ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 30/03/2020 18:54

IliriaNews
Çka do të thotë kontakti i afërt me një person të infektuar?
1. Si transmetohet koronavirusi i ri nga një person në tjetrin? Koronavirusi i ri është një virus i frymëmarrjes i cili përhapet kryesisht përmes kontaktit me një person të infektuar. Mënyrat kryesore janë përmes: ...
IliriaNews | para 28 min | 3 artikuj te ndërlidhur »

Nga e mërkura pritet ulja e temperaturave në Maqedoni
Nën ndikimin e një vale të lagësht dhe të ftohtë ajrore të mërkurën do të ketë reshje të shiut, ndërsa nëpër male reshje të borës. Në disa vende reshjet do të jenë të mëdha, mbi 25 litra në metër katror. Siç informon ...
IliriaNews | para 31 min | 73 artikuj te ndërlidhur »

Gucati: Deklarata e Agim Bahtirit kërcënim për Thaçin dhe PDK-në
Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL e UÇK) , Hysni Gucati, ka reaguar ndaj deklaratave të kryetarit të Mitrovicës, Agim Bahtiri i cili bëri thirrje për vëllavrasje dhe ...
IliriaNews | para 34 min | 124 artikuj te ndërlidhur »

E përmendi vëllavrasjen, Prokuroria nisë hetime ndaj Agim Bahtirit
Prokuroria Themelore në Mitrovicë ka nisur hetime ndaj kryetarit të Mitrovicës, Agim Bahtiri, mbi dyshimet për veprën penale të nxitje të urrejtjes. Lajmin e ka konfirmuar Shyqyri Syla, kryeprokuror i Prokurorisë ...
IliriaNews | para 93 min | 124 artikuj te ndërlidhur »

Janë mbyllur 22 objekte, ka pasur rritje të çmimit
Janë mbyllur 22 objekte hotelerie në Shkup, Kumanovë, Gostivar dhe Tetovë, kurse është vërejtur se 60 tregtarë i kanë rritur çmime pa bazë, veçanërisht të limonëve, kanë konstatuar inspektorët e tregut gjatë 5155 ...
IliriaNews | para 97 min | 12 artikuj te ndërlidhur »

Tetovë, privohet nga liria 39 vjeçarja, u gjet kokainë në banesën e saj
Dje (29-mars) rreth orës 18 e 30 minuta, pjestarët e policisë nga SPB Tetovë, e kanë privuar nga liria 39-vjeçaren N.I. dhe dy vajzat e saj, për arsye se gjatë bastisjes së kryer në banesën e tyre në Bllokun 82 në ...
IliriaNews | para 6 ore | 20 artikuj te ndërlidhur »

Çmimet e reja të derivateve/ Shtrenjtohet dizeli, lirohet benzina
Me vendim të Komisionit Rregullator të Energjetikës, çmimi i benzinës EUROSUPER BS-95 do të ulet për 1.00 denarë dhe do të kushtojë në 48.50 denarë / l. Benzina EUROSUPER BS-98 do të lirohet për 1.50 denarë dhe do të ...
IliriaNews | para 6 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Bahtiri apel presidentit: Shpalli zgjedhjet, ndryshe mund të ketë vëllavrasje
Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri ka thënë se në rast se formohet një qeveri e re pa shkuarje në zgjedhje do të ketë vëllavrasje. Ai i ka bërë apel presidentit Hashim Thaçi që të ketë kujdes dhe t’i shpallë zgjedhjet. ...
IliriaNews | para 7 ore | 124 artikuj te ndërlidhur »

Orën policore nuk e kanë respektuar 263 persona
Në 24 orët e fundit, orën policore nuk e kanë respektuar 263 persona kurse 99 persona janë shoqëruar në polici, mëson Alsat Sipas informacioneve tona, institucionet shtetërore kanë marrë vendimi për izolimin e 180 ...
IliriaNews | para 9 ore | 83 artikuj te ndërlidhur »

Kartat e identitetit dhe patentë shoferët do të dorëzohen në adresa shtëpiake
Kartat e identitetit dhe patentë shoferët prej sot do të ketë mundësi të dorëzohen në adresën shtëpiake të qytetarëve. Kjo nuk vlen edhe për pasaportat për të cilat duhet të vendoset gjurma e gishtit gjatë marrjes së ...
IliriaNews | para 9 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

Moti sot
Në Maqedoninë e Veriut sot do të kemi mot të ndryshueshëm me vranësira dhe me reshje lokale, nëpër male do të ketë reshje të dëborës, veçanërisht pasdite dhe gjatë natës. Do të fryjë erë e dobët deri në mesatare në ...
IliriaNews | para 9 ore | 73 artikuj te ndërlidhur »

VV: Orvatjet e Presidentit për Qeveri të “unitetit” shkelin Kushtetutën
Lëvizja Vetëvendosje bën të ditur se sot kryetari i këtij subjekti, Albin Kurti, ka mbajtur takim me qendrat e organizatës si dhe me sekretaren organizative. Kjo parti thotë se Kurti u ka thënë Qendrave të partisë se ...
IliriaNews | para 18 ore | 269 artikuj te ndërlidhur »

Besonin se do t’i shëronte nga koronavirusi, 300 njerëz vdesin në Iran duke pirë metanol
Numri i vdekjeve nga helmimi me alkool në Iran është rritur në 300 pasi njerëzit filluan të konsumojnë metanol për shkak të thashethemeve se alkooli mund të kurojë koronavirusin. Mediat iraniane raportojnë se më shumë ...
IliriaNews | para 18 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Mjeku tetovar: Ja ku duhet ta kërkojmë kurrën e Covid 19
Mjeku tetovar: Ja ku duhet ta kërkojmë kurrën e Covid 19
Dr. Burim Arifi Deri sa bota është në pritje të vaksinës apo medikamentit kundër koronavirusit Covid-19, ne ndoshta kurën e kemi pikërisht te pacientët të cilet tashmë janë shëruar nga infeksioni. Si eshte e mundur? ...
IliriaNews | para 18 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

LDK, PDK e Nisma flasin për ftesës së presidentit Thaçi
Presidenti i Kosovës nga java e ardhshme pritet të ftojë në takim për konsultime të gjithë liderët e partive politike, për të shikuar mundësinë e krijimit të qeverisë së re. Pasi që njoftimi zyrtar i mocionit nga ...
IliriaNews | para 18 ore | 269 artikuj te ndërlidhur »

Vetëm kështu mund të dilni pa stres për të bërë pazarin!
Si kurrë më parë, e shkuara në pazar është kthyer në veprimtari ankthi dhe stresi për njerëzit. Të frikësuar nga radha, nga distanca dhe në të njëjtën kohë nga kufizimet në orare, dalja për të bërë pazare është kthyer ...
IliriaNews | para 18 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

5 ushqime që ju ndihmojnë të mbani nën kontroll tensionin e gjakut
Hipertensioni është një nga sëmundjet më të përhapura në botë për shkak të stilit jo të shëndetshëm të jetesës, transmeton RTK. Ndryshimet në stilin e jetesës janë të domosdoshme për uljen e tensionit të lartë. Faktorët ...
IliriaNews | para 18 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Ushqimet që ju duhen për një mendje të mprehtë e pa stres
Emocionet tona shpesh na nxisin të zgjedhim ushqim jo të shëndetshëm. Siç mund ta keni vënë re, kur jeni të trishtuar, të stresuar apo mërzitur, këmbët ju çojnë vetë drejt ushqimeve të shpejta, sufllaqeve, mishrave apo ...
IliriaNews | para 18 ore | 23 artikuj te ndërlidhur »

Horoskopi ditor, e hënë 30 mars 2020
Dashi Yjet do ju krijojnë një ambient te këndshëm dhe relaksues gjate kësaj dite. Do ndiheni mjaft mire ne krahët e atij qe dashuroni. Beqaret gjithashtu do kenë mundësi te njohin një person me te cilin pas pak kohesh ...
IliriaNews | para 18 ore | 19 artikuj te ndërlidhur »

Gratë shtatzëna me simptoma drejtohen në klinikën universitare
Të gjitha gratë shtatzëna të cilat nuk kanë simptome të virusit korona drejtohen në spitalin e gjinekologjisë në Çair. Të gjithave u matet temperatura dhe u bëhet analiza e më pastaj pranohen në këtë spital. Ndërsa ...
IliriaNews | para 22 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Deri tani në karantina nuk ka të infektuar me coronavirus
Ministri i Shëndetësisë bëri të ditur, Venko Filipçe në konferencë për shtyp njoftoi se deri më tani nuk ka të infektuar me coronavirus në objektet ku ndodhen qytetarët në karantinë shtetërore. “Janë kohëra dhe situata ...
IliriaNews | 29-Mar-2020 17:59 | 110 artikuj te ndërlidhur »

Sot përsëri orë policore prej orës 16:00 deri në orën 5 të mëngjesit
Ndalimi i lëvizjes në të gjithë territorin e shtetit edhe sot nisën nga ora 16:00 dhe do të zgjasë deri në ora 5:00 e mëngjesit. Të gjitha kompanitë private që punojnë gjatë fundjavës duhet t’i përshtaten kufizimeve të ...
IliriaNews | 29-Mar-2020 13:02 | 39 artikuj te ndërlidhur »

‘’Lufta sapo ka filluar’’, kryeministri francez: 15 ditët e para të prillit më të vështira se ato që po kalojmë
FRANCË Kryeministri francez Edouard Philipe ka parlajmëruar qytetarët e vet se 15 ditët e para të prillit do të jenë shumë më të vështira se sa ditët e mërparshme. Ai në një konferencë për shtyp tha se tashmë është një ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 22:36 | 6 artikuj te ndërlidhur »

Arthur Schwartz, miku i Grenellit: Engel nuk ndikoi te Obama që ta ndihmonte Kosovën, është i dështuar në Ballkan
Arthur Schwartz, një mik i Ambasadorit Richard Grenell dhe i Familjes Trump, ka deklaruar se Eliot Engel nuk ka mundur të ndikonte te Obama për ta ndihmuar Kosovën dhe se historia e veprimeve të tij në Ballkan është një ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 22:36 | 28 artikuj te ndërlidhur »

Mediat italiane më 2015: Shkencëtarët kinezë po krijojnë një supervirus nga lakuriqët dhe minjtë
Një video e transmetuar nga mediat italiane që mban datën 16 nëntor të vitit 2015 ka bërë bujë në mediat sociale, por indiferente nuk kanë qëndruar edhe mediat italiane – dhe jo vetëm. Sipas medieve të huaja, përcjell ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 22:27 | 12 artikuj te ndërlidhur »

Kolumne për persona të moshës madhore
Bota është e thjeshtë vetëm në sisteme totalitare. Aty ka më pak ligje, por janë më brutale. Cdo gjë është e ndaluar, nëse nuk është e lejuar. Të gjithë janë fajtorë derisa nuk dëshmohet e kundërta. Ose je pa kushte me ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 22:24 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Rusia pretendon prodhimin e një ilaçi që trajton koronavirusin
Rusia pretendon se ka prodhuar një ilaç, bazuar në meflokinë antimalariale, për të trajtuar pacientët që vuajnë nga koronavirusi i ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA). Agjencia Biomjekësore Federale Ruse tha ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 22:20 | 30 artikuj te ndërlidhur »

Arrestohen 44 persona
Gjatë 24 orëve të fundit (27/28 mars) në territorin e shtetit gjithsej 94 persona nuk e kanë respektuar masën për ndalesë së lëvizjes, me ç’rast nëpunësit policorë kanë arrestuar 44 persona, 10 persona kanë marrë ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 22:08 | 83 artikuj te ndërlidhur »

Mushmolla, e shëndetshme për gjak dhe shikim
Dardha e egër (Mespilus germanica) ose mushmolla është shumë e shëndetshme. Prej saj mund të përgatisni marmelatë dhe çaj, e njohësit e mjekësisë popullore thonë se përmirëson shikimin, forcon mëlçinë dhe veshkat, ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 22:02 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Një nga ndërtesat më të mëdha në botë flet shqip, në shenjë solidarizimi për virusin korona (VIDEO)
Ndërtesa më e madhe në botë, Burj Khalifa e Dubait, u ndriçua në shenjë solidariteti me ngjyrat e flamurit të Kinës, Italisë dhe Spanjës, vendeve më të prekura nga koronavirusi, transmeton Class. Po ashtu, këtë javë u ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 21:59 | 13 artikuj te ndërlidhur »

21 vjeçarja që tallej në rrjetet sociale me distancimin social u infektua me virusin korona
Një 21-vjeçare që mburrej në rrjetet sociale se nuk praktikonte distancimin social është diagnostikuar e prekur nga koronavirusi i ri, transmeton TopChannel. Ireland Tate, nga Tennessee në SHBA, postonte videon ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 21:57 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Horoskopi ditor, e diel 29 mars 2020
Dashi Do jeni mendje hapur gjate kësaj dite dhe do pranoni te provoni emocione te reja ne çift. Gjithçka pritet te shkoje me se miri. Edhe beqaret do jene me fat dhe do e gjejnë personin e tyre te ëndrrave. Shume gjera ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 21:57 | 19 artikuj te ndërlidhur »

U shënua vdekja e parë në familjen mbretërore – vdes princesha spanjolle
Koronavirusi nuk e kurseu as Princeshën Maria Teresa, e cila ka vdekur në moshën 86 vjeçare pasi rezultoi positive me Covid-19, transmeton KlanKosova. Princesha nga familja mbretërore spanjolle Bourbon-Parma vdiq dje, ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 21:54 | 24 artikuj te ndërlidhur »

Aeroplani me 166 pasagjer nga Minheni ateroi sonte në Shkup
Sonte në Shkup arrijnë 166 pasagjerë , shtatas të Maqedonisë , të cilët kthehen nga Minheni i Gjermanisë. Pasagjerët , u nisën rreth orës 18:30 . Të gjithë personat janë shtetas të Maqedonisë së Veriut të cilët kërkuan ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 21:33 | 60 artikuj te ndërlidhur »

Koronavirusi ndryshon edhe mënyrat e varrimit
Përhapja e pandemisë Covid-19 ndryshoi mënyrën e jetesës së qytetarëve gjithandej botës – përfshirë Kosovën. Frika nga virusi që e shkakton këtë sëmundje bëri që të ndryshohen edhe ceremonitë mortore. Ato po kryhen me ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 20:51 | 13 artikuj te ndërlidhur »

Më në fund Wuhan u hap pas dy muaj izolimi
Qyteti kinez Wuhan, prej nga supozohet se filloi pandemia e coronavirusit, filloi të heqë masat e karantinës pas dy muajve, duke rivendosur një pjesë të transportit publik dhe hapjen e kufijve. Wuhan, në të cilin ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 19:23 | 14 artikuj te ndërlidhur »

Baton Haxhiu: Kurti nga opozita do të shikon si formohet qeveria e re dhe si hiqet taksa
Formimi i Qeverisë të re dhe heqja e taksës 100%, janë dy proceset të cilat publicistit, Baton Haxhiu thotë se Albin Kurti do t’i shikoje nga pozita e opozitarit teksa realizohen. Haxhiu e ka cilësuar kryeministrin në ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 16:45 | 7 artikuj te ndërlidhur »

Një vajzë nga Kumanova xhiron shokun e saj në “film” për të rritur, rasti paraqitet në polici
J.M. nga Kumanova ka njoftuar policinë për një ngjarje jo të zakonshme në këtë qytet. Sipas tij, të premten rreth orws 19 e 30 minuta, në një shtëpi pronë e vajzës A.I. të cilën ai e ka njohur, dy persona të panjohur ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 16:41 | 33 artikuj te ndërlidhur »

Telekom i Maqedonis: Ne nuk kemi rrjet 5G në përdorim
Telekom i Maqedonis përgjigjet se ata nuk kanë një rrjet 5G në përdorim, pas informacionit të postuar në rrjetet sociale se ata kanë aktivizuar një rrjet që ka ndikim negativ në shëndetin e qytetarëve. Telekom i ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 15:41 | 16 artikuj te ndërlidhur »

Filipçe: 7 persona në gjendje të rëndë
Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe gjatë konferencës për shtyp mbi gjendjen e koronavirusit sot, tha se në Klinikën Infektive janë hospitalizuar 41 pacientë, 7 janë në gjendje kritike, 27 janë në gjendje të mesme, ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 14:13 | 110 artikuj te ndërlidhur »

Banka Popullore e Maqedonisë: Denari mbetet stabil
Banka Popullore e Maqedonisë bën të ditur se denari është stabil dhe nuk do të ketë ndryshime. Sipas Bankës Popullore, i vetmi burim i informacioneve ku mund të ndiqet kursi devizor i denarit është në web-faqen e tyre ...
IliriaNews | 28-Mar-2020 12:47 | 12 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved