në një postim në rrejtin ...
Illyriapress | para 44 min | 190 artikuj te ndërlidhur »

Si iknin shqiptarët e Kosovës 21 vite më parë
Azem Parllaku Nga Azem Parllaku Në vitin 2015, fotografët e Reutersit, në kuadër të 30-vjetorit të shërbimit të fotografive vendosën të sjellin në retrospektivë fotografitë më dramatike që ilustrojnë tragjeditë ...
Illyriapress | para 53 min | 2 artikuj te ndërlidhur »

Spital fushor për COVID-19 në Central Park të Nju Jorkut
Nju Jork, 3o mars 2020 – Sistemi shëndetësor i qytetit të Nju Jorkut, i mbingarkuar nga epidemia e kosonavirusit, do të lehtësot disi me mbërritjen e anijes spital të marinës ushtarake që do të ofrojë kujdes të ...
Illyriapress | para 60 min | 5 artikuj te ndërlidhur »

Kosova e pezillon tarifën prej 4 centësh për miellin që importphet nga Serbia
Prishtinë, 30 mars 2020 – Ministrja e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike e Republikës së Kosovës, Rozeta Hajdari, ka nxjerrë vendim për pezullimin e përkohësisht të ...
Illyriapress | para 80 min | 3 artikuj te ndërlidhur »

Serbët nuk i raportojnë rastet me COVID-19 te institucionet e Kosovës
Prishtinë, 30 mars 2020 – Institucionet shëndetësore në Kosovë nuk po arrijnë të monitorojnë rastet dhe gjendjen e personave të infektuar me sëmundjen COVID 19, që shkatohet nga koronavirusi i ri, në komunat dhe ...
Illyriapress | para 97 min | 124 artikuj te ndërlidhur »

SHBA miraton përdorimin e ilaçeve kundër malaries te pacientët me COVID-19
Uashington, 30 mars 2020 – Administrata e Ushqimit dhe Ilaçeve në Shtetet e Bashkuara ka dhënë miratim emergjent për përdorimin e ilaçeve që janë përdorur kundër Malaries te pacientët me koronavirus shkruan “Daily Mail. ...
Illyriapress | para 2 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

SPAK mbyll hetimin dhe i kërkon gjykatës hapjen e një procesi për trafik droge
Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë ka përfunduar hetimet dhe sot me datë 30.03.2020 ka kërkuar pranë Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ...
Illyriapress | para 2 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Publikohet udhëzuesi i përditësuar për mësimin në shtëpi
Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sportit ka publikuar një udhëzues për mësimin në kushtet e shtëpisë. Në një njoftim ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka publikuar këtë udhëzues në të cilin janë marrë parasysh dhe ...
Illyriapress | para 3 ore | 20 artikuj te ndërlidhur »

Masakra e Tivarit – një tragjedi e mohuar nga qeveritë komunite
Prishtinë, 30 mars 2020 – Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, e ka cilësuar Masakrën e Tivarit si njërën prej faqeve më të errëta të historisë së Ballkanit. Në një postim në Facebook, në ...
Illyriapress | para 3 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Masakra e Tivarit – krim kundër njerëzimit
Prishtinë, 30 mars 2020 – Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e kujtoi sot 75-vjetorin e Masakrës së Tivarit. Në një postim në Facebook, Thaçi shkruan se Masakra e Tivarit është ndër krimet më të rënda ndaj shqiptarëve. ...
Illyriapress | para 3 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

PD: Qeveria nuk ka asnjë plan për kthimin e shtetasve të mbetur jashtë prej mbylljes së kufijve
Deklaratë për mediat nga Sekretari për Marrëdhëniet me jashtë në PD, Arben Kashahu: Deklarata e Arben Kashahu Shqiptarëve nuk mund t’u mohohet e drejta per t’u kthyer në vendin e tyre! Është një e drejtë kushtetuese e ...
Illyriapress | para 3 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

E moshuara: Kam dy ditë që pi ujë me sheqer
Edi Ruci, RTV Ora Tiranë https://www.youtube.com/watch?v=FevbM57Gzs4&feature=emb_title Një pensioniste nga Vlora ka rrëfyer për RTV Ora se prej dy ditësh ishte pa bukë dhe po e mban frymën gjallë me ujë dhe sheqer. E ...
Illyriapress | para 3 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Sportistët nuk kanë si të vijnë nga Britania e Madhe
Viti 2020 ishte viti i lojërave të Tokios, të cilat për shkak të pandemisë koronavirus u shtynë për një afat të pacaktuar. Deri në këto momente, Shqipëria ishte pjesëmarrëse me kuaklifikimet e dy sportistëve, sic ishin ...
Illyriapress | para 4 ore |

Manastirliu tregon vendshërbimin e mjekëve shqiptarë në Itali
Statusi në facebook nga ministresha e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu: Ornela, Alma, Erisela, Ermali, Orgesti, Bledi, Erxhymenti, Doina, Andriana, Lindita, Qazimi, Alma, Juliani, Serxhio, Kristiani, Suela, Eraldi, ...
Illyriapress | para 4 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Policia: Gjoba kujtdo që kapet pa leje
Policia e Shtetit tha po vazhdon kontrollet në të gjithë territorin, në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19. Gjatë 24 orëve ...
Illyriapress | para 4 ore | 96 artikuj te ndërlidhur »

FSHF i kërkon KM dëmshpërblim prej ndalimit të të gjitha veprimtarive
Federata Shqiptare e Futbollit i ka dërguar një letër Këshillit të Ministrave dhe i ka kërkuar garantimin e anës financiare për të gjithë komunitetin e futbollit në Shqipëri, përmes një pakete kompensimi FSHF iu ...
Illyriapress | para 4 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Komisioni i Sigurisë miraton masat e veçanta kundër sëmundjeve infektive
Komisioni për Sigurinë Kombëtare miratoi aktin normativ nr “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr.15/2016 “Për parandalimin dhe luftimin e infeksioneve dhe sëmundjeve infektive” dhe aktin normativ “ Për qëndrimin e ...
Illyriapress | para 4 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

KM Rama: Sa më shumë rezistencë, aq më pak viktima
Kryeministri Edi Rama me status në Facebook dhe grafikun e ecurisë së Koronavirusit “Sa më fort të shtrëngohemi dhe rezistojmë sot, aq më e butë do jetë ngjitja e shigjetës së kuqe, aq më pak viktima e plagë të rënda do ...
Illyriapress | para 4 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

32 mjekë dhe infermierë janë me COVID-19 në Shqipëri
Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico tha se janë 32 mjekë dhe infermierë që kanë rezultuar pozitivë. Ajo shtoi se lajmi i mirë është që 8 prej tyre janë të shëruar, ndërkohë vijohet me monitorimin e ...
Illyriapress | para 4 ore | 289 artikuj te ndërlidhur »

Beqiri: Sipas trendit aktual, epidemia e COVID-19 në Kosovë është duke u përhapur
Prishtinë, 30 mars 2020 – Merkur Beqiri, ekspert dhe konsulent ndërkombëtar me përvojë mbi njëzetvjeçare në menaxhimin e të dhënave, përfshirë edhe të dhënat për shëndetin publik, ka publikuar një projeksion të mundshëm ...
Illyriapress | para 5 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Nënë Haxhireja, 80-vjeçare, e fitoi betejën me koronavirusin
Tiranë, 30 mars 2010 – Nga Spitali Inektiv në Tiranë, ku po trajtohen pacientët me koronavirus, sot erdhi një lajm shumë i mirë. Një gjyshe 80-vjecare e ka fituar betejën e saj me COVID-19 dhe është shëruar. Nënë ...
Illyriapress | para 6 ore | 44 artikuj te ndërlidhur »

Mali i Zi i kërkon ndihmë NATO-s për luftimin e koronavirusit
Podgoricë, 30 mars 2020 – Qeveria e Malit të Zi i ka dërguar lutje për ndihmë mjekësore NATO-s, përkatësisht Qendrës për Koordinimin e Përgjigjeve ndaj Fatkeqësive. Mali i Zi, sikurse edhe vendet e tjera të botës, po ...
Illyriapress | para 6 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Thaçi takon ambasadorët e QUINT-it, insiston për qeveri gjithëpërfshirëse
Prishtinë, 30 mars 2020 – Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka pritur në takim ambasadorët e QUINT-it dhe atë të Bashkimit Evropian, për t’i informuar për hapat që do t’i ndërmarrë pas rrëzimit të Qeverisë Kurti ...
Illyriapress | para 7 ore | 259 artikuj te ndërlidhur »

Pesë pacientë me COVID-19 kanë nevojë për oksigjeno-terapi, një është në kujdes intensiv
Prishtinë, 30 mars 2020 – Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Faik Hoti, ka njoftuar se në Klinikën Infektive të QKUK-së sot janë duke u trajtuar 37 pacientë të prekur nga Covid-19. Në një postim në Facebook, Hoti ...
Illyriapress | para 7 ore | 32 artikuj te ndërlidhur »

OEK ia propozon Qeverisë disa masa për mbështetjen e bizneseve
Prishtinë, 30 mars 2020 – Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) vlerëson se ekonomia e vendit po dëmtohet 10 milionë euro në ditë, për shkak të epidemisë së COVID-19. “Kjo është jashtëzakonisht shumë për ekonominë tone. Nëse ...
Illyriapress | para 7 ore | 51 artikuj te ndërlidhur »

Shkon 11 numri i viktimave dhe 223 i të prekurve nga COVID-19 në Shqipëri
Ministria e Shëndetësisë paraqet raportin e përditësuar. Shkon në 44 numri i të shëruarve Knid Ndrenika Në Shqipëri u shtua 1 viktimë nga Koronavirusi dhe 11 të infektuar të tjerë. Kësisjoj numri i përgjithshëm i të ...
Illyriapress | para 7 ore | 289 artikuj te ndërlidhur »

Ambasada, tjetër thirrje amerikanëve të largohen nga Shqipëria
Mesazhi nga ambasada amerikane në facebook: | Ambasada Amerikane ka marrë informacion mbi dy fluturime që mund të udhëtojnë për në qytete europiane, nga ku pasagjerët mund të marrin fluturime për në Shtetet e Bashkuara. ...
Illyriapress | para 7 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Luftë
Astrit Lulushi Astrit Lulushi Ora ka mbetur, akrepat nuk lëvizin më. Kohë të vështira për njeriun kanë ardhur, i kërkohet të bëjë luftë me armikun që nuk e sheh. Kjo është koha më e mirë që shtypësi ka parë ndonjëherë, ...
Illyriapress | para 13 ore |

Trump zgjat deri më 30 prill afatin e udhëzimeve për distancim social
Në Shtetet e Bashkuara, numri i të vdekurve nga koronavirusi vazhdon të rritet me shpejtësi dhe ka arritur në rreth 2500, me rreth 140 mijë të testuar pozitivë. Në një konferencë shtypi të dielën mbrëma, Presidenti ...
Illyriapress | para 15 ore | 87 artikuj te ndërlidhur »

President Trump rises in polls, despite criticism over his handling of the coronavirus crisis
President Donald Trump has faced heavy criticism about how he dealt with the crisis of coronavirus pandemic. However, recent polls have shown an increase in support for the leader of the White House. A CNN “poll of ...
Illyriapress | para 15 ore | 116 artikuj te ndërlidhur »

Hospitals nearing ICU Bed limits as COVID-19 SURGES in NYC
By Josefa Velasquez , Ann Choi and Yoav Gonen Additonal Reporting By Rachel Holliday Smith/THE CITY Healthcare workers at Brooklyn Downtown Hospital help pre-screen people coronavirus symptoms, March 20, 2020. Photo: ...
Illyriapress | para 19 ore | 116 artikuj te ndërlidhur »

Dr.Çomo: Ndoshta nuk po e kuptoni me çfarë lufte po përballemi në Infektiv!
Thirrje qytetarëve nga shefja e Infektivit, dr.Najada Çomo në përballjen me Koronavirusin ⚪️“Ndoshta nuk po e kuptoni me çfarë lufte po përballemi këtu në spitalin Infektiv! Ju lutem qëndoni në shtëpi! "#THIRRJA e prof. ...
Illyriapress | para 21 ore | 289 artikuj te ndërlidhur »

Well done North Macedonia, may Kosova be next
Harry Bajraktari The expansion of NATO means more peace and security in the Balkans By Harry Bajraktari This week North Macedonia became the 30th member ally of NATO following an historic deal with neighboring Greece. ...
Illyriapress | para 21 ore | 116 artikuj te ndërlidhur »

MJ italian për mjekët nga Shqipëria: Këto vlera duhej t’i transmetonte Evropa!
Ministri i Jashtëm i Italisë, Luigi Di Maio, ka falënderuar Shqipërinë për dërgimin e 30 mjekëve dhe infermierëve në Itali, për të ndihmuar në luftën kundër COVID-19. “Egoizmi nuk vjen nga Shqipëria. Një leksion për ...
Illyriapress | para 21 ore | 389 artikuj te ndërlidhur »

Dyshime për COVID 19, analizat e 65-vjeçares nga Memaliaj nisen në Tiranë
Një 65-vjeçare në Memaliaj dyshohet se është infektuar nga koronavirusi. Burimet bëjnë me dije se gruas i janë marrë analizat dhe janë dërguar në laboratorin e Tiranës nga ku edhe priten rezultatet. Të njëjtat burime ...
Illyriapress | para 21 ore |

Salianji i rendit Ramës të gjitha koncesionet me vlerë milionëshe
Ish-deputeti demokrat, Ervin Salianji shkruajti në facebook: Posted by Ervin Salianji on Sunday, March 29, 2020 Përmes një videoje në “Facebook”, Salianji rendit koncesionet dhe vlerat e tyre marramendëse, duke i ...
Illyriapress | para 21 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Ambasada e SHBA-së: Javë e vështirë, lajm i mirë që s’ka rritje shpërthyese të COVID-19
Njoftimi nga ambasada në Shqipëri: Ka qenë një javë e vështirë – por lajmi i mirë është që nuk po shohim një rritje shpërthyese të infektimeve. Është shumë e rëndësishme që të respektohen masat që japin rezultat: ...
Illyriapress | para 21 ore | 23 artikuj te ndërlidhur »

Manastirliu falenderon Urgjencën
Mesazhi nga minstrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu: Falënderim nga zemra për të gjithë personelin mbështetës në Qendrën e Urgjencës Kombëtare dhe gjithë spitaleve tona, që në këto orë të vështira po punojnë plot ...
Illyriapress | para 21 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Si aplikohet për leje dalje tek e-Albania dhe me sms në numrin 55155
Nga dita e hënë vetëm një person nga familjar mund të dalë për të bërë pazaret apo për shërbime të tjera të domosdoshme. Në këtë urdhër të qeverisë përjashtohen ato persona që janë të detyruar të shkojnë në pune. ...
Illyriapress | para 22 ore | 96 artikuj te ndërlidhur »

Meta: Koronavirusi periudhë e vështirë, por Europa ka kaluar dy Luftëra Botërore
Vendi i Shqiponjave së fundmi ka marrë OK-in pë fillimin e negociatave të anëtarit në BE, nga Këshilli Europian, së bashku me Maqedoninë Veriore Bashkimi Europian po përjeton një periudhë të shënjuar nga “vështirësi të ...
Illyriapress | para 22 ore | 389 artikuj te ndërlidhur »

Tri raste të reja me COVID-19 në Kosovë
Prishtinë, 29 mars 2020 – Edhe tri raste të reja me COVID-19 janë konfirmuar në Kosovë të dielën. Dy prej të infektuarve janë nga Prishtina, kurse i treti është nga fshati Kijevë i komunës së Malishevës. Instituti ...
Illyriapress | para 22 ore | 124 artikuj te ndërlidhur »

Between 100,000 and 200,000 deaths: worst case scenario for the United States?
Dr. Anthony Fauci, who has regularly shared the stage with President Donald Trump, in press conferences over the coronavirus crisis, had some ominous responses during an interview with CNN. “Looking at what we’re seeing ...
Illyriapress | para 23 ore | 116 artikuj te ndërlidhur »

“Illyria” vëzhgon Tiranën në oraret e ndalim-qarkullimit (pamje)
“Illyria” vëzhgon Tiranën në oraret e ndalim-qarkullimit (pamje)
212 të infektuar me Koronavirus është shifra e raportit të përditësuar në Shqipëri. 15 raste u zbuluan në 24 orët e fundit. Ndërkohë, vazhdon ndalim-qarkullimi i plotë prej orës 13 të së shtunës 28 mars deri të hënën 30 ...
Illyriapress | para 23 ore | 289 artikuj te ndërlidhur »

Vitia: 5 prej pacientëve me COVID-19 janë në gjendje më të rëndë
Prishtinë, 29 mars 2020 – Ministri i Shëndetësisë në detyrë, Arben Vitia, ka bërë të ditur se 5 nga 36 pacientët me COVID-19 që po trajtohen në Klinikën Infektive në Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), janë ...
Illyriapress | 29-Mar-2020 17:45 | 42 artikuj te ndërlidhur »

Në Shqipëri, shërohen 40 të infektuar me COVID-19
Tiranë, 29 mars 2020 – Zëvendësministrja e Shëndetësisë në Shqipëri, Mira Rakacolli, ka bërë të ditur se numri i personave që janë shëruar nga COVID-19 ka arritur në 40. “Vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar ...
Illyriapress | 29-Mar-2020 17:45 | 289 artikuj te ndërlidhur »

Universiteti “Johns Hopkins”: Rastet e Kosovës me COVID-19 do të hiqen nga të dhënat e Serbisë
Baltimore (Maryland, USA), 29 mars 2020 – Universiteti amerikan“Johns Hopkins”, i cili publikon të dhënat për rastet e koronavirusit në tërë botën, ka konfirmuar se, deri më tani, rastet e Kosovës janë përfshirë në ...
Illyriapress | 29-Mar-2020 17:17 | 64 artikuj te ndërlidhur »

Kurti: Kushtetuta parashah zgjedhje të reja, jo qeveri të re
Prishtinë, 29 mars 2020 – Shefi i Qeverisë së Kosovës në detyrë, Albin Kurti, e ka përjashtuar mundësinë e krijimit të një qeverie të re, sido që të quhet ajo, dhe ka theksuar se vendi duhet të shkojë në zgjedhje të ...
Illyriapress | 29-Mar-2020 16:04 | 259 artikuj te ndërlidhur »

Dy të prekur me COVID-19 në Mitrovicën Veriore, do të trajtohen në Serbi
Prishtinë, 29 mars 2020 – Në pjesën veriore të Kosovës janë regjistruar dy persona të infektuar nga koronavirusi i ri. Njëri prej të infektuarve është nga Mitrovica e Veriut, kurse tjetri është nga Leposaviqi. Ata kanë ...
Illyriapress | 29-Mar-2020 14:37 | 16 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved