ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 08/12/2019 17:00

Arbresh
Nis ndriçimi dhe dekorimi i Kamenicës për festat e fundvitit, kaq ka paguar komuna
Nis ndriçimi dhe dekorimi i Kamenicës për festat e fundvitit, kaq ka paguar komuna. Derisa jemi në vigjilje të festive të fundvitit, shumë qytete në botë tashmë kanë marrë pamje festive. Prishtina, ka një javë që është ...
Arbresh | para 22 min | 3 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj kërkon ndihmë nga komunat për t’i kthyer në Shqipëri ata që ikën nga tërmeti
Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj ka njoftuar se Qeveria e Kosovës ka vënë në dispozicion transport për rikthimin e të zhvendosurve nga Shqipëria për shkak të tërmetit. Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj ...
Arbresh | para 34 min | 29 artikuj te ndërlidhur »

Arrestohen dy të dyshuar për përgatitje të sulmeve terroriste
Policia britanike njoftoi se i ka arrestuar një burrë dhe një grua në qytetin Dover. Dyshohet se këta dy persona ishin duke përgatitur sulme terroriste. Sipas njoftimit të policisë, dy të dyshuarit u arrestuan të ...
Arbresh | para 40 min | 10 artikuj te ndërlidhur »

CIG: Ne jemi organizatorët e konferencës në Tiranë
Këshilli për Qeverisje Përfshirëse (CIG), organizatë ndërkombëtare joqeveritare me seli në SHBA, njoftoi përmes një deklarate se ishte organizator i një tryezë të rrumbullakët dy-ditore në Tiranë, Shqipëri, gjatë datave ...
Arbresh | para 61 min | 131 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj flet për qasjen e partnerëve të koalicionit VV-LDK
Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj, ka komentuar deklaratën e Albin Kurtit, se vendi mund të shkoj në zgjedhje në qoftë se dështon marrëveshja me LDK-në. Ai ka thënë se nuk duhet të abuzohet me situatën në vend. ...
Arbresh | para 61 min | 16 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj komenton takimin e Sveçlës dhe Gjuriqit
Ramush Haradinaj, ka komentuar takimin mes përfaqësuesve politik kosovarë dhe shefit të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq. Për Haradinajn ky takim ishte i çuditshëm nga ana e VV-së, të ...
Arbresh | para 70 min | 131 artikuj te ndërlidhur »

Hekuran Murati i thotë LDK-së: Leni kushtëzimet për Presidentin, t’ia fillojmë punës
Deputeti i zgjedhur i Vetëvendosjes, Hekuran Murati, i ka bërë thirrje LDK-së të ndalet së kushtëzuari arritjen e marrëveshjes për koalicion qeverisës me pozitën e Presidentit. Murati, përmes një postimi në Facebook, ka ...
Arbresh | para 84 min | 23 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj flet për kthimin e të prekurve nga tërmeti në Shqipëri: Do vazhdojmë t’i përkrahim
Kryeministri i Kosovës në detyrë, Ramush Haradinaj, ka mbajtur sot konferencë për medie, ku foli për të zhvendosurit nga Shqipëria në Kosovë, për shkak tërmetit të ndodhur dy javë më parë në shtetin shqiptar. Haradinaj ...
Arbresh | para 90 min | 29 artikuj te ndërlidhur »

Trump-i e cilëson veten si presidentin më të mirë të të gjitha kohërave
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se, pavarësisht përpjekjeve të demokratëve kundër legjislacionit për ta ndihmuar zhvillimin ekonomik, votuesit nuk po i përkrahin ata dhe nuk po duan që ...
Arbresh | para 102 min | 4 artikuj te ndërlidhur »

Bashkëshorti i Vjosa Osmanit sqaron publikun për krizën politike
Bashkëshorti i Vjosa Osmanit, Prindon Sadriu ka shpjeguar se zgjedhjet Parlamentare s’bëhen vetëm për të zgjedhur deputetët por edhe Qeverinë, Parlamentin, bordet e deri te ndërrimi i Kushtetutës. Këtë shpjegim Sadriu ...
Arbresh | para 120 min | 6 artikuj te ndërlidhur »

Moti për pesë ditët në vijim, priten reshje bore
Gjatë kësaj jave pritet të rikthehen reshjet e borës. 8.12.2019 – Gjatë javës në vijim mbi rajonin tonë pritet të depërtojnë fusha të presionit të ulët nga Atlantiku, me masa më të ftohta ajrore, ku ditën e martë dhe ...
Arbresh | para 2 ore | 99 artikuj te ndërlidhur »

Derkoski: Zgjedhjet do të kushtojnë mbi tetë milionë euro
Kryetari i Komisioni Shtetëror Zgjedhor, Oliver Derkoski në intervistë për Radio Evropa e Lirë tha se zgjedhjet kuvendare do të kashtojnë mbi tetë milionë euro. “Sipas asaj që pamë në propozim-buxhetin i cili është në ...
Arbresh | para 2 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Qendra “Gjenocidi në Kosovë-Plagë e Hapur” dënon deklaratat e Vuçiqit për masakrën e Reçakut
Qendra “Gjenocidi në Kosovë – Plagë e Hapur”, në një deklaratë për media ka theksuar se propaganda e shtetit serb në funksion të mohimit të gjenocidit në Kosovë është intensifikuar dhe se në kuadër të kësaj strategjie ...
Arbresh | para 2 ore | 362 artikuj te ndërlidhur »

Zëdhënësi i Erdogan-it kërkon heqjen e Nobelit për Peter Handke-n
Zëdhënësi i presidencës turke bëri thirrje të shtunën që Akademia Suedeze ta tërheqë vendimin për t’ia dhënë Çmimin Nobel për Letërsi shkrimtarit kundërthënës, Peter Handke. Ai tha se ky është një vendim i paturpshëm. ...
Arbresh | para 2 ore | 78 artikuj te ndërlidhur »

Së paku 16 të vdekur nga vërshimet në Ugandë
Të paktën 16 persona kanë vdekur për shkak të vërshimeve të shkaktuara nga reshjet e vazhdueshme të shiut në Ugandë të Afrikës. Lajmin e bëri të ditur Kryqi i Kuq i këtij shteti. Shumë shtëpi janë shkatërruar plotësisht ...
Arbresh | para 3 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Koreja e Veriut pretendon se ka kryer një “provë të rëndësishme” bërthamore
Koreja e Veriut thotë se ka kryer “një provë shumë të rëndësishëm” në një vend të testimit të raketave me rreze të gjatë veprimi, që zyrtarët e Shteteve të Bashkuara më herët kanë thënë se është çmontuar pjesërisht, si ...
Arbresh | para 3 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Sergio tregon si e kishte refuzuar Era Istrefin
Sergio tregon si e kishte refuzuar Era Istrefin
Serxhio Lushku i njohur në muzikë si Sergio është një nga këngëtarët më të dashur dhe të klikuar shqiptar. 25-vjeçari i talentuar ka qenë i ftuar në emisionin “Glamour Zone” në RTV Ora. Ai ka trëguar për herë të parë se ...
Arbresh | para 3 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Pendarovski: Nuk e di nëse do të ketë zgjedhje për shkak se nuk varen nga unë
Kryetari Stevo Pendarovski thotë se nuk din nëse do të mbahen zgjedhje më 12 prill për shkak se nuk varret nga ai. “Nuk e di për shkak se nuk varret nga unë. Kuvendi shpërndahet me 61 deputetë”, tha Pendarovski në ...
Arbresh | para 3 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Nënkryetari i LDK-së: VV-së s’i takon edhe Presidenti, s’nënshtrohemi në koalicion
Lidhja Demokratike ka vendosur të mos pranojë idenë që për Presidentin të flitet pas një viti. Agim Veliu thotë se tash duhet të qartësohet pozita e Shefit të Shtetit. Në të kundërtën s’ka koalicion ndërmjet partisë së ...
Arbresh | para 4 ore | 199 artikuj te ndërlidhur »

Isni Kilaj niset për në Hagë
Isni Kilaj, zëvendësministër në detyrë i Diasporës, sot është nisur për në Hagë. Lajmin e bëri të ditur vetë ai përmes një postimi në rrjetin social Facebook. “Rrugës për Hagë! Ju faleminderit për mbështetje!”. Kilaj do ...
Arbresh | para 4 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

Loredana i shkruan Mozzikut gjatë intervistës live
Loredana i shkruan Mozzikut gjatë intervistës live
Loredana dhe Mozzik – këta dy emra kanë qenë së fundmi në të gjitha mediat rozë për shkak të ndarjes së tyre e cila ndodhi papritur. Çifti ndan një vajzë me emrin Hana dhe për shkak të saj, marrëdhëniet mes tyre janë të ...
Arbresh | para 5 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

Zjarri përfshinë afro 60 kilometra në Australi
Afro 60 kilometra hapësirë në Australi është përfshirë nga zjarret, që po përhapen me shpejtësi të madhe, nga moti i nxehtë dhe era që po frynë. Pamjet që janë marrë me dron mbi Queesnland, shfaqin atë që duket sikur ...
Arbresh | para 5 ore | 21 artikuj te ndërlidhur »

Dimitrov për vizitë pune në Bruksel
Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov më 9 dhe 10 dhjetor do të jetë për vizitë zyrtare në Bruksel. Të hënën, siç sqarojnë nga MPHJ, Dimitrov bashkërisht me ministrin e Punëve të Jashtme të Shqipërisë do të ...
Arbresh | para 5 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Tri lëkundje tërmeti brenda 30 minutave në Itali
Një seri lëkundjesh sizmike janë regjistruar mbrëmjen e së shtunës në afërsi të Aquilas në Itali. Lëkundja e parë është ndjerë rreth orës 22:55 e shkallës 3.7 ballë me epiqendër 2 km nga qyteza Barete e me thellësi 14 ...
Arbresh | para 5 ore | 51 artikuj te ndërlidhur »

Reagon shefi i UNMIK-ut: Shqetëuese përpjekjet për të shtrembëruar ngjarje të dhimbshme historike
Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar ndaj deklaratës së presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuciq, i cili ditë më parë e quajti trillim masakrën e Reçakut. Tanin përmes një ...
Arbresh | para 5 ore | 362 artikuj te ndërlidhur »

Drenasi, komuna me ajrin më të ndotur në Kosovë
Matjet e Ambasadës Amerikane në Kosovë bëjnë me dije se komuna e Drenasit e ka ajrin më të ndotur për momentin në vend. Sipas matjes, shkalla e ndotjes është 156 apo e pashëndetshme. Me zbritjen e temperaturave në ...
Arbresh | para 5 ore | 54 artikuj te ndërlidhur »

Katër të vrarë nga të shtënat afër pallatit presidencial në Meksikë
Katër persona janë vrarë dhe dy të tjerë janë plagosur gjatë të shtënave me armë zjarri afër pallatit presidencial të Meksikës, i cili ndodhet në qendër të kryeqytetit të këtij vendi. Në ditën kur ndodhi sulmi, ...
Arbresh | para 6 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Të prekurit nga tërmeti në Lezhë përfitojnë pagesë të plotë qiraje për një vit
Këshilli Bashkiak i Lezhës miratoi pagesën e plotë të qirasë për familjet e dëmtuara nga tërmeti i datës 26 nëntor. Pagesa do bëhet në bazë të vlerës së tregut. Këshilli Bashkiak i Lezhës vendosi: 1. Përfitojnë pagesën ...
Arbresh | para 6 ore | 29 artikuj te ndërlidhur »

Pavarësisht grevës, kryeministri francez s’heq dorë nga reforma pensionale
Kryeministri i Francës, Edouard Philippe, tha se është i vendosur që t’i miratojë reformat e planifikuara për pensionet. Ndaj kësaj deklarate reagoi Sindikata e Përgjithshme e Punëtorëve, e cila tha se do të luftojë ...
Arbresh | para 6 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës: Urgjentisht të merren masa kundër ndotjes së ajrit
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se në sezonin e dimrit, qyteti i Prishtinës po zhytet në smog që paraqet ndotje të kombinuar të ajrit me gazra dhe aerosole i cili vërehet gjithandej. ...
Arbresh | para 6 ore | 54 artikuj te ndërlidhur »

Vazhdojnë protestat masive në Hong Kong
Mijëra persona kanë dalë në rrugët e Hong Kong-ut të dielën në protestën e radhës që u organizua në qytetin e trazuar nga dhuna dhe kriza politike në gjashtë muajt e fundit. Aktivistët kundër qeverisë, të rinj e të ...
Arbresh | para 7 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj thërret konferencë për media
Kryeministrit në detyrë i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj do të mbaj konferencë për media. Konferenca pritet të mbahet sot në ora 15:00 në ndërtesën e Qeverisë së Kosovës. Në njoftimin e zyrës së kryeministrit, ...
Arbresh | para 7 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj i bindur: Autostradën e Dukagjinit nuk ka kush që e ndalë
Kryeministri në detyrë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, në “Personale” ka folur për disa çështjet aktuale të krijuara pas zgjedhjeve parlamentare. Haradinaj ka thënë se Autostrada e Dukagjinit do të ndërtohet ...
Arbresh | para 7 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Ambasada e SHBA-ve i del në mbrojtje Vuçiqit: Liria e shprehjes ka qenë prej kohësh parimi themelor i demokracisë
Ambasada e Shteteve të Bashkuara (SHBA) në Prishtinë, ka reaguar, pas paralajmërimeve të shtetit të Kosovës se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq mund të përballet me ndjekje penale për deklaratën fyese rreth ...
Arbresh | para 8 ore | 362 artikuj te ndërlidhur »

Moti sot në Maqedoninë e Veriut
Moti sot pritet të jetë me diell dhe me vranësira mesatare. Temperatura minimale gjatë natës dhe gjatë orëve të para të mëngjesit lëvizte prej -2 deri 5 gradë celsius, ndërsa temperatura ditore do të jetë mes shtatë dhe ...
Arbresh | para 8 ore | 99 artikuj te ndërlidhur »

Ismaili thotë se rritja e pagave ndalon migrimin e mjekëve, kërkon vendim të shpejtë nga Kushtetuesja
Ligji për Paga tashmë ka përfunduar në Gjykatën Kushtetuese. Kundër këtij vendimi kanë dal sindikatat e punëtorëve shëndetësorë, policisë dhe mësimdhënësve. Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Uran Ismaili, thotë por EO ...
Arbresh | para 8 ore | 88 artikuj te ndërlidhur »

Presidenti do të thërrasë seancën konstituive brenda afatit ligjor
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, do të thërrasë seancën konstituive të legjislaturës së shtatë brenda afatit ligjor. Kështu të paktën bëjnë të ditur për burime brenda Zyrës së Presidentit të Republikës së Kosovës. ...
Arbresh | para 8 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Së paku 43 të vdekur nga zjarri në një fabrikë të Indisë
Të paktën 43 persona kanë vdekur shkaku i një zjarri që shpërtheu në ndërtesën e një fabrike në kryeqytetin e Indisë, New Delhi, njoftoi policia indiane. Kishore Singh, mjek në një spital publik, njoftoi se 16 persona ...
Arbresh | para 9 ore | 20 artikuj te ndërlidhur »

Trump thotë se nuk mendon që Kim Jong Un do të ndërhyjë në zgjedhjet e ShBA-së
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, tha të shtunën se ai nuk mendon se udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, do të dëshironte të ndërhynte në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së të vitit ...
Arbresh | para 9 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Reagon partia e Gjuriqit, për takimin me Sveçlën, Gjinin e Abrashin
Partia e Marko Gjuriqit, SNS, ka reaguar për takimin në Tiranë me Xhelal Sveçlën, Ardian Gjinin e Arban Abrashin. Përmes një komunikate për media, SNS thotë se Marko Gjuriq do të qëndrojë deri më 9 dhjetor në Tiranë ...
Arbresh | para 9 ore | 131 artikuj te ndërlidhur »

Takoi Gjuriqin bashkë me Xhelal Sveçlën, flet Arban Abrashi
Deputeti i rizgjedhur i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arban Abrashi, ka treguar arsyen e takimit me drejtorin e të ashtuquajturës zyra serbe për Kosovën, Marko Gjuriq, Xhelal Sveçlën e LVV’së dhe Ardian Gjinin e ...
Arbresh | para 10 ore | 131 artikuj te ndërlidhur »

Parashikimi i motit për sot
Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot në vendin tonë do të mbajë mot me mjegull, ndërsa gjatë ditës temperaturat maksimale do të arrijnë në 9 gradë Celsius. “Do të mbajë mot kryesisht i qetë. Në ...
Arbresh | para 10 ore | 99 artikuj te ndërlidhur »

Mozzik flet për herë të parë hapur për divorcin dhe marrëdhënien me Loredanën pas ndarjes
Mozzik ka folur për herë të parë për një media shqiptare për marrëdhënien me Loredanën dhe i sqaroi të gjitha. Mozzik pranoi se është ndarë nga Loredana dhe martesa e tyre po shkon drejt divorcit. Megjithatë, ai shtoi ...
Arbresh | para 16 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj: Vëllain ma vranë kur isha në Hagë, për të nxitur vëllavrasje
Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradianaj, ka folur për vrasjen enigmatike të vëllait të tij, Enverit, pas periudhës së luftës. “Enveri nuk ka qenë ndonjë djalë problematik që ka krijuar problem me dikë. Ai ka ...
Arbresh | para 17 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

Edhe Albin Kurti i ulur pranë Gjuriqit
Sonte shpërtheu ‘bomba’ kur u publikuan disa foto të anëtarit të kryesisë së VV-së, Xhelal Sveçla i ulur pranë Marko Gjuriqit, të ashtuquajturit drejtor në Zyrën për Kosovën pranë Qeverisë së Serbisë. Këto foto nxitën ...
Arbresh | para 17 ore | 131 artikuj te ndërlidhur »

Eneda Tarifa fituese e “Kënga Magjike 2019”
Rikthimi në Kënga Magjikë pas 11 vitesh i ka sjellë cmimin e parë. Eneda Tarifa ka fituar cmimin e parë në Kënga Magjike 2019. Ajo rezultoi se para pas votimit të këngëtarëve, por rezistoi në krye të listës edhe pas ...
Arbresh | para 17 ore | 93 artikuj te ndërlidhur »

Këshilltari i Pacollit: Gjuriq u prangos si zagar fashist, tani ata ulen në tavolinë me të
Jetlir Zyberaj, këshilltar i ministrit të Jashtëm në detyrë, Behgjet Pacolli ka reaguar për takimin e sontëm të anëtarit të Kryesisë së VV-së, Xhela Sveçla, me Marko Gjuriqin në Tiranë. Përmes një postimi në Facebook, ...
Arbresh | para 17 ore | 131 artikuj te ndërlidhur »

Soni Malaj tregon kush e meriton t’a fitojë “Këngën Magjike”
Mbrëmjen e sotme po mbahet nata finale e festivalit “Kënga Magjike”. Artistë shqiptarë dhe jo vetëm, do të ngjiten në skenën e madhe për të dhënë performancat e tyre dhe për t’i dhuruar publikut një mbrëmje magjike. Një ...
Arbresh | para 18 ore | 93 artikuj te ndërlidhur »

Çmimi Nobel në Letërsi për austriakun Handke, zyrtarë të lartë bojkotojnë ceremoninë
Shkrimtari austriak pro-serb, Peter Handke, merr të shtunën çmimin e tij Nobel në Stockholm për letërsi. Një çmim që ngjalli shumë polemika. Ish-zyrtarë të lartë të Akademisë Suedeze kanë vendosur që të bojkotojnë ...
Arbresh | para 18 ore | 78 artikuj te ndërlidhur »

Rama i kthehet Vuçiçit: Si mundet dikush të mohojë një krim lufte të mirëdokumentuar?
Përmes rrjetit social Twitter, kryeministri i vendit, Edi Rama ka reaguar pak më parë sa i takon deklaratës së presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, i cili u shpreh se Masakra e Reçakut është e fabrikuar. “Miq atje! ...
Arbresh | para 18 ore | 362 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved