Jam Shqiptar i
AL
KS
MK
Rifreskuar në 04:51
 
Burimet: Top ChannelBalkanWebMapo PanoramaShqiptarjaTe Gjitha
Lajmet me te fundit
Gruaja shtatzënë e prekur nga SIDA
Asnjë mjek nuk pranon të ndjekë shtatzaninë e një gruaje. Është gati të sjellë në jetë fëmijën e tretë, por gjinekologët refuzojnë ta prekin me dorë. Arsyeja: ajo është e prekur me SIDA.
Gruaja shtatzënë e prekur nga SIDA
 - 01-Dec-2011 20:10
Asnjë mjek nuk pranon të ndjekë shtatzaninë e një gruaje. Është gati të sjellë në jetë fëmijën e tretë, por gjinekologët refuzojnë ta prekin me dorë. Arsyeja: ajo është e prekur me SIDA.
SHBA, 50 milionë dollarë për të prekurit nga AIDS
 - 01-Dec-2011 17:30
Në Ditën Botërore të Luftës kundër HIV/AIDS, presidenti Barak Obama ka deklaruar se SHBA do të rrisë me 50 milionë dollarë shifrën e saj, në ndihmë të të gjithë të prekurve nga kjo semundje në botë.
SHBA: Komuniteti i afrikano-amerikanëve përballet me problemin e Sidës
 - 29-Nov-2011 18:20
Më shumë se një milion njerëz në Shtetet e Bashkuara jetojnë me virusin HIV i cili shkakton sëmundjen e Sidës. Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve përllogarit se afërsisht 50 mijë njerëz të tjerë infektohen me virusin HIV çdo vit, ...
Në Maqedoni janë regjistruar 142 raste me HIV/SIDA
 - 01-Dec-2011 09:00
Shkup, 30 nëntor 2011 (MIA) - Sipas të dhënave më të reja të Institutit për shëndet publik në Maqedoni janë regjistruar 142 raste me HIV/SIDA, ndërsa në kudër botëror numri arrin 34 milionë, theksoi sot drejtori i Institutit Shaban Memeti ...
Indi, ligj për të sëmurët me AIDS
 - 01-Dec-2011 14:10
Qeveria indiane ka bërë publike një ligj mbi të drejtat e njeriut, sikundër diskriminimit të sëmurëve me AIDS. Këtë lajm e ka konfirmuar ditën e sotme Ministri i Shëndetësisë Ghulam Nabi Asad, gjatë një ceremonie për të përkujtuar Ditën ...
Raporti, OBSH: Bie numri i të prekurve me HIV
Panorama - 30-Nov-2011 18:55
Rreth 34 milionë vetë jetojnë me virusin HIV në të gjithë botën. Kjo është një e dhënë e publikuar sot nga një raport i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ku theksohet se bota ka realizuar arritje të jashtëzakonshme gjatë vitit të ...
Dita Botërore kundër HIV/AIDS, Në Shqipëri në 2011-në, 65 raste të reja
Alsat-M - 01-Dec-2011 13:20
Sot, në Ditën Botërore të Luftës kundër HIV/AIDS, Instituti i Shëndetit Publik bën të ditur se të paktën 65 raste të reja me HIV pozitiv janë identifikuar gjatë këtij viti në vendin tonë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në 478.
SIDA, Ministria: 65 raste të reja në 2011
 - 01-Dec-2011 11:10
Ministria e Shëndetësisë njofton se 478 persona në vend janë të prekur nga HIV, ndërsa vetëm në vitin 2011 janë identifikuar 65 raste të reja. Ndërkohë ky numër mund të jetë më i madh, pasi persona të tjerë, të cilët nuk kanë kryer testin ...
OKB: Arritje të mëdha kundër HIV-it, por ende duhen përpjekje
 - 30-Nov-2011 17:34
Një raport i Kombeve të Bashkuara i publikuar sot, thotë se bota ka realizuar arritje të jashtëzakonshme gjatë vitit të fundit në luftën kundër virusit HIV, por nevojiten përpjekje më të mëdha për të ndaluar këtë epidemi globale.
65 raste të reja HIV POZITIV gjatë këtij viti
 - 01-Dec-2011 18:00
Tiranë – Në ditën Ndërkombëtare të HIV/AIDS qeveria shqiptare dhe Kombet e Bashkuara bëjnë thirrje për rritjen e testimeve vullnetare. “Shqipëria mbetet një vend me prevalencë të ulët, ndërkohë që së bashku me Kombet e Bashkuara po punon ...
HIV/AIDS: Kosova me katër raste të reja
 - 01-Dec-2011 17:10
Një Dhjetori – Dita Ndërkombëtare e SIDA-s – këtë vit Kosovën e gjen me 4 raste të reja të personave që janë prekur nga virusi HIV. Sipas infektologëve, Kosova grumbullon 85 persona të prekur nga kjo sëmundje, ndërsa nga viti 1986, kur ...
Shqipëria me 65 raste të reja nga HIV
Bota Sot - 01-Dec-2011 14:20
Në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë njofton se 478 persona në vend janë të prekur nga HIV, ndërsa vetëm në vitin 2011 janë identifikuar 65 raste të reja.
Rritet numrit i të infektuarve me AIDS
 - 01-Dec-2011 09:20
Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë të ditur se Evropa Lindore dhe Azia qendrore vazhdojë të tregojnë rritje dramatike të numrit të të infektuarve me HIV, me një përqindje të rritjes prej 250 % nga viti 2001 deri në vitin 2010.
Obama, 50 milionë dollarë kundër AIDS
 - 01-Dec-2011 16:20
Sot në Ditën Botërore të Luftës kundër HIV/AIDS, presidenti Barak Obama deklaroi se Amerika do të rrisë me 50 milionë dollarë shifrën e saj, në ndihmë të të gjithë të prekurve në botë.
Sot 1 dhjetori i AIDS-it, Shqipëria ka mbi një mijë të prekur
 - 01-Dec-2011 17:00
Për vitin 2011 në vendin tonë janë indetifikuar 65 persona të prekur nga... virusi HIV, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 478. Sipas të dhënave nga ISHP– ja në total janë prekur 335 meshkuj dhe 143 femra, nga të cilët 24 fëmijë nën 15– ...
Bruni: Betejë e hapur kundër AIDS
 - 01-Dec-2011 13:50
Në Ditën Botërore të Luftës kundër HIV/AIDS, zonja e parë e Francës Carla Bruni, jep mesazhin e saj të radhës, duke na kujtuar të jemi të angazhuar në këtë betejë.
Hiv-Aids, 65 raste të reja në Shqipëri
 - 01-Dec-2011 11:10
Tiranë – Sot është Dita Ndërkombëtare kundër Hiv-Aids. Në vendin tonë, gjatë këtij viti janë regjistruar 65 raste të reja me HIV pozitiv. Në total, në Shqipëri ka 478 persona të prekur nga sëmundja e rëndë e fund shekullit njëzetë.
ISHP: Virusi HIV/AIDS, rritet numri i të prekurve
 - 01-Dec-2011 13:30
Në ditën botërore të luftës kundër virusit, HIV/AIDS, ISHP raporton se Shqipëria numëron 65 raste të reja për vitin 2011, ç'ka përbën edhe numrin më të lartë të të prekurve gjate ketyre viteve.
Shqipëri, 2011-ta shënon numrin më të madh të infeksioneve me HIV
 - 01-Dec-2011 21:00
Në Shqipëri viti 2011 shënoi edhe numrin më të madh të rasteve me infeksionin HIV duke regjistruar 65 të tilla. Në total numri i të prekurve që prej vitit 1993 arrin në 478.
OKB: Arritje të mëdha kundër HIV-it, por ende duhen përpjekje
 - 30-Nov-2011 17:44
Raporti, i përgatitur nën drejtimin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, arrin në përfundimin se numri i infeksioneve të reja ka rënë 15 për qind gjatë dekadës së fundit.
Vasili: Testimi vullnetar për HIV/AIDS, i ulët
 - 01-Dec-2011 15:20
Tiranë – Si çdo vit tjetër, Ministria e Shëndetësisë premton masa të rrepta kundër uljes së HIV/AIDS-t. Kreu i Shëndetësisë, Petrit Vasili, theksoi sot se vendi ynë në bashkëpunim me Kombet e Bashkuara po punon për përmbushjen e objektivit ...
HIV/AIDS, sëmundje që njihet pak nga popullata
 - 01-Dec-2011 09:40
Numri i të prekurve nga sëmundja e HIV/AIDS-it në Shqipëri po rritet dita e ditës. Specialistët e shëndetësisë shprehen se krahasuar me vitin e kaluar numri të prekurve është rritur ndërkohë që ata apelojnë për masat që duhen marrë kundër ...
Bëhet përparim në luftën kundër SIDA-s, ende mbetet shumë punë për t’u bërë
 - 01-Dec-2011 05:40
Ndërsa komunitetet në mbarë globin kujtojnë sot Ditën Ndërkombëtare të SIDA-s, shkalla e infeksioneve nga virusi HIV në disa disa vende të botës po rritet, ndërsa në disa rajone të tjera qëndron në nivele të njëjta e të larta.
10,7 milionë euro për preventive ndaj SIDA-s
 - 01-Dec-2011 19:10
Maqedonia për herë të tretë mori mjete nga Fondi global për mbështetje të programeve për preventivë nga HIV/SIDA në shumë prej 10,7 milionë euro për periudhën 2012-2016, informoi dje ministri i Shëndetësisë, Nikolla Todorov në konferencën ...
Dita kundër SIDA-s, 65 raste të reja në 2010
Panorama - 01-Dec-2011 11:40
TIRANË- Shqipëria numëron 65 raste të reja te infektuar me HIV/AIDS gjate vitit 2010. Shifrat janë bërë publike në ditën botërore kundër SIDA-s, nga Instituti i Shëndetit Publik.
Shqipëri, 65 raste të reja me HIV/AIDS gjatë vitit 2011
 - 01-Dec-2011 21:30
Në Shqipëri viti 2011 shënoi edhe numrin më të madh të rasteve me infeksionin HIV duke regjistruar 65 të tilla. Në total numri i të prekurve që prej vitit 1993 arrin në 478.
HIV/AIDS, më shumë të prekur këtë vit në Shqipëri
 - 01-Dec-2011 18:50
Vitin e fundit është rritur në mënyrë dramatike numri i presonave me Hiv/Aids në Shqipëri. Instituti i Shëndetit Publik raporton 65 raste te reja, 3 prej të cilëve fëmijë.
Sot Dita Boterore kunder SIDA-s, shtohen 65 raste ne Shqiperi
ikub.al - 01-Dec-2011 12:20
Vendi yne mbetet me prevalencë të ulët të infektuarish, megjithese Evropa Lindore vazhdon rritjen e numrit te tyre Në ditën Botërore të HIV/AIDS, qeveria shqiptare dhe Kombet e Bashkuara bëjnë thirrje për rritjen e testimeve vullnetare.
Shtohet numri i të prekurve me SIDA në gjithë botën
 - 01-Dec-2011 08:30
Në mbarë botën sot shënohet dita ndërkombëtare kundër Sidës, me qëllim të përhapjes së mesazhit se duhet të merren masa në parandalimin dhe trajtimin e njerëzve me këtë virus.
Dita e luftes kunder SIDA-s, eshte bere perparim, por mbetet shume pune per t’u bere
ikub.al - 01-Dec-2011 08:30
Ndersa komunitetet ne mbare globin kujtojne sot Diten Nderkombetare te SIDA-s, shkalla e infeksioneve nga virusi HIV ne disa disa vende te botes po rritet, ndersa ne disa rajone te tjera qendron ne nivele te njejta e te larta.
Histori njerëzore: Të jetosh me HIV/AIDS
 - 30-Nov-2011 18:15
Tiranë – Çdo rast ka një histori më vete, ndërsa të gjithë bashkohen në një përbashkët; frika për t’u shfaqur ashtu siç janë. E përditshmja është si e çdo njeriu tjetër, edhe pse prej disa vitesh jetojnë me HIV.
Rritet numrit i të infektuarve me AIDS
 - 01-Dec-2011 07:30
Në mbarë botën sot shënohet dita ndërkombëtare kundër Sidës, me qëllim të përhapjes së mesazhit se duhet të merren masa në parandalimin dhe trajtimin e njerëzve me këtë virus.
Sivjet në Kosovë janë regjistruara 12 raste të infketuar me Hiv-Aids
Bota Sot - 01-Dec-2011 10:40
Në Kosovë është numëri i të infekruarëve nga HIV-AIDS, ka arritur në 84. Zyrtarë të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, thonë se nga 84 rastet e infektuara, 35 prej tyre kanë vdekur.
Rritet numrit i të infektuarve me AIDS
OraNews - 01-Dec-2011 08:00
Në mbarë botën sot shënohet dita ndërkombëtare kundër Sidës. Në këtë ditë mesazhi është se duhet të merren masa në parandalimin dhe trajtimin e njerëzve me këtë virus.
(Plotësuar) Aktivitete në ditën botërore kundër HIV/AIDS
 - 01-Dec-2011 17:20
Elbasan – Në ditën botërore kundër HIV – AIDS ne Elbasan janë zhvilluar aktivitete të shumta me pjesëmarrjen e nxënësve të shkollave 9-vjeçare dhe atyre të mesme jo vetëm të qytetit, por edhe të komunave te ndryshme të këtij rrethi.
Dita botërore e SIDA-s, 65 raste të reje në Shqipëri
OraNews - 01-Dec-2011 10:10
Vazhdon të rritet numri i të prekurve me HIV/AIDS në vendin tonë. Në ditën botërore të luftës kundër virusit, Shqipëria numëron 65 raste të reja për 2011, ç`ka përbën edhe numrin më të lartë të të prekurve ndër vite.
Rritet numrit i të infektuarve me AIDS
Bota Sot - 01-Dec-2011 08:50
Në mbarë botën sot shënohet dita ndërkombëtare kundër Sidës, me qëllim të përhapjes së mesazhit se duhet të merren masa në parandalimin dhe trajtimin e njerëzve me këtë virus.
Fshati, 98% s'e kanë idenë e rrezikut nga SIDA
BalkanWeb - 01-Dec-2011 08:50
TIRANE - Banorët e zonave rurale të Elbasanit, Librazhdit dhe Gramshit kanë njohuri të pamjaftueshme ndaj HIV/AIDS-it. Konkluzioni vjen nga një studim i realizuar në këto zona ku u konstatua se shumica e të testuarve nuk kanë njohuritë ...
Sot Dita Botërore kundër HIV/AIDS, ISHP: Në 2011-ën, 65 raste të reja
BalkanWeb - 01-Dec-2011 10:50
TIRANE – Sot, në Ditën Botërore të Luftës kundër HIV/AIDS, Instituti i Shëndetit Publik bën të ditur se të paktën 65 raste të reja me HIV pozitiv janë identifikuar gjatë këtij viti në vendin tonë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të ...
Sida, egoizëm dhe dashuri
 - 01-Dec-2011 09:00
Eglantina Bardhi Komunikimi me njerëzit është një fushë e vështirë. Aq më shumë në një kohë kur gjithçka ndërlikohet si rrjedhojë e problemeve ekonomike.
Në Maqedoni, 142 të prekur nga Sida
Alsat-M - 30-Nov-2011 16:34
Numri i të prekurve nga HIV AIDS në Maqedoni, I regjistruar deri tani është 142 persona. Krahasuar me vitin e kaluar, kjo shifër është rritur vetëm me 10 të prekur.
Vdekja e dy fëmijëve nga SIDA, problematikë e re për shoqërinë shqiptare
ABCNews - 01-Dec-2011 20:00
Vdekja e dy fëmijëve nga virusi Hiv/Aids në harkun kohor të 18 muajve në vendin tonë, ka ngritur një problematikë të re për shoqërinë shqiptare. Atë të mungesës së testimit vulllnetar dhe krijimit të politikave më efikase në këtë drejtim.
HIV/AIDS, koncert bamirësie
 - 01-Dec-2011 23:40
Në Tiranë u organizua një koncert bamirësie me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Luftës kundër HIV/AIDS-it. I pranishëm në këtë mbrëmje në sallën e Teatrit të Operas dhe Baletit ishte edhe Presidenti Bamir Topi, i cili iu bashkua apelit ...
ISHP, Memeti: Janë regjistruar 142 raste me HIV/SIDA në Maqedoni
 - 30-Nov-2011 18:04
Sipas të dhënave më të reja të Institutit për shëndet publik në Maqedoni janë regjistruar 142 raste me HIV/SIDA, ndërsa në kudër botëror numri arrin 34 milionë, theksoi sot drejtori i Institutit Shaban Memeti në pres-konferencën me rastin ...
HIV/AIDS, Uollers: 'Bëhuni synet'
Alsat-M - 01-Dec-2011 18:10
Maqedonia vazhdon të qëndrojë në mesin e vendeve me numër më të vogël të të prekurve nga virusi HIV SIDA. Kështu tha ministri i Shëndetësisë Nikolla Todorov me rastin e 1 dhjetorit, Ditës kundër HIV SIDA që u shënua në sheshin e qytetit ku ...
Galeri

Lajmet Kryesore