ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 30/03/2020 17:53

EkonomiaOnline
BE i jep Kosovës 5 milionë euro për luftimin e Coronavirusit
Bashkimi Evropian i ka ofruar Kosovës ndihmë prej pesë milionë eurosh për luftimin e pandemisë së Coronavirusit. Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë Nataliya Apostolova, ka nënshkruar kontratën e kësaj ndihmese financiare ...
EkonomiaOnline | I sapobotuar | 14 artikuj te ndërlidhur »

Kurti emëron zëvendësministrin e ri pasi shkarkoi Bahrim Shabanin
Kryeministri në detyrë Albn Kurti emëron Fridon Lalën, zëvendësministër në detyrë në Ministrinë e Zhvillimit Rajonal. Ky emërim vie pasi që kryeministri Kurti shkarkoi zëvendësministrin aktual Bahrim Shabani. Fridon ...
EkonomiaOnline | I sapobotuar | 22 artikuj te ndërlidhur »

Surroi vazhdon përplasjen me Hashim Thaçin: Kushtetuta nuk është “fontanë dëshirash”
Publicisti Veton Surroi i ka reaguar edhe njëherë presidentit Hashim Thaçi. Surroi ka shkruar se Kushtetuta nuk është fontanë dëshirash. Ai më herët i kishte reaguar Thaçit, në lidhje me idenë e tij për Qeveri ...
EkonomiaOnline | para 26 min | 242 artikuj te ndërlidhur »

Sveçla dorëzon kallëzim penal kundër Presidentit Thaçi
Ushtruesi i detyrës së ministrit në detyrë të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla, ka bërë Kallëzim Penal kundër Presidentit Hashim Thaçi, në lidhje me deklarimet e tij të datës 23 mars – për të ...
EkonomiaOnline | para 26 min | 121 artikuj te ndërlidhur »

Kurti e zëvendëson Bahrim Shabanin me Fridon Lalën
Kryeministri në detyrë Kurti ka emëruar Fridon Lalën, zëvendësministër në detyrë në Ministrinë e Zhvillimit Rajonal. Vetëm pak më parë Kurti shkarkoi nga kjo pozitë Bahrim Shabanin. Source
EkonomiaOnline | para 34 min | 31 artikuj te ndërlidhur »

Konjufca e ka pranuar: Presidenti mund t’ia jap dikujt të drejtën për kryeministër, nëse LVV dështon
Ministri i Jashtëm në detyrë, Glauk Konjufca, në intervistën e dhënë në KTV javën e kaluar, ka paralajmëruar se Presidentin Thaci mund ta dërgojnë në Gjykatë Kushtetuese, nëse ai tenton ta anashkalojë Vetëvendosjen në ...
EkonomiaOnline | para 42 min | 2 artikuj te ndërlidhur »

Ahmeti: Mbaje distancën, jo fajin
Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti, ka vazhduar me fushatën senzibilizuese për qytetarët në shërbim të ruajtjes nga rreziku i përhapjes së koronavirusit. “Mbaje distanën, jo fajin”, ka shkruar Ahmeti në ...
EkonomiaOnline | para 42 min | 58 artikuj te ndërlidhur »

Kurti shkarkon edhe një zëvendësministër
Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka marrë vendim për lirimin nga posti i zëvendësministrit në detyrë në Ministrinë e Zhvillimit Rajonal, Bahrim Shabani. Lajmin e ka bërë të ditur Zyra e Kryeministrit përmes një ...
EkonomiaOnline | para 49 min | 31 artikuj te ndërlidhur »

Të mërkurën mund të shtyhet sërish ndeshja e Kosovës
Ndeshja në mes të Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës është caktuar të luhet më 4 qershor në Shkup. Por të mërkurën mund të merret vendim për të shtyrë sërish këtë ndeshje. Konfederata Evropiane e Futbollit (UEFA) të ...
EkonomiaOnline | para 52 min | 54 artikuj te ndërlidhur »

Shkodra: Kurti ka synim rrënimin e shtetit
Kushtrim Shkodra, ish-këshilltar në Ministri të Shëndetësisë, ka kritikuar ashpër kryeministrin në detyrë Albin Kurti, se synimet e Kurtit janë rrënimi i shtetit. Mes tjerash Shkodra, tha se në këtë kohë krize kemi ...
EkonomiaOnline | para 72 min | 24 artikuj te ndërlidhur »

Tahiri: I takon presidentit të vendosë për qeverinë e re, VV-ja e ka konsumuar mandatin e vet
Njohësi i zhvillimeve politike në vend, Ramush Tahiri thotë se në këtë kohë pandemie partitë politike duhet t’i lënë anash inatet dhe të gjejnë zgjidhje për krijimin e qeverisë, raporton Ekonomia Online. Ai ka vlerësuar ...
EkonomiaOnline | para 72 min | 242 artikuj te ndërlidhur »

AKR-ja dënon gjuhën e Bahtirit për thirrje në vëlla-vrasje
Aleanca Kosova e Re dënon fuqishëm gjuhën jodemokratike që përdoret nga politikanët dhe opinionistët, të cilët sipas tyre, po bëjnë thirrje për mosrespektim të rendit kushtetues të Kosovës dhe vullnetit politik të ...
EkonomiaOnline | para 75 min | 242 artikuj te ndërlidhur »

Sveçla takohet me Aleksandër Lumezin
U.D i ministrit të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, njëherësh Koordinator i Grupit Ndër-institucional për Menaxhimin e Incidenteve, Xhelal Sveçla, ka pritur në takim Kryeprokurorin e Shtetit, Aleksandër ...
EkonomiaOnline | para 78 min | 24 artikuj te ndërlidhur »

Këto janë barnatoret që do të qëndrojnë të hapura sonte pas orës 17:00 në tërë vendin
Ministria e Shëndetësisë ka publikuar listën e barnatoreve të cilat do të qëndrojnë të hapura sonte pas orës 17:00, nga ku edhe kufizohet lëvizja për qytetarët me vendimin e ri të Qeverisë së Kosovës Janë gjithsej 47 ...
EkonomiaOnline | para 81 min | 50 artikuj te ndërlidhur »

Pochettino është favorit për të zëvendësuar Guardiolan te Manchester City
Mauricio Pochettino është aktualisht favorit për t’u bërë trajner i Manchester Cityt nëse Pep Guardiola largohet. Mediat në Angli raportojnë se trajneri spanjoll do të largohet në këtë verë nga Citizens, pasi janë ...
EkonomiaOnline | para 85 min | 25 artikuj te ndërlidhur »

Dezinfektohet sheshi në Ferizaj
Komuna e Ferizajt në vazhdën e masa të ndërmarra për të luftuar Coronavirusin ka vazhduar me dezinfektimin e sheshit të Ferizajt. Kjo u bë e ditur përmes një postimi në Facebook në faqen zyrëtare të kësaj komunë. “Edhe ...
EkonomiaOnline | para 85 min | 19 artikuj te ndërlidhur »

Stoltenberg: Moment historik për Maqedoninë e Veriut, tani në NATO do të valojnë 30 flamuj
Pasi mbaroi procedura e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO, flamuri i shtetit tonë u ngrit para selisë së Aleancës në Bruksel. Gjatë ceremonisë solemne, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha ...
EkonomiaOnline | para 92 min | 79 artikuj te ndërlidhur »

Kampionit të botës i pezullohet licenca e boksit pas videos se si të goditen femrat
Kampionit të botës në boks, Billy Joe Saunders i është pezulluar licenca e boksit nga Bordi i Kontrollit të Boksit në Britani (BBBofC), pasi ka publikuar një video duke këshilluar meshkujt se si të godasin femrat, ...
EkonomiaOnline | para 95 min | 6 artikuj te ndërlidhur »

Haxhiu: Zgjedhjet e jashtëzakonshme janë të pashmangshme, menjëherë pas tejkalimit të situatës nga Coronavirusi
Ministrja në detyrë e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se zgjedhjet e jashtëzakonshme në Republikën e Kosovës janë të pashmangshme dhe atë menjëherë pas tejkalimit të situatës nga virusi COVID-19. Haxhiu ka pohuar ...
EkonomiaOnline | para 95 min | 242 artikuj te ndërlidhur »

Komuna e Rahovecit liron bizneset nga qiraja edhe nga taksa komunale
Komuna e Rahovecit, në mbledhjen e mbajtur gjatë ditës së sotme, ka marrë vendim që t’u krijohet lehtësira bizneseve që operojnë në këtë komunë, raporton Ekonomia Online. Kryetari i kësaj komune, Smajl Latifi, ka thënë ...
EkonomiaOnline | para 110 min | 2 artikuj te ndërlidhur »

Në Istog nuk ka të prekur me Coronavirus, rastet e dyshuara dolën negative
Istogu deri më tani nuk ka asnjë rast të konfirmuar me virusin Coronavirus. Madje, nga kjo komunë po thonë se nuk ka as raste të dyshuara. Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Istogut, Mujë Osmanaj, ka thënë se më herët ...
EkonomiaOnline | para 113 min | 5 artikuj te ndërlidhur »

Tahiri: Një profiter politik e analfabet funksional si Bahtiri, flet për vëllavrasje
Deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri, ka reaguar ndaj deklaratës së Kryetarit të Mitrovicës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Agim Bahtiri, i cili tha se nëse zgjedhet qeveria e re pa shkuar në zgjedhje, mund të ketë ...
EkonomiaOnline | para 119 min | 90 artikuj te ndërlidhur »

Lushtaku i përgjigjet Agim Bahtirit për thirrjet për vëllavrasje: Kush luan me zjarr, digjet vet prej tij
Anëtari i Kryesisë së PDK-së, Sami Lushtaku, ka reaguar ashpër ndaj deklarimeve të zyrtarit të Vetëvendosjes, Agim Bahtiri i cil ka paralajmëruar luftë vëllavrasëse në Kosovë nëse nuk shkohet në zgjedhje. Kryetari i ...
EkonomiaOnline | para 119 min | 90 artikuj te ndërlidhur »

Në Ferizaj përfundon dezinfektimi i 51 xhamive
Për shkak të situatës së krijuar në vend nga pandemia Coronavirus, Komuna e Ferizaj si masë sigurie ka dezinfektuar të gjitha xhamitë. Sipas kësaj komune, tashmë ka përfunduar dezinfektimi i 51 xhamive. Kjo po bëhet me ...
EkonomiaOnline | para 119 min | 19 artikuj te ndërlidhur »

UEFA mbron vendimin që lejoi zhvillimin e ndeshjes Atalanta – Valencia
Presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin ka mbrojtur vendimin për të lejuar të zhvillohet ndeshja mes Atalantës dhe Valencia, ashtu siç ishte caktuar më 19 shkurt, megjithë kërcënimin e afërt të coronavirusit. Atalanta ...
EkonomiaOnline | para 2 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Mjekët shqiptarë përshëndesin me simbolin e shqiponjës nga Italia – gati të marrin detyrën
Mjekët dhe infermierët shqiptarë po vizitojnë Spitalet Civile të Brescia, ku do të fillojnë një fazë stërvitore. Të vendosur në një hotel afër spitalit, ata shpjegojnë: “kjo përvojë do të na ndihmojë gjithashtu, sepse ...
EkonomiaOnline | para 2 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

Haxhiu: PLAN përmbysi vullnetin e qytetarëve, por ky vullnet s’ndryshohet pa zgjedhje
Ministrja në detyrë e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë se zgjedhjet e jashtëzakonshme janë të pashmangshme, edhe atë menjëherë pas tejkalimit të situatës nga virusi Corona. “Kushtetuta e Republikës së Kosovës dhe ...
EkonomiaOnline | para 2 ore | 242 artikuj te ndërlidhur »

Gjashtë persona të vdekur në Skoci
Gjashtë njerëz të tjerë kanë vdekur nga Coronavirusi në Skoci, duke çuar numrin e të vdekurve në 47. Rreth 1.563 njerëz u testuan pozitiv për Covid-19 në këtë vend. Qendra Skoceze e Ekspozitave në Glasgow është ...
EkonomiaOnline | para 2 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Abazi: Presidenti kërkon kryeministër servil në mes të rrezikut për arkivolet e Coronavirusit
Zëvendëskryeministri në detyrë i Kosovës, Haki Abazi, është deklaruar rreth paralajmërimeve të presidentit Hashim Thaçi, për të ftuar liderët e partive politike për t’u konsultuar në lidhje me formimin e një qeverie të ...
EkonomiaOnline | para 2 ore | 242 artikuj te ndërlidhur »

E përmendi vëllavrasjen, Prokuroria nisë hetime ndaj Agim Bahtirit
Prokuroria Themelore në Mitrovicë ka nisur hetime ndaj kryetarit të Mitrovicës, Agim Bahtiri, mbi dyshimet për veprën penale të nxitje të urrejtjes. Lajmin e ka konfirmuar Shyqyri Syla, kryeprokuror i Prokurorisë ...
EkonomiaOnline | para 2 ore | 90 artikuj te ndërlidhur »

Ndeshjet e mbetura të Premierligës, në fusha të izoluara
Kampionati anglez i futbollit mund ta mbyllë sezonin në mes të muajve qershor dhe korrik pa praninë e shikuesve. Premierliga mund ta përfundojë sezonin në fusha të izoluara në qytetet qendrore të Anglisë dhe në Londër. ...
EkonomiaOnline | para 2 ore | 54 artikuj te ndërlidhur »

Shkon në mbi 35 mijë shifra globale e vdekjeve nga Coronavirusi
Sipas të dhënave të Universitetit “Johns Hopkins”, numri i të vdekurve nga coronavirusi në mbarë botën ka shkuar në mbi 35 mijë persona. Prej fillimit të përhapjes në dhjetor të vitit të kaluar në Kinë, virusi ka ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 250 artikuj te ndërlidhur »

Dumoshi caktoi vlerën financiare për poentimin e pikëve për federatat, sportistët e trajnerët
Sipas legjislacionit për sportin dhe financimin e federatave sportive, sportistëve dhe trajnerëve, ministrja në detyrë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka nënshkruar sot dy vendime që kanë të bëjnë me ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Këshilltarja i infektohet me Coronavirus, vetizolohet Benjamin Netanyahu
Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, dhe këshilltarët e tij kryesorë janë vetizoluar pasi një këshilltare doli pozitive në testin për coronavirus. Ky vendim u mor si masë parandaluese dhe zyrtarët thanë se ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Presidenti meksikan filmohet duke shtrënguar duart me të ëmën e El Chapos
Presidenti i Meksikës, Andres Manuel Lopez Obrador, ka shtrënguar duart me nënën e narko-bosit më famëkeq në këtë vend, Joaquin Guzman i njohur si El Chapo. E tëra ndodhi gjatë një vizite në qytetin e lindjes së bosit ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Çfarë nuk dimë ende për Coronavirusin që e pushtoi botën
Në bazë të të dhënave të deritanishme, ekspertët besojnë se katër nga pesë persona të infektuar me COVID-19, do të shfaqin simptoma të një intensiteti mesatar në mos tepër të lehta për tu vënë re. “80 përqind e njerëzve ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 21 artikuj te ndërlidhur »

Rashica: Fanella e Kosovës më bën krenar sa herë e mbaj veshur
Ylli i Kombëtares së Kosovës, Milot Rashica po vazhdon qëndrimin në karatinë pas gjendjes aktuale të krijuar në botë, si shkak i koronavirusit. Nga kjo situatë, Rashica ka dhënë një intervistë për faqen zyrtare të ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

BE-ja nënshkruan kontratën e ndihmës prej 5 milion eurosh për Kosovën për luftimin e Coronavirusit
Nataliya Apostolova, Shefje e Zyrës së BE-së në Kosovë, përfaqësuese e Posaçme e BE-së, do të nënshkruajë sot një kontratë me vlerë 5 milionë euro për nevoja të menjëhershme të Kosovës për luftimin e pandemisë COVID-19. ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

ShBA-ja miraton urgjentisht përdorimin e ilaçeve të malaries te pacientët me Coronavirus
Administrata e Ushqimit dhe Ilaçeve në Shtetet e Bashkuara ka dhënë miratim emergjent për përdorimin e ilaçeve që janë përdorur kundër Malaries te pacientët me coronavirus. Ky vendim erdhi vetëm një javë pasi presidenti ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

Vdes peshkopi serb që ishte me Coronavirus
Peshkopi Milutin i Valjevës i Kishës Ortodokse Serbe, ka vdekur mbrëmë në Qendrën Klinike Spitalore “Dragisha Mishoviq” në Beograd ku u transferua për shkak të gjendjes së përkeqësuar shëndetësore pasi u konfirmua me ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Bislimi e njofton ambasadorin norvegjez për pakot e ndërmarra nga Qeveria në detyrë
Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi, priti sot në takim ambasadorin norvegjez në Kosovë Jens Erik Grøndahl me të cilin biseduan për situatën e krijuar nga virusi COVID19 si dhe për rritjen e ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 53 artikuj te ndërlidhur »

Si të ushqeheni gjatë karantinës, nga cilat ushqime duhet hequr dorë?
Pothuajse e gjithë bota është vendosur në karantinë, pas situatës së krijuar nga pandemia e COVID-19. Aktivitetet fizike janë të pamundura të zhvillohen, pasi palestrat janë të mbyllura, ndërsa vrapimet në vende të ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Hoti: Gjakderdhja u përmend në Prishtinë dhe në Tiranë, kjo qeveri nuk ka bërë ndonjë punë të mirë
Ish-zëvendëskryeministri, Avdullah Hoti ka reaguar pas deklaratës së kreut të Mitrovicës, Agim Bahtirit, që sot përmendi vëllavrasjen në rast se nuk shkohet në zgjedhje të reja. Hoti ka shkruar në Facebook se tri ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 90 artikuj te ndërlidhur »

Zyrtare: Caktohet data për Lojërat Olimpike Tokio 2021
Lojërat Olimpike të Tokios, të cilat u shtynë për shkak të pandemisë globale të koronavirusit, do të mbahen nga 23 korriku deri më 8 gusht në 2021. Lojërat Olimpike të vitit 2020 ishin planifikuar të zhvilloheshin nga ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 36 artikuj te ndërlidhur »

Szczesny zbulon dhuratën që Ronaldo ua bëri bashkëlojtarëve pas kartonit të kuq me Valencian
Ndërkohë që është me pushime për shkak të ndërprerjes së kampionatit, portieri polak i Juventusit, Wojciech Szczesny ka dhënë një intervistë për një kanal në “Youtube”, ku ka zbuluar një detaj mjaft interesant. Sipas ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

PDK: VV-ja po instalon frikën dhe po përgatitet për dhunë në Kosovë
Partia Demokratike e Kosovës, dënon thirrjet e zyrtarëve të lartë të Vetëvendosjes këto ditë për dhunë dhe vëllavrasje. PDK konsideron se kjo gjuhë e dhunshme është e dënueshme sepse po nxit një konflikt të rrezikshëm ...
EkonomiaOnline | para 4 ore | 90 artikuj te ndërlidhur »

Princi Charles shërohet nga Coronavirusi dhe i jep fund vetizolimit
Princi Charles i ka dhënë fund vetizolimit një javë pasi ishte diagnostikuar me coronavirus. Princi 71-vjeçar kishte simptoma të lehta të coronavirusit dhe tashmë po qëndron së bashku me bashkëshorten Camilla, e cili ...
EkonomiaOnline | para 4 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Kosova, “Ku filloi dhe ku do të përfundoi”
Kosova në çerekun e parë të vitit 1998 kishte shpërthyer në luftë masive, Ballkani pati trazira të reja, këtë her në Kosovë, e cila kishte pas më herët stauesin e krahinës autonome brenda ish Jugosllavisë, deri më datën ...
EkonomiaOnline | para 4 ore |

Drejtori i Shëndetësisë e sheh sfidë futjen e Prishtinës në karantinë, tregon për masat e marra
Në kryeqytet trembëdhjetë persona janë konfirmuar si të infektuar me Coronavirus. Për dallim nga qytetet e tjera Prishtina nuk e ka asnjë lagje të izoluar apo në karantinë, raporton Ekonomia Online. Drejtori i ...
EkonomiaOnline | para 4 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Bahtiri: Gjithmonë kam bërë thirrje për paqe, unë jam i paqes
Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ka thënë se në asnjë rast nuk ka bërë thirrje për vëllavrasje. “Në asnjë kontekst nuk kam bërë thirrje për vëllavrasje. Është e turpshme të thuhet ashtu. Nuk kam ...
EkonomiaOnline | para 4 ore | 90 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved