ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 08/12/2019 16:08

Aktuale.MK
Pasojat e dhunimeve, po i bartin edhe fëmijët e grave të dhunuara gjatë luftës në Kosovë
Po jetojnë me plagët që ua la e kaluara, derisa mbesin të tmerruara nga mundësia e ekspozimit në publik, tash e dy dekada mbi supet e tyre po mbajnë sfidën më të madhe në jetë. Me mijëra gra nga Kosova, po jetojnë me ...
Aktuale.MK | para 3 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

A e njihni këtë vogëlushe? – Sot është njëra prej këngëtareve më të dashura për publikun
A e njihni këtë vogëlushe? – Sot është njëra prej këngëtareve më të dashura për publikun
Adelina Berisha është këngëtarja që fillimisht u bë e njohur me këngët e saj për fëmijë. Ajo është edhe tani një këngëtare shumë e suksesshme. Këngëtarja është njëra ndër artistet më aktive në rrjete sociale, duke ...
Aktuale.MK | para 3 ore | 182 artikuj te ndërlidhur »

Qendra e Dializës në Strugë, e lënë pas dore
Qendra e Dializës në Strugë, e lënë pas dore
Fillimi i riparimit të çatisë në spitalin e dializës në Strugë assesi të filloj. Kanë kaluar rreth dy muaj pasi më 14 tetor u firmos marrëveshja me kompaninë për realizimin e punimeve, por intervenimi ende s’ka filluar. ...
Aktuale.MK | para 4 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Këto janë sëmundjet që vinë nga ajri i ndotur në Prishtinë
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se në sezonin e dimrit, qyteti i Prishtinës po zhytet në smog që paraqet ndotje të kombinuar të ajrit me gazra dhe aerosole i cili vërehet gjithandej. ...
Aktuale.MK | para 4 ore | 43 artikuj te ndërlidhur »

Kapen mallra kontrabandë në kufirin shqiptaro-maqedonas, 5 të arrestuar
Policia shqiptare ka vënë në pranga 5 persona që lejuan kalimin e kamionëve me mallara kontrabandë në pikën e kalimit kufitar Goricë mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Mes të arrestuarve janë tre policë dhe një ...
Aktuale.MK | para 4 ore | 177 artikuj te ndërlidhur »

Osmani: Komisioni i Venecias përshëndet përdorimin e zgjeruar të gjuhës shqipe
Zëvendëskryeministri Bujar Osmani në një dalje për mediat pas vlerësimit të Komisionit të Venecias për ligjin e gjuhëve tha se Komisioni i Venecias përshëndet përdorimin e zgjeruar të gjuhës shqipe në vend dhe inkurajon ...
Aktuale.MK | para 4 ore | 103 artikuj te ndërlidhur »

Anketa: BDI fituese absolute e zgjedhjeve më 12 prill
Anketa: BDI fituese absolute e zgjedhjeve më 12 prill
Sondazhi i fundit nga Instituti për Kërkime Politike në Shkup (IPIS) bën fituese absolute BDI-në te partitë shqiptare informon Tetova sot.Ky Institut kreu një studim të shkurtër ndërmjet periudhës 2 dhe 6 dhjetor 2019 ...
Aktuale.MK | para 4 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Ndarje e çmimit shtetëror “Shën Klimenti i Ohrit” për vitin 2019
Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot do të ndahet çmimi Shtetëror “Shën Klimenti i Ohrit”për vitin 2019 për arritje shumëvjeçare në fushën e edukimit, arsimit, kulturës, artit, shëndetësisë, mbrojtjes dhe ...
Aktuale.MK | para 4 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

Dimitrov për vizitë pune në Bruksel
Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov nesër dhe pasnesër do të jetë për vizitë zyrtare në Bruksel. Siç kumtojnë nga MPJ-ja, ministri Dimitrov nesër do të marrë pjesë në mëngjes pune me ministrat e punëve të ...
Aktuale.MK | para 4 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Pa ujë një pjesë e Shkupit
Nga ora 4 mëngjesin e sotëm pa ujë janë një pjesë e shfrytëzuesve të rrugëve “Dimçe Mihajllovski”, “Borivoe Miloshevski”, “Vera Radosavljeviq “dhe” Zendel Xhemaili”. “Furnizimi është ndërprerë për shkak të një defekti ...
Aktuale.MK | para 4 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Presidenca shqiptare reagon ndaj deklaratës së Vuçiqit: Gjaku i Reçakut nuk bëhet ujë
Pas deklaratës së presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili ka thënë se masakra e Reçakut ishte një krim i fabrikuar, ka reaguar edhe Presidenca shqiptare. Tedi Blushi, zëdhënës i presidentit Ilir, përmes një ...
Aktuale.MK | para 6 ore | 338 artikuj te ndërlidhur »

Koha për popullin shqiptar në Maqedoni është sot
Abdulla Mehmeti E kaluara e hidhur, dështimet dhe vitet e humbura, bashkë me zhgënjimin e shqiptarëve në këtë shtet nga politika, le t’i mbeten historisë së turbullt e të turpshme të partive politike të tyre që i kanë ...
Aktuale.MK | para 6 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Moldavia nuk fton Kosovën në mbledhjen e komunitetit energjetik, Bekteshi anulon pjesëmarrjen
Moldavia nuk fton Kosovën në mbledhjen e komunitetit energjetik, Bekteshi anulon pjesëmarrjen
Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, sot ka njoftuar se e ka anuluar pjesëmarrjen e tij në forumin e komunitetit energjetik në Moldavi, shkaku që nuk është ftuar Republika e Kosovës.Ministri këtë e ka bërë të ditur ...
Aktuale.MK | para 6 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Tetovari me zemër të madhe ia fal BMW Halil Kastratit
Nje donacion Special! Sa human jane shqiptaret Halil kete makine e kam ba nijet me ta dhane si donacion ty dhe ti ia jep dikujt ne kompenzim me ndonje banese apo e gjeni dike qe e blen dhe pastaj e gezoni nje familje me ...
Aktuale.MK | para 6 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Detaje nga aksioni policor në Shkup dhe rrethinë
Në aksionin e koordinuar mëngjesin e së shtunës që e ka zbatuar policia në më shumë lokacione në Shkup janë arrestuar dhjetë burra të gjithë nga Shkupi, anëtarë të mundshëm të grupeve kri minale të cilët vepropjnë në ...
Aktuale.MK | para 6 ore | 21 artikuj te ndërlidhur »

Gjendja e rrugëve në Maqedoninë e Veriut
Siç njoftojnë nga LAMM, komunikacioni në Maqedoni po zhvillet nëpër korsi të lagështa. Dendësia e komunikacionit jashtë qyteteve është mesatare ndërsa në vendkalimet kufitare nuk ka pritje të gjata për hyrje dhe dalje ...
Aktuale.MK | para 6 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Incizime të reja në ‘Youtube’, “dua ta rrënoj klanin Zaev”, Ruskoska paralajmëroi hetim
Incizime të reja në ‘Youtube’, “dua ta rrënoj klanin Zaev”, Ruskoska paralajmëroi hetim
Përderisa në Gjykatën Penale këto ditë zhvillohet procesi gjyqësor “Reket”, në Youtube u paraqit incizim i ri audio ku dëgjohet zëri i njërit nga dëshmitarët e këtij rasti, për të cilin PPS në një nga lëndët ka ngritur ...
Aktuale.MK | para 6 ore | 38 artikuj te ndërlidhur »

Moti sot në Maqedoninë e Veriut
Moti sot pritet të jetë me diell dhe me vranësira mesatare. Temperatura minimale gjatë natës dhe gjatë orëve të para të mëngjesit lëvizte prej -2 deri 5 gradë celsius, ndërsa temperatura ditore do të jetë mes shtatë dhe ...
Aktuale.MK | para 6 ore | 102 artikuj te ndërlidhur »

Zv/kryeminstri Osmani me brifing tematik për sesionin dhe konkluzionet e Komisionit të Venedikut lidhur me Ligjin e përdorimit të gjuhëve
Sot(e diel) me fillim në ora 09:30 në hapësirat e Sekretariatit për Çështje Evropiane, Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, do të mbajë pres brifing tematik për sesionin dhe konkluzionet e ...
Aktuale.MK | para 16 ore | 103 artikuj te ndërlidhur »

Dy arsye pse duhet t’i lani rrobat e reja para se t’i vishni
Më në fund fustani që ia kishit vënë syrin prej kohësh, u bë i juaji. Kishit menduar sa e sa kombinime në mendjen tuaj dhe tani nuk ju mbetet asgjë vetëm t’i realizoni. POR më parë duhet të lani fustanin! Shumica e ...
Aktuale.MK | para 16 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Dhurata Dora arrin sukses të madh në Francë (FOTO)
Sukseset e Dhurata Dorës nuk kanë të ndalur. Këngëtarja ka njoftuar përmes Instagramit se bashkëpunimi i saj me Soolking, po qëndron në Top 5 të Francës. Projekti i realizuar në Prishtinë në Redbox Entertainmet, ka ...
Aktuale.MK | para 16 ore | 182 artikuj te ndërlidhur »

Rama i kthehet Vuçiçit: Si mundet dikush të mohojë një krim lufte të mirëdokumentuar?
Përmes rrjetit social Twitter, kryeministri i vendit, Edi Rama ka reaguar pak më parë sa i takon deklaratës së presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, i cili u shpreh se Masakra e Reçakut është e fabrikuar. “Miq atje! ...
Aktuale.MK | para 17 ore | 338 artikuj te ndërlidhur »

Durrësi ndez dritat e festës! Gjallërohet atmosfera në qytet, festë edhe në lagjet e shkatërruara
12 ditë pas tërmetit, qyteti i Durrësit po kërkon t’i kthehet normalitetit, të paktën në pjesët e padëmtuara të tij. Në sheshin qëndror të qytetit, por edhe në rrugët ku ndodhen pallatet e dëmtuara nga lëkundjet e ...
Aktuale.MK | para 17 ore | 19 artikuj te ndërlidhur »

Zhduket adoleshentja shqiptare nga Tetova në Gjermani: “Ishte në shkollë por nuk u kthye”
Një adoleshente shqiptare është zhdukur në rrethana misterioze në Berlin të Gjermanisë. Familjarët e saj, tregojnë se kanë humbur kontaktet me 16-vjeçaren që prej datës 29 nëntor. Sipas kushëririt të vajzës, Marisa ...
Aktuale.MK | para 17 ore | 66 artikuj te ndërlidhur »

Irani dhe SHBA-ja shkëmbejnë të burgosurit
Ministri i Jashtëm i Iranit, Javad Zarif njoftoi se mes Teheranit dhe Washingtonit është kryer një shkëmbim të të burgosurve. Në një postim nga llogaria e tij në Twitter, Zarif bëri të ditur lirimin e shkencëtarit ...
Aktuale.MK | para 17 ore | 18 artikuj te ndërlidhur »

Publikohet audio inçizim i ri, VMRO-DPMNE: Pushteti e Ruskovska po e zvarrisin rastin “Zhvatje”
Në një kanal anonim në YouTube, janë publikuar Shtatë audio regjistrime të reja, ku dëgjohet një zë që i ngjan biznesmenit Orce Kamçev. Regjistrimet tregojnë sesi Kamçev thotë se ai mund të lëshojë “bomba” si Kim Jong ...
Aktuale.MK | para 17 ore | 30 artikuj te ndërlidhur »

Gjykata e Strasburgut do të vendosë për faljen e Mijallkov dhe Jankullovskës
Ish-ministrja Gordana Jankullovska dhe ish shefi i policisë sekrete Sasho Mijallkov janë vetëm disa nga ish zyrtarët që para gjykatës në Strazburg thirren në faljen e ish presidentit Ivanov mëson Telma nga burime të ...
Aktuale.MK | para 18 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Hiqte skelete njerëzore me lopatë! I mbijetuari i holokaustit shokon me rrëfimin tronditës
I mbijetuari i holokaustit, Josef Lewcowicz rrëfeu për “The Sun” se si ishte vetëm 14 vjeç kur iu caktua puna e tij e parë, heqja me lopatë e skeleteve të njerëzve në kampin e tmerrshëm të përqendrimit në Płaszów.Ky ...
Aktuale.MK | para 18 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Indeksi Global i Paqes 2019,Maqedonia e 65-ta
Republika e Maqedonisë së Veriut gjendet në vendin e 65-të në Indeksin Global të Paqes për vitin 2019, me 23 vende më mirë nga viti i kaluar, duke e bërë atë një nga pesë vendet në botë që kanë bërë përparimin më të ...
Aktuale.MK | para 18 ore |

Çfarë po ndodh? Oksigjeni po largohet nga oqeanet tona
Ndryshimi i klimës dhe ndotja po “largojnë” oksigjenin nga oqeanet tona dhe kërcënojnë shumë lloje peshqish.Ky është përfundimi i studimit më të madh në llojin e tij, të ndërmarrë nga grupi ambjentalist IUCN. Ndërsa ...
Aktuale.MK | para 19 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Kurti: Nëse nuk ka marrëveshje me LDK-në, do të shkojmë në zgjedhje
Kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati i kësaj partie për kryeministër, Albin Kurti ka deklaruar se nëse nuk ka marrëveshje me LDK-në për krijimin e koalicionit qeverisës, do të shkojnë në zgjedhje. Në një ...
Aktuale.MK | para 19 ore | 200 artikuj te ndërlidhur »

U anulua për shkak tërmetit në Shqipëri, publikohet kënga “28 Nëntori Kuq e Zi”(video)
U anulua për shkak tërmetit në Shqipëri, publikohet kënga “28 Nëntori Kuq e Zi”(video)
Tërmeti vdekjeprurës i 26 nëntorit në Shqipëri tronditi të gjithë. Shumë emra të njohur të estradës u solidarizuan në mënyra të ndryshme me të prekurit nga ky tërmet, madje ata anuluan edhe aktivitet muzikore. Edhe disa ...
Aktuale.MK | para 20 ore | 154 artikuj te ndërlidhur »

Kryemadhi: Dëmet e tërmetit pasojë e papërgjegjshmërisë shtetërore
Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka deklaruar se problemet më të mëdha nga tërmeti do të vijnë në situatën e menaxhimit të pasojave të tij. Në një intervistë televizive Kryemadhi tha se nuk ...
Aktuale.MK | para 20 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Në Gjykatën Penale të anuluara mbi 60 për qind e gjykimeve
Të akuzuarit dhe prokurorët nuk vijnë në gjykimet e caktuara. Për këtë arsye janë anuluar gjykimet në gjykatën më të madhe, atë Penale. Në gjashtë muajt e parë të vitit, kanë qenë të caktuara më shumë se 10.000 gjykime, ...
Aktuale.MK | para 20 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Donte të dilte në televizor,për famë hedh foshnjen nga tarraca
Një i ri britanik ka hedhur një djalë gjashtë vjeçar francez nga një tarracë në katin e 10-të në galerinë e artit Tate Modern. Jonty Bravery, i cili ishte 17 vjeç në kohën e incidentit, tha se ai e kreu aktin sepse ...
Aktuale.MK | para 21 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

Detaje nga koncerti artistik i Shkurte Fejzës
Shkurte Fejza do të mbajë koncert artistik.Shkurte Fejza është një prej emrave më të suksesshëm të estradës shqiptare, e cila tash e sa vite i qëndron besnike skenës muzikore, shkruan lajmi.net. Këngëtarja, më 23 ...
Aktuale.MK | para 21 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

VW-ja nis shitjet e Golfit 8 nga vendlindja, këto janë çmimet në Gjermani
Konsumatorët në Gjermani tani mund të porosisin një VW Golf Mk8 të ri, i cili në këtë fazë ofrohet me katër opsione motori dhe një trim të ri “Life”. Volkswagen ka rishikuar strukturën e gamës së Golfit, i cili ...
Aktuale.MK | para 23 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Aksion policor në Haraçinë dhe Gërçec për drogë
Aksion policor në Haraçinë dhe Gërçec për drogë
Aksion i gjerë policor në Haraçinë dhe Gërçec të komunës së Sarajit gjatë ditës së sotme, policia ka sekuestruar drogë dhe ka arrestuar disa persona të dyshuar për vepra të ndryshme kriminale. Policia ka ka realizuar ...
Aktuale.MK | para 24 ore | 21 artikuj te ndërlidhur »

Dafina e pranon: Një prej këngëve të mia është dedikim
Dafina e pranon: Një prej këngëve të mia është dedikim
Dafina Zeqiri tregon publikisht se një prej këngëve të saj është dedikim. Këngëtarja e hiteve “Lule Lule”, “A e man n’men”, “Be a man once”, “Time out” etj, Dafina Zeqiri, mbetet një ndër reperet më të preferuara për ...
Aktuale.MK | para 24 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

MPJ publikon identitetin e paramilitarëve serbë që kanë kryer masakra në Reçak
MPJ publikon identitetin e paramilitarëve serbë që kanë kryer masakra në Reçak
Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës ka publikuar identitetin e paramilitarëve serbë që kanë kryer masakra në Reçak. Jetlir Zyberaj, këshilltar i ministrit të jashtëm në detyrë, Behgjet Pacolli ka publikuar ...
Aktuale.MK | para 24 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

Trafik i rënduar në magjistralen Gostivar-Mavrovë, pritje deri në gjysmë ore
Trafik i rënduar në magjistralen Gostivar-Mavrovë, pritje deri në gjysmë ore
Për shkak të punimeve në rrugën magjistrale Gostivar – Mavrovë është bllokuar hyrja për në qytetin e Gostivarit. Radhët e gjata paraqiten prej nga pika e pagesore e Gostivarit deri në daljen e qytetit në drejtim të ...
Aktuale.MK | para 24 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Zaev: Do të respektojmë vendimin e Komisionit të Venecias
Do respektojmë vendimin e Komisionit të Venecia ndërsa Ministria e Drejtësisë do të bëjë ndryshimet e nevojshme të ligji, tha sot Kryministri Zaev pas mbrëmë komisioni i Venecias publikoi vërejtjet në lidhje me ligjin e ...
Aktuale.MK | 07-Dec-2019 16:13 | 103 artikuj te ndërlidhur »

Aksidenti në Serbi, shkak shpejtësia e madhe në një rrugë në rikonstruktim
Aksidenti në Serbi, shkak shpejtësia e madhe në një rrugë në rikonstruktim
Një autobus nga Maqedonia e Veriut i cili po transportonte udhëtarë drejt Kopanikut është përmbysur në Serbi në rrugën Prokuplje-Bllacë. Në aksident janë lënduar dhjetëra persona, disa prej të cilëve kanë marrë lëndime ...
Aktuale.MK | 07-Dec-2019 16:10 | 38 artikuj te ndërlidhur »

Aksion i madh policor në Gërçec të Shkupit
Aksion i madh policor në Gërçec të Shkupit
Një aksion i madh policor po zhvillohet në fshatin Gërçec të Shkupit. Dhjetëra autoblinda të njësive speciale ia kanë mësyer këtij fshati por akoma nuk dihet se kush është caku i këtij aksioni. Nga MPB njoftojnë se ...
Aktuale.MK | 07-Dec-2019 15:04 | 21 artikuj te ndërlidhur »

Thaçi e Kurti i reagojnë Vuçiqit për masakrën e Reçakut
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se paqja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë mund të arrihet vetëm kur liderët serbë, do të flasin me turp, për trashëgimin e ish-udhëheqësit serb, Sllobodan Millosheviq. Komentet e ...
Aktuale.MK | 07-Dec-2019 13:18 | 338 artikuj te ndërlidhur »

Studiuesja maqedonase zbulon arsyet që shqiptarët janë autoktonë në Rekë
Krahina e Rekës së Epërme në Maqedoni ruan të fundit mbijetojca të fesë ortodokse ndër shqiptarë. Me përjashtim të lagjes së dijetarëve sllavë, pjesa tjetër e studiuesve mendon se popullata rrënjëse e kësaj treve ka ...
Aktuale.MK | 07-Dec-2019 13:15 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Një shtetas i Maqedonisë merret peng në Tiranë
Një shtetas maqedonas me banim në Tiranë pretendon se u mor peng nga dy persona të cilët i kërkonin një shumë prej 250 000 eurosh. Aksioni i policisë shqiptare i zhvilluar në kodrat e Farkës në Tiranë ka si pasojë një ...
Aktuale.MK | 07-Dec-2019 12:12 | 177 artikuj te ndërlidhur »

LSDM: VMRO-DPMNE ka borxh 400.00 euro për fushatën e Siljanovskës
LSDM përmes një njoftimi thekson se VMRO-DPMNE po ballafaqohet me disfatë në zgjedhjet e parakohshme dhe për këtë shkak kulminuan me kumtesa nervoze dhe frikë se e vërteta e krimit të tyre të ri do të del në pah. ...
Aktuale.MK | 07-Dec-2019 12:12 | 30 artikuj te ndërlidhur »

Ministria e Transportit: Kujdes kur blini bileta të fluturimeve, mos bini pre e mashtrimeve
Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit me anë të një videoje ka bërë sensibilizimin e qytetarëve lidhur me pagesat e avio biletave. Kjo ministri ka kërkuar nga qytetarët që mos të bien pre e mashtrimeve dhe të jenë ...
Aktuale.MK | 07-Dec-2019 12:09 | 6 artikuj te ndërlidhur »

Në luftë për jetën, shqiptarin e “mbysin” me grushte në Itali
Një 38 vjeçar me origjinë nga Shqipëria është duke luftuar për jetën në një spital në Itali pasi u rrah me grushte gjatë natës së mbrëmshme. Mediat italiane bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur në Martinsicuro dhe ...
Aktuale.MK | 07-Dec-2019 12:03 | 6 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved