ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 18/01/2020 03:38

Aktuale.MK
Shkon të ushqejë derrat, përfundon ushqim për ta
Një fermer në Poloni ka humbur jetën në mënyrë tragjike pasi është ngrënë nga derrat i tij. 71-vjeçari ka pësuar një sulm në zemër teksa ka qenë duke nxjerr uji nga pusi, teksa më pas ka përfunduar në ushqim për derrat. ...
Aktuale.MK | para 5 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Zhdukja misterioze e studentit nga Stambolli, ngjarja që po habit të gjithë
Zhdukja misterioze e studentit nga Stambolli, ngjarja që po habit të gjithë
Një ngjarje misterioze, e mbushur me dyshime dhe të panjohura, është ajo që rrethon zhdukjen e një 20-vjeçari nga Turkmenistani. I riu, i cili studionte në një universitet në Stamboll, ka ngritur një çadër kampingu në ...
Aktuale.MK | para 5 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Gjatë grabitjes në Bankën NLB janë marrë 8.700 euro
Është përcaktuar me hetimin se gjatë grabitjes së armatosur, që ndodhi sot në filialin e NLB bankës, janë marrë 8.700 euro, kumtuan nga Banka NLB. Nga Banka NLB konfirmuan se klientët dhe të punësuarit në bankë janë të ...
Aktuale.MK | para 6 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Rama duhet të provojë që nuk është tradhtar, përndryshe Haradinaj mund…’
Përkundër takimeve zyrtare, që shpeshherë i ikën, tani kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, mund të takohen në ambient më ndryshe, duke përjashtuar pozitat e tyre ...
Aktuale.MK | para 6 ore | 238 artikuj te ndërlidhur »

‘Shihemi në gjyq’: Kryeministrat e vështirësojnë bashkëpunimin Kosovë – Shqipëri
Analisti i çështjeve politike, Artan Murati, në një prononcim për Radion Evropa e Lirë e quan fatkeqësi situatën kur dy kryeministrat shqiptarë janë në procedura ligjore kundër njëri-tjetrit. Sipas tij, kjo po dëshmon ...
Aktuale.MK | para 6 ore | 238 artikuj te ndërlidhur »

Ligji për drogat bllokohet në komision
Komisioni i Kuvendit për shëndetësi nuk e zhvilloi debatin për ligjin për droga, kështu që zënkat partiake mes pushtetit dhe opozitës u zhvendosën në qendrën e konferencave për shtyp të Kuvendit. Deputeti i ...
Aktuale.MK | para 7 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Shpronësimet në autostradën Bllacë-Shkup, banorët kërkojnë 100 euro për metër katror
Banorët e Bllacës kuvendojnë në pritje të përfaqësuesve të shtetit për t’ju komunikuar ofertën e shtetit për tokat e tyre. Janë 68 pronarë, në parcelat e të cilëve do të kaloj autostrada e re Shkup-Bllacë. Pas takimit, ...
Aktuale.MK | para 7 ore | 45 artikuj te ndërlidhur »

Një familje e një fshati shqiptar nga Maqedonia e vë në siklet policinë zvicerane
Në kryeqytetin e Zvicrës në Bern, një familje shqiptare nga Maqedonia Veriore ka krijuar një mafi të vërtetë në montimin e skeleve. Mashtrimi saj është: Po që se firmës i ngushtohet rrethi, pronari e falimenton firmën ...
Aktuale.MK | para 7 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Maksuti: Sot është ditë e mbarë për shumë arritje
“Sot dite e mbare per shume arritje. Miratimi i ndryshimeve te Ligjit per Sherbim ne Armate parasheh para se gjithash permiresim te standardit te cdo njerit nga pjestaret e uniformuar dhe ato civil ne drejtim te:  ...
Aktuale.MK | para 7 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Pse aeroplanët zakonisht janë të bardhë?
Gjithçka ka ndonjë arsye të veçantë. Nuk jemi mësuar të shohim aeroplanë me ngjyra të ndryshme, përveç të bardhë. E pse aeroplanët janë pothuajse gjithmonë të bardhë, ka disa arsye. Disa fakte që ndoshta nuk i keni ...
Aktuale.MK | para 8 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Për shkak mjegullës ulje e dukshmërisë në disa akse rrugore
Ulje të dukshmërisë për shkak mjegullës prej 40-50 m. ka në aksin rrugor Shkup – Tetovë – Gostivar dhe Tetovë – Jazhincë, prej 50 – 100 m në aksin rrugor Veles -Katllanovë, prej 10 – 15 m. në aksin rrugor Tetovë – f ...
Aktuale.MK | para 8 ore | 29 artikuj te ndërlidhur »

Anti-korrupsioni miratoi strategji 5 vjeçare, forcohet lufta kundër korrupsionit
Ndikimet politike, mungesa e integritetit personal dhe institucional, lëshime në rregullativën ligjore dhe transparenca e dobët, janë faktorët më të rrezikshëm që KSHPK i theksoi në Strategjinë nacionale 5 vjeçare. ...
Aktuale.MK | para 8 ore | 17 artikuj te ndërlidhur »

Pesë mundësi për kalimin e administratorëve shtetërore tek kompanitë private
Ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës Damjan Mançevski në konferencë për shtyp i prezantoi pesë mekanizmat, propozimet, pakot për të cilat sot diskutoi me përfaqësuesit e Odave Tregtare dhe Sindikatave për ...
Aktuale.MK | para 8 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

Kosovë Vetëvendosje ka planin për formimin e Qeverisë pa LDK-në
Lëvizja Vetëvendosje është në pritje totale të përgjigjes së Lidhjes Demokratike të Kosovës.Por, nëse nuk arrihet marrëveshja me partinë e drejtuar nga Isa Mustafa, Vetëvendosje, paralajmëron që do të mund shkojë edhe ...
Aktuale.MK | para 9 ore | 294 artikuj te ndërlidhur »

Aktori turk pranon se është me origjinë shqiptare
Rejan është një nga serialet më të ndjekura dhe më të pëlqyera të momentit, jo vetëm në Turqi por edhe në vendin tonë. Një postim i fundit i një prej aktorëve, ka treguar se ai është me origjinë shqiptare. Po flasim për ...
Aktuale.MK | para 9 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

Fero do të çmendet nga kjo video e Arbenitës duke u puthur me një mashkull
Pak muaj më parë çifti i njohur Arbenita-Fero janë ndarë. Por mbrëmë Arbenita postoi një fotografi krahas Feros, me të cilën na bën me dije se ata janë bashkuar përsëri. Në një faqe në Instagram, është publikuar një ...
Aktuale.MK | para 9 ore | 28 artikuj te ndërlidhur »

Xhaferi: Lufta kundër korrupsionit parakusht për një shtet të suksesshëm, demokratik dhe të drejtë
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi në takimin e sotëm e inkurajoi kryetaren dhe anëtarët e Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) që të vazhdojnë me luftën e ...
Aktuale.MK | para 9 ore | 17 artikuj te ndërlidhur »

Shkatërrohet dhe digjet një pushimore në Vodno
Qyteti i Shkupit njofton se autorë të panjohur këto ditë kanë shkatërruar edhe një pushimore në anën jugore në majën e Vodnos. Gjatë aktit vandal, është rrënuar struktura prej druri dhe më pas e njëjta është thyer dhe ...
Aktuale.MK | para 9 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

OJQ-të: Të miratohet ligji për anulimin e lustrimit
Organizatat Joqeveritare kërkojnë që deputetët ta shfuqizojnë lustrimin para zgjedhjeve. Analizat e “Grupit Bluprint” treguan se procesi ishte keqpërdorur politikisht, nga qeveria e atëhershme e Nikolla Gruevskit, si ...
Aktuale.MK | para 9 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Çdo i katërti i mitur ka provuar drogë!
Nëntë për qind e qytetarëve kanë provuar droga të paligjshme në jetën e tyre, ndërsa 19 për qind e të rinjve nga 15 deri në 24 vjeç e kanë bërë gjithashtu një gjë të tillë. Rreth 1.1 për qind e qytetarëve kanë provuar ...
Aktuale.MK | para 10 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

“Bllaca 1999” me ndriçim e nën monitorim nëpërmjet kamerave të sigurisë
Pas një varg kërkesash nga Komuna e Hanit të Elezit, Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës ka vendosur kamera të sigurisë, ndriçim publik dhe ka riparuar trenin-muze “Bllaca 1999”, i cili në fund të vitit qe ...
Aktuale.MK | para 10 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Mbi 5500 paraqitje për mbështetje të projekteve nga kultura në vitin 2020
Komisionet në Ministrinë e Kulturës po i shqyrtojnë aplikimet e arritura në konkurset për Programin vjetor për mbështetje të projekteve nga kultura të interesit nacional në vitin 2020. Kanë arritur mbi 5500 paraqitje në ...
Aktuale.MK | para 11 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Deputeti Alimi në Konferencën e KOSAK-ut në Zagreb
Në kuadër të Kryesimit të Kroacisë me Këshillin e Bashkimit Evropian, koordinatori i Grupit Parlamentar të Bashkimit Demokratik për Integrim – BDI, Ejup Alimi, do të marrë pjesë në Konferencën e Komisioneve për Çështje ...
Aktuale.MK | para 11 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

3 ligje interesante do të miratohen gjatë këtij viti në Zvicër
Viti 2020 do të sjellë shumë ndryshime domethënëse në ligjet e Zvicrës, në disa fusha të ndryshme. Së fundi, shteti zviceran ka bërë të ditur se do të ketë disa ndryshme të ligjeve në 3 fusha të ndryshme në atë të ...
Aktuale.MK | para 11 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

Artan Grubi:Gjithë ato që premtuam, tashmë janë realizuar
Deputeti nga rradhët e Bashkimit Demokratik për Integrim Artan Grubi sot nga foltorja e Parlamentit të Maqedonisë së Veriut tha se gjithë ajo çfarë u është premtuar qytetarëve është realizuar informon Tetova sot. Me ...
Aktuale.MK | para 11 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

Pendarovski: Bashkëpunimi me opozitën nuk është në nivelin e dëshirueshëm
Përshtypja ime nga ky pozicion është se qeveria teknike filloi të funksionojë në mënyrë shumë të keqe. Qeveria teknike që nga momenti i parë, duke mos hyrë në atë se kush ka më shumë apo më pak faj, nuk veproi si ekip, ...
Aktuale.MK | para 11 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Veseli: S’ka shembull më të fuqishëm në historinë shqiptare se Skënderbeu
Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se nuk ka shembull më të fuqishëm në historinë shqiptare se në figurën dhe shembullin e Gjergj Kastriotit Skënderbeut. Ai ka thënë se këtë ndjesi e ...
Aktuale.MK | para 12 ore | 52 artikuj te ndërlidhur »

Muki lavdërohet me programin e realizuar të BDI-së
Muhamed Zeqiri ,deputet dhe zyrtar i LSDM -së u shfaq sërish sot pas një heshtjeje të gjatë dhe u lavdërua me programin e realizuar të BDI – së brenda këtij mandati jo të plotë informon Tetova sot. Deputeti i LSDM-së ...
Aktuale.MK | para 12 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

OKB: Të ndalen menjëherë luftimet në Idlib të Sirisë
Komisionarja e Lartë për të Drejtat e Njeriut e OKB-së, Michelle Bachelet, bëri thirrje për ndaljen e menjëhershme të veprimeve ushtarake në provincën e Idlib-it në Siri, duke thënë se përpjekja e fundit për armëpushim ...
Aktuale.MK | para 12 ore | 39 artikuj te ndërlidhur »

Soreca: Rajoni dhe procesi i zgjerimit, prioritet i BE-së
Ambasadori Luigi Soreca në një status në twitter shkruan se rajoni dhe procesi i zgjerimit mbetet prioritet i BE-së. “Rajoni dhe procesi i zgjerimit janë prioritet në agjendën e BE-së. Komisioni i ri evropian e ka bërë ...
Aktuale.MK | para 13 ore | 33 artikuj te ndërlidhur »

Osmani: LDK nuk inicon shkarkimin e Konjufcës, besoj në marrëveshje
Nënkryetarja e LDK-së, Vjosa Osmani, ka thënë se partia e saj nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit. Ajo në selinë e LDK-së iu tha gazetarëve se është optimiste në ...
Aktuale.MK | para 13 ore | 294 artikuj te ndërlidhur »

Ademi në takim me ambasadorin e RP të Kinës, Zgang Zuo
Ministri i arsimit dhe shkencës, Arbër Ademi ka takuar ambasadorin e RP të Kinës, Zgang Zuo.Temë e takimit ishin bashkëpunimi dhe sfidat që e presin vendin tonë në sferën e arsimit.
Aktuale.MK | para 13 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Vazhdojnë negociatat midis talibanëve dhe përfaqësuesit të SHBA-së
Në Katar është mbajtur dita e dytë e bisedimeve, midis grupit militant taliban dhe një ekipi negociues amerikan të udhëhequr nga Zalmay Khalilzad. “Bisedimet do të vazhdojnë për disa ditë dhe ne do të ndajmë ...
Aktuale.MK | para 14 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Selami: Ëndrra e kahmotshme e Karshiakës, po bëhet realitet! (foto)
Selami: Ëndrra e kahmotshme e Karshiakës, po bëhet realitet! (foto)
Para banorëve të fshatit Kolicani i Epërm, kryetari i komunës së Studenicanit, Azem Sadiki dhe Zëvendësdrejtori i Agjencisë për Përkrahje Financiare në Bujqësi dhe Zhvillimin Rural, Abdulselam Selami,sot promovuan ...
Aktuale.MK | para 14 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Khamenei bën thirrje për unitet pas protestave në Iran
Lideri Suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei ka bërë thirrje për unitet në këtë shtet, në kohën kur janë zgjeruar protestat për shkak të një aeroplani ukrainas të rrëzuar nga sistemet iraniane të mbrojtjes javën e ...
Aktuale.MK | para 14 ore | 123 artikuj te ndërlidhur »

Hetimi për Trump,betohen senatorët, nis më 21 janar
100 ligjvënësit në senatin amerikan bënë betimin për hetimin e pritshëm ndaj presidentit Donald trump, të njohur si “Impiçment”. Shefi i drejtësisë së gjykatës supreme, John Roberts, administroi procesin e betimit të ...
Aktuale.MK | para 14 ore | 109 artikuj te ndërlidhur »

Eminem publikon këngën e parë në 2020-tën
Eminem publikon këngën e parë në 2020-tën
Eminem publikoi këngën e tij të parë për këtë vit, të cilën e shpërndau në kanalin e tij zyrtar në Youtube. Kënga mban titullin ‘Darkness’ dhe pas publikimit të saj reperi përmes një postimi në Instagram ftoi publikun ...
Aktuale.MK | para 14 ore | 18 artikuj te ndërlidhur »

Thaçi: Krimet në Kosovë janë hetuar më gjatë se krimet e luftës së dytë botërore
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në konferencën vjetore të prokurorëve të shtetit ka goditur bashkësinë ndërkombëtare për mos hetimin e krimeve të shtetit serb në Kosovë.Ai ka theksuar se Kosova edhe pse ka qenë ...
Aktuale.MK | para 15 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

Taravarit i vjen keq për ZAJKON pse nuk u bë si” druzhe” Tito!
Taravari: Zaev kishte shansin të bëhej si Tito, por nuk e shfrytzoi! Medai Shaholli Aleancisti Taravari, ka bërë këtë dekleratë dje duke folur me superlativa për qenin plak ”druzhe” Titon, sesi kryeministri Zajko ka ...
Aktuale.MK | para 15 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Paralajmëron Thaçi: Do të ndërmarr veprime nëse nuk propozohet mandatari
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka kërcënuar me veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të institucioneve.Ai ka kërkuar që sa më shpejt të bëhet propozimi për mandatarin, raporton T7. Thaçi ka ...
Aktuale.MK | para 15 ore | 28 artikuj te ndërlidhur »

Shkup, grabitet me armë ekspozitura e Bankës NLB
Mëngjesin e sotëm në lagjen Gjorqe Petrov është grabitur me armë ekspozitura e Bankës NLB. Nga Banka NLB njoftojnë se të gjithë të pranishmit përfshi edhe punëtorët janë në gjendje të mirë shëndetësore dhe se Banka ...
Aktuale.MK | para 15 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Kompania simotër e Google arrin vlerën një trilion dollarë
Alphabet – kompani simotër e gjigantit të kërkimeve në internet, Google – arriti për herë të parë vlerën prej një trilion dollarësh në treg, duke u bërë kompania e katërt e teknologjisë në SHBA që arrin një nivel të ...
Aktuale.MK | para 15 ore | 19 artikuj te ndërlidhur »

Pritje e presidentit Pendarovski për përfaqësuesit e korit diplomatik
Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski mbrëmë mbajti fjalim në pritjen e organizuar për përfaqësuesit e korit diplomatik në vendin tonë. Pendarovski, anëtarëve të korit diplomatik u dëshiroi ...
Aktuale.MK | para 16 ore | 27 artikuj te ndërlidhur »

Veprimet që po i rrezikojnë raportet Kosovë-Shqipëri
Kryeministri i Shqipërisë të mërkurën paditi Haradinajn për shpifjet që ka bërë ndaj tij nëpërmjet deklaratave publike ku ka folur për shkëmbime territoresh, shkruan gazeta “Zëri”. Njohësi i rrethanave politike dhe ...
Aktuale.MK | para 16 ore | 238 artikuj te ndërlidhur »

Jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës
Kryeministri i Ukrainës, Oleksiy Honcharuk, dorëzoi dorëheqjen, për shkak të një audio-incizimi, ku ai dyshohet se i nënçmon njohuritë dhe kompetencat ekonomike të vetes së tij dhe të presidentit Volodymyr Zelenskiy. ...
Aktuale.MK | para 16 ore | 33 artikuj te ndërlidhur »

Lleshaj: Kemi më shumë të vrarë nga aksidentet, se nga krimi
Aksidentet janë burimi më i madh i shkaktimit të humbjes së jetëve. Ministri i brendshëm Sandër Lleshaj në takimin me drejtorin e përgjithshëm të policisë, Ardi Veliu tha se kemi shumë të vrarë në rrugët e vendit. “Ky ...
Aktuale.MK | para 16 ore | 50 artikuj te ndërlidhur »

Sulmoi një person, e pranon fajin, Penalja i shqipton vërejtje Kurto Dudushit
Kryetarit të Kmunës së Shuto Orizares, Kurto Dudush, gjykata Penale për sulmin ndaj Demir Ismail i ka shqiptuar vetëm vërejtje gjyqësore, sepse i njejti gjatë seancës gjyqësore pranoi fajin. “E pranoj fajin, me vjen keq ...
Aktuale.MK | para 16 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Edhe Noizy sjell këngë të re
Noizy, Loredana dhe Fero gjallëruan të premten e hip-hop dëgjuesve me këngët e tyre.Orët e vona të së enjtes edhe Noizy ka publikuar këngën e tij të re, të cilën e kishte paralajmëruar tash e sa javë. Reperi nga ...
Aktuale.MK | para 16 ore | 18 artikuj te ndërlidhur »

Dy seanca kuvendore
Kuvendi i Republikës të Maqedonisë së Veriut sot do t’i mbajë seancat e 126 dhe 127-të, në rend dite të së cilës janë një numër i madh i ndryshimeve dhe plotësimeve të ligjeve nga shumë fusha. Siç është paralajmëruar në ...
Aktuale.MK | para 17 ore | 27 artikuj te ndërlidhur »

Marrëveshja me LDK-në, Vetëvendosje nuk e bën “kurban” Glauk Konjufcën
Pas postit të presidentit, pozita e kryeparlamentarit i ka thelluar ndasitë mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës për arritjen e një marrëveshje bashkëqeverisëse.Postin e kryekuvendarit ...
Aktuale.MK | para 17 ore | 294 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved