ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 18/01/2020 04:49

Gazeta Monitor
Ish-numri 2 i ShIK-ut ftohet nga Gjykata Speciale
Ish-zëvëndësi i Kadri Veselit në ShIK, Elmi Reçica, ka marrë ftesë për intervistim nga Gjykata Speciale. Siç raporton Indeksonline, dikur numri dy i ShIK-ut, tash deputet i Partisë Demokratike të Kosovës, Elmi Reçica ...
Gazeta Monitor | para 8 ore | 50 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj ftohet edhe një herë nga Gjykata
Avokati Arianit Koci, i ftuar në emisionin Frontal të televizionit T7 ka thënë që ka ftuar kryeministrin në largim, Ramush Haradinajn në cilësinë e dëshmitarit, për rastin “Veteranët”. Sipas Kocit ai mund të sqarojë që ...
Gazeta Monitor | para 9 ore | 35 artikuj te ndërlidhur »

Ky është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale
Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bahri Gashi është i ftuari i radhës i Gjykatës Speciale. Ai ka bërë me dije se do të intervistohet në cilësinë e të dyshuarit, raporton Express. Përmes një postimi në ...
Gazeta Monitor | para 12 ore | 50 artikuj te ndërlidhur »

QUINT-i porosi Kosovës për të vazhduar luftën kundër korrupsionit e krimit të organizuar
Shtetet e QUINT-it vazhdojnë të kërkojnë nga Kosova efikasitet në luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar. Në “Konferencën vjetore të prokurorëve”, për vitin 2019, e cila u organizua nën patronazhin e ...
Gazeta Monitor | para 12 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

Veseli kujton Skënderbeun dhe patriotët shqiptarë
Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ka bërë sot nderime para shtatores së heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, në ditën e tij të vdekjes. Nëpërmjet një shkrimi në faqen e tij në Facebook, lideri i PDK-së ka ...
Gazeta Monitor | para 13 ore | 52 artikuj te ndërlidhur »

7 ushqime që ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit
Metabolizmi bazal është kombinim i reaksioneve biokimike të cilat prodhojnë energji të nevojshme për ruajtjen e funksioneve themelore jetësore si frymëmarrja, të menduarit, qarkullimi gjakut, rritja dhe ndarja e ...
Gazeta Monitor | para 14 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Mëlçia e dhjamosur? Këto 8 ushqimet do ta pastrojnë atë!
Mëlçia është organi i dytë më i madh në trupin e njeriut. Në sajë të funksionit të mëlçisë kryhen shumë funksione duke përfshirë: rrjedhja normale e proceseve metabolike, mbrojtja e trupit, detoksifikimi i gjakut, ...
Gazeta Monitor | para 14 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

9 arsye të mira për ta përdorur sodën e bukës çdo ditë
9 arsye të mira për ta përdorur sodën e bukës çdo ditë
Soda e bukës ka shumë vlera që e bëjnë atë një element kryesor të kuzhinave tona. Për shtëpi, ushqim ose përdorim farmaceutik, ky produkt është efektiv për të përmbushur nevojat më specifike. Për më tepër, ai nuk ...
Gazeta Monitor | para 14 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

9 shenjat që tregojnë se do të jeni shumë të lumtur në jetën tuaj
9 shenjat që tregojnë se do të jeni shumë të lumtur në jetën tuaj
Thuhet se lumturia nuk është qëllimi i jetës, por mënyra e ekzistencës. Nëse keni mësuar të shihni gëzim në gjithçka, nëse keni gjetur kuptimin e jetës, nëse mund të jeni mirënjohës, atëherë kushdo që ju shikon do të ...
Gazeta Monitor | para 14 ore |

Shurup i përgatitur në shtëpi: Shëron kollin dhe largon gëlbazën nga mushkëritë
Shumë njerëz kanë koll disa herë gjatë vitit, e bashkë me të edhe gëlbazë. Trupi jonë mund të prodhojë rreth 1 deri në 1.5 litra gëlbazë në ditë. Kur jeni të shëndetshëm, mukoza zakonisht është e pastër dhe minimale. ...
Gazeta Monitor | para 14 ore |

A pranojnë VV dhe LDK ndërhyrjen e ndërkombëtarëve nëbisedimet për koalicionin? Flasin nga këto parti
Anëtarja e Kryesisë dhe deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, ka deklaruar se partia e saj është pro ndërhyrjes së ndërkombëtarëve në procesin e marrëveshjes për koalicion qeverisës me Lidhjen Demokratike ...
Gazeta Monitor | para 14 ore | 33 artikuj te ndërlidhur »

Nëse e shihni këtë person lajmërojeni menjëherë policinë
Nëse e shihni këtë person lajmërojeni menjëherë policinë
Policia e Kosovës – Drejtoria Rajonale e Policisë në Pejë, bazuar në ligj për publikimin e fotos me shënime tjera të personit të kërkuar më Urdhëresë të Gjykatës Themelore Pejë, me qëllim lokalizimin dhe rrjedhimisht ...
Gazeta Monitor | para 14 ore | 20 artikuj te ndërlidhur »

Prokuroria kundërshton propozimin që presidenti Thaçi të jetë dëshmitar në rastin “Veteranët”
Prokurori i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës (PSRK), Valdet Gashi, ka kundërshtuar propozimet e mbrojtjes së të akuzuarve për të ftuar një numër të madh të dëshmitarëve në gjykimin e rastit të “Veteranëve”. ...
Gazeta Monitor | para 14 ore | 35 artikuj te ndërlidhur »

12 këshilla për larjen e rrobave!
Larja e rrobave ndosha është një nga punët më të mërzitshme të shtëpisë por që s’mund ti shpëtojmë. Pavarësisht se inxhinierët kanë ndërtuar pajisje të reja me kalimin e viteve , madje është ndërtuar edhe një lavatriçe ...
Gazeta Monitor | para 15 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Metodat natyrore për lehtësimin e dhimbjeve të veshin, në shtëpi
Metodat natyrore për lehtësimin e dhimbjeve të veshin, në shtëpi
Një dhimbje veshi mund të jetë e lehtë, por nëse keni infeksion, dhimbja mund të jetë shumë më e fortë. Infeksionet e veshit janë shkaku më i zakonshëm i dhimbjes së veshit. Kur veshi infektohet, inflamacioni dhe rritja ...
Gazeta Monitor | para 15 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

10 gjërat që çdo mashkull dëshiron të dëgjojë nga personi që do
Në të vërtetë, çdo gjini ka nevojat e veta. Ashtu siç gratë duhet të ndjehen të dashura dhe të vlerësuara, burrat duan të dëgjojnë disa fraza që do të rrisin besimin e tyre. Përkundër imazhit që ata transmetojnë, ata ...
Gazeta Monitor | para 15 ore |

Pesë pyetje që burrat urrejnë t’i përgjigjen
Nëse të paktën një herë keni qenë në një marrëdhënie, e dini se ekzistojnë ca pyetje që kanë fuqinë të “ndezin” një sherr nga hiçi Siç mund ta imagjinoni, e kemi fjalën për ato pyetje që konsiderohen acaruese/pa vend/të ...
Gazeta Monitor | para 15 ore |

E gjetëm çfarë ju acaron më shumë?
Sigurisht nuk kemi nga ta dimë ndryshe, nëse nuk analizojmë shenjën tuaj të horoskopit Dashi: Pritja. Çdo gjë që ka lidhje me durimin, është mankth për njerëzit e shenjës së Dashit. Rradhët e gjata, pritja në telefon, ...
Gazeta Monitor | para 15 ore | 41 artikuj te ndërlidhur »

Si t’i eliminoni gazrat dhe fryrjet pa ilaçe: Çdo ditë hani këtë bimë dhe prisni mrekullinë
Fryrja e stomakut mund të jetë e dhembshme, e pakëndshme dhe shkakton gazra. Kështu mund ta eliminoni këtë gjendje edhe pa ilaçe. Stomaku më së shpeshti fryhet për shkak të ushqimit, i cili vështirë tretet, mirëpo mund ...
Gazeta Monitor | para 15 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Tri arsyet pse rrobat kanë një erë karakteristike edhe pasi janë larë në rrobalarëse
Tri arsyet pse rrobat kanë një erë karakteristike edhe pasi janë larë në rrobalarëse
Ka disa gjëra aq shqetësuese sa harxhimi i orëve për të larë rrobat e për të zbuluar se ato pas larjes kanë një erë karakteristike! Edhe pse ju keni përdorur zbutës rrobash të shtrenjtë apo keni hedhur më shumë ...
Gazeta Monitor | para 15 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Arsyet për të qëndruar beqar dhe në formë
Nga jeta e beqarisë mos humbisni asnjë minutë! Gjatë kohës që do të jeni vetëm në jetë do të mund të shijoni shumë gjëra e mbi të gjitha do të keni më shumë kohë për veten. Është instinkt i meshkujve dhe veçanërisht i ...
Gazeta Monitor | para 15 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Mënyra më e lehtë e pastrimit të veshkave nga helmet dhe përmirësimi i punës së tyre
Mënyra më e lehtë e pastrimit të veshkave nga helmet dhe përmirësimi i punës së tyre
Veshkat janë organ unik, i cili një kohë të gjatë mund t’i “tolerojë kushtet e këqija për jetesë Sipas rregullit, njerëzit jetojnë me vite të tëra dhe nuk ankohen për problemet me veshkat. Ky organ çift, për shkak të ...
Gazeta Monitor | para 15 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Orari i gjatë i punës ua rritë femrave rrezikun e diabetit
Studime të shumta veçse kanë dëshmuar se të punuarit për më gjatë se 39 orë në javë është gjë e pashëndetshme për gjithsecilin. Por, tani duket se orari i gjatë i punës është më i dëmshëm posaçërisht për gratë. Në fakt, ...
Gazeta Monitor | para 15 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Si ta mbroni lëkurën nga moti i ftohët
Nuk është ndonjë sekret se ndryshimet në mot ndikojnë edhe në shëndetin tonë – posaçërisht kur është fjala për shëndetin e lëkurës. Çdo dimër trupi jonë i ekspozohet ndryshimeve të rrepta, gjë e cila shpie që enët e ...
Gazeta Monitor | para 15 ore |

E dhimbshme: Burri vdiq para 8 ditësh në QKUK, nuk paraqitet askush për ta marrë kufomën
Një rast jo i zakonshëm ka ndodhur në Prishtinë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Trupi i një burri që kishte vdekur para 8 ditësh në QKUK, saktësisht më 9 janar, është dërguar në IML për obduksion Mirëpo, kjo ...
Gazeta Monitor | para 15 ore | 27 artikuj te ndërlidhur »

20 klubet që shpenzojmë më së shumti para për paga të lojtarëve
20 klubet që shpenzojmë më së shumti para për paga të lojtarëve
Në mesin e gjërave që e identifikojnë futbollin evropiane janë edhe pagat e larta të futbollistëve në klubet e mëdha. Që kur Paris Saint-Germaini e transferoi Neymarin për 222 milionë euro në vitin 2017, vlera e ...
Gazeta Monitor | para 16 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

Vjosa Osmani: LDK nuk do të marrë iniciativë për shkarkimin e Konjufcës
Nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se nuk do të pranojnë të bëhen bashkë me PAN-in për ta shkarkuar Glauk Konjufcën nga pozita e kryetarit të Kuvendit. Sipas saj LDK’ja nuk do të marrë ...
Gazeta Monitor | para 16 ore | 294 artikuj te ndërlidhur »

Koalicioni – partia e Kurtit thumbon LDK-në, shpjegon logjikën e tyre në tre hapa
Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës s’po mund të merren vesh për marrëveshjen e bashkëqeverisjes. Albin Kurti dhe Isa Mustafa nuk janë takuar që nga e enjtja, ndërsa komunikimin ditëve të fundit e kanë ...
Gazeta Monitor | para 16 ore | 294 artikuj te ndërlidhur »

Vetëvendosje: Do t’ia dërgojmë pa vonesa emrin e mandatarit Presidentit
Partia e udhëhequr nga Albin Kurti po thonë se do të bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa. Pa saktësuar se kur do të bëhet një gjë e tillë, nuk dihet nëse brenda kësaj kohe LV e LDK-ja ...
Gazeta Monitor | para 17 ore | 28 artikuj te ndërlidhur »

Kërcënon presidenti: Do të ndërmarrë veprime nëse nuk propozohet mandatari
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka kërcënuar me veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të institucioneve. Ai ka kërkuar që sa me shpejtë të bëhet propozimi për mandatarin. Thaçi ka deklaruar ...
Gazeta Monitor | para 17 ore | 28 artikuj te ndërlidhur »

Pija ‘magjike’ që zhduk shtresat e dhjamit të barkut ndërkohë që flini. Ja si ta përgatisni…
Të gjithë duam të kemi një trup në formë, por humbja e yndyrës është një sfidë e madhe për të gjithë. Edhe pse ushtrohemi nëpër palestra dhe djersitim shumë, sërish zhdukja e asaj shtrese yndyre në barkun tonë, na duket ...
Gazeta Monitor | 17-Jan-2020 00:56 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Kakao dhe kafe, kombinimi perfekt për trurin tonë
A e dini se pirja e një kafeje të kombinuar me kakao përmirëson funksionimin e trurit? Ky është zbulimi i fundit i bërë nga një grup psikologësh nga Universiteti i Gjeorgjisë dhe Clarkson në Nju Jork, studimi analizoi ...
Gazeta Monitor | 17-Jan-2020 00:56 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Pyetjet që ju ndihmojnë të kuptoni se keni përkrah partnerin e duhur
Ka thënë se të do, po tani? Kur mendojmë për marrëdhënie, e gjejmë veten duke pyetur: A do të na bëjë të lumtur? A jemi gati të kurorëzojmë një angazhim të tillë me një martesë? Ja gjashtë pyetje për t’u marrë parasysh ...
Gazeta Monitor | 17-Jan-2020 00:56 |

Si të jemi pozitivë në një botë që ‘lufton’ çdo ditë me stresin
Të sillni nëpër mend gjithë gjërat e mira që keni dhe mund t’ju kenë ndodhur gjatë ditës, shëtitjet në natyrë si dhe përcaktimi i qëllimeve që ndihmojnë që të rrisni mendimet pozitive. Shumë prej nesh do të donin të ...
Gazeta Monitor | 17-Jan-2020 00:56 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Gratë që pësojnë abort përjetojnë simptoma afatgjata të stresit post-traumatik
Një në gjashtë gra që humbasin fëmijën gjatë shtatzënisë përjetojnë simptoma afatgjata të stresit post-traumatik. Sipas një studimi të ri, gratë kanë nevojë për më shumë përkujdes specifik pasi pësojnë abort ose ...
Gazeta Monitor | 16-Jan-2020 23:57 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Shpëtim Krasniqi vuan nga një sëmundje e rëndë, i duhen 200 mijë euro
Shpëtim Krasniqi nga fshati Begaj Komuna e Vushtrrisë, i lindur në vitin 1999 është duke kaluar momentet më të vështira në jetën e tij, është diagnostifikuar me sëmundjen Leukemia acute. Për shërimin e tij, i duhen ...
Gazeta Monitor | 16-Jan-2020 23:57 | 14 artikuj te ndërlidhur »

“A tutet ariu me shosh” – komenti i Mustafës për sondazhin e VV-së për zgjedhje
Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa ka komentuar sondazhin e Lëvizjes Vetëvendosje të publikuar para disa javësh ku sipas tyre VV-ja del e para. Kur është pyetur Mustafa se çfarë mendon për ata ...
Gazeta Monitor | 16-Jan-2020 22:54 | 294 artikuj te ndërlidhur »

Flasin nga PDK e AAK, a e votojnë shkarkimin e Konjufcës?
Albin Kurti nuk dëshiron ta sakrifikojë Glauk Konjufcën në emër të marrëveshjes për formimin e Qeverisë. Madje i ka treguar LDK’së se mund ta shkarkojë kryeparlamentarin, edhe pa votat e VV’së. Por si në të vërtetë mund ...
Gazeta Monitor | 16-Jan-2020 22:54 | 27 artikuj te ndërlidhur »

A i tha Agim Veliu të çohet nga takimi me VV’në? Përgjigjet Isa Mustafa
Kryetari i LDK’së, Isa Mustafa, e sheh veprim të gabuar deklaratat e nënkryetarit të Vetëvendosjes, Besnik Bislimi, i cili dje në emisionin Pressing të T7 shpalosi detaje nga takimet me delegacionin e LDK’së. Sipas ...
Gazeta Monitor | 16-Jan-2020 22:54 | 31 artikuj te ndërlidhur »

“Të dy partitë do të angazhohen për shkarkimin e presidentit aktual”
Avdullah Hoti nga LDK sonte në Rubikon ka zbuluar tekstin e propozuar nga Vetëvendosje rreth presidentit. Hoti thotë se më absurdja është pika e katërt, e cila thotë që për votimin e presidentit të mos pranohen vota ...
Gazeta Monitor | 16-Jan-2020 21:51 |

Bahtiri thotë se VV dhe LDK do të bëhen sërish bashkë
Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri e ka quajtur të domosdoshme nënshkrimin e koalicionit ndërmjet Lëvizjes “Vetëvendosje” dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës. Sipas tij, këto dy partie duhet të ulën dhe ta vendosin ...
Gazeta Monitor | 16-Jan-2020 21:06 | 31 artikuj te ndërlidhur »

Dënohet aktivisti i VV-së pasi që pranoi se nga gëzimi i fitores grushtoi dy persona dhe dëmtoi një veturë
I akuzuari Driton Asani, e ka pranuar fajësinë se tri ditë pasi që kishin përfunduar zgjedhjet e 6 tetorit të vitit të kaluar, nga gëzimi i fitores së Lëvizjes “Vetëvendosje”, kishte kryer dy vepra penale. Ai akuzohet ...
Gazeta Monitor | 16-Jan-2020 20:50 | 16 artikuj te ndërlidhur »

Nëse bëheni nëna pas të 30-ve, fëmija juaj do të jetë më i zgjuar, mësoni pse
Nëse bëheni nëna pas të 30-ve, fëmija juaj do të jetë më i zgjuar, mësoni pse
Shumë kërkime dhe artikuj tregojnë se mosha më e mirë për të lindur është në të 20-tat. Kjo për shkak se gjërat mund të komplikohen, nëse bëheni nëna shumë vonë. Megjithatë, gjithnjë e më shumë njerëz po vendosin të ...
Gazeta Monitor | 16-Jan-2020 20:50 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Mund t’ju jenë dukur normale, por këto 7 shenja tregojnë se trupi juaj është plot me toksina
Ushtroheni rregullisht dhe pini shumë lëngje, por sërish keni shqetësime që nuk e dini nga çfarë shkaktohen? Ndiheni vazhdimisht të lodhur, keni probleme me stomakun, keni dhimbje të shpeshta koke dhe ndryshime të ...
Gazeta Monitor | 16-Jan-2020 19:48 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Çaj kamomili me ujë apo me qumësht, cila është zgjedhja më e mirë?
Çaji i kamomilit është një kurë e hershme e mjekësisë alternative e sidomos për qetësim para gjumit. Por cila është zgjedhja më e mirë për çajin e kamomilit, uji apo qumështi? Një filxhan qumësht i ngrohtë me çaj ...
Gazeta Monitor | 16-Jan-2020 19:48 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Konjufca thërret mbledhjen e parë të Kryesisë së Kuvendit
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka thirrur për të hënën, më 20 janar 2020, mbledhjen e parë të Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, të Legjislaturës VII. Kjo pritet të mbahet në Sallën C 301 ...
Gazeta Monitor | 16-Jan-2020 19:48 | 26 artikuj te ndërlidhur »

Në pritje të ëmbël? Punët që duhet t’i shmangësh me çdo kusht gjatë shtatzënisë
Në pritje të ëmbël? Punët që duhet t’i shmangësh me çdo kusht gjatë shtatzënisë
Një pjesë e mirë e nënave shtatzënë janë të prirura që gjatë muajve të pritjes së ëmbël të heqin dorë thuajse nga gjithçka dhe t’i dedikohen ardhjes në jetë të fëmijës, ashtu si shumë të tjera, pavarësisht peshës së ...
Gazeta Monitor | 16-Jan-2020 19:48 |

Haraqija: Vetëvendosja e keqpërdori Vjosa Osmanin deri në maksimum
Anëtari i LDK-së, Astrit Haraqija, ka deklaruar se Lëvizja Vetëvendosje e ka keqpërdorur deri në maksimum Vjosa Osmanin. Këtë deklaratë ish ministri e tha në Info Magazine në Klan Kosova. “Vjosa Osmani, e cila u bë ...
Gazeta Monitor | 16-Jan-2020 18:46 | 14 artikuj te ndërlidhur »

Astrit Haraqija: Do të rikthehem në politikë
Anëtari i LDK-së, Astrit Haraqija ka folur rreth mosangazhimit të tij të deritashëm në politikë. Haraqija tregoi se pse ndodhi diçka e tillë, njofton Klan Kosova. ”Nuk më ka thirrë kush, por as unë s’kam kërkuar të ...
Gazeta Monitor | 16-Jan-2020 18:46 | 14 artikuj te ndërlidhur »

Kurti Mustafës: Nuk jemi monarkë ta shkarkojmë Glauk Konjufcën, ai nuk është Kadri Veseli
Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar letrën që sot Albin Kurti i ka nisur Isa Mustafës, kreut të LDK-së. Në këtë letër, Kurti ka kërkuar nga i pari i Lidhjes Demokratike të Kosovës që të vazhdojnë bisedimet për koalicion, ...
Gazeta Monitor | 16-Jan-2020 18:46 | 294 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved