ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 03/04/2020 13:05

Coronavirusi: Çfarë duhet të dinë njerëzit e sëmurë nga kanceri!

Coronavirusi: Çfarë duhet të dinë njerëzit e sëmurë nga kanceri!
Coronaviruset janë një familje e madhe e viruseve që mund të shkaktojnë sëmundje te kafshët ose te njerëzit Prof.Ass.dr. Emine Devolli Disha Radio-Onkologe Tel. 044 193 445 Të njerëzit, disa coronavirus dihet se ...
Telegrafi | 26-Mar-2020 19:39
Coronaviruset janë një familje e madhe e viruseve që mund të shkaktojnë sëmundje te kafshët ose te njerëzit Prof.Ass.dr. Emine Devolli Disha Radio-Onkologe Tel. 044 193 445 Të njerëzit, disa coronavirus dihet se ...

Koronavirusi: Të gjitha që duhet t’i dini në lidhje me simptomat dhe rreziqet
Që nga dhjetori rreth 16.000 persona kanë vdekur në të gjithë botën nga COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi. Më shumë se 311.000 njerëz kanë testuar pozitiv për COVID-19 sipas Johns Hopkins University. Sipas ...
AlbInfo | 26-Mar-2020 19:08
Që nga dhjetori rreth 16.000 persona kanë vdekur në të gjithë botën nga COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi. Më shumë se 311.000 njerëz kanë testuar pozitiv për COVID-19 sipas Johns Hopkins University. Sipas ...

Si do të jetë fundi i pandemisë COVID-19?
Nga Ed Yong – The Atlantic Tre muaj më parë , askush nuk e dinte se SARS-cov-2 ekzistonte. Tani virusi është përhapur në pothuajse çdo vend, duke infektuar të paktën 446,000 njerëz dhe mbase ka më tepër se sa ne dimë ...
GazetaTema | 26-Mar-2020 19:05
Nga Ed Yong – The Atlantic Tre muaj më parë , askush nuk e dinte se SARS-cov-2 ekzistonte. Tani virusi është përhapur në pothuajse çdo vend, duke infektuar të paktën 446,000 njerëz dhe mbase ka më tepër se sa ne dimë ...

Kanceri dhe koronavirusi: Përballja me një sfidë të dyfishtë
Hulumtimet e bazuara në të dhënat e ardhura nga Kina tregojnë se kanceri është një nga patologjitë që kanë më shumë rrezikshmëri nëse preken nga COVID-19. Pacientët të cilët janë në kimioterapi aktive ose me ...
Politiko | 26-Mar-2020 15:14
Hulumtimet e bazuara në të dhënat e ardhura nga Kina tregojnë se kanceri është një nga patologjitë që kanë më shumë rrezikshmëri nëse preken nga COVID-19. Pacientët të cilët janë në kimioterapi aktive ose me ...

Koronavirusi, përfundon me ngrohjen e motit. Tarro: Vaksina kundër Covid 19 gati pas afro 18 muajsh
Profesor Xhulio Tarro i njohur si një nga virologët më të rëndësishëm në botë dhe i nominuar dy herë për çmimin Nobel në mjekësi, nxënës i Albert Sabin, shpikësi i vaksinës kundër poliomelitit ka marrë disa çmime ...
RTSH | 26-Mar-2020 14:06
Profesor Xhulio Tarro i njohur si një nga virologët më të rëndësishëm në botë dhe i nominuar dy herë për çmimin Nobel në mjekësi, nxënës i Albert Sabin, shpikësi i vaksinës kundër poliomelitit ka marrë disa çmime ...

Pasojat e COVID-19 tek të sëmurët kardiovaskularë dhe duhanpirësit. Çfarë duhet të dini
Simptomat më të zakonshme të COVID-19 janë ethe, lodhje dhe kolla e thatë. Disa pacientë mund të kenë dhimbje fyti, nyjesh, rrjedhje nga hunda, kongjestion të hundës, dhimbje të fytit ose diarre.Këto simptoma janë ...
AlMaKos | 26-Mar-2020 09:28
Simptomat më të zakonshme të COVID-19 janë ethe, lodhje dhe kolla e thatë. Disa pacientë mund të kenë dhimbje fyti, nyjesh, rrjedhje nga hunda, kongjestion të hundës, dhimbje të fytit ose diarre.Këto simptoma janë ...

Pasojat e COVID-19 tek të sëmurët kardiovaskularë dhe duhanpirësit. Çfarë duhet të dini
Simptomat më të zakonshme të COVID-19 janë ethe, lodhje dhe kolla e thatë. Disa pacientë mund të kenë dhimbje fyti, nyjesh, rrjedhje nga hunda, kongjestion të hundës, dhimbje të fytit ose diarre. Këto simptoma janë ...
Lapsi | 26-Mar-2020 08:52
Simptomat më të zakonshme të COVID-19 janë ethe, lodhje dhe kolla e thatë. Disa pacientë mund të kenë dhimbje fyti, nyjesh, rrjedhje nga hunda, kongjestion të hundës, dhimbje të fytit ose diarre. Këto simptoma janë ...

COVID-19 dhe pasojat e infeksionit tek të sëmurit kardiovaskular?
Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), COVID-19 është sëmundje infektive e shkaktuar nga coronavirusi i zbuluar më së fundmi. Ky virus dhe sëmundja e re ishin të panjohura deri para shpërthimit të epidemisë në ...
Gazeta Express | 26-Mar-2020 08:49
Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), COVID-19 është sëmundje infektive e shkaktuar nga coronavirusi i zbuluar më së fundmi. Ky virus dhe sëmundja e re ishin të panjohura deri para shpërthimit të epidemisë në ...

COVID-19 dhe pasojat e infeksionit tek të sëmurit kardiovaskular?
Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), COVID-19 është sëmundje infektive e shkaktuar nga coronavirusi i zbuluar më së fundmi. Ky virus dhe sëmundja e re ishin të panjohura deri para shpërthimit të epidemisë në ...
Telegrafi | 25-Mar-2020 16:36
Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), COVID-19 është sëmundje infektive e shkaktuar nga coronavirusi i zbuluar më së fundmi. Ky virus dhe sëmundja e re ishin të panjohura deri para shpërthimit të epidemisë në ...

E thotë virologu: Koronavirusin mund ta marrim edhe nga pemët dhe perimet
Gjatë pandemisë së koronavirusit, termi Covid-19 është përdorur gjithashtu për të përshkruar virusin. Ndërsa masat e reja më të ashpra janë imponuar nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar për të ndaluar përhapjen e ...
GazetaBlic | 26-Mar-2020 07:46
Gjatë pandemisë së koronavirusit, termi Covid-19 është përdorur gjithashtu për të përshkruar virusin. Ndërsa masat e reja më të ashpra janë imponuar nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar për të ndaluar përhapjen e ...

Çfarë duhet të bëni dhe çfarë nuk duhet të bëni në rast të shfaqjes së këtyre 5 simptomave të koronavirusit?
Si t’i dalloni simptomat tuaja dhe si të veproni nëse i vini re ato? Burimi: Panacea.mk Koronavirusi shkakton simptoma të lehta të ngjashme me gripin, siç janë: Rritja e temperaturës së trupit Kollitja Vështirësi në ...
IliriaNews | 26-Mar-2020 01:30
Si t’i dalloni simptomat tuaja dhe si të veproni nëse i vini re ato? Burimi: Panacea.mk Koronavirusi shkakton simptoma të lehta të ngjashme me gripin, siç janë: Rritja e temperaturës së trupit Kollitja Vështirësi në ...

Dr. Sopi: “Paniku është përhapur më shpejt se virusi”
Bujar Sopi punon si kryemjek i mjekësisë interne dhe i urgjencës në një klinikë të Cyrihut. Me prejardhje nga Bujanoci, ai në vitin 2006 ka mbaruar studimet e mjekësisë në Tiranë. Më vonë ka punuar si mjek në Graz të ...
AlbInfo | 25-Mar-2020 19:18
Bujar Sopi punon si kryemjek i mjekësisë interne dhe i urgjencës në një klinikë të Cyrihut. Me prejardhje nga Bujanoci, ai në vitin 2006 ka mbaruar studimet e mjekësisë në Tiranë. Më vonë ka punuar si mjek në Graz të ...

Publikimi i parë i studimit shkencor në SHBA me 21 raste të infeksionit me Coronavirus
Një klinikë amerikane në Washington ka publikuar studimin e parë në SHBA me 21 pacientë të sëmurë kritik me coronavirusin COVID-19 Sindroma e rëndë akute respiratore- coronavirus 2 (SARS-CoV-2) dhe sëmundja që ajo ...
Medial | 25-Mar-2020 15:57
Një klinikë amerikane në Washington ka publikuar studimin e parë në SHBA me 21 pacientë të sëmurë kritik me coronavirusin COVID-19 Sindroma e rëndë akute respiratore- coronavirus 2 (SARS-CoV-2) dhe sëmundja që ajo ...

ABC-ja e virusit korona!
Nga koha e shfaqjes së virusit korona e deri sot kemi hasur në shumë definicione për atë se çfarë realisht është ky virus dhe sa e ka fuqinë, për këto dhe shumë pikëpyetje tjera, bazuar në Organizatën Botërore të ...
Portalb | 25-Mar-2020 15:07
Nga koha e shfaqjes së virusit korona e deri sot kemi hasur në shumë definicione për atë se çfarë realisht është ky virus dhe sa e ka fuqinë, për këto dhe shumë pikëpyetje tjera, bazuar në Organizatën Botërore të ...

Koronavirusi, çfarë ndodh me trupin kur sëmuremi? Mjeku publikon mushkëritë e një 28-vjeçari të mbushura me infeksion
Për shumicën e pacientëve, Covid-19 fillon dhe mbaron në mushkëri, sepse, ashtu si gripi, coronaviruset janë sëmundje të frymëmarrjes. Ato zakonisht përhapen përmes kollës dhe teshtitjes së personave të infektuar, ...
Gazeta Observer | 25-Mar-2020 13:25
Për shumicën e pacientëve, Covid-19 fillon dhe mbaron në mushkëri, sepse, ashtu si gripi, coronaviruset janë sëmundje të frymëmarrjes. Ato zakonisht përhapen përmes kollës dhe teshtitjes së personave të infektuar, ...

Çfarë duhet të bëni dhe çfarë nuk duhet të bëni në rast të shfaqjes së këtyre 5 simptomave të koronavirusit?
Si t’i dalloni simptomat tuaja dhe si të veproni nëse i vini re ato? Burimi: Panacea.mk Koronavirusi shkakton simptoma të lehta të ngjashme me gripin, siç janë: Rritja e temperaturës së trupit Kollitja Vështirësi në ...
Portalb | 25-Mar-2020 13:06
Si t’i dalloni simptomat tuaja dhe si të veproni nëse i vini re ato? Burimi: Panacea.mk Koronavirusi shkakton simptoma të lehta të ngjashme me gripin, siç janë: Rritja e temperaturës së trupit Kollitja Vështirësi në ...

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved