ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 08/12/2019 16:08

Dritare
660 familje të prekura nga tërmeti në Durrës, përfitojnë qiranë falas
Në mbledhjen urgjente të Këshillit Bashkiak të Durrësit, është miratuar lista prej 660 familjeve të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. Vlera e pagesës, nuk do të jetë fikse, por në varësi të anëtarëve të familjes, dhe ...
Dritare | para 59 min | 29 artikuj te ndërlidhur »

Çfarë u pëlqye dhe çfarë jo, te Kënga Magjike!
Çfarë u pëlqye dhe çfarë jo, te Kënga Magjike!
Festivali i përvitshëm, i Këngës Magjike, edhe këtë vit u mbyll jo me pak pakënaqësi. Për tre netë, artistë të rinj e ato që kanë një jetë në skenë, kënduan live, këngët e tyre. Ajo për të cilën në fillim fastat nuk ...
Dritare | para 65 min | 88 artikuj te ndërlidhur »

Deklarata e fortë e Kryemadhit: Nuk është tërmeti shkaktar i 51 viktimave, por Edi Rama!
Teksa ka komentuar tërmeti ne 26 nëntorit, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka thënë në “Kjo Javë” se 51 viktimat nuk janë shkaktuar nga tërmeti por nga kryeministri Edi Rama . Deklarata e Kryemadhit: Unë mendoj që ne ...
Dritare | para 65 min | 6 artikuj te ndërlidhur »

PD: Qeveria po përpiqet të lërë në harresë viktimat e tërmetit
Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, përmes një postimi në Facebook, shkruan se qeveria po përpiqet për të lënë në harresë viktimat e tërmetit të 26 nëntorit. Bardhi akuzon Ramën se do të ...
Dritare | para 65 min | 27 artikuj te ndërlidhur »

Fitoi Këngën Magjike/ Flori Mumajesi-Eneda Tarifës: Ma zgjate dorën kur askush nuk më konsideronte
Fitoi Këngën Magjike/ Flori Mumajesi-Eneda Tarifës: Ma zgjate dorën kur askush nuk më konsideronte
Këngën Magjike mbrëmë e fitoi këngëtarja, Eneda Tarifa me këngën, “Ma zgjat dorën”. Kjo këngë u bë himni i ditëve pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit. Urime të shumta ka marrë këngëtarja, për triumfin në këtë ...
Dritare | para 2 ore | 88 artikuj te ndërlidhur »

Fundjava e Arbanës dhe Eduardit, fiks si në përralla!
Fundjava e Arbanës dhe Eduardit, fiks si në përralla!
Nuk e dimë për ju, por ne po vdesim nga zilia për fundjavën e Arbanës dhe Eduardit. Një shëtitje si në përralla, me trenin e kuq, me librin e preferuar, pamjen mahnitëse, me ëmbëlsirat e Zvicrës dhe mbi të gjitha ...
Dritare | para 2 ore |

Koloneli izraelit: 90% e objekteve mund të riparohen
Koloneli Izraelit Golan Vach po drejton grupin e tij të inxhinierëve në zonat e prekura nga tërmeti ku është shpallur gjendja e emergjencës. Pas inspektimeve, ai tha se rreth 90% e objekteve, mund të riparohen përmes ...
Dritare | para 2 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Foto/ Shembet me fadromë godina nr.15 te Qyteti Studenti
Foto/ Shembet me fadromë godina nr.15 te Qyteti Studenti
Shembet godina numër 15 në “Qytetin Studenti”, e cila banohej nga familjarë prej shumë vitesh dhe jo studentë. Tërmeti i 26 nëntorit e nxori të pabanueshme, si pasojë e dëmeve të shumta. Pasi familjarët nxorën të gjitha ...
Dritare | para 2 ore | 33 artikuj te ndërlidhur »

Një këshillë nga Hemingway që do të të ndryshojë jetën!
Një këshillë nga Hemingway që do të të ndryshojë jetën!
Ernest Hemingway, përveç një shkrimtar që krijoi disa nga veprat më të mira të të gjithë kohërave, shpiku gjithashtu një teknikë të zgjuar, që rrit produktivitetin. Përtej profesionit, ai ishte i njohur për martesat e ...
Dritare | para 2 ore |

Tërmeti “totalitar” dhe pasgoditjet me rrena të ndonjë medieje!
Nga Albert P. Nikolla Që fëmijë jam hasur me tronditjen që na përcjell tërmeti. Kam qenë duke luajtur futboll me fëmijë të lagjes kur ra tërmeti i ‘79-s! Në rastin e parë, më shumë se dramë, ne e përjetuam si lojë! ...
Dritare | para 2 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Ulje temperaturash dhe dëborë, si do të jetë moti javën që vjen!
Ulje temperaturash dhe dëborë, si do të jetë moti javën që vjen!
Java parashikohet të nisë me mot me diell, por në mbrëmje reshjet fillojnë përgjatë bregdetit dhe zonave të ulëta. Dita e martë do të nisë me reshje shiu, por do të ketë edhe vetëtima. Në lartësitë mbi 1600 metër, ...
Dritare | para 2 ore | 102 artikuj te ndërlidhur »

Rama në Turqi: Katastrofa dua të kthehet në frymëzim, kemi nevojë për ju
Kryeministri i vendit, Edi Rama ka udhëtuar drejt Turqisë ku është takuar me presidentin, Recep Tayip Erdogan. Gjatë konferencës për shtyp ku të pranishëm janë edhe donatorë të huaj, kreu i qeverisë shqiptare falënderoi ...
Dritare | para 2 ore | 105 artikuj te ndërlidhur »

Duart dhe këmbët ju mpihen e ndryshojnë ngjyrë kur është ftohtë? Vuani nga kjo sëmundje!
Duart dhe këmbët ju mpihen e ndryshojnë ngjyrë kur është ftohtë? Vuani nga kjo sëmundje!
Kur dalim jashtë në dimër pa dorashka, shohim gishtat që janë zbardhur, ky është reagim normal i trupit ndaj temperaturave të ulëta. Por, për disa njerëz këto simptoma mund të jenë shenja të një gjendjeje më serioze, të ...
Dritare | para 2 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Gjendet i pajetë në kanalin vaditës 28-vjeçari nga Shkodra
Një 28-vjeçar është gjetur i mbytur në kanalin vaditës në fshatin Kullaj në Shkodër. Sipas policisë 28-vjeçari ishte larguar prej ditësh nga shtëpia dhe vuante nga depresioni. “Shkodër/Informacion paraprak Më datë ...
Dritare | para 4 ore | 49 artikuj te ndërlidhur »

The Irishman në Netflix, bën bashkë Al Pacino dhe De Niro
The Irishman në Netflix, bën bashkë Al Pacino dhe De Niro
Dy legjendat e aktrimit, Robert De Niro dhe Al Pacino janë ribashkuar në filmin e Martin Scorseses “The Irishman”. Para premierës në Londër, ata kanë folur për miqësinë e tyre 50 vjeçare dhe për presidentin Trump, të ...
Dritare | para 4 ore |

Beteja për Prokurorin e ri të Përgjithshëm sapo ka nisur!
Nga Av.Denisa Daka Në pushtet nis prova për secilin! Në institucionin që z.Çela pritet të drejtojë, kaosi, amullia e apatia kanë sjellë dramën e rrokullisjen e ligjit përgjatë 30 vjetësh aty, ndërsa qelia e prangat janë ...
Dritare | para 4 ore |

Përplaset ambulanca me të sëmurin brenda, tre të plagosur
Një aksident ka ndodhur në aksin rrugor Ura Vajgurore-Berat, ku për pasojë kanë mbetur tre të plagosur. Në aksident është përfshirë një ambulancë me pacientin brenda dhe një trajler. Tre të plagosurit, dy shoferët dhe ...
Dritare | para 4 ore | 67 artikuj te ndërlidhur »

Kjo është historia e Laura Kovezit, kryeprokurores rumune që e pa luftën kundër korrupsionit si një ndeshje basketbolli!
Kjo është historia e Laura Kovezit, kryeprokurores rumune që e pa luftën kundër korrupsionit si një ndeshje basketbolli!
Në një kohë kur sistemi i drejtësisë në Shqipëri po hedh hapa të reja, kemi zgjedhur kryeprokurorin e ri, një javë më parë u hap SPAK-u, kur korrupsioni ende është në nivele të larta, dritare.net ju sjell historinë e ...
Dritare | para 4 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Veliaj: Gjendja emergjente mbaroi, akti patriotik tani është punësimi i të rinjve
Me kalimin e fazës emergjente të tërmetit në këto dy javë, Kryetari I Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj i bën thirrje të gjithë bizneseve që të hapin vende pune. Veliaj nënvizoi se akti më i madh patriotik që mund të ...
Dritare | para 4 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Mbyllet për herë të dytë klubi i famshëm në Tiranë
Një nga lokalet më të frekuentuara në zonën e ish-bllokut, Lolli Pop është bllokuar për herë të dytë nga tatimorët, për shkak se është konstatuar mos lëshimi i kuponit tatimor. Pas verifikimeve të kryera inspektorët ...
Dritare | para 4 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Në emër të shpresës, Era Rusi dhe Ylli Baka këngë për tërmetin
Në emër të shpresës, Era Rusi dhe Ylli Baka këngë për tërmetin
Era Rusi dhe Ylli Baka kanë realizuar një bashkëpunim muzikor pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit. Ndërsa poston një video të shkurtër nga kënga e tyre, Era shkruan në Instagram se, të ardhurat nga klikimet e kësaj ...
Dritare | para 4 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Premtoi ndërtimin e 500 shtëpive, Rama takon Erdoganin
Premtoi ndërtimin e 500 shtëpive, Rama takon Erdoganin
Kryeministri i vendit, Edi Rama ka udhëtuar drejt Turqisë ku është takuar me presidentin, Recep Tayip Erdogan. Në Turqi do të mbahet një konferencë me donatorë turq. Biznesmenë turq kanë folur për rindërtimin e 500 ...
Dritare | para 4 ore | 105 artikuj te ndërlidhur »

Meta kujton 8 Dhjetorin me këtë video për tërmetin, ja mesazhi që u jep të rinjve!
Meta kujton 8 Dhjetorin me këtë video për tërmetin, ja mesazhi që u jep të rinjve!
Kreu i shtetit, Ilir Meta ka kujtuar sot 8 Dhjetorin 1990, Ditën e Rinisë. Ju kujtojmë se, ditë më parë Meta organizoi një tubim te Qytet Studenti, që do të zhvillohej sot, por u anulua pasi ra tërmeti i 26 nëntorit. ...
Dritare | para 4 ore | 32 artikuj te ndërlidhur »

Mjekja psikiatre: Trauma duhet të kalojë për të mos lënë pasoja në shëndetin mendor
Nga Anila Hashorva Të gjithë jemi të tronditur nga tërmeti i 26 nëntorit. Frika që kaluam ishte normale dhe njerëzore, sepse tërmeti ishte një kërcënim serioz i jetës. Në ato pak sekonda u trondit besimi elementar që ...
Dritare | para 5 ore |

Keni plane për sot? Ja si do të jetë moti!
Keni plane për ditën e sotme, një shëtitje në natyrë, apo nëpër qytet? Epo vazhdoni, pasi moti është në krahun tuaj. Gjatë orëve të para të ditës moti do të jetë me vranësira mesatare dhe të dendura, por me kalimin e ...
Dritare | para 7 ore | 102 artikuj te ndërlidhur »

Edhe 100 kile Buqinda!/ Ja urimi gazmor i Fatma Haxhialiut për Aulona Mustën!
Edhe 100 kile Buqinda!/ Ja urimi gazmor i Fatma Haxhialiut për Aulona Mustën!
Sot gazetarja e njohur, Aulona Musta feston 35-vjetorin e lindjes dhe urimin më të bukur për ne, e ka marrë nga shoqja e saj e ngushtë, Fatma Haxhialiu. Ndërsa poston një foto të Aulonës nga palestra, Fatma ka bërë ...
Dritare | para 8 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Zjarr në një fabrikë, vdesin 40 punëtorë në Delhi
Zjarr në një fabrikë, vdesin 40 punëtorë në Delhi
Më shumë se 40 njerëz kanë vdekur në një zjarr të madh, në një fabrikë në kryeqytetin indian, Delhi. Zjarri shpërtheu në ndërtesën gjashtë katëshe në lagjen e vjetër të qytetit në orët e para të mëngjesit të së dielës. ...
Dritare | para 8 ore | 20 artikuj te ndërlidhur »

Tërmeti shkund përsëri vendin!
Tërmeti shkund përsëri vendin!
Një tërmet me mangnitudë 4.8 ballë ka shkundur vendin mbrëmjen e së shtunës. Tërmeti ka rënë në orën 00:14 minuta./ i.m-dritare.net
Dritare | para 15 ore | 55 artikuj te ndërlidhur »

Eneda Tarifa, fituesja e Kënga Magjike
Fituesja e edicionit të 21 të festivalit më të madh të këngës moderne është Eneda Tarifa, me këngën “Ma zgjat dorën”. Në vendin e dytë u rendit Fifi, e cila mori pikët maksimale nga publiku, mbështetja e të cilit u ndje ...
Dritare | para 15 ore | 88 artikuj te ndërlidhur »

Bleta shpallet specia më e rëndësishme në planetin Tokë
Bleta shpallet specia më e rëndësishme në planetin Tokë
Së fundmi është mbajtur një debat nga Shoqëria Mbretërore Gjeografike e Londrës’ dhe nga Instituti ‘EarthWatch’. Në këtë debat tema kryesore ka qenë specifikimi i një krijese si më të rëndësishme për planetin tonë. I ...
Dritare | para 16 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Masakra e Reçakut trillim, Rama-Vuçiçit: Nuk mund ta mohosh, është dokumentuar!
Masakra e Reçakut trillim, Rama-Vuçiçit: Nuk mund ta mohosh, është dokumentuar!
Deklarata e presidenti Serb Aleksandër Vuçiç, se masakra e Reçakut në Kosovë është një trillim, ka nxitur reagime të ashpra në Kosovë dhe në mbarë botën shqiptare. Së fundmi, ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama, i ...
Dritare | para 16 ore | 338 artikuj te ndërlidhur »

Lazio befason, Juventusi përjeton humbjen e parë
Një ndeshje me ritme tejet të larta, Kjo ishte Lazio- Juventus, me bardheblutë që fitojnë 3-1 ndaj kampionëve pas 90 minutash emocionuese. Fillimi i ndeshjes sheh një Juventus agresive, ku portieri kuqezi Strakosha ...
Dritare | para 16 ore | 80 artikuj te ndërlidhur »

10 dallime të çuditshme, mes një burri dhe një gruaje
10 dallime të çuditshme, mes një burri dhe një gruaje
Biologjia dhe Psikologjia kanë demonstruar në mënyrë të përsëritur se burrat dhe gratë janë të ndryshme si në perceptimin e gjërave ashtu edhe në kryerjen e funksioneve. Ne të gjithë kemi mjaft njohuri për këtë gjë. ...
Dritare | para 16 ore |

Nesër, reshje shiu në të gjithë territorin, në zonat malore dëborë
E diela do të jetë me mot të paqëndrueshëm, ku në të gjithë territorin e vendit do të ketë reshje të dobëta shiu. Sipas Meteoalb vendi yne paraqitet me vranesira te shumta te cilat do te sjellin rreshje shiu ne pjesen ...
Dritare | para 16 ore | 102 artikuj te ndërlidhur »

Rama i kërkoi Veliajt të lyente shkallën, kryebashkiaku sqaron situatën!
Mbrëmja e sotme në “Shiko Kush Luan” është një nga më të veçantat që është transmetuar më parë. Siç është bërë e ditur protagonistët e emisionit janë 8 fëmijët e prekur nga tërmeti i 26 nëntorit. Falë lojërave ...
Dritare | para 18 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

Finalja e Këngës Magjike/ Ja si u veshën vipat!
Finalja e Këngës Magjike/ Ja si u veshën vipat!
Pas dy netëve të para, sonte po mbahet nata finale e Kënga Magjike. Me dhjetëra këngëtarë kanë marrë pjesë në këtë edicion, ndërsa të gjitha fitimet do të shkojnë për të prekurit e tërmetit të 26 nëntorit, pasi edhe ...
Dritare | para 18 ore | 88 artikuj te ndërlidhur »

Horoskopi i datës 8 dhjetor 2019
Horoskopi i datës 8 dhjetor 2019
Dashi Kjo do jetë një ditë e mbushur me rreziqe, por ju do jeni aq të zotët sa do t’i kaloni pa ndonjë problem të madh. Pozitivizmi dhe largpamësia do ju shoqërojnë gjithë kohës. Nëse nuk doni që jeta juaj në çift të ...
Dritare | para 18 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

7 viktima nga tërmeti, si dukej para termetit pallati 6 katësh ku u shuan dy familje në Durrës!
Një ndër episodet më të rënda të tragjedisë së 26 nëntorit u shënua në pallatin 6 katësh pranë Kryqit të Kuq në Durrës ku u shuan dy familje. Familja Reçi, me Eduartin, Dolorën, Klausin dhe Kristin, studente e ...
Dritare | para 18 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Tërmeti/ Ministria e Arsimit: Mbi 30 shkolla nuk hapen të hënën
Ditën e hënë pritet që të rinisë procesi mësimor, pasi ai është pezulluar që nag 26 nëntori, pas tërmetit shkatërrues. Por, edhe pse të hënën pritet të hapen shkollat në qarqet ku është shpallur gjendja e ...
Dritare | para 18 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

Përse duhet të shkojmë në Durrës!
Nga Mero Baze Të gjithë e kemi të vështirë të ndalim Edi Ramën, Lulzim Bashën, apo politikanë e aktorë të tjerë të shoqërisë civile të pozojnë para mjerimit të prodhuar ga tërmeti. Joshja për t’u dukur shpëtimtarë apo ...
Dritare | para 18 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Kënga magjike me ndryshimin e madh/ Këtë vit nuk ka çmime, as nominime
Po mbahet këtë të shtunë finalja e Kënga Magjike 2019. Nën moton #Këndojpërtëndërtuar, Kënga Magjike këtë vit do të vijë me një ndryshim të madh. Moderatori Ardit Gjebra dhe modelja Adrola Dushi, e cila shoqëron Arditin ...
Dritare | para 18 ore | 88 artikuj te ndërlidhur »

Prezanton Këngën Magjike me Arditin, ja komenti që i bëjnë ish-bashkëshortit të Adrolës!
Prezanton Këngën Magjike me Arditin, ja komenti që i bëjnë ish-bashkëshortit të Adrolës!
Modelja e njohur Adrola Dushi po prezanton këtë vit ‘Këngën Magjike’ krah moderatorit Ardit Gjebrea. Ajo është komentuar shumë si nga publiku ashtu dhe nga rrethi shoqëror. Si komplimentet ashtu dhe kritikat nuk kanë ...
Dritare | para 18 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Flet arkitekti i “Air Albania Stadium”: Italia të marrë shembull, Shqipëria bëri stadiumin për 3 vite!
Arkitekti Marco Casamonti, i cili ka bërë arkitekturën e “Air Albania Stadium” rrëfen për emisionin “Dribbling” në “Rai 2”, sesi u ndërtua impianti modern në vendin tonë, dhe se çfarë duhet të bëjë Italia që të ...
Dritare | para 19 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Vajza bukuroshe e deputetit shqiptar: Dua të futem tek Forcat e Armatosura
Vajza bukuroshe e deputetit shqiptar: Dua të futem tek Forcat e Armatosura
Aleksia Peleshi është 18 vjeçe. Ajo ishte vetëm 14 vjeç kur u shfaq në kopertinën e një reviste italiane. Tiparet e bukura dhe veshja popullore bënë bujë në të gjitha mediat. Ajo është marrë me modeling, ndërsa tani ...
Dritare | para 19 ore |

Si ta hiqni qafe dhimbjen e kokës, në 10 sekonda!
Si ta hiqni qafe dhimbjen e kokës, në 10 sekonda!
Dhimbja e kokës mund të zhduket brenda pak sekondave, me këtë trik. Njerëzit që vuajnë nga dhimbja e kokës, ose migrena, nuk e kanë aspak të lehtë. Është dhimbje kaq bezdisëse, dhe rraskapitëse fizikisht. Madje ...
Dritare | para 21 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Historia prekëse e vullnetares së pastrehë: Rikthimi i buzëqeshjes vlen më shumë
Historia prekëse e vullnetares së pastrehë: Rikthimi i buzëqeshjes vlen më shumë
Olda Halili, është studente e vitit të parë në degën Gjuhë-letërsi Anglisht në Universitetin “Aleksandër Moisiu” Durrës, e mbetur e pastrehë pas tërmetit të 26 nëntorit, e megjithatë prej ditësh po kontribuon ...
Dritare | para 21 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Haki Çako: Informacionet e para për tërmetin erdhën nga Durrësi
Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile, Haki Çako ka folur në emisionin “Kjo Javë” në “News 24” për tërmetin shkatërrues të 26 nëntorit. Çako ka thënë se informacionet e para në asgjencinë që ...
Dritare | para 21 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

Tërmeti dhe historia e lopës që i blinte ushqimet vetë!
Nga Dritan Hila Tërmeti përveçse fatkeqësi, nëse periudha post menaxhohet me zgjuarsi, mund të shikohet edhe si një rast i artë rimëkëmbjeje, në varësi se ku e si drejtohen fondet. Dhe deri tani kemi dëgjuar dy variante ...
Dritare | para 21 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Kryemadhi: Ja si e përjetova tërmetin e 26 nëntorit!
Kryetarja e LSI, Monika Kyemadhi ka folur për emisionin “Kjo Javë” për tërmetin e 26 nëntorit. Kryemadhi ka treguar se si e ka përjetuar ajo tërmetin, ndërsa sa i përket menaxhimit të situatës, ajo ka thënë se tani ...
Dritare | para 21 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Ftesa e Ramës për opozitën pas tërmetit, Kryemadhi: Ishte e shëmtuar!
Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, e ftuar në “News 24” ka folur në lidhje me ftesën e kryeministrit Edi Rama, për opozitën pas tërmeti të 26 nëntorit. Kryemadhi ka thënë se Rama kërkonte që të largonte problematikën e ...
Dritare | para 21 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved