ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 24/08/2019 20:01

Gazeta Dita
LDK kërkon kryeministrin, kushti për koalicionet parazgjedhore
Lidhja Demokratike e Kosovës do ta kushtëzojë koalicionin parazgjedhor me postin e kryeministrit, pavarësisht se më kënd hyn në zgjedhje. Kështu ka vendosur Kryesia e cila të hënën përmes Këshillit të Përgjithshëm ...
Gazeta Dita | para 44 min | 276 artikuj te ndërlidhur »

Zjarr në afërsi të fabrikës së çimentos në Fushë Krujë, rrezikojnë banesat
Përfshihet nga zjarri një sipërfaqe toke në Fushë Krujë. Ngjarja ka ndodhur jashtë fabrikës së çimentos në fshatin Zallë. Nga zjarri rrezikojnë dhe banesa dhe një biznes aty pranë. Forcat zjarrfikëse ndodhen në ...
Gazeta Dita | para 61 min | 127 artikuj te ndërlidhur »

Vuçiç: Serbinë e presin ditë të vështira me Kosovën
Vuçiç: Serbinë e presin ditë të vështira me Kosovën
Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka bërë me dije se Beogradin e presin ditë të vështira në bisedimet Kosovë-Serbi. Pas një sërë takimesh që zhvilloi në SHBA në lidhje me Kosovën, Vuçiç nënvizoi faktin se “çdo bisedë me ...
Gazeta Dita | para 92 min | 64 artikuj te ndërlidhur »

Prokurorja speciale Janeva në gjendje të rëndë shëndetësore
Prokurorja e dorëhequr speciale, Katica Janeva është në gjendje të rëndë shëndetësore në Shutkë, pas ndalimit të saj para dy ditësh. Sipas portalit “Skopje1.mk”, ajo nuk ka qenë në gjendje të mirë përsa i përket ...
Gazeta Dita | para 2 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Dritëhijet e “Fondit Besa”, institucioni që shpërfilli krizën financiare
Dritëhijet e “Fondit Besa”, institucioni që shpërfilli krizën financiare
Në faqen zyrtare të internetit, Fondi Besa e përshkruan veten si institucion financiar jobankar lider në fushën e mikrokredisë me shtrirje në të gjithë Shqipërinë, me mbi 32 mijë klientë në total dhe një portofol kredie ...
Gazeta Dita | para 3 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Kur menaxhimi operacional i bën karshillëk atij rezultativ
Koço Broka* Në pasqyrën e qeverisjes të datës 4 Gusht 2019 ERTV news do të njoftonte: Bilanci i planit operacional antiiformalitet 1-31 korrik 2019 108 subjekte të parregjistruara të bllokuara 195 penalizime për ...
Gazeta Dita | para 6 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Vrasja e Indrit Çelës, Komiteti Shqiptar i Helsinkit: Të hetohen zyrtarët e dosjes “Kusi”
Komiteti Shqiptar i Helsinkit ka reaguar ashpër pas vrasjes së 26-vjeçarit Indrit Çelaj, ngjarje që tronditi kryeqytetin dy ditë më parë. KSHH kritikon ashpër drejtësinë shqiptare, e cila ka lënë të lirë autorët e ...
Gazeta Dita | para 6 ore | 182 artikuj te ndërlidhur »

Aksidentoi për vdekje 24-vjeçarin, arrestohet autori
Kapet dhe arrestohet shtetasi i cili aksidentoi me pasojë vdekjen 24-vjeçarin në Kafaraj. Në vijim të informacionit paraprak në lidhje me aksidentin në Kafaraj ku shtetasi K.Z duke drejtuar automjetin tip “Benz” është ...
Gazeta Dita | para 7 ore | 69 artikuj te ndërlidhur »

Rikthehen zjarret, 83 vatra kanë djegur rreth 620 hektarë
Prej mbrëmjes së të enjtes, mali i Shëngjinit është përfshirë nga flakët, të cilat kanë arritur deri në afërsi të portit. Terreni i vështirë malor ka penguar shuarjen e flakëve. Për neutralizimin e vatrave të zjarrit ...
Gazeta Dita | para 7 ore | 127 artikuj te ndërlidhur »

Juventusi nis mbrojtjen e titullit, Napoli në Firenze me Hysajn në stol
Juventusit, kampion në fuqi të Italisë, i takon të ngrejë siparin e sezonit të ri të Serisë A, që merr udhë këtë fundjavë. Bardhezinjtë në premierën e kampionatit do të luajnë në orën 18:00 përballë Parmës në ...
Gazeta Dita | para 7 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Qëllohet me armë drejt lokalit në rrugën dytësore Tiranë-Durrës
Në orët e para të mëngjesit, në rrugën dytësore të autostradës Tiranë -Durrës , në rrethana ende të paqarta është qëlluar me armë zjarri në drejtim të lokalit në pronësi të shtetasit P. L., 49 vjeç, banues në Domje, ...
Gazeta Dita | para 8 ore | 182 artikuj te ndërlidhur »

Aksident në aksin Levan-Tepelenë, humb jetën drejtuesi i motorit
Një aksident tragjik ka ndodhur ditën e sotme, në afërsi të fshatit Çerven, në autostradën Levan-Tepelenë. Si pasojë e aksidentit, ku një autoveturë është përplasur me një motor, ka mbetur i vdekur drejtuesi i motorit. ...
Gazeta Dita | para 9 ore | 69 artikuj te ndërlidhur »

Fatura e “kripur” e Drejtësisë: Deri më 2021, reforma do na kushtojë 98 mln€
Deri në vitin 2021, reforma në drejtësi, organet e reja bashkë ndryshimet e shumta institucionale që bartin me vete do t’u kushtojnë shqiptarëve mbi 98 milionë euro. Scan ka zbardhur raportin e Ministrisë së Drejtësisë ...
Gazeta Dita | para 10 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Meta përshëndet nga Lalëzi: Deti është zgjuar nervoz sot
Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ditën e sotme ka ndarë me ndjekësit e tij në rrjetin social “Facebook” një postim nga Gjiri i Lalëzit, Durrës. Në postimin e tij ai shkruan: “Mirëmëngjes nga Lalëzi! Edhe pse deti ...
Gazeta Dita | para 10 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

Shkarkime te Hipoteka, Rama: Kush pengon qytetarët, ikën!
Shkarkime te Hipoteka, Rama: Kush pengon qytetarët, ikën!
Kryeministri Edi Rama njofton se janë shkarkuar disa punonjës të zyrës së Hipotekës, teksa sjell rastin e zvarritjes së një çështjeje për plot 15 vite me radhë. Rama publikon në “Facebook rastin e Jani Dajës, i cili nuk ...
Gazeta Dita | para 10 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Zjarri në Shëngjin dyshohet i qëllimshëm, shoqërohen 4 persona
Pas orëve “luftë” me flakët, zjarri në malin e Shëngjinit është vënë krejtësisht në kontroll, por nuk është shuar plotësisht. Sipas mediave reshjet e shiut që kanë rënë gjatë natës, kanë ndihmuar në shuarjen e vatrave ...
Gazeta Dita | para 10 ore | 127 artikuj te ndërlidhur »

Ofensiva e re e Serbisë kundër Kosovës
Ofensiva e re e Serbisë kundër Kosovës
Janusz Bugajski Beogradi është duke e intensifikuar fushatën e tij diplomatike kundër Prishtinës. Gjatë kësaj vere, Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç është përpjekur të krijojë një realitet alternativë, që do ta ...
Gazeta Dita | para 11 ore | 20 artikuj te ndërlidhur »

Pagesat e aftësisë së kufizuar, sa rriten për të gjitha kategoritë dhe ndihmësit e tyre
Rishikohen pagesat e aftësisë së kufizuar. Duke nisur nga data 1 shtator e këtij viti, masa e përfitimit të pagesës mujore të aftësisë së kufizuar pëson rritje, jo vetëm për personat që janë mbajtës të statusit, por ...
Gazeta Dita | para 11 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Borxhi, taksat, ndarja e rrezikut / Bumerangu 2 mld euro i PPP-ve
Në 15 vitet e ardhshme (2019-2032), qeveria është angazhuar në projekte të Partneritetit Publik-Privat (PPP), për të cilat do të duhet të paguajë në total 2 miliardë euro, që do të vijnë nga paratë, që mbledh nga ...
Gazeta Dita | para 12 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Faksimile: Qeveria pezullon gjobën 104 milionë euro të Bankers
Faksimile: Qeveria pezullon gjobën 104 milionë euro të Bankers
Inspektorë të Drejtorisë së Doganave gjatë një inspektimi të bërë ndaj kompanisë “Bankers Petroleum” në shtator të vitit 2017 kanë konstatuar shkelje serioze duke i faturuar kompanisë rreth 12 miliardë lekë të reja, ose ...
Gazeta Dita | para 14 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Aksident në Tiranë, makina përplas për vdekje këmbësorin
Një aksident me pasojë vdekjen e një personi është shënuar mbrëmjen e sotme në Tiranë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në zonën e Unazës së Re, ku një automjet i tipit “Audi Q7” që drejtohej nga 32-vjeçari E.S. ka përplasur ...
Gazeta Dita | para 21 ore | 69 artikuj te ndërlidhur »

FAKSIMILE / Ministrja jonë me 5 yje. Një natë në hotel, sa asistenca sociale mujore e 17 familjeve!
FAKSIMILE / Ministrja jonë me 5 yje. Një natë në hotel, sa asistenca sociale mujore e 17 familjeve!
53 mijë e 982 familje janë trajtuar me ndihmë ekonomike gjatë vitit 2018. Sipas INSTAT, shteti shqiptar jep si pagesë mesatare mujore për secilën familje rreth 5 mijë lekë në muaj. Në të njëjtën periudhë kohore, ...
Gazeta Dita | para 22 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

Trafikoi 613 kg kokainë, Gjykata gjermane vendos ekstradimin në Shqipëri
Afro një vit e gjysmë pas arrestimit, drejtësia gjermane ka vendosur për ekstradimin e Arbër Çekajt në drejtim të Shqipërisë. Sipas informacioneve, vendimi për lejimin e ekstradimit të pronarit të kompanisë “Arbri ...
Gazeta Dita | para 23 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

VOA: Nisin dorëheqjet e zyrtarëve të Bashkisë në Shkodër
Situata e paqartë e ditëve të fundit në Bashkinë së Shkodrës po shoqërohet me dorëheqjet e zyrtarëve të kësaj bashkie. I pari që dha dorëheqjen është Sekretari i Këshillit të Bashkisë, Suel Hadri. Në njoftimin e ...
Gazeta Dita | para 23 ore | 28 artikuj te ndërlidhur »

E skualifikuar nga KED, rikthehet në garën për Kushtetuese
Gjykata Administrative e Apelit ka rikthyer në garë për Gjykatën Kushtetuese pedagogen e Fakultetit të Drejtësisë, Zhaklina Peto, e skualifikuar më parë nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi për shkak të problemeve me ...
Gazeta Dita | para 23 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Vazhdojnë flakët në Shëngjin, shkaktojnë një shpërthim zjarri
Vazhdojnë flakët në Shëngjin, shkaktojnë një shpërthim zjarri
Zjarri në malin e Shëngjinit, i cili ka filluar që prej mbrëmjes së të enjtes ka vazhduar edhe në orët e mbrëmjes së sotme. Gjithashtu raportohet se nga flakët ka ndodhur edhe një shpërthim. Raportohet se zjarri i është ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 20:02 | 127 artikuj te ndërlidhur »

Kreditë fiktive, çfarë u gjet në telefonin e drejtoreshës
Në zbardhjen e skemës së kredive fiktive te fondacionit “Besa” dhe arrestimin e 6 personave, perfshirë drejtoreshën, Prokuroria e Tiranës, përpos dëshmive të marra nga persona të përfshirë dhe jo të përfshirë në këtë ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 19:19 | 31 artikuj te ndërlidhur »

Lokali pa lejë i Mihalit, ngritur mbi themelet e kishës 800-vjeçare
Lokali pa lejë i Mihalit, ngritur mbi themelet e kishës 800-vjeçare
Gjatë shembjes së lokalit “Panorma” pa lejë të Mihal Kokëdhimës, në Porto Palermo të Himarës janë gjetur pranë themeleve të tij fragmentet e një monumenti me rëndësi historike. Bëhet fjalë për rrënojat e një kishe, për ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 18:43 | 6 artikuj te ndërlidhur »

Anije me 1 ton drogë nga Saranda? Policia përgënjeshtron mediat greke
Një sasi prej mbi 1 tonë drogë është sekuestruar nga policia greke, e cila u gjet në një anije me vela, ndërsa destinacioni i saj ishte Turqia. Mediat greke raportojnë se sasia e madhe e drogës ishte nisur nga ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 18:23 | 19 artikuj te ndërlidhur »

Zjarr në pyjet e fshatit Patin, ndërhyn zjarrfikësja për shuarjen e flakëve
Një zjarr i madh u shfaq gjatë ditës së sotme në masivin pyjor me pishë në fshatin Patin të Bashkisë së Klosit. Vatra e zjarrit u përhap me shpejtësi për shkak të erës. Të parët që kanë nisur ndërhyrjen për shuarjen e ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 17:48 | 127 artikuj te ndërlidhur »

Zjarret në vend, Meta thirrje institucioneve: Merrni masa
Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka reaguar pas situatës së krijuar nga përhapja masive e zjarreve në Qarqet e Gjirokastrës dhe Lezhës, për shkak edhe të temperaturave të larta të muajit gusht. Meta iu bën thirrje ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 17:48 | 16 artikuj te ndërlidhur »

KM kërkon “pak durim në përgjithësi” (një postim dhe disa vendime)
KM kërkon “pak durim në përgjithësi” (një postim dhe disa vendime)
Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas prishjes së digës së HEC-it në Kanionit të Holtës. Sipas numrit një të qeverisë, fjala e dhënë nuk zhbëhet, ndërsa kërkon prej qytetarëve të kenë pak më shumë durim. “ Bukuria e ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 17:06 | 29 artikuj te ndërlidhur »

Valdrin tjetër? Prokuroria nis “verifikimin për kryebashkiakun e Vorës”
Sektori i dekriminalizimit në Prokurorinë e Përgjithshme ka nisur verifikim në lidhje me rastin e Agim Kajmakut, një tjetër nga “fituesit” e 30 qershorit i dyshuar si i dënuar jashtë vendit. Prokuroria pritet të ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 16:15 | 73 artikuj te ndërlidhur »

Turizmi 2019, Kosova vijon rritet, polakët në krye të atyre që s’u rikthyen
INSTAT raporton se ndër vendet që kanë numrin më të lartë të pushuesve këtë verë në Shqipëri janë vendet e rajonit. Kosova ka pasur rritjen më të madhe me 25.5% krahasuar me vitin e kaluar duke u ndjekur nga Maqedonia, ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 15:34 | 50 artikuj te ndërlidhur »

“Mos i ndodhtë kujt”, flet i ati i të riut që u vra me plumb në kokë
Babai i 26-vjeçarit Indrit Çelaj, Baftjar Çelaj, ka reaguar pas vrasjes së të birit me plumb në kokë, teksa po punonte në vilën e familjes Kusi, në “Myslym Shyri”. Ai shprehet se ka marrë vesh lajmin përmes medieve, ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 14:57 | 182 artikuj te ndërlidhur »

Zjarr në Shëngjin, Prefekti: Kemi agravim të situatës
Prefekti i qarkut të Lezhës, Gjok Jaku flet për një situatë të agravuar të zjarreve në malin e Shëngjinit. Në një intervistë për Oranews perfekti nënvizon faktin se era e fortë e bën zjarrin të përparojë. “ Ka dy orë që ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 14:57 | 127 artikuj te ndërlidhur »

Video: Zjarr në pishat e Shëngjinit, kërkohet ndërhyrje nga ajri
Video: Zjarr në pishat e Shëngjinit, kërkohet ndërhyrje nga ajri
Situatë shqetësuese në Shëngjin si pasojë e flakëve që kanë përfshirë malin me pisha në vendin e quajtur “Lugu i Lemes”. Zjarrfikëset janë në vendngjarje, por për shkak të terrenit të vështirë malor, po hasen probleme ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 14:48 | 127 artikuj te ndërlidhur »

Ambasada Amerikane uron përvjetorin e Departamentit të Shtetit me bustin e Skënderbeut
Ambasada Amerikane në Tiranë ka uruar 230-vjetorin e krijimit të Departamentit Amerikan të Shtetit nëpërmjet një fotoje ku shfaqej edhe busti i Heroit Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu. Në këtë foto të publikuar nga ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 14:21 | 14 artikuj te ndërlidhur »

“Goodbye Reforma dhe udhë të mbarë për në Dibër!”
Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili ka reaguar përmes një postimi në rrjetin social lidhur me transferimin e dosjes 184 për hetim në prokurorinë e Dibrës. Varrosja e dosjes 184, e cila u mbajt e bllokuar për tre vjet dhe ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 14:11 | 96 artikuj te ndërlidhur »

Ruçi mesazh për ditët e pelegrinazhit në Tomorr: Të mësojmë nga kjo pasuri
Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, përshëndet besimtarët bektashinj në ditët e pelegrinazhit të tyre në Malin e Tomorrit. Në mesazhin e tij, Ruçi shkruan se “Mali i Tomorrit është monarku shpirtëror që ka bashkuar, ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 13:50 | 44 artikuj te ndërlidhur »

Bashkëpunëtori i ngushtë “tradhton” Voltana Ademin
Bashkëpunëtori i ngushtë “tradhton” Voltana Ademin
Një prej bashkëpunëtorëve më të ngushtë të kryebashkiakes së Shkodrës, Voltana Ademi, jep dorëheqjen. Bëhet fjalë për Suel Hadrin me detyrë sekretar i këshillit bashkiak. Top Channel disponon letrën e dorëheqjes përmes ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 13:34 | 28 artikuj te ndërlidhur »

Shkëlqimi dhe rënia e gruas më të fuqishme në Maqedoni
Shkëlqimi dhe rënia e gruas më të fuqishme në Maqedoni
“ Sot qëndroj para jush e vetme pa asnjë mbështetje politike. Por pas një muaji ju do të më shihni mua dhe ekipin tim duke hetuar një më një, të gjitha skandalet që kanë tronditur vendin tonë”, do të deklaronte katër ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 13:19 | 7 artikuj te ndërlidhur »

Ambasadori i ri gjerman një version i Donald Lu?
Ambasadori i ri gjerman një version i Donald Lu?
Qysh prej nisjes së “Procesit të Berlinit”, Gjermania ka marrë një rol udhëheqës për rrugën e integrimit evropian të Ballkanit Perëndimor. Ky rol është reflektuar edhe në politikën e brendshme shqiptare, ku përfaqësia ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 13:05 | 8 artikuj te ndërlidhur »

BE, përballje 100 miliardëshe me gjigandët kinezë dhe amerikanë të teknologjisë
Bashkimi Europian po mendon të krijojë një fond 100 miliardë euro si mbështetje për “kampionët europianë” që do të përballen me gjigandët amerikanë dhe kinezë të teknologjisë si Google, Apple dhe Alibaba. “Politico” ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 12:49 | 8 artikuj te ndërlidhur »

PD: Rama po përpiqet të blejë kohë për Kajmakun
Sekretari për Çështjet Ligjore në Partinë Demokratike, Çlirim Gjata ka përsëritur sot akuzat ndaj kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku, se ka qenë më parë i dënuar në Greqi dhe për këtë arsye është subjekt i ligjit të ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 12:30 | 73 artikuj te ndërlidhur »

Sot nis Superliga, përballja mes Kukësit dhe Partizanit
Starton sot edicioni i 81-të i Superligës me dy rivalet më të mëdha të sezonit të shkuar dhe finalistet e Superkupës pak ditë më parë, Kukësi-Partizani. Në letër janë këto dy skuadra ndër pretendentet kryesore edhe për ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 12:16 | 42 artikuj te ndërlidhur »

Vrasja e Indrit Çelajt, sherri nisi për tubin e kondicionerit
Zbulohen detaje të reja lidhur me vrasjen e Indrit Çelajt ndodhur mesditën e 22 gushtit 2019 në rrugën “Muhamet Gjollesha” në Tiranë. Nga hetimet paraprake konflikti mes 26 vjeçarit i cili kishte shkuar për të instaluar ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 11:57 | 182 artikuj te ndërlidhur »

Me pistoletë me vete, arrestohet i riu kërkohej për tentativë vrasje
Një 23-vjecar i kërkuar për tentativë vrasje ka rënë sot në prangat e policisë. 23-vjecari me inicialet A.GJ, është arrestuar në një lokal në kryeqytet, ndërsa mbante me vete në çantën e dorës një pistoletë, me 5 ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 11:48 | 182 artikuj te ndërlidhur »

Bllokohen 387.1 tonë mish me salmonelë që vinte nga Brazili
387.1 tonë mish janë ndaluar nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit për shkak se nuk kishin dokumentacionin e nevojshëm ose ka rezultuar me salmonelë. 234.5 ton mish janë kthyer në vendin e origjinës dhe 152.6 tonë të tjera ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 10:44 | 23 artikuj te ndërlidhur »

Vëllezërit vrasin teknikun e kondicionerit në vilën e tyre, fajin e merr përsipër shoku
Është zbardhur ngjarja e djeshme në Tiranë ku pas një konflikti të çastit u qëllua me armë zjarri në kokë shtetasi Indrit Çelaj, i cili ka ndërruar jetë sot në spitalin e Traumës. Katër persona janë arrestuar dhe dy ...
Gazeta Dita | 23-Aug-2019 10:28 | 182 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved