ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 21/11/2019 06:10

30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit

30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit
Prejse u ndërtua në gusht të vitit 1961 e derisa u rrënua më 9 nëntor 1989, Muri i Berlinit ka bërë më shumë dëm se vetëm ndarja fizike e Gjermanisë Perëndimore nga ajo Lindore. Muri e ka simbolizuar rrënjosjen e ...
AlbInfo | 08-Nov-2019 18:03
Prejse u ndërtua në gusht të vitit 1961 e derisa u rrënua më 9 nëntor 1989, Muri i Berlinit ka bërë më shumë dëm se vetëm ndarja fizike e Gjermanisë Perëndimore nga ajo Lindore. Muri e ka simbolizuar rrënjosjen e ...

1969 / “Koncerti” i Rolling Stones, që tronditi Murin e Berlinit
Një zë, një thashethem i lindur kushedi se ku, një lajm që kurrë nuk u konfirmua. Por mjaftoi për të bërë të dridhet për një ditë, regjimin e Gjermanisë Lindore. Dhe i kushtoi qindra të rinjve të shtypur prej diktaturës ...
Bota | 27-Mar-2016 15:03
Një zë, një thashethem i lindur kushedi se ku, një lajm që kurrë nuk u konfirmua. Por mjaftoi për të bërë të dridhet për një ditë, regjimin e Gjermanisë Lindore. Dhe i kushtoi qindra të rinjve të shtypur prej diktaturës ...

FOTOT/ “Përpjekje për bashkim mes lindjes dhe perëndmit”: Brenda tunelit nën murin e Berlinit
Tuneli nën murin e Berlinit që shërbente për tu arratisur në pjesën perëndimore të Gjermanisë, ka hapur për herë të parë dyert për qytetarët dhe turistë të shumtë që duan ta shohin se si duket. Dyert e tunelit nën ...
GazetaTema | 08-Nov-2019 13:05
Tuneli nën murin e Berlinit që shërbente për tu arratisur në pjesën perëndimore të Gjermanisë, ka hapur për herë të parë dyert për qytetarët dhe turistë të shumtë që duan ta shohin se si duket. Dyert e tunelit nën ...

30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit (FOTO)
Sot më 9 nëntor janë bërë 30 vjet nga momenti historik i rëniës së “Murit të Berlinit”, i cili për më shumë se tre dekada ndau Gjermaninë në dysh. Ky mur u ndërtua në vitin 1961. Ndërtimi është udhëhequr nga Bashkimi ...
Klan Kosova | 08-Nov-2019 16:33
Sot më 9 nëntor janë bërë 30 vjet nga momenti historik i rëniës së “Murit të Berlinit”, i cili për më shumë se tre dekada ndau Gjermaninë në dysh. Ky mur u ndërtua në vitin 1961. Ndërtimi është udhëhequr nga Bashkimi ...

Pamje nga dita historike e rënies së Murit të Berlinit
Muri i Berlinit u ndërtua në vitin 1961 për të ndarë Berlinin Lindor nga ai Perëndimor dhe u shemb më 9 Nëntor të vitit 1989. I ndërtuar nga Gjermania Lindore, e udhëhequr nga Bashkimi Sovjetik, muri kishte si synim të ...
Arbresh | 08-Nov-2019 16:18
Muri i Berlinit u ndërtua në vitin 1961 për të ndarë Berlinin Lindor nga ai Perëndimor dhe u shemb më 9 Nëntor të vitit 1989. I ndërtuar nga Gjermania Lindore, e udhëhequr nga Bashkimi Sovjetik, muri kishte si synim të ...

MURI I BERLINIT. Dalin pamjet e rralla të tunelit ku arratiseshin gjermanët (FOTO)
Tuneli nën murin e Berlinit, i cili shërbente për t’u arratisur në pjesën perëndimore të Gjermanisë ka hapur për herë të parë dyert për qytetarët dhe turistë të shumtë që duan ta shohin se si duket. Dyert e tunelit nën ...
Koha.mk | 08-Nov-2019 15:32
Tuneli nën murin e Berlinit, i cili shërbente për t’u arratisur në pjesën perëndimore të Gjermanisë ka hapur për herë të parë dyert për qytetarët dhe turistë të shumtë që duan ta shohin se si duket. Dyert e tunelit nën ...

Tuneli i arratisjes nën Murin e Berlinit hapet për publikun
Një tunel i cili duhej të shërbente për ikje nën Murin e Berlinit është hapur për herë të parë për opinionin gjatë kremtimit të 30-vjetorit të bashkimit të Gjermanisë, transmeton Anadolu Agency (AA). Tuneli në rrugën ...
Arbresh | 07-Nov-2019 22:02
Një tunel i cili duhej të shërbente për ikje nën Murin e Berlinit është hapur për herë të parë për opinionin gjatë kremtimit të 30-vjetorit të bashkimit të Gjermanisë, transmeton Anadolu Agency (AA). Tuneli në rrugën ...

Rrëfimi i kancelares Merkel për jetën para rënies së Murit të Berlinit, si e kishte bindur Shërbimin Sekret të mos bëhej pjesë e tyre
Në një intervistë dhënë për mediumin gjerman Der Spiegel, përcjell Telegrafi, ajo ka folur për ëndrrat e saj si një qytetare e Gjermanisë Lindore. Në fillim të intervistës i është përgjigjur gazetarëve se nëse nuk do të ...
Lajminet | 07-Nov-2019 16:12
Në një intervistë dhënë për mediumin gjerman Der Spiegel, përcjell Telegrafi, ajo ka folur për ëndrrat e saj si një qytetare e Gjermanisë Lindore. Në fillim të intervistës i është përgjigjur gazetarëve se nëse nuk do të ...

Rrëfimi i kancelares për jetën para rënies së Murit të Berlinit, si e kishte bindur Shërbimin Sekret të mos bëhej pjesë e tyre
Kancelarja gjermane Angela Merkel e cila ishte vetëm 35 vjeçe kur ra Muri i Berlinit ka kujtuar disa nga momentet e atyre ditëve, përkatësisht jetës në Gjermaninë Lindore. Në një intervistë dhënë për mediumin gjerman ...
EkonomiaOnline | 07-Nov-2019 16:11
Kancelarja gjermane Angela Merkel e cila ishte vetëm 35 vjeçe kur ra Muri i Berlinit ka kujtuar disa nga momentet e atyre ditëve, përkatësisht jetës në Gjermaninë Lindore. Në një intervistë dhënë për mediumin gjerman ...

NATO përkujton 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit
NATO përkujtoi 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg iu bashkua ambasadorit Hans-Dieter Lucas, i cili kryeson delegacionin e përhershëm të Gjermanisë në bllokun ...
Alsat-M | 07-Nov-2019 10:50
NATO përkujtoi 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg iu bashkua ambasadorit Hans-Dieter Lucas, i cili kryeson delegacionin e përhershëm të Gjermanisë në bllokun ...

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved