ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 13/12/2019 05:59

7 vende të BE letër Presidentit Juncker: Deri në janar 2020, propozime konkrete për integrimin e Shqipërisë dhe M.Veriut

7 vende të BE letër Presidentit Juncker: Deri në janar 2020, propozime konkrete për integrimin e Shqipërisë dhe M.Veriut
Shtatë vende anëtarët e BE i kanë bërë thirrje Komisionit Evropian të përpunojë deri në janar 2020 propozime konkrete për mënyra për të përmirësuar efektivitetin e procesit të pranimit, si një instrument për të ...
BalkanWeb | 19-Nov-2019 13:49
Shtatë vende anëtarët e BE i kanë bërë thirrje Komisionit Evropian të përpunojë deri në janar 2020 propozime konkrete për mënyra për të përmirësuar efektivitetin e procesit të pranimit, si një instrument për të ...

“Një përpjekje për të penguar zgjerimin”, nënkryetarja e CDU/CSU gjermane kritika të ashpra propozimit francez për BE
Nënkryetarja e grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestagun Gjerman, Katja Leikert e kritikon ashpër propozimin francez për zgjerimin. Në një deklaratë për DW ajo tërheq vëmendjen edhe për pasojat negative të tij. ...
BalkanWeb | 19-Nov-2019 13:39
Nënkryetarja e grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestagun Gjerman, Katja Leikert e kritikon ashpër propozimin francez për zgjerimin. Në një deklaratë për DW ajo tërheq vëmendjen edhe për pasojat negative të tij. ...

7 vende të BE letër Juncker-it: Evropa jo e plotë pa Ballkanin Perëndimor
7 vende anëtarët e BE i kanë bërë thirrje Komisionit Evropian të përpunojë deri në janar 2020 propozime konkrete për mënyra për të përmirësuar efektivitetin e procesit të pranimit, si një instrument për të mbështetur ...
Top Channel | 19-Nov-2019 13:19
7 vende anëtarët e BE i kanë bërë thirrje Komisionit Evropian të përpunojë deri në janar 2020 propozime konkrete për mënyra për të përmirësuar efektivitetin e procesit të pranimit, si një instrument për të mbështetur ...

Gjermania sulmon Francën: Po përpiqet të pengojë zgjerimin e BE
Nënkryetarja e grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestagun Gjerman, Katja Leikert, në një përgjigje dhënë Deutsche Welle-s është shprehur me kritika ndaj propozimit të qeverisë franceze për reformimin e procesit të ...
VizionPlus | 19-Nov-2019 14:59
Nënkryetarja e grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestagun Gjerman, Katja Leikert, në një përgjigje dhënë Deutsche Welle-s është shprehur me kritika ndaj propozimit të qeverisë franceze për reformimin e procesit të ...

Krerët e diplomacisë europiane parashikojnë një datë tjetër për negociatat e Shqipërisë, në prill
“ Propozimi francez është shumë i gjerë. Eshtë mirë që shtetet anëtare kanë propozimet e tyre, por duhet të presim që ekipi i ri i Komisionit Europian të fillojë punën, në mënyrë që të arrijmë unanimitetin për hapjen e ...
GazetaTema | 19-Nov-2019 11:37
“ Propozimi francez është shumë i gjerë. Eshtë mirë që shtetet anëtare kanë propozimet e tyre, por duhet të presim që ekipi i ri i Komisionit Europian të fillojë punën, në mënyrë që të arrijmë unanimitetin për hapjen e ...

Strategjia e re e zgjerimit/ Gjermania përgjigje Francës: E diskutojmë nëse nuk vonohen negociatat me Shqipërinë
Propozimi francez për zgjerimin e BE-së pritet me kritika. Qeveria gjermane është e hapur për ta diskutuar propozimin, por kërkon që ai të mos ketë ndikim mbi çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.
Top Channel | 19-Nov-2019 11:00
Propozimi francez për zgjerimin e BE-së pritet me kritika. Qeveria gjermane është e hapur për ta diskutuar propozimin, por kërkon që ai të mos ketë ndikim mbi çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

“Evropa nuk ia kthen shpinën Ballkanit Perëndimor”
Ministrja e Jashtme e Finlandës, Tytti Tuppurainen theksoi se Evropa nuk do t’ia kthejë shpinën Ballkanit Perëndimor. Pas debatit në Këshillin e BE-së, shefja e diplomacisë finlandeze tha se shtetet-anëtare shpalosën ...
Alsat-M | 19-Nov-2019 18:07
Ministrja e Jashtme e Finlandës, Tytti Tuppurainen theksoi se Evropa nuk do t’ia kthejë shpinën Ballkanit Perëndimor. Pas debatit në Këshillin e BE-së, shefja e diplomacisë finlandeze tha se shtetet-anëtare shpalosën ...

Propozimet franceze – Reformim apo fund i zgjerimit të BE?
Me një “non-paper” – dokumentin gjashtëfaqësh, një propozim jozyrtar i Francës për reformimin e procesit të zgjerimit të BE, diplomacia franceze përpiqet të zbusë një pjesë të zemërimit, me të cilin u përplas presidenti ...
VizionPlus | 19-Nov-2019 11:23
Me një “non-paper” – dokumentin gjashtëfaqësh, një propozim jozyrtar i Francës për reformimin e procesit të zgjerimit të BE, diplomacia franceze përpiqet të zbusë një pjesë të zemërimit, me të cilin u përplas presidenti ...

7 shtete të BE-së letër Juncker-it: Të gatshëm të hapim negociatat me RMV-në dhe Shqipërinë
Italia e 6 vende të tjera të BE-së i kërkojnë Komisionit Evropian një aksion konkret për të përmirësuar procesin e integrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian, transmeton OraNews Në një letër ...
Portalb | 19-Nov-2019 17:51
Italia e 6 vende të tjera të BE-së i kërkojnë Komisionit Evropian një aksion konkret për të përmirësuar procesin e integrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian, transmeton OraNews Në një letër ...

Schallenberg: Në mars dritë jeshile për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë
Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një strategji që vonon fillimin e negociatave të BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, deklaroi ministri i Jashtëm ...
Gazeta Express | 19-Nov-2019 16:56
Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një strategji që vonon fillimin e negociatave të BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, deklaroi ministri i Jashtëm ...

(VIDEO) Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria sërish në tryezën e ministrave të jashtëm të BE-së
Propozimi francez për reformimin e metodologjisë së zgjerimi, megjithatë duhet të pres Komisionin e ri Evropian. Edhe pse ishte paralajmëruar se dokumenti me propozimet franceze, do të diskutohej sot në Këshillit për ...
Shenja | 19-Nov-2019 16:37
Propozimi francez për reformimin e metodologjisë së zgjerimi, megjithatë duhet të pres Komisionin e ri Evropian. Edhe pse ishte paralajmëruar se dokumenti me propozimet franceze, do të diskutohej sot në Këshillit për ...

Plani i Macronit për reforma që vështirëson integrimin e Ballkanit Perëndimor më BE
Ka reaguar dhe SHBA-ja duke shprehur zhgënjimin me një zhvillim të tillë që edhe më tutje lë Ballkanin Perëndimor jashtë ombrellës së BE-së. Megjithatë, një qëndrim i tillë i presidentit francez Macron vjen si pasojë e ...
Lajminet | 19-Nov-2019 16:26
Ka reaguar dhe SHBA-ja duke shprehur zhgënjimin me një zhvillim të tillë që edhe më tutje lë Ballkanin Perëndimor jashtë ombrellës së BE-së. Megjithatë, një qëndrim i tillë i presidentit francez Macron vjen si pasojë e ...

Ta shohim propozimin e Francës për atë që është
Ka një zhurmë të madhe në mediat europiane sot për të ashtuquajturin propozim francez për reformimin e zgjerimit të Bashkimit Europian. Sipas informacioneve paraprake presidenca finlandeze nuk e ka pranuar, ndërkohë që ...
Respublica | 19-Nov-2019 16:11
Ka një zhurmë të madhe në mediat europiane sot për të ashtuquajturin propozim francez për reformimin e zgjerimit të Bashkimit Europian. Sipas informacioneve paraprake presidenca finlandeze nuk e ka pranuar, ndërkohë që ...

Plani i Macronit për reforma që vështirëson integrimin e Ballkanit Perëndimor më BE
Qëndrimi kundër i Francës, ka qenë vendimtarë që Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut të mos iu hapen negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian as këtë vit. Një gjë e tillë ka ngjalluar jashtëzakonisht pakënaqësi ...
Gazeta Express | 19-Nov-2019 16:08
Qëndrimi kundër i Francës, ka qenë vendimtarë që Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut të mos iu hapen negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian as këtë vit. Një gjë e tillë ka ngjalluar jashtëzakonisht pakënaqësi ...

Austria: Në mars dritë jeshile për Tiranën dhe Shkupin
Ministri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schallenberg, ka thënë se në muajin mars do të fillojë procesi i zgjerimit. “Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një ...
Shenja | 19-Nov-2019 15:47
Ministri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schallenberg, ka thënë se në muajin mars do të fillojë procesi i zgjerimit. “Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një ...

Schallenberg: Në mars dritë jeshile për Tiranën dhe Shkupin
Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një strategji që vonon fillimin e negociatave të BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, deklaroi ministri i Jashtëm ...
Alsat-M | 19-Nov-2019 15:36
Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një strategji që vonon fillimin e negociatave të BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, deklaroi ministri i Jashtëm ...

BRUKSEL – Austria: Në mars dritë jeshile për Tiranën dhe Shkupin
Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një strategji që vonon fillimin e negociatave të BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, deklaroi ministri i Jashtëm ...
Lexo | 19-Nov-2019 15:36
Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një strategji që vonon fillimin e negociatave të BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, deklaroi ministri i Jashtëm ...

LD: “Non-paper” francez është qëllim i sinqertë për perspektivën evropiane, jo alibi
Lidhja Demokratike e Maqedonisë vlerëson se propozimi i ri i Francës për ridefinimin e procesit për anëtarësim në BE, paraqet qëllim të sinqertë me të cilën konfirmohet perspektiva evropiane e Maqedonisë, ndërsa jo ...
Telegrafi | 19-Nov-2019 12:25
Lidhja Demokratike e Maqedonisë vlerëson se propozimi i ri i Francës për ridefinimin e procesit për anëtarësim në BE, paraqet qëllim të sinqertë me të cilën konfirmohet perspektiva evropiane e Maqedonisë, ndërsa jo ...

Austria: Në mars dritë jeshile për Tiranën dhe Shkupin
“Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një strategji që vonon fillimin e negociatave të BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë”, deklaroi ministri i Jashtëm ...
Lajminet | 19-Nov-2019 15:31
“Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një strategji që vonon fillimin e negociatave të BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë”, deklaroi ministri i Jashtëm ...

Ministrat e jashtëm të BE diskutime për propozimin francez bazuar në 4 parime
Franca ka prezantuar një metodologji të re për një proces negociatash anëtarësimi më efikas, më i prekshëm me vendet kandidate, i cili po diskutohet sot në Bruksel në takimin e ministrave të jashtëm të BE-së. Propozimi ...
ABCNews | 19-Nov-2019 13:48
Franca ka prezantuar një metodologji të re për një proces negociatash anëtarësimi më efikas, më i prekshëm me vendet kandidate, i cili po diskutohet sot në Bruksel në takimin e ministrave të jashtëm të BE-së. Propozimi ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved