ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 25/01/2020 21:13

Konkluzionet e Komisionit të Venecias, sërish debate të forta për gjuhën shqipe në Maqedoninë e Veriut

Konkluzionet e Komisionit të Venecias, sërish debate të forta për gjuhën shqipe në Maqedoninë e Veriut
Konkluzionet e Komisionit të Venecias për të rishikuar Ligjin për gjuhët dhe shfuqizimin e dygjuhësisë në procedurat gjyqësore ka ndezur skenën politike dhe debatet në Maqedoni. Kryeministri Zoran Zaev kërkon që të ...
GazetaTema | 09-Dec-2019 11:54
Konkluzionet e Komisionit të Venecias për të rishikuar Ligjin për gjuhët dhe shfuqizimin e dygjuhësisë në procedurat gjyqësore ka ndezur skenën politike dhe debatet në Maqedoni. Kryeministri Zoran Zaev kërkon që të ...

Interpretime të ndryshme për rekomandimet e Komisionit të Venecias për Ligjin e Gjuhëve
Ditëve të fundit partnerët qeveritar LSDM dhe BDI dolën me interpretime të ndryshme për rekomandimet e Komisionit Venecias për Ligjin e Gjuhëve, edhe pse raporti zyrtar i Komisionit madje sot duhet tërësisht të jetë i ...
Telegrafi | 09-Dec-2019 11:45
Ditëve të fundit partnerët qeveritar LSDM dhe BDI dolën me interpretime të ndryshme për rekomandimet e Komisionit Venecias për Ligjin e Gjuhëve, edhe pse raporti zyrtar i Komisionit madje sot duhet tërësisht të jetë i ...

Mihajllovski: Kot na frikëson Bujar Osmani, ne maqedonasit jemi kthyer para 1945
Aktori dhe anëtari i Komitetit Ekzekutiv i OBRM-PDUKM-së Toni Mihajllovski, përmes rrjeteve sociale i ka dërguar mesazh zv.kryeministrit për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, pas deklaratave në lidhje me Ligjin për ...
Telegrafi | 09-Dec-2019 10:13
Aktori dhe anëtari i Komitetit Ekzekutiv i OBRM-PDUKM-së Toni Mihajllovski, përmes rrjeteve sociale i ka dërguar mesazh zv.kryeministrit për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, pas deklaratave në lidhje me Ligjin për ...

Zaev: Me kujdes do vendosim për Ligjin për përdorimin e gjuhëve
Kryeministri Zoran Zaev duke komentuar qëndrimin e Bujar Osmanit për Ligjin për përdorimin e gjuhëve tha se bashkërisht do të vazhdohet të punohet në zgjidhjen ligjore dhe se nuk do të lejohet të bëheni naivë për të ...
Telegrafi | 08-Dec-2019 18:47
Kryeministri Zoran Zaev duke komentuar qëndrimin e Bujar Osmanit për Ligjin për përdorimin e gjuhëve tha se bashkërisht do të vazhdohet të punohet në zgjidhjen ligjore dhe se nuk do të lejohet të bëheni naivë për të ...

Interpretime të ndryshme për rekomandimet e Komisionit të Venecias për Ligjin e Gjuhëve
Ditëve të fundit partnerët qeveritar LSDM dhe BDI dolën me interpretime të ndryshme për rekomandimet e Komisionit Venecias për Ligjin e Gjuhëve, edhe pse raporti zyrtar i Komisionit madje sot duhet tërësisht të jetë i ...
Albportali | 09-Dec-2019 12:18
Ditëve të fundit partnerët qeveritar LSDM dhe BDI dolën me interpretime të ndryshme për rekomandimet e Komisionit Venecias për Ligjin e Gjuhëve, edhe pse raporti zyrtar i Komisionit madje sot duhet tërësisht të jetë i ...

Interpretime të ndryshme për rekomandimet e Komisionit Venecias për Ligjin e gjuhëve
Ditëve të fundit partnerët qeveritar LSDM dhe BDI dolën me interpretime të ndryshme për rekomandimet e Komisionit Venecias për Ligjin e gjuhëve, edhe pse raporti zyrtar i Komisionit madje sot duhet tërësisht të jetë i ...
TetovaSot | 09-Dec-2019 12:06
Ditëve të fundit partnerët qeveritar LSDM dhe BDI dolën me interpretime të ndryshme për rekomandimet e Komisionit Venecias për Ligjin e gjuhëve, edhe pse raporti zyrtar i Komisionit madje sot duhet tërësisht të jetë i ...

Për OBRM-PDUKM-në është e papranueshme kërkesa që zyrtarizimi i gjuhës shqipe të zbatohet me ndryshim të Kushtetutës
Partia maqedoanse opozitare OBRM-PDUKM insiston në përpilimin e një ligji të ri për gjuhët që do të ishte në pajtueshmëri me Kushtetutë, nenet por edhe me rekomandimet e Komisionit të Venedikut. Nga OBRM-PDUKM theksojnë ...
Telegrafi | 08-Dec-2019 17:10
Partia maqedoanse opozitare OBRM-PDUKM insiston në përpilimin e një ligji të ri për gjuhët që do të ishte në pajtueshmëri me Kushtetutë, nenet por edhe me rekomandimet e Komisionit të Venedikut. Nga OBRM-PDUKM theksojnë ...

Interpretime të ndryshme për rekomandimet e Komisionit Venecias për Ligjin e gjuhëve
Shkup, 9 dhjetor 2019 (MEDIAL) – Ditëve të fundit partnerët qeveritar LSDM dhe BDI dolën me interpretime të ndryshme për rekomandimet e Komisionit Venecias për Ligjin e gjuhëve, edhe pse raporti zyrtar i Komisionit ...
Medial | 09-Dec-2019 11:28
Shkup, 9 dhjetor 2019 (MEDIAL) – Ditëve të fundit partnerët qeveritar LSDM dhe BDI dolën me interpretime të ndryshme për rekomandimet e Komisionit Venecias për Ligjin e gjuhëve, edhe pse raporti zyrtar i Komisionit ...

Interpretime të ndryshme për rekomandimet e Komisionit Venecias për Ligjin e gjuhëve
Shkup, 9 dhjetor – Ditëve të fundit partnerët qeveritar LSDM dhe BDI dolën me interpretime të ndryshme për rekomandimet e Komisionit Venecias për Ligjin e gjuhëve, edhe pse raporti zyrtar i Komisionit madje sot duhet ...
Koha.mk | 09-Dec-2019 11:27
Shkup, 9 dhjetor – Ditëve të fundit partnerët qeveritar LSDM dhe BDI dolën me interpretime të ndryshme për rekomandimet e Komisionit Venecias për Ligjin e gjuhëve, edhe pse raporti zyrtar i Komisionit madje sot duhet ...

Mihajllovski: Kot frikësohesh Bujar Osmani, ne maqedonasit jemi kthyer para 1945
Aktori dhe anëtari i Komitetit Ekzekutiv i OBRM-PDUKM-së Toni Mihajllovski, përmes rrjeteve sociale i ka dërguar mesazh zv.kryeministrit për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, pas deklaratave në lidhje me Ligjin për ...
Arbresh | 09-Dec-2019 10:25
Aktori dhe anëtari i Komitetit Ekzekutiv i OBRM-PDUKM-së Toni Mihajllovski, përmes rrjeteve sociale i ka dërguar mesazh zv.kryeministrit për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, pas deklaratave në lidhje me Ligjin për ...

Venediku vetëm sa i lagu themelet e gjuhës shqipe
Nga Vebi BEXHETI/ Pengesat per zbatimin e gjuhës shqipe nuk kanë të ndalur, madje kohëve të fundit duke e keqpërdorur edhe ,,Komisionin e Venecias”, që me çdo kusht ky ligj ta humb kuptimin dhe mos të jetësohet assesi. ...
Aktuale.MK | 09-Dec-2019 10:19
Nga Vebi BEXHETI/ Pengesat per zbatimin e gjuhës shqipe nuk kanë të ndalur, madje kohëve të fundit duke e keqpërdorur edhe ,,Komisionin e Venecias”, që me çdo kusht ky ligj ta humb kuptimin dhe mos të jetësohet assesi. ...

Venediku vetëm sa i lagu themelet e gjuhës shqipe!
Nga Vebi BEXHETI/ Pengesat per zbatimin e gjuhës shqipe nuk kanë të ndalur, madje kohëve të fundit duke e keqpërdorur edhe ,,Komisionin e Venecias”, që me çdo kusht ky ligj ta humb kuptimin dhe mos të jetësohet assesi. ...
Ina-Online | 09-Dec-2019 10:16
Nga Vebi BEXHETI/ Pengesat per zbatimin e gjuhës shqipe nuk kanë të ndalur, madje kohëve të fundit duke e keqpërdorur edhe ,,Komisionin e Venecias”, që me çdo kusht ky ligj ta humb kuptimin dhe mos të jetësohet assesi. ...

Bexheti: Opinioni Komisionit të Venecias krijon një situatë të re politike
Në një intervistë për Zërin e Amerikës, zëdhënësi i partisë Aleanca për Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, Flakron Bexheti foli për ndikimin që do të ketë opinioni i Komisionit të Venecias mbi përdorimin e dygjuhësisë ...
Flaka | 08-Dec-2019 23:21
Në një intervistë për Zërin e Amerikës, zëdhënësi i partisë Aleanca për Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, Flakron Bexheti foli për ndikimin që do të ketë opinioni i Komisionit të Venecias mbi përdorimin e dygjuhësisë ...

Bexheti: Ligji i përdorimit të gjuhës nuk duhet të ndryshohet (VIDEO)
Në një intervistë për Zërin e Amerikës, zëdhënësi i partisë Aleanca për Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, Flakron Bexheti foli për ndikimin që do të ketë opinioni i Komisionit të Venecias mbi përdorimin e dygjuhësisë ...
Ina-Online | 08-Dec-2019 22:13
Në një intervistë për Zërin e Amerikës, zëdhënësi i partisë Aleanca për Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, Flakron Bexheti foli për ndikimin që do të ketë opinioni i Komisionit të Venecias mbi përdorimin e dygjuhësisë ...

Zaev: Të mos lejojmë të jemi naiv, të hapim gjëra që mund të na ndajnë
Bashkë do të vazhdojmë t’i vërtetojmë hapat e ardhshëm lidhur me zgjidhjen ligjore, pasi përfundimisht nuk do të lejojmë të jemi naiv asnjëri prej nesh dhe të hapim përsëri disa punë që mund të na ndajnë, ka thënë ...
TetovaSot | 08-Dec-2019 21:45
Bashkë do të vazhdojmë t’i vërtetojmë hapat e ardhshëm lidhur me zgjidhjen ligjore, pasi përfundimisht nuk do të lejojmë të jemi naiv asnjëri prej nesh dhe të hapim përsëri disa punë që mund të na ndajnë, ka thënë ...

Komisioni i Venecias, Zaev: Mos bëhemi naiv e të hapim çështje që na ndajnë
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, e komentoi qëndrimin e Bujar Osmanit rreth Komisionit të Venecias duke theksuar se bashkërisht do të përcaktohen hapat e mëtutjeshëm që kanë të bëjnë me vet zgjidhjen ...
InFokusi | 08-Dec-2019 19:50
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, e komentoi qëndrimin e Bujar Osmanit rreth Komisionit të Venecias duke theksuar se bashkërisht do të përcaktohen hapat e mëtutjeshëm që kanë të bëjnë me vet zgjidhjen ...

Zaev: Ligji i gjuhës na bashkoi më shumë
Zaev: Të mos lejojmë të jemi naiv, të hapim gjëra që mund të na ndajnë Bashkë do të vazhdojmë t’i vërtetojmë hapat e ardhshëm lidhur me zgjidhjen ligjore, pasi përfundimisht nuk do të lejojmë të jemi naiv asnjëri prej ...
Aktuale.MK | 08-Dec-2019 19:47
Zaev: Të mos lejojmë të jemi naiv, të hapim gjëra që mund të na ndajnë Bashkë do të vazhdojmë t’i vërtetojmë hapat e ardhshëm lidhur me zgjidhjen ligjore, pasi përfundimisht nuk do të lejojmë të jemi naiv asnjëri prej ...

Komisioni i Venecias, Zaev: Mos bëhemi naiv e të hapim çështje që na ndajnë
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, e komentoi qëndrimin e Bujar Osmanit rreth Komisionit të Venecias duke theksuar se bashkërisht do të përcaktohen hapat e mëtutjeshëm që kanë të bëjnë me vet zgjidhjen ...
Zeri | 08-Dec-2019 19:45
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, e komentoi qëndrimin e Bujar Osmanit rreth Komisionit të Venecias duke theksuar se bashkërisht do të përcaktohen hapat e mëtutjeshëm që kanë të bëjnë me vet zgjidhjen ...

Komisioni i Venecias, Zaev: Mos bëhemi naiv e të hapim çështje që na ndajnë
“Gjithmonë kemi qenë konzistent ndaj deklaratave dhe atë që dua edhe njëherë ta riafirmoj para opinionit është se shumë gjëra të bukura ndodhën në 2 vitet e fundit, në të cilat populli jonë, të gjitha bashkësitë etnike, ...
Lajminet | 08-Dec-2019 19:45
“Gjithmonë kemi qenë konzistent ndaj deklaratave dhe atë që dua edhe njëherë ta riafirmoj para opinionit është se shumë gjëra të bukura ndodhën në 2 vitet e fundit, në të cilat populli jonë, të gjitha bashkësitë etnike, ...

Komisioni i Venecias, Zaev: Mos bëhemi naiv e të hapim çështje që na ndajnë
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, e komentoi qëndrimin e Bujar Osmanit rreth Komisionit të Venecias duke theksuar se bashkërisht do të përcaktohen hapat e mëtutjeshëm që kanë të bëjnë me vet zgjidhjen ...
Klan Kosova | 08-Dec-2019 19:35
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, e komentoi qëndrimin e Bujar Osmanit rreth Komisionit të Venecias duke theksuar se bashkërisht do të përcaktohen hapat e mëtutjeshëm që kanë të bëjnë me vet zgjidhjen ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved