ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 26/01/2020 05:53

Austria: Në mars dritë jeshile për Tiranën dhe Shkupin

Austria: Në mars dritë jeshile për Tiranën dhe Shkupin
Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një strategji që vonon fillimin e negociatave të BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, deklaroi ministri i Jashtëm ...
Top Channel | 19-Nov-2019 18:39
Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një strategji që vonon fillimin e negociatave të BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, deklaroi ministri i Jashtëm ...

7 vende të BE letër Presidentit Juncker: Deri në janar 2020, propozime konkrete për integrimin e Shqipërisë dhe M.Veriut
Shtatë vende anëtarët e BE i kanë bërë thirrje Komisionit Evropian të përpunojë deri në janar 2020 propozime konkrete për mënyra për të përmirësuar efektivitetin e procesit të pranimit, si një instrument për të ...
BalkanWeb | 19-Nov-2019 13:49
Shtatë vende anëtarët e BE i kanë bërë thirrje Komisionit Evropian të përpunojë deri në janar 2020 propozime konkrete për mënyra për të përmirësuar efektivitetin e procesit të pranimit, si një instrument për të ...

“Një përpjekje për të penguar zgjerimin”, nënkryetarja e CDU/CSU gjermane kritika të ashpra propozimit francez për BE
Nënkryetarja e grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestagun Gjerman, Katja Leikert e kritikon ashpër propozimin francez për zgjerimin. Në një deklaratë për DW ajo tërheq vëmendjen edhe për pasojat negative të tij. ...
BalkanWeb | 19-Nov-2019 13:39
Nënkryetarja e grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestagun Gjerman, Katja Leikert e kritikon ashpër propozimin francez për zgjerimin. Në një deklaratë për DW ajo tërheq vëmendjen edhe për pasojat negative të tij. ...

7 vende të BE letër Juncker-it: Evropa jo e plotë pa Ballkanin Perëndimor
7 vende anëtarët e BE i kanë bërë thirrje Komisionit Evropian të përpunojë deri në janar 2020 propozime konkrete për mënyra për të përmirësuar efektivitetin e procesit të pranimit, si një instrument për të mbështetur ...
Top Channel | 19-Nov-2019 13:19
7 vende anëtarët e BE i kanë bërë thirrje Komisionit Evropian të përpunojë deri në janar 2020 propozime konkrete për mënyra për të përmirësuar efektivitetin e procesit të pranimit, si një instrument për të mbështetur ...

Gjermania sulmon Francën: Po përpiqet të pengojë zgjerimin e BE
Nënkryetarja e grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestagun Gjerman, Katja Leikert, në një përgjigje dhënë Deutsche Welle-s është shprehur me kritika ndaj propozimit të qeverisë franceze për reformimin e procesit të ...
VizionPlus | 19-Nov-2019 14:59
Nënkryetarja e grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestagun Gjerman, Katja Leikert, në një përgjigje dhënë Deutsche Welle-s është shprehur me kritika ndaj propozimit të qeverisë franceze për reformimin e procesit të ...

Krerët e diplomacisë europiane parashikojnë një datë tjetër për negociatat e Shqipërisë, në prill
“ Propozimi francez është shumë i gjerë. Eshtë mirë që shtetet anëtare kanë propozimet e tyre, por duhet të presim që ekipi i ri i Komisionit Europian të fillojë punën, në mënyrë që të arrijmë unanimitetin për hapjen e ...
GazetaTema | 19-Nov-2019 11:37
“ Propozimi francez është shumë i gjerë. Eshtë mirë që shtetet anëtare kanë propozimet e tyre, por duhet të presim që ekipi i ri i Komisionit Europian të fillojë punën, në mënyrë që të arrijmë unanimitetin për hapjen e ...

Strategjia e re e zgjerimit/ Gjermania përgjigje Francës: E diskutojmë nëse nuk vonohen negociatat me Shqipërinë
Propozimi francez për zgjerimin e BE-së pritet me kritika. Qeveria gjermane është e hapur për ta diskutuar propozimin, por kërkon që ai të mos ketë ndikim mbi çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.
Top Channel | 19-Nov-2019 11:00
Propozimi francez për zgjerimin e BE-së pritet me kritika. Qeveria gjermane është e hapur për ta diskutuar propozimin, por kërkon që ai të mos ketë ndikim mbi çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Propozimet franceze – Reformim apo fund i zgjerimit të BE?
Me një “non-paper” – dokumentin gjashtëfaqësh, një propozim jozyrtar i Francës për reformimin e procesit të zgjerimit të BE, diplomacia franceze përpiqet të zbusë një pjesë të zemërimit, me të cilin u përplas presidenti ...
VizionPlus | 19-Nov-2019 11:23
Me një “non-paper” – dokumentin gjashtëfaqësh, një propozim jozyrtar i Francës për reformimin e procesit të zgjerimit të BE, diplomacia franceze përpiqet të zbusë një pjesë të zemërimit, me të cilin u përplas presidenti ...

Gjashtë vende të BE-së kërkojnë hapjen e negociatave me Shkupin dhe Tiranën
Ministrat e punëve të jashtme të shteteve të Austrisë, Republikës Çeke, Polonisë, Republikës Sllovake, Italisë dhe Sllovenisë kanë dërguar një letër Presidentit të Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, në të cilën ...
Alsat-M | 19-Nov-2019 18:20
Ministrat e punëve të jashtme të shteteve të Austrisë, Republikës Çeke, Polonisë, Republikës Sllovake, Italisë dhe Sllovenisë kanë dërguar një letër Presidentit të Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, në të cilën ...

“Evropa nuk ia kthen shpinën Ballkanit Perëndimor”
Ministrja e Jashtme e Finlandës, Tytti Tuppurainen theksoi se Evropa nuk do t’ia kthejë shpinën Ballkanit Perëndimor. Pas debatit në Këshillin e BE-së, shefja e diplomacisë finlandeze tha se shtetet-anëtare shpalosën ...
Alsat-M | 19-Nov-2019 18:07
Ministrja e Jashtme e Finlandës, Tytti Tuppurainen theksoi se Evropa nuk do t’ia kthejë shpinën Ballkanit Perëndimor. Pas debatit në Këshillin e BE-së, shefja e diplomacisë finlandeze tha se shtetet-anëtare shpalosën ...

7 shtete të BE-së letër Juncker-it: Të gatshëm të hapim negociatat me RMV-në dhe Shqipërinë
Italia e 6 vende të tjera të BE-së i kërkojnë Komisionit Evropian një aksion konkret për të përmirësuar procesin e integrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian, transmeton OraNews Në një letër ...
Portalb | 19-Nov-2019 17:51
Italia e 6 vende të tjera të BE-së i kërkojnë Komisionit Evropian një aksion konkret për të përmirësuar procesin e integrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian, transmeton OraNews Në një letër ...

Schallenberg: Në mars dritë jeshile për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë
Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një strategji që vonon fillimin e negociatave të BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, deklaroi ministri i Jashtëm ...
Gazeta Express | 19-Nov-2019 16:56
Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një strategji që vonon fillimin e negociatave të BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, deklaroi ministri i Jashtëm ...

(VIDEO) Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria sërish në tryezën e ministrave të jashtëm të BE-së
Propozimi francez për reformimin e metodologjisë së zgjerimi, megjithatë duhet të pres Komisionin e ri Evropian. Edhe pse ishte paralajmëruar se dokumenti me propozimet franceze, do të diskutohej sot në Këshillit për ...
Shenja | 19-Nov-2019 16:37
Propozimi francez për reformimin e metodologjisë së zgjerimi, megjithatë duhet të pres Komisionin e ri Evropian. Edhe pse ishte paralajmëruar se dokumenti me propozimet franceze, do të diskutohej sot në Këshillit për ...

Plani i Macronit për reforma që vështirëson integrimin e Ballkanit Perëndimor më BE
Ka reaguar dhe SHBA-ja duke shprehur zhgënjimin me një zhvillim të tillë që edhe më tutje lë Ballkanin Perëndimor jashtë ombrellës së BE-së. Megjithatë, një qëndrim i tillë i presidentit francez Macron vjen si pasojë e ...
Lajminet | 19-Nov-2019 16:26
Ka reaguar dhe SHBA-ja duke shprehur zhgënjimin me një zhvillim të tillë që edhe më tutje lë Ballkanin Perëndimor jashtë ombrellës së BE-së. Megjithatë, një qëndrim i tillë i presidentit francez Macron vjen si pasojë e ...

Ta shohim propozimin e Francës për atë që është
Ka një zhurmë të madhe në mediat europiane sot për të ashtuquajturin propozim francez për reformimin e zgjerimit të Bashkimit Europian. Sipas informacioneve paraprake presidenca finlandeze nuk e ka pranuar, ndërkohë që ...
Respublica | 19-Nov-2019 16:11
Ka një zhurmë të madhe në mediat europiane sot për të ashtuquajturin propozim francez për reformimin e zgjerimit të Bashkimit Europian. Sipas informacioneve paraprake presidenca finlandeze nuk e ka pranuar, ndërkohë që ...

Plani i Macronit për reforma që vështirëson integrimin e Ballkanit Perëndimor më BE
Qëndrimi kundër i Francës, ka qenë vendimtarë që Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut të mos iu hapen negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian as këtë vit. Një gjë e tillë ka ngjalluar jashtëzakonisht pakënaqësi ...
Gazeta Express | 19-Nov-2019 16:08
Qëndrimi kundër i Francës, ka qenë vendimtarë që Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut të mos iu hapen negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian as këtë vit. Një gjë e tillë ka ngjalluar jashtëzakonisht pakënaqësi ...

Austria: Në mars dritë jeshile për Tiranën dhe Shkupin
Ministri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schallenberg, ka thënë se në muajin mars do të fillojë procesi i zgjerimit. “Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një ...
Shenja | 19-Nov-2019 15:47
Ministri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schallenberg, ka thënë se në muajin mars do të fillojë procesi i zgjerimit. “Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një ...

Shqipëria formulë e re për integrimin në BE? Ministrja e Jashtme e Suedisë zbërthen propozimin e presidentit Marcon në Tiranë
Postuar: 19/11/2019 - 15:37 Ministrja e Jashtme e Suedisë gjatë vizitës së saj zyrtare sot në Tiranës tha se propozimi francez për një formulë të re për integrimin e Ballkanit Perëndimor brenda Bashkimit Europian do të ...
Sot.Al | 19-Nov-2019 15:39
Postuar: 19/11/2019 - 15:37 Ministrja e Jashtme e Suedisë gjatë vizitës së saj zyrtare sot në Tiranës tha se propozimi francez për një formulë të re për integrimin e Ballkanit Perëndimor brenda Bashkimit Europian do të ...

Schallenberg: Në mars dritë jeshile për Tiranën dhe Shkupin
Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një strategji që vonon fillimin e negociatave të BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, deklaroi ministri i Jashtëm ...
Alsat-M | 19-Nov-2019 15:36
Jemi të gatshëm të reflektojmë mbi reformën e procesit të zgjerimit, por kjo nuk duhet të çojë në një strategji që vonon fillimin e negociatave të BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, deklaroi ministri i Jashtëm ...

LD: “Non-paper” francez është qëllim i sinqertë për perspektivën evropiane, jo alibi
Lidhja Demokratike e Maqedonisë vlerëson se propozimi i ri i Francës për ridefinimin e procesit për anëtarësim në BE, paraqet qëllim të sinqertë me të cilën konfirmohet perspektiva evropiane e Maqedonisë, ndërsa jo ...
Telegrafi | 19-Nov-2019 12:25
Lidhja Demokratike e Maqedonisë vlerëson se propozimi i ri i Francës për ridefinimin e procesit për anëtarësim në BE, paraqet qëllim të sinqertë me të cilën konfirmohet perspektiva evropiane e Maqedonisë, ndërsa jo ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved