ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 28/05/2020 02:44

Kriza si mundësi, si mund të përfitojmë nga COVID-19

Kriza si mundësi, si mund të përfitojmë nga COVID-19
Kushtet e reja ekonomike dhe gjeopolitike do të sjellin një kërkesë të re për mallra kudo në botë dhe nevojën për ndryshimin e burimeve të furnizimit. Shqipëria mund të shndërrohet në një fabrikë të Europës për veshjet ...
Monitor | 22-May-2020 22:14
Kushtet e reja ekonomike dhe gjeopolitike do të sjellin një kërkesë të re për mallra kudo në botë dhe nevojën për ndryshimin e burimeve të furnizimit. Shqipëria mund të shndërrohet në një fabrikë të Europës për veshjet ...

COVID-19, si lajmëtari i madh ose shëruesi i madh, kjo është mundësia e shekullit
Flet Arben Shkodra, sekretar i përgjithshëm i Shoqatës së Prodhuesve Covid-19 është një nga shanset e fundit që politikëbërja ka për ta kthyer problemin e pandemise në mundësinë e shekullit, thotë Arben Shkodra, ...
Monitor | 22-May-2020 22:08
Flet Arben Shkodra, sekretar i përgjithshëm i Shoqatës së Prodhuesve Covid-19 është një nga shanset e fundit që politikëbërja ka për ta kthyer problemin e pandemise në mundësinë e shekullit, thotë Arben Shkodra, ...

Malaj: Gjeopolitika e re pas COVID-19, një shans për Shqipërinë
Globalizmi i bazuar te parimet e tregtisë së lirë dhe të ndershme dështoi, thotë profesor Arben Malaj. Qëndrimi i Kinës në bllokimin e eksporteve për pajisje logjistike apo medikamente, do të nxisë vende të ndryshme ...
Monitor | 22-May-2020 22:08
Globalizmi i bazuar te parimet e tregtisë së lirë dhe të ndershme dështoi, thotë profesor Arben Malaj. Qëndrimi i Kinës në bllokimin e eksporteve për pajisje logjistike apo medikamente, do të nxisë vende të ndryshme ...

Virusi prek dhe Teknologjinë e Informacionit, shpresa për 2020
Mbyllja e vitit 2020 do të shënojë ulje të shitjeve, fitimeve dhe investimeve të reja për kompanitë e shërbimeve të Teknologjisë të Informacionit, sipas aktorëve kryesorë në vend. Efektet negative do të vijnë për dy ...
Monitor | 22-May-2020 22:05
Mbyllja e vitit 2020 do të shënojë ulje të shitjeve, fitimeve dhe investimeve të reja për kompanitë e shërbimeve të Teknologjisë të Informacionit, sipas aktorëve kryesorë në vend. Efektet negative do të vijnë për dy ...

Një strategji e re për t’i rikthyer njerëzit në punë gjatë COVID-19
Është e domosdoshme të rimëkëmbim ekonominë me përgjegjshmëri, ndërsa punojmë për të rrafshuar kurbën e koronavirusit. Përmbledhje ekzekutive Është arritur pak a shumë një konsensus nga shumë politikanë dhe komentues që ...
Monitor | 22-May-2020 22:05
Është e domosdoshme të rimëkëmbim ekonominë me përgjegjshmëri, ndërsa punojmë për të rrafshuar kurbën e koronavirusit. Përmbledhje ekzekutive Është arritur pak a shumë një konsensus nga shumë politikanë dhe komentues që ...

Pandemia, kriza, papunësia dhe varfëria
Akademik,Anastas Angjeli Situata e Pandemisë vazhdon me ulje ngritjet e saj, duke u zhvendosur nga nje vend dhe kontinent në tjetrin , duke qenë, ku më shumë e ku më pak, prezent në gjithë globin. Me Covid -19 janë ...
GazetaTema | 21-May-2020 20:56
Akademik,Anastas Angjeli Situata e Pandemisë vazhdon me ulje ngritjet e saj, duke u zhvendosur nga nje vend dhe kontinent në tjetrin , duke qenë, ku më shumë e ku më pak, prezent në gjithë globin. Me Covid -19 janë ...

Pandemia, kriza, papunësia dhe varfëria
Akademik, Anastas Angjeli Situata e pandemisë vazhdon me ulje ngritjet e saj, duke u zhvendosur nga nje vend dhe kontinent në tjetrin, duke qenë, ku më shumë e ku më pak, prezent në gjithë globin. Me Covid -19 janë ...
Telegraf | 22-May-2020 12:09
Akademik, Anastas Angjeli Situata e pandemisë vazhdon me ulje ngritjet e saj, duke u zhvendosur nga nje vend dhe kontinent në tjetrin, duke qenë, ku më shumë e ku më pak, prezent në gjithë globin. Me Covid -19 janë ...

A do ta revolucionarizojë koronavirusi rolin e qeverive?
Nga Julian Borger Thënia e mençur e Ronald Reganit në vitin 1986 – “Nëntë fjalët më të frikshme në gjuhën angleze janë: I’m from the government, and I’m here to help (Unë vij nga qeveria, dhe jam këtu për të ndihmuar) – ...
TetovaSot | 22-May-2020 17:22
Nga Julian Borger Thënia e mençur e Ronald Reganit në vitin 1986 – “Nëntë fjalët më të frikshme në gjuhën angleze janë: I’m from the government, and I’m here to help (Unë vij nga qeveria, dhe jam këtu për të ndihmuar) – ...

Ekonomia sot: mes murtajës e kolerës
Nga Kujtim Dobruna/ Çdo medalje ka dy anët e saj. Ashtu edhe kjo krizë… Virusi Covid-19 që shpërtheu në Wuhan të Kinës dhe për pak javë përfshiu globin, duke shkaktuar njërën nga pandemitë më të mëdha të historisë ...
Ina-Online | 21-May-2020 04:33
Nga Kujtim Dobruna/ Çdo medalje ka dy anët e saj. Ashtu edhe kjo krizë… Virusi Covid-19 që shpërtheu në Wuhan të Kinës dhe për pak javë përfshiu globin, duke shkaktuar njërën nga pandemitë më të mëdha të historisë ...

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved