ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 09/12/2019 10:58

Krasniqi: Të fokusohemi tek rezultati i PISA-s, jo tek etiketimet e doktorave të shkencave!

Krasniqi: Të fokusohemi tek rezultati i PISA-s, jo tek etiketimet e doktorave të shkencave!
Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, sot ka publikuar raportin e vlerësimit ndërkombëtar të nxënësve PISA 2018. Sipas këtij raporti, Kosova doli të jetë e treta nga fundi, ndërsa nuk u shënua aspak progres që ...
Indeks Online | 03-Dec-2019 21:47
Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, sot ka publikuar raportin e vlerësimit ndërkombëtar të nxënësve PISA 2018. Sipas këtij raporti, Kosova doli të jetë e treta nga fundi, ndërsa nuk u shënua aspak progres që ...

Dështimi në PISA, fajësohen qeveritë dhe mësimdhënësit
Arsimit në Kosovë nuk i është kushtuar rëndësi nga asnjë qeveri e deritanishme, gjë që ka sjellë deri tek dështimi në PISA. Kështu është shprehur profesori universitar, Milazim Krasniqi, i cili thotë se ka një numër të ...
AlbInfo | 03-Dec-2019 21:02
Arsimit në Kosovë nuk i është kushtuar rëndësi nga asnjë qeveri e deritanishme, gjë që ka sjellë deri tek dështimi në PISA. Kështu është shprehur profesori universitar, Milazim Krasniqi, i cili thotë se ka një numër të ...

Hoti: Duhen 20 vjet për të ndryshuar sistemin e arsimit në Kosovë
Agron Hoti, njohës i qështjeve të BE-së, pas rezultateve të dobëta të Kosovës në testin Pisa ka bërë një analizë duke treguar se pse është në këtë gjendje arsimi i Kosovës. Ai tha se po kritikojmë veqse kritikën dhe se ...
InFokusi | 03-Dec-2019 20:59
Agron Hoti, njohës i qështjeve të BE-së, pas rezultateve të dobëta të Kosovës në testin Pisa ka bërë një analizë duke treguar se pse është në këtë gjendje arsimi i Kosovës. Ai tha se po kritikojmë veqse kritikën dhe se ...

Dështimi në PISA, akuzohen qeveritë dhe mësimdhënësit
Kosova edhe këtë vit ka dështuar në testin PISA, duke mos shënuar ngritje nga hera e kaluar. E ky dështim i Kosovës, nga ekspertët e fushës së arsimit thuhet se ka qenë i pritshëm. Arsimit në Kosovë nuk i është kushtuar ...
Medial | 03-Dec-2019 20:41
Kosova edhe këtë vit ka dështuar në testin PISA, duke mos shënuar ngritje nga hera e kaluar. E ky dështim i Kosovës, nga ekspertët e fushës së arsimit thuhet se ka qenë i pritshëm. Arsimit në Kosovë nuk i është kushtuar ...

Dështimi në PISA, akuzohen qeveritë dhe mësimdhënësit
Kosova edhe këtë vit ka dështuar në testin PISA, duke mos shënuar ngritje nga hera e kaluar. E ky dështim i Kosovës, nga ekspertët e fushës së arsimit thuhet se ka qenë i pritshëm. Arsimit në Kosovë nuk i është kushtuar ...
Telegrafi | 03-Dec-2019 20:30
Kosova edhe këtë vit ka dështuar në testin PISA, duke mos shënuar ngritje nga hera e kaluar. E ky dështim i Kosovës, nga ekspertët e fushës së arsimit thuhet se ka qenë i pritshëm. Arsimit në Kosovë nuk i është kushtuar ...

Dështimi në PISA, jo befasues por zhgënjyes (VIDEO)
Dështoi për herë të dytë. Veçse, këtë herë rezultatet e Kosovës në testin ndërkombëtar PISA 2018 nuk janë befasuese për opinionin, siç kishin qenë ato të 2015-ës. Për më tepër për njohësin e arsimit Dukagjin Popovci, ...
Klan Kosova | 03-Dec-2019 20:12
Dështoi për herë të dytë. Veçse, këtë herë rezultatet e Kosovës në testin ndërkombëtar PISA 2018 nuk janë befasuese për opinionin, siç kishin qenë ato të 2015-ës. Për më tepër për njohësin e arsimit Dukagjin Popovci, ...

Dështimi në PISA, jo befasues por zhgënjyes (VIDEO)
Dështoi për herë të dytë. Veçse, këtë herë rezultatet e Kosovës në testin ndërkombëtar PISA 2018 nuk janë befasuese për opinionin, siç kishin qenë ato të 2015-ës. Për më tepër për njohësin e arsimit Dukagjin Popovci, ...
Medial | 03-Dec-2019 20:12
Dështoi për herë të dytë. Veçse, këtë herë rezultatet e Kosovës në testin ndërkombëtar PISA 2018 nuk janë befasuese për opinionin, siç kishin qenë ato të 2015-ës. Për më tepër për njohësin e arsimit Dukagjin Popovci, ...

VV dhe LDK fajësojnë politikën për dështimin në PISA (VIDEO)
E treta nga fundi. Nxënësit kosovarë dështuan edhe njëherë që ta tregojnë vetën në testimin e organizuar nga PISA në lexim, matematikë e shkencë. Megjithatë, 15 vjeçarët që u testuan nuk po lihen fajtor nga ...
Klan Kosova | 03-Dec-2019 20:12
E treta nga fundi. Nxënësit kosovarë dështuan edhe njëherë që ta tregojnë vetën në testimin e organizuar nga PISA në lexim, matematikë e shkencë. Megjithatë, 15 vjeçarët që u testuan nuk po lihen fajtor nga ...

RAPORTI/ OECD vlerësim arsimit në vend: Përmirësim i qënësishëm i standarteve
Në mes të traumës dhe dhimbjes që shkaktoi tërmeti i 26 dhjetorit vjen një lajm i mirë për arsimin shqiptar. Në 3 dhjetor është publikuar raporti vjetor i OECD (Organizata e Kooperimit dhe Bashkëpunimit Ekonomik) mbi ...
GazetaTema | 03-Dec-2019 17:33
Në mes të traumës dhe dhimbjes që shkaktoi tërmeti i 26 dhjetorit vjen një lajm i mirë për arsimin shqiptar. Në 3 dhjetor është publikuar raporti vjetor i OECD (Organizata e Kooperimit dhe Bashkëpunimit Ekonomik) mbi ...

Kosova përsëri dobët në testin PISA (VIDEO)
Si më 2015, njëjtë edhe më 2018. Kosova doli dobët pas testimin në arsim, i njohur si PISA, njofton Klan Kosova. Nga 79 vende pjesëmarrëse të botës, Kosova është e 77-ta. Rezultatet që u përgatitën nga Organizata për ...
Klan Kosova | 03-Dec-2019 20:06
Si më 2015, njëjtë edhe më 2018. Kosova doli dobët pas testimin në arsim, i njohur si PISA, njofton Klan Kosova. Nga 79 vende pjesëmarrëse të botës, Kosova është e 77-ta. Rezultatet që u përgatitën nga Organizata për ...

PISA, Kosova në vendin e 77 nga 79 shtete pjesëmarrëse
Programi ndërkombëtar për vlerësimin e nxënësve, i njohur si PISA e radhit Kosovën këtë vit në vendin e 77 nga 79 shtete pjesëmarrëse. Rezultatet e këtij testi nuk kanë shënuar përmirësim nga hera e kaluar, përkatësisht ...
Zeri Amerikes | 03-Dec-2019 19:42
Programi ndërkombëtar për vlerësimin e nxënësve, i njohur si PISA e radhit Kosovën këtë vit në vendin e 77 nga 79 shtete pjesëmarrëse. Rezultatet e këtij testi nuk kanë shënuar përmirësim nga hera e kaluar, përkatësisht ...

Haradinaj nuk çuditet me rezultatin në PISA: E dimë gjendjen në arsim, nuk është e mirë
Gjatë kësaj të marte është publikuar rezultati “PISA”, ku edhe këtë vit Kosova zë një pozitë jo të mirë. Në listën e rezultateve Kosova zë vendin e treta nga numërimi prej fundit të listës, shkruan gazeta inFokus. E ...
InFokusi | 03-Dec-2019 19:24
Gjatë kësaj të marte është publikuar rezultati “PISA”, ku edhe këtë vit Kosova zë një pozitë jo të mirë. Në listën e rezultateve Kosova zë vendin e treta nga numërimi prej fundit të listës, shkruan gazeta inFokus. E ...

Kosova duhet ta ketë kryeprioritet kombëtar arsimin, thotë Nagavci
Rezultatet e kaluara të testit PISA 2015, kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, i kishte quajtur të turpshme, ndërsa tani pas rezultateve të fundit, ai ka thënë vetëm se arsimi në Kosovë është gjendje jo të mirë. ...
EkonomiaOnline | 03-Dec-2019 19:12
Rezultatet e kaluara të testit PISA 2015, kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, i kishte quajtur të turpshme, ndërsa tani pas rezultateve të fundit, ai ka thënë vetëm se arsimi në Kosovë është gjendje jo të mirë. ...

Kosova duhet ta ketë kryeprioritet kombëtar arsimin, thotë Nagavci
Rezultatet e kaluara të testit PISA 2015, kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, i kishte quajtur të turpshme, ndërsa tani pas rezultateve të fundit, ai ka thënë vetëm se arsimi në Kosovë është gjendje jo të mirë. ...
Koha.net | 03-Dec-2019 19:09
Rezultatet e kaluara të testit PISA 2015, kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, i kishte quajtur të turpshme, ndërsa tani pas rezultateve të fundit, ai ka thënë vetëm se arsimi në Kosovë është gjendje jo të mirë. ...

PISA, mësoni se ku është rradhitur Zvicra
Nxënësit zviceranë janë “top” sa u përket rezultateve në matematikë, mbimesatarë në shkencat natyrore ndërsa të dobët në lexim. Këtë gjendje e ka konstatuar studimi i Pisa-s për vitin 2018, të cilin e ka publikuar sot ...
Lajminet | 03-Dec-2019 19:01
Nxënësit zviceranë janë “top” sa u përket rezultateve në matematikë, mbimesatarë në shkencat natyrore ndërsa të dobët në lexim. Këtë gjendje e ka konstatuar studimi i Pisa-s për vitin 2018, të cilin e ka publikuar sot ...

Matoshi fajëson institucionet për rezultatet në Pisa
Halil Matoshi, këshilltar i kryeministrit në detyrë, ka thënë se fajtor për rezultatet në testin Pisa janë institucionet e shtetit. Duke i quajtur “Kotësidashës hem PISA” ai tha se shqiptari nga natyra është ...
InFokusi | 03-Dec-2019 18:24
Halil Matoshi, këshilltar i kryeministrit në detyrë, ka thënë se fajtor për rezultatet në testin Pisa janë institucionet e shtetit. Duke i quajtur “Kotësidashës hem PISA” ai tha se shqiptari nga natyra është ...

PISA: Zvicra, në vendin e 11-të në matematikë, e dobët në lexim
Nxënësit zviceranë janë “top” sa u përket rezultateve në matematikë, mbimesatarë në shkencat natyrore ndërsa të dobët në lexim. Këtë gjendje e ka konstatuar studimi i Pisa-s për vitin 2018, të cilin e ka publikuar sot ...
AlbInfo | 03-Dec-2019 18:21
Nxënësit zviceranë janë “top” sa u përket rezultateve në matematikë, mbimesatarë në shkencat natyrore ndërsa të dobët në lexim. Këtë gjendje e ka konstatuar studimi i Pisa-s për vitin 2018, të cilin e ka publikuar sot ...

Rang lista e PISA, ASH i përgjigjet Ademit
Aleanca për Shqiptarët (ASH) i është përgjigjur ministrit të Arsimit, Arbër Ademi lidhur me arsyetimet e tij pas daljes së rezultateve nga testi PISA. “Dëgjuam ministrin e arsimit, respektivisht “docentin” më të njohur ...
Ina-Online | 03-Dec-2019 18:04
Aleanca për Shqiptarët (ASH) i është përgjigjur ministrit të Arsimit, Arbër Ademi lidhur me arsyetimet e tij pas daljes së rezultateve nga testi PISA. “Dëgjuam ministrin e arsimit, respektivisht “docentin” më të njohur ...

Pupovci: Përgjegjësia politike për gjendjen në arsim bie mbi Ministrinë, të rritet llogaridhënia
Njohësi i çështjeve të arsimit në vend, Dukagjin Pupovci ishte i ftuar në “Express Intervistën” në KTV me ç’rast u diskutua për rangimin e Kosovës në PISA. Kujtojmë se nga testimet në PISA në matematikë, lexim dhe ...
Koha.net | 03-Dec-2019 18:00
Njohësi i çështjeve të arsimit në vend, Dukagjin Pupovci ishte i ftuar në “Express Intervistën” në KTV me ç’rast u diskutua për rangimin e Kosovës në PISA. Kujtojmë se nga testimet në PISA në matematikë, lexim dhe ...

Rang lista e PISA, ASH i përgjigjet Ademit
Dëgjuam ministrin e arsimit, respektivisht “docentin” më të njohur se si lavdërohet me rezultatet e testit te PISA. Imagjinoni, Maqedonia e Veriut e zë pozitën e 67 prej gjithsej 79 shteteve që janë testuar dhe ai ...
TetovaSot | 03-Dec-2019 17:57
Dëgjuam ministrin e arsimit, respektivisht “docentin” më të njohur se si lavdërohet me rezultatet e testit te PISA. Imagjinoni, Maqedonia e Veriut e zë pozitën e 67 prej gjithsej 79 shteteve që janë testuar dhe ai ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved