Jam Shqiptar i
AL
KS
MK
Rifreskuar në 07:27
 
Burimet: Top ChannelBalkanWebMapo TemaShqiptarjaTe Gjitha
Lajmet me te fundit
Dita e Mësuesit, festë në shkollat shqipe
Dita e Mësuesit, festë në shkollat shqipe
 - 07-Mar-2012 09:14
Mësuesit festojnë sot ditën e tyre, përmes aktivitetesh të organizuara në të gjitha shkollat e vendit. Edukuesit e brezit të ardhshëm, që nga parashkollorët e deri te studentët do të marrin falenderime për punën e tyre jo të lehtë, ...
Thaçi u uron mësimdhënësve 7 Marsin
Bota Sot - 07-Mar-2012 11:54
Mësuesve të Kosovës 7 marsin ua ka uruar kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi. Në urimin e tij Thaçi thotë se kjo është ndër ditët më të rëndësishme në historinë e arsimit shqip, e cila shënohet me krenari dhe dinjitet në të gjitha ...
Xhaferri në Korçë për Ditën e 7 Marsit
 - 07-Mar-2012 15:14
Zëvendëskryeministri i Maqedonisë Musa Xhaferri, sot ka vizituar qytetin e Korçës ku ka marrë pjesë në manifestimet që organizaun nën kujdesin e Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha me rastin e 07 Marsit – Ditës së ...
Misioni i shenjtë i mësuesit
 - 07-Mar-2012 13:14
“Shkollat e para shqipe në trojet shqiptare” quhej konferenca që u organizua nga Lidhja e arsimtarëve shqiptarë me rastin e 125 – vjetorit të hapjes së shkollës së parë shqipe dhe 100-vjetorit të Ditës së Flamurit dhe të Pavarësisë së ...
7 marsi, Rama takime me mësuesit e Korçës
 - 07-Mar-2012 10:44
Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka uruar nga Korça të gjithë arsimtarët për festën e mësuesit. Në një vizitë të kryer në Muzeun Kombëtar të Mësonjëtores së Parë Shqipe, Rama citoi shkrimtarin Naim Frashëri për të treguar rëndësinë ...
Kosovë 7 marsi, ndahet çmimi “Shaban Jashari”
 - 07-Mar-2012 19:04
Prishtinë-Ministria e arsimit ka marrë vendim që çdo vit të ndahet çmimi “Shaban Jashari”, për mësuesin e dalluar. Sivjet ky çmim u nda për herë të parë, për mësuesen nga Gjakova, Shkëndije Nagavci-Bokshi.
Xhaferri në Korçë: Arsimi shtylla kryesore e kombit shqiptarë
Alsat-M - 07-Mar-2012 18:14
Krerë shqiptarë u mblodhën sot në Korçë, me rastin e 125 vjetorit të hapjes së shkollës së parë shqipe. Me këtë mënyrë, dita e mësuesit, 7 marsi shënon një nga elementet më kryesorë të Rilindjes.
USHT e shënoi 7 Marsin - Ditën e Mësuesit
 - 08-Mar-2012 08:34
Tetovë, 7 mars 2012 (MIA) - Universiteti Shtetëror i Tetovës, me manifestim rasti, shënoi 7 Marsin – Ditën e mësuesit shqiptar. Në këtë manifestim, i cili u organizua në Amfiteatrin e Rektoratit të USHT-së, përpos drejtuesve më të lartë të ...
Thaçi: Mësuesit merita në realizimin e shtetit të pavarur
 - 07-Mar-2012 12:24
Prishtinë-Mësuesit kanë merita të jashtëzakonshme për realizimin e shtetit të pavarur të Kosovës, tha pak më parë në mbledhjen e qeverisë kryeministri Hashim Thaçi, duke uruar 7 Marsin.
Berisha dhe Rama në Korçë
Bota Sot - 07-Mar-2012 14:24
Në ditën e mësuesit kreu i qeverisë, Sali Berisha ka uruar nga Korça të gjithë ata që ai i ka çuajtur, promotorë të garës së d ijes. Më rastin e 7 marsit, Berisha është në Korçë i shoqëruar nga ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj dhe ...
Berisha: Mësuesit, promotorë kryesorë të dijes dhe zhvillimit të shoqërisë
OraNews - 07-Mar-2012 19:14
Në vijim të veprimtarive të organizuara në Korçë, me rastin e 7 marsit, Ditës së mësuesit, Kryeministri Berisha mori pjesë në Konferencën Jubilare të zhvilluar në Universitetin Fan Noli të qytetit.
Shyhreti s'e harron mesuesin e pare
 - 07-Mar-2012 19:34
Sot është 7 Marsi, Dita e Mësuesit dhe kjo është një festë e veçantë për këngëtaren Shyhrete Behluli. Sot është 7 Marsi, Dita e Mësuesit dhe kjo është një festë e veçantë për këngëtaren Shyhrete Behluli.
Rama për arsimin: Ngjan me “Lulin e vocërr”, do ta kthejmë në shina
OraNews - 07-Mar-2012 18:34
Arsimi shqiptar më tepër se me Shqipërinë në moshën e internetit ngjan me këpucën e Lulit të Vocërr, ne do ta kthejmë arsimin në shina. Kështu ka deklaruar kreu i Partisë Socialiste Edi Rama në tryezën e kësaj partie të mbajtur për arsimin.
7 Marsi, Tafaj: Kemi me çfarë të krenohemi
 - 07-Mar-2012 11:25
Tiranë – Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, ishte në Shkodër, me rastin e Ditës së Mësuesve, nga ku përmendi arritjet më të mëdha të arsimit në këto vite.
Dita Kombëtare e Arsimit, protesta dhe studime
 - 07-Mar-2012 20:14
Dita Kombëtare e arsimit u përkujtua në mënyra të ndryshme në Shqipëri. Grupe studentësh protestuan para ministrisë së arsimit duke kërkuar shtimin e cilësisë së studimeve dhe luftës ndaj korrupsionit.
Shënohet 7 Marsi, Dita e Mësuesit
 - 07-Mar-2012 12:34
Mësues dhe drejtori i parë i saj ishte Pandeli Sotiri. Veç tjerash kjo ngjarje u konsiderua një fitore për popullin shqiptar, pasi deri më atëherë mësimet mbaheshin nëpër shtëpi private në mënyrë të fshehtë.
Berisha: Nuk e kuptoj kujt i shërben Rama, Shqipërisë apo Serbisë
 - 07-Mar-2012 12:34
UPDATE– Kryeministri u ndal sot në një prononcim për median duke sulmuar edhe kreun e opozitës Edi Rama. Sipas tij Rama një herë pro dhe një herë kundër Kodit Penal. “Nuk e di kujt po i shërben, Shqipërisë apo Serbisë.
Sot festohet 7 Marsi, Dita e Mësuesit
OraNews - 07-Mar-2012 08:14
Sot shënohet 7 Marsi, Dita e Mësuesit. Kjo ditë përkujtohet si një ngjarje me rëndësi të madhe kur të gjithë kujtojnë me respekt mësuesit për punën e tyre të palodhur dhe impenjative për edukimin e brezave.
Festa e 7 Marsit në Kosovë
 - 07-Mar-2012 20:14
Vështirësitë e mësimit shqip i kanë përjetuar më gjatë shqiptarët e Kosovës. Ndaj përvec luleve, festave dhe cmimeve, 11 vjet pas clirimit mësimdhënësit kosovarë nuk mund të mos e kujtojnë kohën kur 7 Marsi nuk shënohej fare sepse mësimi ...
Berisha-mësuesve: Gëzuar festën e mendjes dhe të dijes
OraNews - 07-Mar-2012 10:44
Kryeministri Berisha ka zgjedhur qytetin e Korçës për të uruar mësuesit me rastin e 7 Marsit. Ai ka vizituar shkollën e mesme “Isuf Gjata" në Korçë ku u ka shprehur mirënjohjen mësueve për punën e tyre në edukimin e brezave.
123...>>
Galeri

Lajmet Kryesore