ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 31/05/2020 08:39

Ismail Kadare propozohet për Çmimin Nobel

Ismail Kadare propozohet për Çmimin Nobel
Ditelindja e Kadares eshte nuk eshte nje date e shenuar vetem per lexuesit shqiptare qe krenohen me te, por edhe per lexuesit e gjuheve te tjera ne bote, pasi letersia e tij eshte perkthyer ne me shume se 45-se gjuhe. ...
ikub.al | 28-Jan-2020 11:48
Ditelindja e Kadares eshte nuk eshte nje date e shenuar vetem per lexuesit shqiptare qe krenohen me te, por edhe per lexuesit e gjuheve te tjera ne bote, pasi letersia e tij eshte perkthyer ne me shume se 45-se gjuhe. ...

Meta: Kadare, simbol i vokacionit tonë perëndimor
Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka kujtuar datëlindjen e emrit të madh të letrave shqipe, Ismail Kadare i cili feston sot 84 vite të jetës së tij.
Top Channel | 28-Jan-2020 11:02
Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka kujtuar datëlindjen e emrit të madh të letrave shqipe, Ismail Kadare i cili feston sot 84 vite të jetës së tij.

Akademia e Shkencave ripropozon shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin “Nobel”, gjeniu i letrave shqipe feston sot 84-vjetorin
Akademia e Shkencave ka mbledhur sot tryezën “Kadare dhe letrat shqipe” ku ka ripropozuar shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin “Nobel”. Emri i tij është ripropozuar për çmimin “Nobel” në 84-vjetorin e tij të lindjes. ...
GazetaTema | 28-Jan-2020 10:59
Akademia e Shkencave ka mbledhur sot tryezën “Kadare dhe letrat shqipe” ku ka ripropozuar shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin “Nobel”. Emri i tij është ripropozuar për çmimin “Nobel” në 84-vjetorin e tij të lindjes. ...

Kadare nominohet sërish për Nobel
Gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare, feston sot 84-vjetorin e lindjes. Kadare ka lindur në Gjirokastër më 28 janar 1936. Shkollën fillore dhe shtatëvjeçare e mbaroi në vendlindje, ndërsa më pas zhvendoset drejt ...
Telegrafi | 28-Jan-2020 11:32
Gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare, feston sot 84-vjetorin e lindjes. Kadare ka lindur në Gjirokastër më 28 janar 1936. Shkollën fillore dhe shtatëvjeçare e mbaroi në vendlindje, ndërsa më pas zhvendoset drejt ...

Ismail Kadare ripropozohet për çmimin “Nobel” në 84-vjetorin e lindjes
Akademia e Shkencave ka ripropozuar shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin “Nobel”. Emri i tij është ripropozuar këtë të martë në tryezën “Kadare dhe letrat shqipe”, me rastin e 84-vjetorit të tij të lindjes. Kreu i ...
VizionPlus | 28-Jan-2020 10:53
Akademia e Shkencave ka ripropozuar shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin “Nobel”. Emri i tij është ripropozuar këtë të martë në tryezën “Kadare dhe letrat shqipe”, me rastin e 84-vjetorit të tij të lindjes. Kreu i ...

Ismail Kadare feston sot 84-vjetorin, gjeniu i letrave shqipe ripropozohet për çmimin “Nobel”
Gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare, feston sot 84-vjetorin e lindjes. Kadare ka lindur në Gjirokastër më 28 janar 1936 dhe është një ndër shkrimtarët më gjenialë bashkëkohorë. Ai është nominuar disa herë për çmimin ...
BalkanWeb | 28-Jan-2020 10:38
Gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare, feston sot 84-vjetorin e lindjes. Kadare ka lindur në Gjirokastër më 28 janar 1936 dhe është një ndër shkrimtarët më gjenialë bashkëkohorë. Ai është nominuar disa herë për çmimin ...

Akademia e Shkencave e Shqipërisë ripropozon Kadarenë për Nobel
Ditëlindja e Ismail Kadaresë ka ardhur me një dhuratë nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë, e cila e ripropozon për çmimin Nobel. Kreu i ASH-së, Skënder Gjinushi i ka dërguar një letër Akademisë Suedeze. Kërkesa e ...
Koha.net | 28-Jan-2020 14:43
Ditëlindja e Ismail Kadaresë ka ardhur me një dhuratë nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë, e cila e ripropozon për çmimin Nobel. Kreu i ASH-së, Skënder Gjinushi i ka dërguar një letër Akademisë Suedeze. Kërkesa e ...

Ismail Kadare propozohet serish per Nobelin ne moshen 84-vjecare
Akademia e Shkencave ka ripropozuar shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin “Nobel”. Emri i tij është ripropozuar të martën në tryezën “Kadare dhe letrat shqipe”, me rastin e 84-vjetorit të tij të lindjes. Kreu i ASH-së, ...
Lajmi i Fundit | 28-Jan-2020 14:19
Akademia e Shkencave ka ripropozuar shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin “Nobel”. Emri i tij është ripropozuar të martën në tryezën “Kadare dhe letrat shqipe”, me rastin e 84-vjetorit të tij të lindjes. Kreu i ASH-së, ...

Kadare propozohet sërish për Nobel
Shqipëria i ka propozuar sërish Akademisë Mbretërore të Shkencave të Suedisë emrin e shkrimtarit të saj më të vlerësuar në botë, Ismail Kadarenë si kandidat për çmimin Nobel në Letërsi për vitin 2020. Duke e kërkuar ...
RTSH | 28-Jan-2020 14:03
Shqipëria i ka propozuar sërish Akademisë Mbretërore të Shkencave të Suedisë emrin e shkrimtarit të saj më të vlerësuar në botë, Ismail Kadarenë si kandidat për çmimin Nobel në Letërsi për vitin 2020. Duke e kërkuar ...

Kadare mbush 84 vjeç, Akademia e Shkencave: ja pse duhet t’i jepet Nobeli në 2020-ën
Në 84-vjetorin e Kadaresë, Akademia e Shkencave ripropozoi dhënien e Nobelit për shkrimtar e njohur shqiptar, pasi organizoi tryezën “Kadare dhe letrat shqipe”. Kreu i saj Skënder Gjinushi tha se çmimet dhe titujt ...
Tesheshi | 28-Jan-2020 13:19
Në 84-vjetorin e Kadaresë, Akademia e Shkencave ripropozoi dhënien e Nobelit për shkrimtar e njohur shqiptar, pasi organizoi tryezën “Kadare dhe letrat shqipe”. Kreu i saj Skënder Gjinushi tha se çmimet dhe titujt ...

Ismail Kadare sot mbush 84 vjet
Më 28 janar të vitit 1936, 84 vjet më parë, lindi poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Kadare lindi në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm. Kadare është një nga shkrimtarët më gjenialë ...
AlbInfo | 28-Jan-2020 11:41
Më 28 janar të vitit 1936, 84 vjet më parë, lindi poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Kadare lindi në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm. Kadare është një nga shkrimtarët më gjenialë ...

Akademia e Shkencave i ripropozon Suedisë çmimin Nobel në ditëlindjen e Kadaresë
Akademia e Shkencave ka vendosur të ripropozojë zyrtarisht kandidaturën e shkrimtarit dhe akademikut Ismail Kadare për çmimin “Nobel” në letërsi. Vendimi i kryesisë i është drejtuar Akademisë Mbretërore të Shkencave të ...
Politiko | 28-Jan-2020 11:19
Akademia e Shkencave ka vendosur të ripropozojë zyrtarisht kandidaturën e shkrimtarit dhe akademikut Ismail Kadare për çmimin “Nobel” në letërsi. Vendimi i kryesisë i është drejtuar Akademisë Mbretërore të Shkencave të ...

Akademia e Shkencave ripropozon shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin “Nobel”
Akademia e Shkencave ka mbledhur sot tryezën “Kadare dhe letrat shqipe” ku është ka ripropozuar shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin “Nobel”. Emrin e kadaresë iak ka ripropozuar Akademisë së Shkencave të Suedisë. Emri i ...
Gazeta Express | 28-Jan-2020 11:19
Akademia e Shkencave ka mbledhur sot tryezën “Kadare dhe letrat shqipe” ku është ka ripropozuar shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin “Nobel”. Emrin e kadaresë iak ka ripropozuar Akademisë së Shkencave të Suedisë. Emri i ...

Thaçi: Kadare ka luajtur rol kyç në promovimin e kulturës shqiptare
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka uruar shkrimtarin, Ismail Kadare në ditëlindjen e tij të 84. Thaçi tha se Kadare ka luajtur rol kyç në formimin estetik dhe stilistik të mbarë kombit, në lëvrimin dhe sofistikimin e ...
Arbresh | 28-Jan-2020 11:07
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka uruar shkrimtarin, Ismail Kadare në ditëlindjen e tij të 84. Thaçi tha se Kadare ka luajtur rol kyç në formimin estetik dhe stilistik të mbarë kombit, në lëvrimin dhe sofistikimin e ...

Thaçi: Kadare ka luajtur rol kyç në promovimin e kulturës shqiptare në botë
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka uruar shkrimtarin, Ismail Kadare në ditëlindjen e tij të 84. Thaçi tha se Kadare ka luajtur rol kyç në formimin estetik dhe stilistik të mbarë kombit, në lëvrimin dhe sofistikimin e ...
Indeks Online | 28-Jan-2020 10:59
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka uruar shkrimtarin, Ismail Kadare në ditëlindjen e tij të 84. Thaçi tha se Kadare ka luajtur rol kyç në formimin estetik dhe stilistik të mbarë kombit, në lëvrimin dhe sofistikimin e ...

Meta uron Kadarenë: Gjeniu i letrave dhe mendimit shqiptar feston 84 vjetorin e lindjes
Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka uruar shkrimtarin e njohur shqiptar, Ismail Kadare me rastin e festimit të 84 vjetorit të lindjes. “Gjeniu i letrave dhe i mendimit shqiptar, simboli i vokacionit tonë perëndimor, ...
Klan Kosova | 28-Jan-2020 10:52
Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka uruar shkrimtarin e njohur shqiptar, Ismail Kadare me rastin e festimit të 84 vjetorit të lindjes. “Gjeniu i letrave dhe i mendimit shqiptar, simboli i vokacionit tonë perëndimor, ...

Akademia e Shkencave e Shqipërisë propozon Kadarenë për “Nobel” në letërsi
Gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare, feston sot 84-vjetorin e lindjes. Kadare ka lindur në Gjirokastër më 28 janar 1936 dhe është një ndër shkrimtarët më gjenialë bashkëkohorë Ai është nominuar disa herë për çmimin ...
Illyriapress | 28-Jan-2020 10:52
Gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare, feston sot 84-vjetorin e lindjes. Kadare ka lindur në Gjirokastër më 28 janar 1936 dhe është një ndër shkrimtarët më gjenialë bashkëkohorë Ai është nominuar disa herë për çmimin ...

Gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare feston sot 84-vjetorin e lindjes
Gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare, feston sot 84-vjetorin e lindjes. Shkrimtari shqiptar më i njohur në botë. I përkthyer në 45 gjuhë, i cilësuar edhe si një prej shkrimtarëve dhe intelektualëve më të shquar ...
RTSH | 28-Jan-2020 10:45
Gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare, feston sot 84-vjetorin e lindjes. Shkrimtari shqiptar më i njohur në botë. I përkthyer në 45 gjuhë, i cilësuar edhe si një prej shkrimtarëve dhe intelektualëve më të shquar ...

Ilir Meta thurë elozhe për Ismail Kadaren në 84-vjetorin e lindjes së shkrimtarit
Në 84 vjetorin e lindjes së Ismail Kadares, presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, thuri elozhe për një nga shkrimtarët më gjenial që ka njohur letërsia shqiptare, shkruan . Meta e cilëson disa herë të nominuarin për ...
Lajminet | 28-Jan-2020 10:39
Në 84 vjetorin e lindjes së Ismail Kadares, presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, thuri elozhe për një nga shkrimtarët më gjenial që ka njohur letërsia shqiptare, shkruan . Meta e cilëson disa herë të nominuarin për ...

“Dhuratë për ditëlindje”: Akademia e Shkencave propozon Ismail Kadarenë për “Nobel 2020”
Akademia e Shkencave propozon Ismail Kadarenë për çmimin “Nobel 2020” në Letërsi. Propozimi bëhet në ditëlindjen e shkrimtarit. Kërkesa e ASH i është drejtuar Akademisë së Shkencave Suedeze.Figura e rëndësishme e ...
ABCNews | 28-Jan-2020 10:27
Akademia e Shkencave propozon Ismail Kadarenë për çmimin “Nobel 2020” në Letërsi. Propozimi bëhet në ditëlindjen e shkrimtarit. Kërkesa e ASH i është drejtuar Akademisë së Shkencave Suedeze.Figura e rëndësishme e ...

123
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved