ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 26/05/2019 22:59

Bota.al
Perandoria-shtet europiane në çoroditje sistematike: Paralajmërimi i një “lufte të gjatë” që po vjen
“Nëqoftëse euro dështon, Europa dështon”, ka thënë Angela Merkel. “Dhe praktikisht, dështimi i projektit europian është tani një mundësi konkrete”, shkruan Profesor Guido Montani i Universitetit të Padova. Po, ama ...
Bota.al | para 20 min |

Problemi i Shteteve të Bashkuara dhe i Europës: Gjermania
Në sytë e Uashingtonit, Berlini është bërë shumë i fuqishëm, mendon se mund të bëjë pa Shtetet e Bashkuara dhe flirton me armiqtë e tyre. Bashkimi Europian si vektor parësor për të imponuar vizionin gjerman, egoist, ...
Bota.al | para 22 min | 2 artikuj te ndërlidhur »

Gjermani: Çfarë mbetet nga socialdemokratët?
SPD-ja është në krizë identiteti. Në zgjedhjet europiane rrezikon të paguajë për kontradiktat e brendshme të saj dhe për të rrëshqitur në parëndësishmëri Një të dielë pasdite Stephan Weil merr një kërkesë për ndihmë. ...
Bota.al | para 24 min |

Pse Argjentina u shndërrua në një parajsë, për kriminelët nazistë të Luftës së Dytë Botërore
Nga Christopher Minster Pas Luftës së Dytë Botërore, mijëra nazistë dhe bashkëpunëtorë të luftës nga Franca, Kroacia, Belgjika dhe pjesë të tjera të Evropës, po kërkonin një shtëpi të re për veten:mundësisht sa më larg ...
Bota.al | para 24 min |

Kujt do i prijë fati? HOROSKOPI JAVOR, 27 maj-02 qershor 2019
Dashi Këtë javë nuk duhet të jeni të ashpër me veten tuaj dhe nuk duhet t’i tregoni askujt pikat e dobëta. Nëse keni një lidhje do jeni gjithë kohës në të njëjtën linje me partnerin dhe do bëni më të mirën për ...
Bota.al | para 30 min | 3 artikuj te ndërlidhur »

Zgjidh një nga librat e mëposhtëm dhe lexo çfarë shkruan fati për ty
Provoje tani! Këto libra sjellin fat të mirë dhe prosperitet. Gjithçka ju duhet të bëni është të zgjidhni librin që ju pëlqeu më së shumti dhe lexoni këshillën e magjistares. Cilin prej këtyre librave zgjidhni? Nëse ...
Bota.al | para 33 min | 2 artikuj te ndërlidhur »

Çfarë zbulon mbi personalitetin, ngjyra juaj e preferuar?
A keni një ngjyrë të preferuar? A e dini se ngjyra, mund të zbulojë aspekte të personalitetit tuaj ? Hidhni një sy veshjeve tuaja. A dominon një ngjyrë të veçantë? Ngjyrat kanë një efekt të fortë psikologjik në mendjet ...
Bota.al | para 13 ore |

Evropa e së nesërmes
Nga Havier Solana Çdo 5 vjet, Bashkimi Evropian angazhohet në një ushtrim vetëdijësimi. Zgjedhjet e Parlamentit Europian, na lejojnë ta shohim veten në pasqyrë, dhe të analizojmë kalimin e kohës. Por zgjedhjet e 23-26 ...
Bota.al | para 13 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Pse sovjetikët e humbën garën për “pushtimin” e Hënës
Nga Asif Siddiqi Rreth dy javë përpara se “Apollo 11” të nisej për misionin e tij në Hënë, astronauti i “Apollo 8” Frank Borman, ndodhej në Moskë në një vizitë kortezie në emër të NASA-s. Vizita ishte planifikuar prej ...
Bota.al | para 13 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Shkenca e Zombie-t: A do arrijmë ndonjëherë të ringjallim të vdekurit?
Nga Kimberly Hickok Ka pak gjëra më të sigurta në këtë jetë, se sa vdekja. Megjithatë, kjo nuk na ndalon të imagjinojmë se si do të ishte jeta, sikur vdekja të ishte vetëm e përkohshme. Në shumë filma dhe seriale, ...
Bota.al | para 13 ore |

Cilat janë dy shenjat më me fat për sot, e diel 26 maj 2019?
Këto janë dy shenjat më me fat për sot, e diel 26 maj 2019: PESHORJA Komunikimi me të tjerët do jetë shumë i mirë sot. Do keni edhe një fuqi bindëse për t’u adhuruar. Nëse jeni tashmë në një lidhje, provoni aktivitete ...
Bota.al | para 13 ore |

Si do të jetë e diela juaj? Horoskopi i datës 26 maj 2019
Dashi Sot nuk do lejoni asnjë person të marrë vendime në vendin tuaj dhe do jeni të zotët e vetes. Nëse keni një lidhje do mund të bëni diskutime të sinqerta me partnerin dhe do gjeni zgjidhjet më të mira edhe për disa ...
Bota.al | para 13 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Zgjidh një grua dhe zbulo këshillën që ka për ty
Zgjidh një nga gratë që është në foto, zbrit poshtë në tekst dhe lexo këshillën që ka për ty: Gruaja n°1: Na kanë bërë të besojmë se çdo kush nga ne, është vetëm një gjysëm dhe se jeta ka kuptim kur takojmë ‘gjysmën ...
Bota.al | para 13 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Zgjidh një zog magjik të fatit dhe zbulo mesazhin për ty
Nga përrallat dhe këngët, shumë prej nesh e dinë se në ndonjë cep të botës fshihet zogu magjik i fatit, i cili është në gjendje të plotësojë çdo dëshirë. Disa zëra afirmojnë faktin se ky zog është në ngjyrë blu si ...
Bota.al | para 13 ore |

Si e “hëngri” Brexit-i, kryeministren Theresa May
Nga Therese Raphael Kryeministrja Theresa May, ishte dikur popullore. Ajo periudhë mund të jetë e vështirë për t’u kujtuar, por është e vërtetë. Vetëm 3 vjet para se partia e saj politike ta detyronte largohej, ajo ...
Bota.al | para 13 ore | 116 artikuj te ndërlidhur »

Forum / A është e mbipopulluar bota?
Metju J.Koneli, profesor i historisë në Universitetin e Kolumbias: Që nga koha e Tomas Maltusit, njerëzit e shqetësuar rreth mbipopullimit, kanë pyetur nëse ka mjaftueshëm ushqim për të gjithë. Lajmi i mirë është se po, ...
Bota.al | 25-May-2019 10:46 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Zgjidh çiftin që të duket më i lumtur dhe zbulo diçka për lidhjen tënde të dashurisë
Veçoritë e saj kryesore janë barazia, drejtësia dhe neturaliteti. Ndiheni mirë kur ngushëlloni të tjerët. Ndonjëherë keni një ndjesi izolimi dhe boshllëku, por është rezultat i fenomeneve ‘të tepruara’. Ju thjesht ...
Bota.al | 25-May-2019 10:44 |

Kur keni parë për herë të fundit? Zbulohet arsyeja përse po zhduken xixëllonjat
Çdo herë që MegaNews shkruan për xixëllonjat tërheq gjithmonë interesin e lexuesve të shumtë dhe besnikë, të cilët janë të shqetësuar pse gjithnjë e më pak i ndeshin këto bukuri plot dritë që na sjellin ndërmend ...
Bota.al | 25-May-2019 10:38 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Cilat janë dy shenjat më me fat për sot, e shtunë 25 maj 2019
Këto janë dy shenjat më me fat për ditën e sotme: LUANI Sot do jeni folës të shkëlqyer dhe të gjithë do kenë dëshirë t’iu dëgjojnë. Do jeni këshilla, por disa do i ndriçoni të pranojnë edhe disa gabime. Nëse keni një ...
Bota.al | 25-May-2019 10:36 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Si nis fundjava juaj? Horoskopi sot, e shtunë 25 maj 2019
Dashi Dita e sotme nuk ka për të qenë aq e mirë sa ju e keni ëndërruar. Ne mbrëmje mund t’iu ndodhin edhe probleme. Sektori profesional do jetë më i trazuari. Nëse keni një lidhje mundohuni gjithë kohës të jeni ...
Bota.al | 25-May-2019 10:34 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Më mirë të jesh “goc babi”, apo “çun mami?” E para, sigurisht
“Femra – nuk mund t’ia dilni me ta, por nuk mundeni as pa ta!”, ka shkruar filozofi, teologu dhe shkrimtari Erazmo Roterdamski Psikiatri dhe psiko-analisti Sigmund Freud ka “pranuar”: Pyetje e madhe së cilës kurrë nuk i ...
Bota.al | 25-May-2019 10:31 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Nëse ke nisur keq ditën, ka 6 mënyra për ta bërë të bukur
Alarmi që nuk bie, kripë në kafe, një thua i thyer: dita ka nisur me të vërtetë në këmbë të gabuar. Mund të ndodhë që të gjithë të përballemi me një ditë të tillë, dhe kjo nuk duhet të jetë një dramë, ka raste kur, ...
Bota.al | 23-May-2019 09:18 |

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved