Jam Shqiptar i
AL
KS
MK
Rifreskuar në 01:48
 
Burimet: Top ChannelBalkanWebMapo TemaShqiptarjaTe Gjitha
Lajmet me te fundit
SHBA: Komuniteti i afrikano-amerikanëve përballet me problemin e Sidës
SHBA: Komuniteti i afrikano-amerikanëve përballet me problemin e Sidës
 - 29-Nov-2011 18:20
Më shumë se një milion njerëz në Shtetet e Bashkuara jetojnë me virusin HIV i cili shkakton sëmundjen e Sidës. Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve përllogarit se afërsisht 50 mijë njerëz të tjerë infektohen me virusin HIV çdo vit, ...
ISHP, Memeti: Janë regjistruar 142 raste me HIV/SIDA në Maqedoni
 - 30-Nov-2011 18:04
Sipas të dhënave më të reja të Institutit për shëndet publik në Maqedoni janë regjistruar 142 raste me HIV/SIDA, ndërsa në kudër botëror numri arrin 34 milionë, theksoi sot drejtori i Institutit Shaban Memeti në pres-konferencën me rastin ...
Vdekja e dy fëmijëve nga SIDA, problematikë e re për shoqërinë shqiptare
ABCNews - 01-Dec-2011 20:00
Vdekja e dy fëmijëve nga virusi Hiv/Aids në harkun kohor të 18 muajve në vendin tonë, ka ngritur një problematikë të re për shoqërinë shqiptare. Atë të mungesës së testimit vulllnetar dhe krijimit të politikave më efikase në këtë drejtim.
Sida, egoizëm dhe dashuri
 - 01-Dec-2011 09:00
Eglantina Bardhi Komunikimi me njerëzit është një fushë e vështirë. Aq më shumë në një kohë kur gjithçka ndërlikohet si rrjedhojë e problemeve ekonomike.
Fshati, 98% s'e kanë idenë e rrezikut nga SIDA
BalkanWeb - 01-Dec-2011 08:50
TIRANE - Banorët e zonave rurale të Elbasanit, Librazhdit dhe Gramshit kanë njohuri të pamjaftueshme ndaj HIV/AIDS-it. Konkluzioni vjen nga një studim i realizuar në këto zona ku u konstatua se shumica e të testuarve nuk kanë njohuritë ...
Obama, 50 milionë dollarë kundër AIDS
 - 01-Dec-2011 16:20
Sot në Ditën Botërore të Luftës kundër HIV/AIDS, presidenti Barak Obama deklaroi se Amerika do të rrisë me 50 milionë dollarë shifrën e saj, në ndihmë të të gjithë të prekurve në botë.
(Plotësuar) Aktivitete në ditën botërore kundër HIV/AIDS
 - 01-Dec-2011 17:20
Elbasan – Në ditën botërore kundër HIV – AIDS ne Elbasan janë zhvilluar aktivitete të shumta me pjesëmarrjen e nxënësve të shkollave 9-vjeçare dhe atyre të mesme jo vetëm të qytetit, por edhe të komunave te ndryshme të këtij rrethi.
Hiv-Aids, 65 raste të reja në Shqipëri
 - 01-Dec-2011 11:10
Tiranë – Sot është Dita Ndërkombëtare kundër Hiv-Aids. Në vendin tonë, gjatë këtij viti janë regjistruar 65 raste të reja me HIV pozitiv. Në total, në Shqipëri ka 478 persona të prekur nga sëmundja e rëndë e fund shekullit njëzetë.
Sivjet në Kosovë janë regjistruara 12 raste të infketuar me Hiv-Aids
Bota Sot - 01-Dec-2011 10:40
Në Kosovë është numëri i të infekruarëve nga HIV-AIDS, ka arritur në 84. Zyrtarë të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, thonë se nga 84 rastet e infektuara, 35 prej tyre kanë vdekur.
OKB: Arritje të mëdha kundër HIV-it, por ende duhen përpjekje
 - 30-Nov-2011 17:44
Raporti, i përgatitur nën drejtimin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, arrin në përfundimin se numri i infeksioneve të reja ka rënë 15 për qind gjatë dekadës së fundit.
Bëhet përparim në luftën kundër SIDA-s, ende mbetet shumë punë për t’u bërë
 - 01-Dec-2011 05:40
Ndërsa komunitetet në mbarë globin kujtojnë sot Ditën Ndërkombëtare të SIDA-s, shkalla e infeksioneve nga virusi HIV në disa disa vende të botës po rritet, ndërsa në disa rajone të tjera qëndron në nivele të njëjta e të larta.
10,7 milionë euro për preventive ndaj SIDA-s
 - 01-Dec-2011 19:10
Maqedonia për herë të tretë mori mjete nga Fondi global për mbështetje të programeve për preventivë nga HIV/SIDA në shumë prej 10,7 milionë euro për periudhën 2012-2016, informoi dje ministri i Shëndetësisë, Nikolla Todorov në konferencën ...
HIV/AIDS, më shumë të prekur këtë vit në Shqipëri
 - 01-Dec-2011 18:50
Vitin e fundit është rritur në mënyrë dramatike numri i presonave me Hiv/Aids në Shqipëri. Instituti i Shëndetit Publik raporton 65 raste te reja, 3 prej të cilëve fëmijë.
Sot Dita Boterore kunder SIDA-s, shtohen 65 raste ne Shqiperi
ikub.al - 01-Dec-2011 12:20
Vendi yne mbetet me prevalencë të ulët të infektuarish, megjithese Evropa Lindore vazhdon rritjen e numrit te tyre Në ditën Botërore të HIV/AIDS, qeveria shqiptare dhe Kombet e Bashkuara bëjnë thirrje për rritjen e testimeve vullnetare.
Shtohet numri i të prekurve me SIDA në gjithë botën
 - 01-Dec-2011 08:30
Në mbarë botën sot shënohet dita ndërkombëtare kundër Sidës, me qëllim të përhapjes së mesazhit se duhet të merren masa në parandalimin dhe trajtimin e njerëzve me këtë virus.
Shqipëri, 65 raste të reja me HIV/AIDS gjatë vitit 2011
 - 01-Dec-2011 21:30
Në Shqipëri viti 2011 shënoi edhe numrin më të madh të rasteve me infeksionin HIV duke regjistruar 65 të tilla. Në total numri i të prekurve që prej vitit 1993 arrin në 478.
Dita kundër SIDA-s, 65 raste të reja në 2010
Panorama - 01-Dec-2011 11:40
TIRANË- Shqipëria numëron 65 raste të reja te infektuar me HIV/AIDS gjate vitit 2010. Shifrat janë bërë publike në ditën botërore kundër SIDA-s, nga Instituti i Shëndetit Publik.
Dita e luftes kunder SIDA-s, eshte bere perparim, por mbetet shume pune per t’u bere
ikub.al - 01-Dec-2011 08:30
Ndersa komunitetet ne mbare globin kujtojne sot Diten Nderkombetare te SIDA-s, shkalla e infeksioneve nga virusi HIV ne disa disa vende te botes po rritet, ndersa ne disa rajone te tjera qendron ne nivele te njejta e te larta.
HIV/AIDS, sëmundje që njihet pak nga popullata
 - 01-Dec-2011 09:40
Numri i të prekurve nga sëmundja e HIV/AIDS-it në Shqipëri po rritet dita e ditës. Specialistët e shëndetësisë shprehen se krahasuar me vitin e kaluar numri të prekurve është rritur ndërkohë që ata apelojnë për masat që duhen marrë kundër ...
Vasili: Testimi vullnetar për HIV/AIDS, i ulët
 - 01-Dec-2011 15:20
Tiranë – Si çdo vit tjetër, Ministria e Shëndetësisë premton masa të rrepta kundër uljes së HIV/AIDS-t. Kreu i Shëndetësisë, Petrit Vasili, theksoi sot se vendi ynë në bashkëpunim me Kombet e Bashkuara po punon për përmbushjen e objektivit ...
123
Galeri

Lajmet Kryesore
Meta-Veseli: Demarkacioni, nevojë për liberalizimin e vizave dhe eurointegrimin
Vdes ambasadori rus në OKB, Vitaly Churkin
Analiza/ Bashkimi qytetar i 18 shkurtit frikëson Ramën, e detyron të dëbojë deputetët nga Tirana e t’i shpërndajë nëpër zona
Koçijançiç kundër bojkotit të Parlamentit
Gjatë takimit të zëvendëspresidentit amerikan Pence me zyrtarët e BE-së në Bruksel, flamuri amerikan është shfaqur me 51 yje (Foto)
U vetëhelmua me fotoksinë, gjendet motivi pse i dha fund jetës kryetari i komunës Baz
Gramsh, digjet kati i tretë i një pallati, 8 familje në qiell të hapur
FOTO/ Ndodh në Angli, portieri ha sanduiç gjatë ndeshjes
Shenjat e gishtave për 6 të zgjedhur, sekuestro dosjeve
Tajon: Është herët për të spekuluar rreth anëtarësimit të Kosovës në BE