15:03 Rifreskuar në
Xhaferri në Korçë për Ditën e 7 Marsit
7 Marsi, sot festohet Dita e Mësuesit
BalkanWeb - 07-Mar-2012 08:04
KORÇË - Sot është dita e mësuesve, edukatorëve, pedagogëve, është festa e tyre. Si në cdo 7 Mars, edhe këtë vit në të gjithë vendin do të festohet Dita e Mësuesit.
Thaçi: Mësuesit merita në realizimin e shtetit të pavarur
 - 07-Mar-2012 12:24
Prishtinë-Mësuesit kanë merita të jashtëzakonshme për realizimin e shtetit të pavarur të Kosovës, tha pak më parë në mbledhjen e qeverisë kryeministri Hashim Thaçi, duke uruar 7 Marsin.
USHT e shënoi 7 Marsin - Ditën e Mësuesit
 - 08-Mar-2012 08:34
Tetovë, 7 mars 2012 (MIA) - Universiteti Shtetëror i Tetovës, me manifestim rasti, shënoi 7 Marsin – Ditën e mësuesit shqiptar. Në këtë manifestim, i cili u organizua në Amfiteatrin e Rektoratit të USHT-së, përpos drejtuesve më të lartë të ...
Rama uron mësuesit nga Korça
 - 07-Mar-2012 11:14
Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka nisur serinë e aktiviteteve me rastin e 7 Marsit në qytetin e Korçës ku gjatë një vizite në Mësonjtoren e parë shqipe ka uruar mësuesit e këtij qyteti por edhe të gjithë mësuesit në mbarë vendin ...
Basha u dërgon buqeta me lule mësuesve të fillores
 - 07-Mar-2012 20:15
Dy buqeta me lule, një për mësuesen e fillores dhe një për atë kujdestare ju ka dedikuar kryebashkiaku në këtë ditë simbolike, dy njerëzve që e udhëhoqën në rrugën e dijes.
Topalli takim me mësuesit
 - 07-Mar-2012 14:34
Me rastin e festës së 7 Marsit kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli zhvilloi nje aktivitet festiv me mesueset. Topalli shprehu mirënjohjen e thellë për kontributin e palodhur të mësueseve në edukimin e fëmijëve dhe përgatitjen e tyre për ...
Arsimi në Maqedoni në gjendje të pa-lakmueshme?!
Alsat-M - 06-Mar-2012 15:54
125 vjet pas hapjes së shkollës së parë në gjuhën shqipe, arsimi shqip në Maqedoni vazhdon të mbetet në pozitë jo të lakmueshme. Kështu shprehen veteranët e arsimit Xhelaldin Murati dhe Baki Bakiu.
USHT e shënoi 7 Marsin – Ditën e Mësuesit
Bota Sot - 07-Mar-2012 21:34
Universiteti Shtetëror i Tetovës (USHT), me manifestim rasti, shënoi 7 Marsin – Ditën e mësuesit shqiptar. Në këtë manifestim i cili u organizua në Amfiteatrin e Rektoratit të USHT-së, përpos drejtuesve më të lartë të Universitetit, stafit ...
Konferencë shkencore: Shkollat e para shqipe në trojet shqiptare
 - 06-Mar-2012 15:54
Lidhja e Arsimtarëve Shqiptarë në Maqedoni filloi sot konferencën shkencore Shkollat e para shqipe në trojet shqiptare. Në konference për veç pjesëmarrësve shkencor të pranishëm ishin edhe Musa Xhaferri, zëvendëskryeministri i Republikës ...
US-UEJL shënoi 7 Marsin – Ditën e Mësuesit
 - 07-Mar-2012 18:55
Tetovë - Sot në Universitetin e Evropës Juglindore me rastin e festës së 7 Marsit “Ditës së Mësuesit” u mbajt një koktel organizuar nga Unioni i studentëve.
Filloi konferenca shkencore "Shkollat e para shqipe në trojet shqiptare"
 - 07-Mar-2012 08:44
Shkup, 6 mars 2012 (MIA) - Lidhja e Arsimtarëve Shqiptarë në Maqedoni sot e filloi konferencën shkencore "Shkollat e para shqipe në trojet shqiptare", ku përveç pjesëmarrësve shkencor, të pranishëm ishin edhe zëvendëskryeministri i ...
Xhaferri në Korçë: Arsimi shtylla kryesore e kombit shqiptarë
Alsat-M - 07-Mar-2012 18:14
Krerë shqiptarë u mblodhën sot në Korçë, me rastin e 125 vjetorit të hapjes së shkollës së parë shqipe. Me këtë mënyrë, dita e mësuesit, 7 marsi shënon një nga elementet më kryesorë të Rilindjes.
Zëvendëskryeministri Xhaferi vizitoi Korçën me rastin e 7 Marsit
 - 08-Mar-2012 08:34
Korçë, 7 mars 2012 (MIA) - Zëvendës kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Musa Xhaferi, sot vizitoi qytetin e Korçës ku ka marrë pjesë në manifestimet që u organizuan nën kujdesin e Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, ...
Tafaj: 9% e nxënësve nuk ndjekin shkollën e mesme
 - 06-Mar-2012 16:24
Tiranë – Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, theksoi sot se mbi 90% e nxënësve që mbarojnë arsimi nëntëvjeçar, vazhdojnë shkollën e mesme, çka sipas tij, është një tregues i zhvillimit arsimor.
Braktisja e shkollës ende probem shqetësues
 - 06-Mar-2012 18:24
Braktisja e shkollës dhe analfabetizmi vazhdon të jetë një problem shqetësues për shoqërinë shqiptare dhe pse ato janë minimizuar. Nga të dhënat e publikuara nga Ministria e Arsimit rreth 0.4 për qind e fëmijëve të cilët mbarojnë shkollën ...
Thaçi uron arsimtarët: Festojmë me krenari dhe dinjitet
 - 07-Mar-2012 12:34
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi uron mësuesit dhe punonjësit e arsimit të Kosovës me rastin e 7 Marsit , Ditës së Mësuesit Në telegramin e urimit thuhet: Të nderuar, mësues, arsimtarë, pedagogë dhe punonjës të arsimit, ...
Kujtoj mësuesit e mi
 - 08-Mar-2012 10:04
ZYLFI ABAZI Është festa e 7 Marsit-Dita e mësuesve shqiptar, Dita e shkollës së parë në gjuhën shqipe, andaj ë kaploi një ndjenjë, një parafytyrim për këtë festë madhështore me këtë shkrim të kujtoj mësuesit e mi, që t’ua urojë këtë festë ...
Xhaferri në Korçë: Arsimi shtylla kryesore e kombit shqiptarë
 - 07-Mar-2012 20:44
Mësonjëtorja e parë shqipe u hap në 7 mars të vitit 1887 në Korçë, dhe mësues dhe drejtori i parë i saj ishte Pandeli Sotiri. Veç të tjerash, kjo ngjarje ishte një fitore për popullin shqiptar pasi deri atëherë mësimet mbaheshin fshehurazi ...
Mësonjtorja e parë shqipe në Korçë, pionere e arsimit kombëtar
 - 06-Mar-2012 16:04
Korçë – Më 7 Mars të këtij viti mbushen 125 vjet nga dita kur në qytetin e Korçës u hap Mësonjtorja e Parë Shqipe, e cila kurorëzoi me sukses një nga detyrat kryesore të lëvizjes sonë kombëtare, atë të përhapjes së arsimit në gjuhën amtare.
7 Marsi, Basha takime me nxënës e mësues
Bota Sot - 07-Mar-2012 19:14
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha zgjodhi sot që të urojë më së pari mësuesit e tij. Kështu, me rastin e 7 Marsit Kryetari i Bashkisë së Tiranës vizitën e parë e ka zhvilluar tek mësuesja e tij e klasës së parë Sonja Jegeni.
Basha: Mirënjohje të përjetshme mësuesve tanë
OraNews - 07-Mar-2012 17:04
Për ta bërë këtë ditë feste sa më të vecantë, kryebashkiaku Lulzim Basha ka vizituar mësuesen e tij në klasën e pare, Sonja Jegeni. E suprizuar mësuesja thotë se ka qënë një krenari që Basha, sot Kryetari i Bashkisë, të ishte nxënës i saj.
Thaçi u uron mësimdhënësve 7 Marsin
Bota Sot - 07-Mar-2012 11:54
Mësuesve të Kosovës 7 marsin ua ka uruar kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi. Në urimin e tij Thaçi thotë se kjo është ndër ditët më të rëndësishme në historinë e arsimit shqip, e cila shënohet me krenari dhe dinjitet në të gjitha ...
Dita e Mësuesit, festë në shkollat shqipe
 - 07-Mar-2012 09:14
Mësuesit festojnë sot ditën e tyre, përmes aktivitetesh të organizuara në të gjitha shkollat e vendit. Edukuesit e brezit të ardhshëm, që nga parashkollorët e deri te studentët do të marrin falenderime për punën e tyre jo të lehtë, ...
Dita Kombëtare e Arsimit, protesta dhe studime
 - 07-Mar-2012 20:14
Dita Kombëtare e arsimit u përkujtua në mënyra të ndryshme në Shqipëri. Grupe studentësh protestuan para ministrisë së arsimit duke kërkuar shtimin e cilësisë së studimeve dhe luftës ndaj korrupsionit.
Shënohet 7 Marsi, Dita e Mësuesit
 - 07-Mar-2012 12:34
Mësues dhe drejtori i parë i saj ishte Pandeli Sotiri. Veç tjerash kjo ngjarje u konsiderua një fitore për popullin shqiptar, pasi deri më atëherë mësimet mbaheshin nëpër shtëpi private në mënyrë të fshehtë.
Berisha: Nuk e kuptoj kujt i shërben Rama, Shqipërisë apo Serbisë
 - 07-Mar-2012 12:34
UPDATE– Kryeministri u ndal sot në një prononcim për median duke sulmuar edhe kreun e opozitës Edi Rama. Sipas tij Rama një herë pro dhe një herë kundër Kodit Penal. “Nuk e di kujt po i shërben, Shqipërisë apo Serbisë.
Sot festohet 7 Marsi, Dita e Mësuesit
OraNews - 07-Mar-2012 08:14
Sot shënohet 7 Marsi, Dita e Mësuesit. Kjo ditë përkujtohet si një ngjarje me rëndësi të madhe kur të gjithë kujtojnë me respekt mësuesit për punën e tyre të palodhur dhe impenjative për edukimin e brezave.
Berisha-mësuesve: Gëzuar festën e mendjes dhe të dijes
OraNews - 07-Mar-2012 10:44
Kryeministri Berisha ka zgjedhur qytetin e Korçës për të uruar mësuesit me rastin e 7 Marsit. Ai ka vizituar shkollën e mesme “Isuf Gjata" në Korçë ku u ka shprehur mirënjohjen mësueve për punën e tyre në edukimin e brezave.
Hashim Thaçi uron 7 marsin
 - 07-Mar-2012 12:34
Mësuesve të Kosovës 7 marsin ua ka uruar edhe kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi. Në urimin e tij Thaçi thotë se kjo është ndër ditët më të rëndësishme në historinë e arsimit shqip, e cila shënohet me krenari dhe dinjitet në të gjitha ...
Morali i një feste
 - 06-Mar-2012 18:44
Fadil Lushi Ky shkrim i radhës duhet t’i dedikohet kujtesës ndaj mësuesve, atij kujtimi që nuk guxon të jetë i “shtrirë si një statujë e ngurosur dhe e rrëzuar a si një fosil i përjetshëm”.
Rama viziton “Mësonjtoren e parë shqipe”
OraNews - 07-Mar-2012 09:54
Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka zgjedhur “Mësonjtoren e parë shqipe” në qytetin e Korçës për të uruar mësuesit për festën e 7 Marsit. Ndërsa ka vizituar shkollën e parë, e cila është hapur pikërisht në 7 mars 1887, Rama theksoi ...
Konferencë shkencore "Shkollat e para shqipe në trojet shqiptare"
Bota Sot - 06-Mar-2012 15:34
Lidhja e Arsimtarëve Shqiptarë në Maqedoni sot e filloi konferencën shkencore "Shkollat e para shqipe në trojet shqiptare", ku përveç pjesëmarrësve shkencor, të pranishëm ishin edhe zëvendëskryeministri i Republikës së Maqedonisë dhe ...
Festohet sot 7 marsi dita e mësuesit, Tafaj: Sfidë cilësia në Arsim
Bota Sot - 07-Mar-2012 10:24
Si çdo vit festohet edhe këtë vit në të gjithë 7 Marsi festa e mësuesve, edukatorëve dhe pedagogëve. Buqeta me lule në shenjë mirënjohje dhe respekti për të gjithë edukuesit e brezit të ri.
Xhaferi për vizitë në Korçë me rastin e 7 Marsit – Ditës së Mësuesit
 - 07-Mar-2012 10:54
Shkup, 7 mars 2012 (MIA) - Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Musa Xhaferi, sot me rastin e 7 Marsit – Ditës së Mësuesit, do të vizitojë qyetin e Korçës në Republikën e Shqipërisë, ku do të marrë pjesë në manifestimet ...
Akademi solemne për ditën e mësuesit?
 - 08-Mar-2012 13:05
Të mërkurën në mbrëmje komuna e Tetovës ka mbajtur një akademi solemne kushtuar 7 marsit-ditës së mësuesit, si një nga ngjarjet më të rëndësishme të arsimit shqip dhe të kulturës shqiptare.
Moral i i një feste – Fadil Lushi
 - 07-Mar-2012 10:34
Ky shkrim i radhës duhet t’i dedikohet kujtesës ndaj mësuesve, atij kujtimi që nuk guxon të jetë i “shtrirë si një statujë e ngurosur dhe e rrëzuar a si një fosil i përjetshëm”.
USHT e shënoi 7 Marsin - Ditën e Mësuesit
 - 07-Mar-2012 19:54
Me rastin e kësaj date të shënuar për arsimin shqip, Rektori i USHT-së, Prof. dr. Agron Reka, theksoi se këtë datë historike e kujtojmë me respekt të thellë për mësuesit e parë shqiptarë, që na e lanë amanet gjuhën tonë të bukur, gjuhën ...
125 vite nga “Mësonjëtorja” e parë shqipe
 - 07-Mar-2012 08:55
Tiranë – Përkujtohet sot çelja e shkollës së parë shqipe, e cila zyrtarisht mendohet se u hap më 7 Mars 1887 në Korçë, megjithëse burime të tjera thonë se shkolla e parë shqipe është hapur më përpara në Lezhë.
Festohet sot 7 marsi, “Dita e Mësuesit”
Panorama - 07-Mar-2012 09:55
Sot në barë vendin shënohet “7 Marsi” e njohur si Dita e Mësuesit. Në gjithë vendin pritet që të mbahen aktivitete të ndryshme për të nderuar mësuesit për kontributin që kanë dhënë në edukimin e brezave.
Shyhreti s'e harron mesuesin e pare
 - 07-Mar-2012 19:34
Sot është 7 Marsi, Dita e Mësuesit dhe kjo është një festë e veçantë për këngëtaren Shyhrete Behluli. Sot është 7 Marsi, Dita e Mësuesit dhe kjo është një festë e veçantë për këngëtaren Shyhrete Behluli.
Berisha: Mësuesit, promotorë kryesorë të dijes dhe zhvillimit të shoqërisë
OraNews - 07-Mar-2012 19:14
Në vijim të veprimtarive të organizuara në Korçë, me rastin e 7 marsit, Ditës së mësuesit, Kryeministri Berisha mori pjesë në Konferencën Jubilare të zhvilluar në Universitetin Fan Noli të qytetit.
Berisha dhe Rama në Korçë
Bota Sot - 07-Mar-2012 14:24
Në ditën e mësuesit kreu i qeverisë, Sali Berisha ka uruar nga Korça të gjithë ata që ai i ka çuajtur, promotorë të garës së d ijes. Më rastin e 7 marsit, Berisha është në Korçë i shoqëruar nga ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj dhe ...
7 Marsi, Tafaj: Kemi me çfarë të krenohemi
 - 07-Mar-2012 11:25
Tiranë – Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, ishte në Shkodër, me rastin e Ditës së Mësuesve, nga ku përmendi arritjet më të mëdha të arsimit në këto vite.
Festa e 7 Marsit në Kosovë
 - 07-Mar-2012 20:14
Vështirësitë e mësimit shqip i kanë përjetuar më gjatë shqiptarët e Kosovës. Ndaj përvec luleve, festave dhe cmimeve, 11 vjet pas clirimit mësimdhënësit kosovarë nuk mund të mos e kujtojnë kohën kur 7 Marsi nuk shënohej fare sepse mësimi ...
7 marsi dhe politika
 - 07-Mar-2012 13:25
Korçë – Si në çdo 7 mars, krerët e shtetit zhvillojnë takime në shkolla të ndryshme të vendit për të përkujtuar ditën e themelimit të shkollës së parë shqipe.
“Dita e Mësuesit”, Rama dhe Berisha në Korçë
Panorama - 07-Mar-2012 10:55
Në ditën e mësuesit kreu i qeverisë, Sali Berisha ka uruar nga Korça të gjithë ata që ai i ka çuajtur, promotorë të garës së dijes. Më rastin e 7 marsit, Berisha është në Korçë i shoqëruar nga ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj dhe ministri ...
Dita e mësuesve, shkollat në gjithë vendin në festë
OraNews - 07-Mar-2012 16:24
Ndoshta këta vogëlushë nuk e dinë se pse është sot festa e mësuesve. Por të paktën në një ditë të vetme e dinë fort mirë se mësuesja është kryefjala e 7 marsit si nderim për mësonjëtoren e parë hapur në Korçë 125 vjet më parë.
Rama për arsimin: Ngjan me “Lulin e vocërr”, do ta kthejmë në shina
OraNews - 07-Mar-2012 18:34
Arsimi shqiptar më tepër se me Shqipërinë në moshën e internetit ngjan me këpucën e Lulit të Vocërr, ne do ta kthejmë arsimin në shina. Kështu ka deklaruar kreu i Partisë Socialiste Edi Rama në tryezën e kësaj partie të mbajtur për arsimin.
Topalli me mësueset: Edukimi është “buka e shpirtit”
OraNews - 07-Mar-2012 14:44
Një tufë mimozash ka qenë dhurata e kryetares së Kuvendit për mësueset me rastin e festës. Si të gjithe krerët e shtetit edhe kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka uruar mësueset me rastin e 7 marsit me anë të një aktiviteti të organizuar ...
Topi e Rama: Diplomat te privati, pa vlerë. Berisha: Universitetet, të ndjekim modelin e SHBA
Panorama - 08-Mar-2012 11:15
Kryeministri Berisha mbron arsimin privat në vend: “Sot, 91% mbarojnë 9-vjeçaren, 70% në universitete” Kreu i shtetit dekreton rektorët e sapozgjedhur në ditën e 7 Marsit .
7 Marsi, nxënësit urojnë mësuesit e tyre
 - 07-Mar-2012 09:34
Në të gjithë vendin festohet sot dita e 7 Marsit, festa e mësuesit. Në të gjthë shkollat sot organizohen aktivitete në rrespekt të mësimdhënësve të cilët gjatë gjthë vitit kanë dhënë kontributin e tyre në edukimin e fëmijëve.
Braktisja e shkollës ende problem shqetësues
 - 06-Mar-2012 18:24
Braktisja e shkollës dhe analfabetizmi vazhdon të jetë një problem shqetësues për shoqërinë shqiptare dhe pse ato janë minimizuar. Nga të dhënat e publikuara nga Ministria e Arsimit rreth 0.4 për qind e fëmijëve të cilët mbarojnë shkollën ...
Mësimdhënësit “e devalvuar”
 - 07-Mar-2012 16:24
Zilja e dorës të mërkurën, më 7 mars, ka zëvendësuar zilen me energji elektrike, për shkak të mungesës së kësaj të fundit, për të shënuar fillimin dhe përfundimin e orëve të mësimit në Shkollën Fillore “Faik Konica”, në Prishtinë.
Xhaferri në Korçë: Arsimi shtylla kryesore e kombit shqiptarë
Bota Sot - 07-Mar-2012 20:54
Krerë shqiptarë u mblodhën sot në Korçë, me rastin e 125 vjetorit të hapjes së shkollës së parë shqipe. Me këtë mënyrë, dita e mësuesit, 7 marsi shënon një nga elementet më kryesorë të Rilindjes.
Sot festohet 7 marsi, festa e Mësuesve
 - 07-Mar-2012 08:14
Në Shqipëri kremtohet sot dita e mësuesve, edukatorëve dhe pedagogëve. Me rastin e 7 Marsit, edhe këtë vit në të gjithë vendin do të festohet Dita e Mësuesit. Aktivitete të shumta janë planifikuar të mbahen në mbarë vendin.
Rama:Test kombëtar të analfabetizmit.Libra falas
Panorama - 07-Mar-2012 18:05
TIRANË- Kreu i PS-së Edi Rama ka akuzuar qeverinë për shkatërrim të arsimit me politikat e ndjekura deri më sot, duke shtuar numrin e të diplomuarve pa mundësi pune dhe liberalizim të arsimit të lartë duke zhdukur konkurrencën dhe meritën.
Festa e Mësuesit, Berisha dhe Rama "bashkë" në Korçë
BalkanWeb - 07-Mar-2012 10:34
KORCE- Qeveria dhe opozita do të festojnë ‘Ditën e Mësuesit’, në Korçë, aty ku është edhe simbolika e kësaj dite, nga qyteti i shkollës së parë shqipe.
Kosovë 7 marsi, ndahet çmimi “Shaban Jashari”
 - 07-Mar-2012 19:04
Prishtinë-Ministria e arsimit ka marrë vendim që çdo vit të ndahet çmimi “Shaban Jashari”, për mësuesin e dalluar. Sivjet ky çmim u nda për herë të parë, për mësuesen nga Gjakova, Shkëndije Nagavci-Bokshi.
7 marsi, Rama takime me mësuesit e Korçës
 - 07-Mar-2012 10:44
Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka uruar nga Korça të gjithë arsimtarët për festën e mësuesit. Në një vizitë të kryer në Muzeun Kombëtar të Mësonjëtores së Parë Shqipe, Rama citoi shkrimtarin Naim Frashëri për të treguar rëndësinë ...
Misioni i shenjtë i mësuesit
 - 07-Mar-2012 13:14
“Shkollat e para shqipe në trojet shqiptare” quhej konferenca që u organizua nga Lidhja e arsimtarëve shqiptarë me rastin e 125 – vjetorit të hapjes së shkollës së parë shqipe dhe 100-vjetorit të Ditës së Flamurit dhe të Pavarësisë së ...
Mësonjtorja e parë shqipe në Korçë, pionere e arsimit kombëtar
 - 07-Mar-2012 13:04
Korçë, 7 mars 2012 (MIA) - Më 7 Mars të këtij viti mbushen 125 vjet nga dita kur në qytetin e Korçës u hap Mësonjtorja e Parë Shqipe, e cila kurorëzoi me sukses një nga detyrat kryesore të lëvizjes sonë kombëtare, atë të përhapjes së ...
Galeri

Lajmet Kryesore
Sot mblidhet komisioni për reformën në drejtësi, Lu dhe Vlahutin takojnë Metën
Dhoma Amerikane e Tregtisë kërkesë Bashkisë: Të lehtësohen procedurat për biznesin
Donald Trump: Britaniasë Madhe do të ishte shumë më mirë jashtë BE-së
Liverpooli më afër finales, Sturridge shënon ndaj Villarrealit (Video)
Prokuroria: Korrupsion me tendera, 2 vite burg për vëllanë e kreut të PS-së së Devollit
Rovena Dilo: Po më marrin pronën...
Rama: BE organizatë koprace, nuk jep para kollaj. Të zhvillojmë tregun rajonal
Operacioni “Kristal” në Prizren, sekuestrohet hoteli, restoranti, tokat dhe qindra mijë euro të një grupi kriminal
Në mesnatë skadon afati që partitë të dorëzojnë propozime për anëtarët e këshillave zgjedhorë
Presidencialet në SHBA, dinastia “Bush” nuk e mbështet Trumpin